Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ingineria sociala ... la munca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

 YalFa, on 05 septembrie 2021 - 07:42, said:

Greseala a fost de partea ta. In momentul in care ai "pierdut" trebuia sa pleci de la companie dar nu prin demisie din cauza faptului ca ai pierdut concursul.
Cereai salariu de 2X ori si apoi daca erai refuzat iti dadea demisie.
Daca aceptau atunci cereai de 4X ori. Si tot asa, pana cand te refuzau si atunci iti bagai demisie, pe motiv ca nu sunt in stare sa-si permita serviciile tale.
Situatia fusese un pic mai incurcata, oricum parsiv gandita de conducerea firmei. Inainte de concurs am fost selectati pentu o delegatie in UK - training. Noi doi. Nu se stia cine va fi TL, doar ca noi doi concuram. Delegatia a fost exact dupa concurs, la o saptamana. Cu vreo 2 ani inainte, un coleg fusese in delegatie 3 saptamani, si-a bagat picioarele dupa ce s-a intors, demisie si i-a cam ars. Asa ca inainte de concurs mi-au spus scurt - ramai un an minimum dupa delegatie, act semnat, in caz contrar dai o suma (nu mai stiu cat era exact, dar mare). Nu vrei sa mergi, nu e obligatoriu, dar nu participi la concurs. Semnase si celalalt acelasi act. Daca a fost pe bune la el, asta nu mai stiu.

Genul asta de idei apartineau unei doamne manager care venise de curand pe proiect, cu puteri mari si de o incompetenta crasa. Ulterior proiectul s-a dus de tot in cap, din ce am mai auzit, din cauza ei, dar asta e alta poveste.

Nu stiu daca treaba aia a fost legala, dar oricum, a fost gandita "bine".

Desigur ca daca as fi stiut unde se ajunge, le multumeam, spuneam ca nu doresc sa fiu TL si nici delegatii.
Treaba e ca atunci chibzuisem. In 4 ani de experienta in acea echipa, feedback-urile fusesera foarte bune, evolutia fusese buna, imi placea jobul, atmosfera era OK, echipa era destul de sudata, cel putin in aparenta. Chiar era un job bunicel, pana sa se schimbe situatia. Celalalt era competent, muncitor, dar parca aveam un pas in fata.
Jobul de TL era mult mai caldut, salariu mai mare, munca operationala nu prea mai era si evident ar fi fost un progres, inclusiv in CV. De asta am acceptat. Daca as fi simtit ca n-am sanse sa castig postul, nu ma bagam.
In ziua de azi daca as avea ceva similar la un serviciu - semnezi ca ramai un an in firma, le multumesc din suflet, dar nu pot.

Asa ca un an am fost legat de glie. Normal, nu stiu ce sanse ar fi avut in instanta, dar...
Intre timp tot cautam, nu super activ, cand ma enervam groaznic ma gandeam ca in cel mai rau caz platesc "amenda" dar macar stau linistit. Din pacate, nu am gasit un alt job care sa-mi convina cat de cat. Pana la un punct.

Nici delegatia nu am inteles-o, baiatul le explica tuturor de acolo ca el e TL si face schimbari. Mai ramanea sa povesteasca portarului de la hotel ca el e TL, in rest a zis cam tuturor.
Inclusiv celui care ne facea training i-a zis ca el e TL si a venit cu mine doar ca sa nu fie singur (era TL de o saptamana).
M-a deranjat ca desi in delegatie facusem aceleasi activitati (separati pe teren), nu m-a intrebat nimeni nimic. Ca si cum nu fusesem.
La fel - dupa interviu niciun feedback - macar un mail de 3 randuri. Nimic.

Asa ca nu pot decat sa concluzionez ca cineva sus in ierarhie ma iubea ca pe ciuma neagra, dar dragostea incepuse curand. Cu o luna in urma eram cel mai bun, intre timp ajunsesem oaia neagra si asa am ramas. Nu ma certasem cu nimeni, nu mancasem de fund pe nimeni.

P.S. Concursul fusese in 2013. Intre timp am plecat de mult si din echipa respectiva, si din firma. Nu ma afecteaza cu nimic si nici atunci nu lasam sa ma afecteze prea mult, pentru ca as fi dat satisfactie.
Pur si simplu eram intr-un supermarket acum cateva zile si l-am vazut pe dom' sef de departe si mi-am amintit. Voiam sa aflu experiente similare si daca am gresit eu undeva. Evident, daca as fi stiut ca cineva ma lucreaza, n-as fi participat la niciun concurs si as fi cautat activ alt serviciu.

Edited by ambr0zie, 05 September 2021 - 12:43.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cat de mult putea sa coste o delegatie 3 saptamani de a reusit colegul anterior sa-i arda? Mai mult decat salarul sau brut pe o luna/doua? Sta o firma in banii aia?

Edited by dani.user, 05 September 2021 - 13:08.


#21
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu era vorba de bani. Firma e mare, cazarea si 2 bilete de avion erau fix pix.
Problema era ca trainingul in persoana era necesar pentru a putea prelua noi, echipa din Romania, anumite activitati facute de cineva din UK. Nu prea mergea cu invatat din documentatie.
Omul fusese trimis, chipurile, sa invete 3 saptamani, apoi sa se intoarca si sa ne invete pe noi, cei de acasa, ce si cum, si intr-un viitor sa preluam activitatea complet.

Ala acolo si-a cam bagat picioarele, a refuzat niste activitati, mai mult a fost ca in vacanta  si cand s-a intors acasa, a prezentat un power point de 2 lei, inutil si imediat si-a dat demisia.
Iesise panarama mare, s-a anulat mutarea responsabilitatilor din UK la noi iar conducerea din UK n-a fost impresionata deloc. Supervizorul care-l selectase pe ala pentru delegatie a fost maturat.

A durat 2 ani pana s-a adus iar in discutie mutarea acelei activitati (era vorba de un client mai special cu echipament specific). Cumva de asta au si trimis doi, in caz ca unul facea la fel, aveau o rezerva.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mai degraba suna a bucurie din partea celor din UK ce au scapat de externalizarea intr-o tara avand costuri mai mici. Daca chiar si-ar fi dorit asta gaseau solutie imediat dupa cele 3 saptamani sau ar fi venit din start cu o schema mai eficienta de transfer de cunostiinte.

#23
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu stiu. Cand a fost istoria aia, eu eram foarte nou. Respectivul avea cam un an si nu-l inghitea nimeni din echipa. Nici prea mari rezultate n-avea. A fost surprizator ca a fost ales el sa mearga - erau altii mai buni. Sigur avea pile sus, mai fusesera faze ciudate cu el. Irelevant.
Planul atunci fusese ca el sa mearga, sa invete, sa faca tranzitia la noi. Iar de la noi sa se ia un proiect si sa se dea unei alte echipe. Pana la urma s-a anulat tot si s-a pierdut timp degeaba.
Iesise un scandal monstru atunci, cu el chemat intr-un birou din sala si se auzeau tipete de la birourile noastre.
Firma isi muta multe proiecte din UK in Romania iar o anulare de asemenea amploare a fost foarte urata.

Revenind la subiectul topicului - concursul de TL unde am participat, mult dupa acea faza, si ce a fost dupa.
Sincer, am ras cand dupa ce am plecat din echipa, imediat 2 colegi, foarte apreciati, si-au dat demisia. Nu din solidaritate, ci pentru ca stiau ca se strica treaba. Ulterior activitatea s-a restrans si a ramas o echipa mai putin tehnica. Dar TL-ul a urcat 2 trepte, probabil s-a considerat ca face treaba buna.

#24
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 dani.user, on 05 septembrie 2021 - 13:43, said:

Mai degraba suna a bucurie din partea celor din UK
Nope, firma din UK este o companie, firma din Romania o alta companie a aceiasi persoane juridice. Intre cele doua firme se emit facturi. Si cand dai banii si facturezi si nu mai primesti produsul cam ai dreptul sa bati din picior si sa fii total nemultumit.Ai pierdut banii aia.

#25
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ce probleme ai avut tu sunt nimica toata, doar mancatorie romaneasca. Sa vezi faze d'astea pe gestionarea de fonduri cand mancatoria se termina cu stat in instante si dosare penale, ca unul il acuza pe celalalt de delapidare, plus santajarea sefilor.
Ce ai patit tu se rezolva usor cu putina amenintare fina cu itm-ul. Ca amenda de la itm valora salariul tau pe ani buni.

#26
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Colegul devenit TL a premeditat atent planul. Banuiala mea este ca deja avusese grija sa iti creeze o reputatie "frumoasa" de agresiv, arogant, antisocial cu ceva timp inainte sa mearga la HR impreuna cu TL-ul vechi. Asa se explica atitudinea celor de la HR si a celor din conducere vis-a-vis de tine. Cine stie ce ii povestise si sefei de "mai sus" despre tine... probabil tipa se credea indreptatita sa te trateze in modul in care a facut-o.
Odata scapat de TL-ul vechi si de tine, principala concurenta, nu i-a mai stat nimic in calea avansarii ierarhice.
Bineinteles ca simpla ta prezenta in companie era un risc. Prin competenta ta si prin faptul ca oamenii care ajungeau sa te cunoasca aflau ca nu esti deloc asa de agresiv, arogant, antisocial cum te prezenta el si risca sa fie descoperit. Asa ca s-a apucat de sicane, ca sa te faca sa pleci.
Un comportament tipic narcisist este ca individul te neindreptateste pe fata (rapoartele gresite mereu in defavoarea ta), iti spune ca acuzatiile tale sunt ridicole cand ii reprosezi ca a gresit si iti scoate ochii mai departe ca esti pedant, patetic etc. cand ii si demonstrezi ca a gresit si ca acuzatiile tale sunt foarte fondate. In nici un caz nu isi cere scuze si nu rectifica "greselile".
Da, astfel de indivizi urca foarte repede scarile ierarhice si strategia lor este o combinatie de pupincurism fata de superiori si sapatorie fata de potentiali concurenti. Din punctul meu de vedere: dezgustator.
Considera-te norocos ca ai plecat de acolo. Oameni ca individul respectiv otravesc mediul de lucru a departamente intregi.
Si referitor la intrebarea ta: nu am sapat pe nimeni niciodata si nici nu am avut personal atacuri de acest gen. Cate un narcisist-doi se gasesc in orice firma, dar am avut norocul sa nu fie in echipa mea directa.

#27
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
ce e de facut elegant in situatiile acestea?

#28
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Asta a fost si una din intrebarile mele - "As vrea, la fel, sa stiu, daca era vreo cale sa ies cumva din situatie."
Sunt cazuri in care omul care se simte persecutat ... doar se simte. Pierzi o promovare apoi totul iti pute. Nu a fost cazul la mine si am analizat bine, si atunci, la cald, si dupa ceva ani cand am deschis acest topic.
Din punctul meu de vedere, iesire eleganta nu exista in cazurile astea.
Intr-o corporatie e usor sa faci un om mediocru sa para slab sau bun sau un om bun sa para mediocru etc. Mai ales cand nu vorbim de meserii ultra tehnice unde cifrele nu pot fi masluite.
Consider ca solutii sunt 2:
- vorbesti cu seful direct care iti pune bete in roate. Poate l-a deranjat ceva si ii esti antipatic si nu stii. Eu am vorbit, tot imi spunea ca-s paranoic. L-am intrebat si de ce nu mai primesc, ce coincidenta, bonusuri, mi-a zis ca asta nu e atributia mea sa comentez.
Eventual faci scandal mai sus, dar ai toate sansele sa nu rezolvi nimic. De obicei sefutii sunt bine ancorati.
- pleci.
Mai e solutia sa stai si sa inghiti. Eu am aplicat asta un timp, pentru ca erau si aspecte pozitive la job, plus ca nu eram foarte deschis la schimbare dar multiplele sicane au umplut paharul. Am plecat, oricum intr-un moment sau altul mi-ar fi cedat nervii, chestie pe care probabil se miza.

#29
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
din punctul meu de vedere ambele - sau toate trei sunt de compromis.

niciuna nu dă gol

poate e vreun top level manager pe sp.
sa ne spuna din punctul lor de vedere cum vad aspectele acestea, penru ca sunt convins ca nicio companie nu vrea sa avanseze lepre si sa concedieze asset-ul

Edited by ionfacatoru, 19 October 2021 - 12:13.


#30
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Aici sunt de acord cu tine - că toate variantele sunt greșite într-un fel sau altul.
În locurile de muncă în care activitatea nu e extrem de complicata și nu necesită 15 doctorate (adică dacă pleacă unul bun se găsește relativ repede altul care să învețe activitatea) eu am văzut ceva: chiar nu e recomandat să fii prea bun (vorbesc la modul general). Am văzut cazuri când la evaluare s-a zis în față - preferăm un om care să facă treaba binișor ca sa ii putem plăti un salariu X decât unul care sa lucreze excelent și să vrea 2X. Din punctul meu de vedere, management execrabil. Probabil a fost și cazul meu.
Am văzut mulți colegi buni care erau practic îndemnați să plece pentru că nu erau apreciați, nu erau promovați deși ar fi meritat. Și se promovau lingăii și lătrăii.

Mai este ceva de spus - dacă un șefuț persecuta doar un om, cred că omul respectiv e cu un picior afară. Chiar dacă managementul superior și-ar face treaba și ar face un soi de anchetă (ceea ce nu se poartă pe unde am lucrat eu) alții n-ar avea prea multe de reproșat.
În plus, dacă șefuțul își permite să te persecute, e clar că în ochii managementului nu exiști ca individ.

Edited by ambr0zie, 19 October 2021 - 12:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate