Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Format AVCHD nerecunoscut de computer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Kean

Kean

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am un Lumix DCM-TZ20 cu care am facut multe poze de concediu.Imi place de el ca e mic si se poate lua in orice buzunar.Face video de 720 in format MOV care se vede pe computer.Cand il setez pe fullHD si format AVCHD videoul respectiv nu se mai vede pe computer.Cum l-as putea vizualiza.Stiu ca e pe card inregistrat dar nu se vede pe PC.

djbiti1

djbiti1

Member

• Grup: Members
Ar trebui sa se deschida cu VLC

Kean

Kean

Senior Member

View Postdjbiti1, on 03 septembrie 2021 - 18:09, said:

Ar trebui sa se deschida cu VLC

Nu stiu cum se face ca pe cardul de memorie se vad pozele si videoul in format MOV dat cel in format AVCHD nu se vede.In aparat pot sa ma uit la redare in ambele formate numai pe computer nu apare.

djbiti1

djbiti1

Member

In manual scrie ceva de un software "PHOTOfunSTUDIO". L-ai incercat?
Attached File  Screenshot 2021-09-03 193317.png   289.07K   8 downloads

Attached Files

Edited by djbiti1, 03 September 2021 - 18:35.

Kean

Kean

Senior Member

View Postdjbiti1, on 03 septembrie 2021 - 18:34, said:

In manual scrie ceva de un software "PHOTOfunSTUDIO". L-ai incercat?
Attachment Screenshot 2021-09-03 193317.png

Da il am instalat,dar nu recunoaste formatul.Apar 2 patrate gri in locul unde sunt cele 2 videouri in format AVCHD.

hades

hades

Member

Vezi ca Avchd-urile sunt in alt folder. Ceva cu Stream. Cu VLC se vad, cel putin la mine. La fel si cu softul lor.

Kean

Kean

Senior Member

View Posthades, on 03 septembrie 2021 - 18:58, said:

Vezi ca Avchd-urile sunt in alt folder. Ceva cu Stream. Cu VLC se vad, cel putin la mine. La fel si cu softul lor.

Pai unde sunt ca io nu le vad.O sa incerc cu VLC.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

Nu stiu cum e camera ta, da rpe vremuri cand filmam pe jucarii de genul, filmele trebuiau compilate in camera. Daca le luai cu copy din locatia lor, era indescifrabile de catre Windows.

tEo

tEo

Senior Member

atita doar ca lumixu' respectiv nu mai e o jucarie de ~30 de ani.

utopium

utopium

Guru Member

Cand mi-am luat eu primul Lumix acum ceva ani buni, Windowsul nu vedea implicit filmele AVCHD ... trebuia pus ceva codec ca sa le vada. Nu stiu insa cum e pe Windows 10 sau in VLC.

Si da, cauta folderul STREAM

modoran

modoran

Senior Member

Or fi criptate de fapt sa nu mearga sa le vezi decat pe camera

tEo

tEo

Senior Member

nu e logic sa fie criptate, e un aparat foto care produce foto si video pentru o folosinta normala. asta nu presupune criptare.

fisierele video sint de obicei de mari dimensiuni. stiind asta, se poate instala un utilitar de tipul "treesize" sau "windirstat" (mai multe detalii despre ele aici: https://www.raymond....d-drive-spaces/) care dupa o scanare, afiseaza toate fisierele ordonate dupa marime intr-o forma grafica. alegind fisierul dorit, i se pot accesa rapid proprietatile, printre cale si calea pina la el.

Edited by tEo, 04 September 2021 - 01:22.

utopium

utopium

Guru Member

Nu e criptat nimic, e un codec video care nu exista implicit pe Windows, trebuie instalat.

tEo

tEo

Senior Member

... si totusi, pe un win 10 proaspat, fisierul .m2ts generat de o camera canon xa10 e redat out of the box inclusiv de media player... in mod normal, fisierul ala ar trebui sa fie  un video h264 si un sunet ac3 impletite intr-un stream mpeg 4...
ar merita incercat si deschiderea fisierului cu un player video mai "destept", cum ar fi pot, sau mpchc, gom, smplayer sau vlc...

LE

o informatie interesanta am gasit pe situl asta:

If you bought a Panasonic Lumix DMC-TZ20 and like traveling and shooting videos with it, you could find Lumix DMC-TZ20 delivers AVCHD Lite (*.mts) movies while recording. And when you want to mix the AVCHD Lite recordings together with your slides and even external sound for editing in Windows Movie Maker, you need to convert Lumix AVCHD Lite movie to other formats that Windows Movie Maker (WMM) supports.

din pacate convertorul prezentat acolo nu se poate descarca din linkul propus. dar nu cred ca ala sa fie SINGURUL convertor...

si o alta informatie interesanta, aici:  

Another reason videos may not be shown in the software is if they have been manually copied from the SD card to the computer without using the supplied software or if they have been copied to a folder that hasn’t been registered in the software.
If AVCHD files are copied from the STREAM folder of the SD card to the computer manually i.e. using Windows Explorer then the provided software will not play them. To be played in the supplied software AVCHD files have to be copied to the computer using it. There are third party video players available that can play AVCHD files.

Edited by tEo, 04 September 2021 - 09:02.

Kean

Kean

Senior Member

Am reusit pana la urma sa le gasesc pe softul de pe CD-ul livrat impreuna cu camera.O iesit chiar faine pentru un aparat vechi de 11 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate