Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Black Friday 2021 (TOPIC DISCUTII/PREVIZIUNI)

* * * * - 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2474 replies to this topic

#55
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
ah. din ce cifre și ce studii am văzut, sunt oameni care așteaptă special BF să primenească chestii prin casă. dar dacă e stricat azi, normal că nu stai 3 luni fără frigider.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddryanns, on 06 septembrie 2021 - 17:41, said:

@vali Eu mă refeream în ideea în care nu îl ai deloc, sau îl ai stricat, atunci nu aștepți. Că e vechi, că nu mai îți place și îl schimbi de bf, asta nu înseamnă că îți trebuie.

Dau un exemplu la intamplare, am un telefon care se tot blocheaza si trebuie schimbat. Nu crapa ficatul in mine daca stau cu telefonul asa inca vreo doua luni pana la BF. De ce sa il cumpar acum cand il pot cumpara peste 2 luni cand poate exista sansa sa il iau cu 10-20-30% mai ieftin?

Am nevoie sa schimb sistemul. Cel actual este mai vechi si nu isi mai face treaba cum trebuie. Crapa ficatul in minte daca mai astept 2 luni pana la BF ? Mai ales ca la componentele PC au fost mereu reduceri bunicele. De ce sa il cumpar acum cand pot beneficia de o reducere de ~20-30%?

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 19:07.


#57
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
@mkscorpion0 - ideea este ca acum iti faci treaba cu ele asa cum sunt. Ca vrei tu sa le schimbi cu unele mai performante, asta e altceva.
Agata telefonul, merge mai greu, ok... dar ce-ai face daca n-ai mai putea raspunde la apeluri... ai mai sta 2-3 luni cu el asa? Nu cred.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostManasu, on 06 septembrie 2021 - 19:16, said:

dar ce-ai face daca n-ai mai putea raspunde la apeluri.

Astea sunt urgente. Iar urgentele sunt o proportie extrem de mica din totalul cumparaturilor unui om. In concluzie o exceptie. Noi nu discutam aici de exceptii.


Multi isi schimba TV/frigider/masina spalata etc deoarece doresc unele mai eficiente. Asa si eu am la casa de la tara o masina de spalat de pe vremea lui bunica. Inca merge. Ce fac, stau cu ea inca 20 de ani pana crapa deoarece inca functioneaza?? Lumea nu isi cumpara chestii ca efectiv s-au stricat cele vechi. De multe ori din cauza uzurii morale. Da, ai dreptate, o alta parte isi schimba obiectele pt ca vor ceva mai nou, cu toate ca poate nu au nevoie.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 19:35.


#59
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Da si nu. Cred ca sunt destui care doresc sa schimbe electrocasnice si asteapta ceva oferte.

Oricum cine doreste sa vada ofertele de anul trecut cauta zoso black friday si gaseste acolo cataloagele, parerea mea ca nu a fost ceva special.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:36, said:

ofertele de anul trecut

BF 2020 nu este chiar un etalon pt BF. Eu pun semiesecul si pe seama pandemiei, fabrici inchise/personal putin/activitate restransa/lipsa materie prima/logistica facuta praf din cauza lanturilor de aprovizionare blocate etc.
2019 de exemplu a fost un BF reusit. Si prevad ca BF 2021 va fi cu mult mai bun fata de BF 2020.

edit: desi daca intrebi marile magazine din ro, o sa vina cu niste cifre bunicele pt BF 2020. Au vandut. Spre deosebire de acum 5-10 ani, se deschid noi oporetunitati. Acum 10 ani de exemplu nu vedeai vanzarile imense care se vand azi pe segmentele ca fashion/haine, articole curatenie, etc.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 19:45.


#61
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View Post-ARA-, on 05 septembrie 2021 - 07:21, said:

ofertele pe zoso.ro

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:36, said:

cauta zoso black friday

zoso, tu esti > ti-ai tras clone? Posted Image

#62
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Sunt pe forum si cataloagele din 2019 daca zici ca 2020 a fost cu pandemie si eu mai stiu.

Asa ca o chestie este interesant de urmarit, apare catalogul seara, dimineata iti pui ceasul sa sune la 7 sau chiar oricum esti treaz si verifici ofertele de curiozitate pe emag, altex, flanco, media galaxy.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:46, said:

Sunt pe forum si cataloagele din 2019

Avem topicul BF 2019. Ia intra si citeste. Lumea per general a fost multumita de BF. Multi si-au facut cumparaturi serioase. Majoritatea au raspuns "A fost un BF reusit, mi-am luat ce aveam nevoie"

Apropo, eu cred ca Emag da startul pe 12 noiembrie.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 19:54.


#64
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Este traditia aia ca ceva tot trebuie sa cumperi de B.F. ca toti banuiesc ca avem acolo un buget mic, din categoria... nu cumpar Iphone 12 pro max redus dar am cumparat un card de memorie de 128 Gb si o tigaie la 25 de lei.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:52, said:

Este traditia aia ca ceva tot trebuie sa cumperi de B.F. ca toti banuiesc ca avem acolo un buget mic, din categoria... nu cumpar Iphone 12 pro max redus dar am cumparat un card de memorie de 128 Gb si o tigaie la 25 de lei.

Asa si? Are vreo relevanta? Daca tu cumperi pt ca ai nevoie de obiectul ala, nu vad unde este problema. Problema este atunci cand vezi ceva redus, tu nu ai nevoie de el si apoi il uiti in stertar.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 19:54.


#66
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pai nu asta este farmecul la oferte sau de B.F. sau la a cumpara produse pe care nu le folosim?
Fiind internet pot sa scriu cateva electrocasnice dastea pe care le-am cumparat si nu le folosesc.

Storcator de fructe - Trimis la tara, o idee buna dar cine sta de storcator de fructe.
Blender - Hai ca asta mai merge si la altele dar tot aduna praf.
Toaster - Asta l-am aruncat, nou, prajesc painea de cateva ori pe an pe tigaia de fonta.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:59, said:

Fiind internet pot sa scriu cateva electrocasnice dastea pe care le-am cumparat si nu le folosesc.

Storcator de fructe - Trimis la tara, o idee buna dar cine sta de storcator de fructe.
Blender - Hai ca asta mai merge si la altele dar tot aduna praf.
Toaster - Asta l-am aruncat, nou, prajesc painea de cateva ori pe an pe tigaia de fonta.

Bravo! Asta este consumerismul exacerbat si fara cap.

#68
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Placerea banilor!

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 20:09, said:

Placerea banilor!

Te invit si anul asta de BF sa cumperi fara noima, fara numar tot ce vezi cu ochii ca mai apoi sa umpli groapa de gunoi cu electrocasnice.
Felicitari! Esti un bun exemplu de urmat! La mai mare!

Edited by MembruAnonim, 06 September 2021 - 20:11.


#70
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu sunt cumparate de B.F.

Toti cred ca avem obiecte pe care le-am cumparat dar nu le folosim.
Eu le dau cadou.

Am cumparat un aspirator si mi-au dat cadou un aspirator de bucatarie, nu l-am folosit, l-am dat cadou de ziua unui prieten care dorea sa cumpere asa ceva.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-ARA-, on 06 septembrie 2021 - 19:59, said:


Fiind internet pot sa scriu cateva electrocasnice dastea pe care le-am cumparat si nu le folosesc.

Storcator de fructe - Trimis la tara, o idee buna dar cine sta de storcator de fructe.
Blender - Hai ca asta mai merge si la altele dar tot aduna praf.
Toaster - Asta l-am aruncat, nou, prajesc painea de cateva ori pe an pe tigaia de fonta.

Ti-am zis, te invit sa cumperi in continuare fara noima, fara numar tot ce vezi cu ochii ca mai apoi sa umpli groapa de gunoi cu electrocasnice.
Felicitari! Esti un bun exemplu de urmat! La mai mare!

#72
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
îmi doresc să ieșim din mentalitatea "nu am eu nevoie, nu are nimeni nevoie, se poate închide" sau "nu am cumpărat eu, nu ar trebui să cumpere nimeni".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate