Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre banci și criptomonede

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#19
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postrickysyv, on 04 septembrie 2021 - 19:47, said:

E foarte simplu mon cher, șansele sunt ca doamna să zică vrute și nevrute de aia nu se poate pune bază pe spusele ei.

De asta am zis pana la clarificarea cercetarilor, o reclamatie poate fi intemeiata sau nu. Adica pana organele competente stabilesc daca a fost sau nu a fost frauda.

#20
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
O autorizare 3D Secure e identică cu a da cu subsemnatul la ghișeu. Tranzacția e FINALĂ, altfel toți escrocii și-ar cere banii înapoi!

#21
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postrickysyv, on 04 septembrie 2021 - 19:49, said:

O autorizare 3D Secure e identică cu a da cu subsemnatul la ghișeu. Tranzacția e FINALĂ, altfel toți escrocii și-ar cere banii înapoi!

Ramane aceeasi intrebare: De asta am zis pana la clarificarea cercetarilor, o reclamatie poate fi intemeiata sau nu. Adica pana organele competente stabilesc daca a fost sau nu a fost frauda.

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Man, ia și recitește topicul matale, știi tu care. Găsești acolo tot ce dorești.

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pentru că nu așa funcționează sistemul bancar, banii circulă nu stau pe loc. Ai dat click pe ”Accept” la regulile astea când ți-ai făcut contul!

Ți-am dat exemplul cu datul cu subsemnatul la ghișeu. Banii au plecat deja spre destinatar chiar dacă faci tu reclamație că ai fost beat când ai dat cu subsemnatul! E exact aceeași situație!

#24
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Sa iti dea Dumnezeu multa sănătate! Acum mi-am dat seama. E aproape imposibil sa demonstrezi ca nu ai beneficiat de criptomonede( chiar dacă nu ai facut-o).Spre exemplul la colegul forumist Dorin_2K și-a dat seama ca a făcut o plata de 2 ori si a putut sa o anuleze pentru ca a demonstrat ca nu a beneficiat de produs de 2 ori.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Nu e imposibil si unele banci parca au implement asa ceva (s-ar putea sa fie si o cerinta BNR, nu stiu sigur): daca tu ai cumparat cu cardul ala din Bucuresti la 12:05 si la 12:10 ai o alta tranzactie din Timisoara, atunci a 2a e blocata. Evident ca daca a 2a e din Congo, pica. Logica e ca nu poti fi in 2 locuri atat de indepartate intr-un timp atat de scurt si astfel se previne o posibila frauda.
Intrebarea mea pentru ea e: are copii? Asaa, pe la vreo 12-15 ani?

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLordulCapdeMort, on 04 septembrie 2021 - 20:29, said:

Sa iti dea Dumnezeu multa sănătate! Acum mi-am dat seama. E aproape imposibil sa demonstrezi ca nu ai beneficiat de criptomonede( chiar dacă nu ai facut-o).Spre exemplul la colegul forumist Dorin_2K și-a dat seama ca a făcut o plata de 2 ori si a putut sa o anuleze pentru ca a demonstrat ca nu a beneficiat de produs de 2 ori.
Ba am beneficiat de 2 ori. E vorba de o reîncărcare Prepay 5€ făcută de 2 ori la 11 secunde.
S-au alocat 100+100 GB net și dublu la toate resursele
Am primit banii pe o tranzacție dar beneficiile au rămas.
Nu știu dacă a fost greșeala mea sau nu
Însă în 11 secunde am validat sau nu eu 2 tranzacții
Posibil?

In cazul de fata: plati validate.
Așa vor ramane

#27
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postsorin147, on 04 septembrie 2021 - 23:09, said:

Nu e imposibil si unele banci parca au implement asa ceva (s-ar putea sa fie si o cerinta BNR, nu stiu sigur): daca tu ai cumparat cu cardul ala din Bucuresti la 12:05 si la 12:10 ai o alta tranzactie din Timisoara, atunci a 2a e blocata. Evident ca daca a 2a e din Congo, pica. Logica e ca nu poti fi in 2 locuri atat de indepartate intr-un timp atat de scurt si astfel se previne o posibila frauda.
Intrebarea mea pentru ea e: are copii? Asaa, pe la vreo 12-15 ani?

Interesant ce spui tu.Pai si atunci banca mea de ce nu a vrut sa verifice ip-urile de unde s-a facut tranzactia? Nu stiu daca doamna are copii pentru ca nu o cunosc.

Inca o intrebare: acel cod 3D secure nu poate fi introdus si din greseala? Cum ramane cu spionarea telefoanelor de la distanta ca metoda de phising. Nu ar trebui ca bancile sa analizeze mai profund spetele de acest tip?

#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostLordulCapdeMort, on 05 septembrie 2021 - 09:11, said:



Interesant ce spui tu.Pai si atunci banca mea de ce nu a vrut sa verifice ip-urile de unde s-a facut tranzactia? Nu stiu daca doamna are copii pentru ca nu o cunosc.

Inca o intrebare: acel cod 3D secure nu poate fi introdus si din greseala? Cum ramane cu spionarea telefoanelor de la distanta ca metoda de phising. Nu ar trebui ca bancile sa analizeze mai profund spetele de acest tip?
Sigur se poate afla faptul dacă cineva ți-a furat acel cod. De anul ăsta, pe lângă codul 3dsecure, știu că se mai folosește și o parolă, pe care doar tu o știi, ca măsură de securitate. Asta sau aprobarea tranzacțiilor din app de banking, cum e la BT, de ex., prin BT Pay, unde le aprobi cu amprenta. Metoda asta e foarte safe.

#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Sorin a menționat card dar a uitat să zică și fizic - adică se referă la cardul fizic care nu are cum să fie la interval de 5 minute în magazine ce sunt la distanță așa de mare... Online nu se fac verificări cum acum acum cumperi de pe eMag, după care la 2 minute aliexpress, după care netflix, după care amazon, etc...

Codul 3D secure este diferit la fiecare tranzacție și astfel nu ai cum să-l introduci din greșeală dar corect.

Spionarea telefoanelor este posibilă doar în anumite condiții și după niște acțiuni specifice, condiții și acțiuni care țin de cel care folosește acel telefon. Nu te lua după tot ce vezi în filme decât dacă ești o persoană super mega importantă, caz în care, ceri informații și asculți informațiile primite de la echipa tehnică ce este specific angajată în acest scop.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Aplicațiile băncilor nu funcționează pe telefoanele root-ate.
Pentru a nu se putea instala aplicații dubioase.
Deci nu poți autoriza de pe un telefon root-ate.

Acum nu mai folosesc autorizarea prin SMS că e prea lenta.
Folosesc doar amprenta


#31
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostVlad_22, on 05 septembrie 2021 - 11:09, said:

Sigur se poate afla faptul dacă cineva ți-a furat acel cod. De anul ăsta, pe lângă codul 3dsecure, știu că se mai folosește și o parolă, pe care doar tu o știi, ca măsură de securitate. Asta sau aprobarea tranzacțiilor din app de banking, cum e la BT, de ex., prin BT Pay, unde le aprobi cu amprenta. Metoda asta e foarte safe.

uite ca in cazul meu cel indelung discutat nu a mai fost nevoie de nici o alta parola pe langa acel cod 3dsecure/parola e-commerce. Asa cum am spus si in discutia cu rusul aplicatia bancara nu a mers in aceea duminica dupa-amiaza desi culmea bancii ii apare ca a mers. Ulterior BRD a schimbat aplicatia din MyBRD Mobile in You BRD.

#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Acum o saptamana am vrut sa fac un plata catre Upwork (depozit pentru un proiect). Am bagat datele cardului si, cand sa traga banii, Revolut a zis "Niet, Cardul e blocat! Intra tu in aplicatie, apasa pe astea butoane si autorizeaza tranzactia", Pe de-o parte destul de stresant, pe de alta parte, destul de sigur. La bancile noastre inca nu s-a intamplat ceva similar (sau nu mi s-a intamplat mie).

#33
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Am găsit paragraf în regulamentul bancar la BRD ca la plățile online trebuie recuperata plata de la comerciant. Oare sa vorbesc cu Payeer si sa le trimit toate dovezile sa vad și punctul lor de vedere? Evident ca le zic ca am anunțat și politia. Am sa pun mai pe seara paragraful din regulamentul bancar care stipulează ce am zis mai sus . Voi ce credeți?

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Eu cred că.... ai o mare problema de intelegere
Topicul tau de +1200 mesaje a fost închis.
Cum naiba mai crezi că ai dreptate. TU ai autorizat plata. Gata.
Banii s-au dus.
Mergi la muncă și îi pui inapoi.


#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostLordulCapdeMort, on 04 septembrie 2021 - 17:17, said:

Aici discutam despre banci si criptomonede.

Ca sa va dau un exemplu: Sightorsson a fost suspendat de echipa de club pana la finalizarea cercetarilor adica a se stabili daca a fost sau nu vinovat.

View Postggelu, on 04 septembrie 2021 - 17:37, said:

Io am decat o nelamurire : ce anume joaca Sightorsson si la ce echipa ?

View PostLordulCapdeMort, on 04 septembrie 2021 - 17:38, said:

Fotbal la IFK Gotenborg si la nationala Islandei dar nu cred ca asta face subiectul topicului

Sa spun sincer tot n-am inteles : ce are domnul Sightorsson cu aria de Banci  si Securitate Online ?  O fi  aceiasi legatura ca cea dintre o cursa de formula 1 cu Payeer  ?

Edited by ggelu, 05 September 2021 - 18:16.


#36
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postggelu, on 05 septembrie 2021 - 18:12, said:

Sa spun sincer tot n-am inteles : ce are domnul Sightorsson cu aria de Banci  si Securitate Online ?  O fi  aceiasi legatura ca cea dintre o cursa de formula 1 cu Payeer  ?

Culmea ironiei este ca noul sponsor al Formulei 1 este Crypto

View Postdorin_2k, on 05 septembrie 2021 - 16:21, said:

Eu cred că.... ai o mare problema de intelegere
Topicul tau de +1200 mesaje a fost închis.
Cum naiba mai crezi că ai dreptate. TU ai autorizat plata. Gata.
Banii s-au dus.
Mergi la muncă și îi pui inapoi.

Nu e vorba daca mai cred ca am dreptate....

Poate acel topic ar trebui redeschis.

Sa stiti ca nu sunt batut in cap si chiar am recunoscut ca am autorizat tranzactia prin trimiterea acelui cod (cerut chiar de asistenta fake, "sa va grabiti cu codul ca expira " exact asa mi-a spus ) dar asta nu inseamna neaparat ca sunt singurul vinovat in ecuatie. Sa nu uitam ca asupra tranzactiei se desfasoara cercetari privind o fapta penala de catre organele abilitate . Sa nu uitam recunoasterea din partea rusului ca m-a fraudat. Nu stiu daca am mentionat ca dupa ce a recunoscut m-a sunat. Eu nu am raspuns. Nu stiu exact ce mi-a venit si l-am sunat dupa. A raspuns vorbea stricat romaneste, apoi cineva (o a doua persoana) a preluat telefonul si a inceput sa vorbeasca ruseste. Poate erau in parnaie. Cine stie?! Aici lucrurile sunt inca complicate. Care ar fi punctul de vedere al Payeer daca le spun ca nu recunosc tranzactia si le arat dovezile din conversatie??? Intreb si eu pentru ca nu stiu....

Sa nu uitam de faptul ca am anuntat imediat la call center banca despre frauda si a doua zi in agentie.

Vedeti topicul lui @Notsure in care pagubita si-a recuperat banii....

https://slick.ly/ro/0736911389 dar situatia de aici cand acelasi individ a incercat sa scoata de pe cardul unei persoane 1500 ron in valuta ucraineana dar banca a oprit tranzactia. Cum de aici a fost posibila blocarea tranzactiei? si in cazul meu nu ?

https://www.cinesuna.info/0736911389 si aici acelasi nr de telefon este dat la recenzii cu frauda olx

Concluzia este ca sunt mai multi pagubiti.

Din punctul meu de vedere problema trebuie studiata pe toate fetele...e ca si atunci cand ma acuza cineva ca l-am talharit pana la probarea faptei nu inseamna ca sunt vinovat. E vorba si de prezumtia de nevinovatie.

Si fara aberatii gen as fi in cardasie cu rusul si vreau sa fac banca de bani ca nu se pune problema de asa ceva.

Edited by LordulCapdeMort, 05 September 2021 - 20:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate