Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mobilă - catalog 1961

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă doriți să aflați cum se numeau unele piese de mobilier Românești vechi (inclusiv scaune), vă invit să descărcați "Mobila 1961": https://www.dropbox....a 1961.PDF?dl=0
scos de Ministerul Economiei Forestiere și tipărit la Întreprinderea Poligrafică Nr. 2 (cunoscută ca și "Informația", "Universul") de pe Str. Brezoianu Nr. 23-25.
Unele modele de scaune asemănătoare celor din catalog se produceau și peste ani - revista "Moda Mobila" nr. 1/1979, coperta 3. Arată încă bine... revista   :D

Attached File  Moda Mobila nr. 1 pe 79 coperta 3.jpg   403.06K   110 downloads

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Atunci nu prea se folosea PAL ordinar ca acum, majoritatea erau din lemn masiv.

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Cool! Socrii mei si eu (de la parintii mei) avem un "divan pentru 2 persoane cu lada pentru asternut" din camera combinata "Bucuresti 59" (pag 41din pdf). Socrii mei au chiar acelasi dulap din aceasta camera, eu am o varianta cu politele pentru lenjerie in partea stanga cum te uiti la el. In prezentare apare mai frumos datorita spatiului mai mare al incaperii, dar intr-un dormitor obisnuit din blocurile din acea vreme si chiar de azi e cam inghesuit. Ma intreb cat a costat... cred ca a caruta de bani intrucat mobila era scumpa.

Socrii mei au si biblioteca "Medias 1" din capitolul mobilier separat de la pag 56, scaune tapitat "Dambovita" (pag 62), eu mai am un scaun curbat tip "E2" var 2 (pag 64) foarte popular care erau si prin intreprinderi pana prin 1990 si dupa precum si un taburet tip "A" (pag 67)

Pe ultima pag e un pret de 20lei scris de mana. Daca e pretul catalogului e o gramada de bani pentru acele timpuri.

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am avut și eu un ”dulap” de bucătărie Sibiu 1.    pagina 49

L-am donat anul trecut cu o puternică strângere de inimă,  pentru că m-am născut cu acesta în casă,  făcea parte din memoriile copilăriei mele.  
Ne atașăm de obiecte.  La un moment dat devin o parte din noi.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
pagina 72, "Reconstructia" orasul Stalin aka Brasovul :lol:

#6
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Sibiu 1 era si singura care incapea in minibucatariile timpului.

@tomaso Sibiul tau avea blat culisant pentru framantat paine?Posted Image

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Catalogul e posibil să fi avut valoarea de inventar de 20 Lei. Revistele pe hârtie lucioasă (în fine, ăsta e catalog) erau destul de scumpe la vremea aia. "Arhitectura R.P.R." şi cele de 2 modă ("Moda" şi "Modern" sau cum îi zicea pe atunci) erau cam 15-20 Lei în perioada aia. Cele de modă erau de obicei trimestriale, dar arhitectura nu era... Dar spre sfârşitul anilor '60 salariile au crescut, însă preţul revistelor nu prea. Poate şi de aia găseşti mai multe după 196x-1970.

A existat şi Poiana Stalin. Că dacă Braşov = Oraşul Stalin, atunci Poiana Braşov = Poiana Stalin. Catalogul a fost tipărit probabil în 1960 (din păcate nu apar numărul comenzii, bun de tipar), înainte să se revină la denumirea originală a oraşului (chiar în 1960 a revenit la Braşov).
Mai am un "Ghidul automobilistului" cu 1961 trecut pe el, dar probabil tot în 1960 e tipărit. Sau nu s-au obosit să schimbe denumirile înainte de a realiza tipărirea.

Bucătăria 'Sibiu' o ştiu şi eu. După cum arăta, credeam că e mai veche.
Eram curios dacă cineva observă aia cu mărimea camerelor. În desene camerele par mari, în realitate mobila ocupa destul loc (poate doar sufrageria să fi fost mai mare). Abia în anii '70 au început să apară camere mai mari.
Despre blocurile comuniste avem un subiect: https://forum.softpe.../page__st__1908

valirex, şi pe vremea aia se folosea P.A.L. la unele piese de mobilier. Numai că puneau mai mult lemn.
Când am făcut traforaj sau cum îi zicea materiei (îmi şi luasem trusă) în clasa a V-a ne-a spus unul dintre profesori că la export? se pune atâta lemn (şi a arătat mâinile despărţite destul de mult) şi la populaţie atâta (mâinile au devenit mult mai apropiate). După 197x au început cu ieconomia şi a luat-o în jos şi calitatea mobilei mai "populare".

Edited by djl, 04 September 2021 - 13:09.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View Postvalirex, on 04 septembrie 2021 - 01:29, said:

Atunci nu prea se folosea PAL ordinar ca acum, majoritatea erau din lemn masiv.
Sau PFL. Aveam asa ceva la cel mai vechi TV color, Thomson.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nah, care e diferenţa între P.A.L. (nu sistemul de televiziune în culori, ci Plăci Aglomerate Lemnoase) şi P.F.L. (Plăci Fibro Lemnoase)?    :huh:
Televizoarele akea în carcasă de lemn aveau un sunet mai aparte. Dar ca să sune bine, trebuiau şi difuzoare bune...

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit la vânzare pe olx un catalog German de mobilă de prin 1935. Ce semăna o componentă de acolo cu cea cu margine curbate de la bucătăria 'Sibiu'.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate