Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Urechi infundate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.08.2016
Va salut. Aveti idee, de ce oare, in principal dupa ce ma scol, casc iar la un moment dat dupa ce casc simt cum se infunda urechile si cand vorbesc ma aud infundat parca am un dop. Chestia asta se intampla dupa ce casc sau beau cafea dimineata sau am o stare de anxietate de moment. Nu am observat sa mi se intample dupa pranz sau spre seara, doar dimineata. Tensiunea in acel moment cand am urechile infundate e 11 cu 7 sau 8 si pulsul cam 68-70 in medie. Am luat de vreo 2 ori tensiunea si asa era. In alte dati mai am 12 sau 13 cu 6/7.Mentionez ca nu am alte simptome, doar ca se infunda urechile, nu imi bate inima mai tare, nu ma panichez, pur si simplu sunt linistit dimineata si casc mai lung si se infunda. Am observat ca trece de la sine sau daca fac exercitii de respiratie mai profunda.

#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
poate ai cerumen pe canal
eu am folosit apa oxigenata pentru asa ceva

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postasd11, on 04 septembrie 2021 - 19:33, said:


Posibil o otită seroasă cronică sau o disfuncție/ inflamație a trompei lui Eustachio.
Mergi la medicul de familie pt control și rețetă.

#4
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Și eu am rareori, de obicei după ce stau în curent.
Inspir aer pe nas dintr-o dată și dispare senzația.

#5
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.08.2016
La mine nu dispare imediat

#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ai încercat să inspiri aer pe nas dintr-o dată și cât mai puternic?
Când nu știam de asta, persista câteva ore, uneori chiar o zi.
Nici nu știam cauza, mi-a zis cineva că dr la curent. Îl evit cât de mult pot, dar uneori chiar nu mă pot feri.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri, cand mai schiam, pateam frecvent, dinncauza schimbaarii de altitudine, presiune atmosferica. Mai nou, de la de la betgihasele pt urechi, imping ceara. O spalare la medic rezolva problema. Eu am luat o "lingurita pt urechi' de pe aliexpres, ma scobesccu grija cand nu mai aud corect cu o ureche.

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Ai timpanele neperforate (asta e bine) dar trompele lui Eustache înfundate (nu se echilibreaza spontan presiunea din urechea medie); sa vezi "distractie " când vei lua avionul

#9
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postasd11, on 04 septembrie 2021 - 19:33, said:

Va salut. Aveti idee, de ce oare, in principal dupa ce ma scol, casc iar la un moment dat dupa ce casc simt cum se infunda urechile si cand vorbesc ma aud infundat parca am un dop. Chestia asta se intampla dupa ce casc sau beau cafea dimineata sau am o stare de anxietate de moment. Nu am observat sa mi se intample dupa pranz sau spre seara, doar dimineata. Tensiunea in acel moment cand am urechile infundate e 11 cu 7 sau 8 si pulsul cam 68-70 in medie. Am luat de vreo 2 ori tensiunea si asa era. In alte dati mai am 12 sau 13 cu 6/7.Mentionez ca nu am alte simptome, doar ca se infunda urechile, nu imi bate inima mai tare, nu ma panichez, pur si simplu sunt linistit dimineata si casc mai lung si se infunda. Am observat ca trece de la sine sau daca fac exercitii de respiratie mai profunda.
Ti-ai dat singur raspunsul.Anxietate de moment. Psihologul te poate ajuta.

#10
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.08.2016
Da, si eu cred ca in mare parte e din cauza anxietatii, sunt infundate cateva secunde vorbesc iau o pauza dupa nu ma mai aud infundat dupa aceea iar ma aud infundat. Faza e ca aud normal, nu e ca si cum sunt infundate cu ceva, dar nu stiu de ce mi se intampla doar in prima parte a zilei. Am momente ca tot omu, griji, stres, munca, dar incerc sa ma relaxez, doar ca asta se intampla si cand sunt relaxat dimineata, casc mai lung si se infunda. O sa merg la medic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate