Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Montare stație încărcare EV la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbenis, on 03 septembrie 2021 - 20:15, said:

Apropo de infrastructură, în general torsadatele se înlocuiesc la 10 ani de zile, transformatoare de medie se schimbă constant.
Unde ? In RO, LEA sunt, cu mici exceptii, aceleasi cu cele puse in anii '60-'80.

Edited by pasilla, 03 September 2021 - 20:44.


#56
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View Postandrelutz27, on 03 septembrie 2021 - 20:23, said:

Pusese cineva o poza cu o priza pe un stalp de pe trotuar. Nu cred ca era din RO. Cat de greu ar fi de pus o mini statie limitata la 2.7 kw pe fiecare stalp? Parchezi masina langa trotuar te legi la priza/statia de pe stalp si gata.
Relativ usor, adica realist statia e pe la 300 EUR; vezi cele portabile.
Problema este totusi mai complexa, adica nu e vorba doar de statie, e nevoie si de un sistem de plata.

Nici aici nu ar fi problema, dar nu se vrea.

Mai mult, s-ar putea sa se ofere spre incarcare contra-cost si statiile particulare, daca ar exista un sistem de plata.

Eu am statia pe gard si teoretic pot sa ii dau oricui doresc cablul Type 2 prin gard sau sa pun o statie cu priza mama cu acces public, dar cine plateste?

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 03 septembrie 2021 - 21:14, said:

dar cine plateste?
Cumparatorul ? O dotezi cu POS si ai rezolvat problema Posted Image
Doar nu speri ca gazolina electrica va fi in contiunare pe gratis !

Edited by pasilla, 03 September 2021 - 21:23.


#58
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View Postpasilla, on 03 septembrie 2021 - 21:21, said:

Cumparatorul ? O dotezi cu POS si ai rezolvat problema Posted Image
Doar nu speri ca gazolina electrica va fi in contiunare pe gratis !
Nu e nevoie de POS. POS e oribil de scump.

Exista sisteme de plata online, dar nu sunt deschise pt home user si de obicei au implementari particilare, adica iei statia si tot sistemul de la ei, ceea ce te duce la preturi care nu au rost pt home use.

#59
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
In Vest incep sa apara firme si aplicatii care sa intermedieze relatia dintre ofertant si beneficiar pentru statii de incarcare private.

Exemplu: https://co-charger.com/

#60
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

nu ar putea să branșeze coloși numiți mall sau supermarket care consumă cât o mini uzină.
nu stiu cand ai fost untima oara la un supermarket... fiecare are statia lui de transformare + generator de urgenta
nu de putine ori s-a intamplat sa se opreasca curentul cand eram in supermarket
ma tem ca nici retelele de medie nu sunt intr-o stare mai buna... si astea sunt solicitate peste capacitate, la mine in cartier, bubuie mai mereu
poate per total in economie se consuma mai putin noaptea (se si produce mai putin dar asta n-are nicio importanta) inteleg ca asta se intampla pentru ca sunt inchise supermarketurile dar la mine in gospodarie, nu e nicio diferenta de consum intre noapte si zi. si oricum sunt la limita capacitatii mereu... ca sa pot folosi anumiti consumatori, opresc altii...

Quote

In Vest incep sa apara firme si aplicatii care sa intermedieze relatia dintre ofertant si beneficiar pentru statii de incarcare private.
in vest e aceeasi situatie... foarte curand, retelele electrice isi vor atinge limitele

Edited by apocalipsul, 04 September 2021 - 06:26.


#61
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Vreau sa mai adaug o clarificare la sistemul de partajare statii EV private: firma si aplicatia intermediaza si plata.
Firma ia banii de la cel care incarca si da banii la cel care pune la dispozitie statia de incarcare si curentul.

Acum cateva zile am vazut o alta aplicatie de acest fel, iar firma detinatoare vindea si niste contoare de curent care trebuiau instalate pe circuitul de alimentare al statiei de incarcare si care raportau consumul catre aplicatie prin Internet (cloud) via WiFi.

#62
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
In toate argumentările care explica de ce nu se poate se pleaca de la premisa sa reteaua actuala nu va permite consumul imens de electricitate din viitor. E gresit sa crezi ca nu vor fi făcute investitii masive in modernizarea retelei de transport si distributie in toata Europa si in Romania. Chiar si in PNRR sunt prevăzute astfel de investitii. Pe langa asta deja sunt in derulare investitii in extindere si modernizare (vezi ultimele declaratii ale Transelectrica, ca exemplu). In plus, nu trebuie subestimata puterea companiilor private de a mobiliza conducerile companiilor de stat din energie in directia investițiilor cand se vad la orizont miliarde peste miliarde de euro prin Green Deal. Pe partea de productie energie avem norocul interconectarii la nivel european. Atata timp cat reteaua de transport e dimensionata corect putem beneficia de capacitatile de productie din tarile vecine. Nu e ideal dar suficient pana se va produce si la noi mai mult. Aici plec de la premisa ca in alte tari europene se merge mai bine cu investitiile in productie. Pe parte de furnizare, cea mai apropiata de utilizatorul final, sunt de acord ca sunt multe probleme birocratice și de infrastructura dar cele mai multe dintre ele vor fi rezolvate o data cu cresterea cererii, cu ajutorul companiilor de furnizare electricitate si al autorităților locale.

#63
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

E gresit sa crezi ca nu vor fi făcute investitii masive in modernizarea retelei de transport si distributie in toata Europa si in Romania.
e gresit sa crezi ca in Romania va investi cineva in reteaua de transport si distributie... se va investi fix cum s-a investiti pana acum... deloc.

#64
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
cred ca se cuvin cateva precizari:
1- prn PNRR se vor sifona bani ca si pana acum pentru ca nu s-au facut niste reguli ferme si mecanisme anti prost/frauda.
2- Nu putem importa mai nimic din EU deoarece infrastructura actuala din Austri-Ungaria nu permite tranzitul de energie electrica la nivel mare.
3- Cat timp se va cere spaga la nivel politic decizional pentru orice nici o companie cu capul pe umeri nu va investi la noi, vor veni doar cei obisnuiti cu coruptia si vor face treaba la nivel calitativ inferior.


#65
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Eu am loc de parcare la un metru de fereastră... 🤪. Stau la parter.

#66
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
1 - asta nu inseamna ca nu se va face nimic. S-ar putea mai mult ?  Sigur ! Dar de la mai putin decat optim la aproape nimic e cale lunga.
2 - iarasi, proiectarea situatiei de acum in viitor. Ilogic. Nici austriecii sau ungurii nu fac nimic ? Si producătorii de electricitate din vest sunt corupti si nu sunt interesați sa isi creasca vanzarile si profitul ?
3- nu sunt de acord cu prima parte. Avem exemple în multe alte industrii care sunt in contradicție cu ce afirmi: comunicatii, industria petrolului etc. Investitii se vor face. Referitor la calitate da, le va fi mai usor sa faca rabat la calitate si mai greu sa găsească oameni capabili, muncitori si mai putin fatalisti care sa faca treaba cu cap. Mai greu decat in alte tari din vest.

#67
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021

View Posttemporarysnooze, on 04 septembrie 2021 - 14:47, said:

Eu am loc de parcare la un metru de fereastră... 🤪. Stau la parter.
Poate pe iarba, ca legal nu ai cum.

"c) spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit“

#68
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
In cazul meu se da o strada privata, insa in viitor se va ceda Primariei. Eu sper sa se cedeze dupa ce ma mut la casa...
Stau la etajul 2, locul de parcare este cel din mijloc.

Intrebarile pe care le am sunt cine si in ce fel ma poate trage de urechi in urmatoarele scenarii:
1. Daca traversez cu cablul pe sub piscotii din care este facut trotuarul si pun un stalpisor acolo, pe locul de parcare, care este proprietate comuna.
2. Daca ma conectez dupa contorul de pe casa scarii ca sa incarc la 220V? Presupunand ca exista putere suficienta si vecinii/asociatia sunt de acord sa platesc eu tot curentul consumat pe casa scarii,
3. Worst case scenario: Fac schimb de loc cu vecinul din dreapta, care are un stalp de iluminat care se vede in poza. Firul meu pleaca de pe balcon aerian si coboara pe stalpul de iluminat, unde exista o cutiuta unde ma conectez eu.
4. Tiganie + Worst case scenario: trag firul de pe balcon si il leg de un stalpisor montat pe locul de parcare.

Attached Files



#69
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca vecinii au ceva impotriva daca iti tragi rapid cablul pe sub acele pietre.
Problema este unde te racordezi si la ce putere.

#70
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021
Și uite ca aveam dreptate: nu erau suficiente toate firele trase aiurea pe stâlpi, în curând o sa vedem și tot felul de improvizații trase de pe balcon.

Ești sigur ca strada are lățimea necesara? Primăria nu accepta donație străzi cu lățime necorespunzătoare.

#71
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009

View PostAdm, on 05 septembrie 2021 - 06:57, said:

Nu cred ca vecinii au ceva impotriva daca iti tragi rapid cablul pe sub acele pietre.
Problema este unde te racordezi si la ce putere.
Nu am probleme cu vecinii. Pe mine ma roade varianta 2, acolo as avea de tras maxim 10 metri de cablu. Saptamana asta ma apuc de stiricit pe la asociatie cu ce puterea am instalata pe casa scarii.

View PostMarian3590, on 05 septembrie 2021 - 08:49, said:

Și uite ca aveam dreptate: nu erau suficiente toate firele trase aiurea pe stâlpi, în curând o sa vedem și tot felul de improvizații trase de pe balcon.
Ești sigur ca strada are lățimea necesara? Primăria nu accepta donație străzi cu lățime necorespunzătoare.
Hahaha... absolut toti cei cu care am vorbit in ansamblu mi-au sugerat sa trag firul de pe balcon. Inclusiv constructorul. Numai ca eu nu vreau sa fac tigania asta.
La mine in "sat" sunt parcari carea au zero trotuar in fata cladirii... asa ca asta cu latimea necorespunzatoare este cea mai mica problema. Daca Primaria primeste strada... eu sunt multumit cat timp nu imi face probleme. Daca nu primeste strada... sunt iar multumit pentru ca nu exista problema.

#72
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.aikenerg...aik-e-go-smart/ verifica la astia, monteaza statii de incarcare la cerere

View Postpexic, on 04 septembrie 2021 - 14:29, said:

cred ca se cuvin cateva precizari:
1- prn PNRR se vor sifona bani ca si pana acum pentru ca nu s-au facut niste reguli ferme si mecanisme anti prost/frauda.
2- Nu putem importa mai nimic din EU deoarece infrastructura actuala din Austri-Ungaria nu permite tranzitul de energie electrica la nivel mare.
3- Cat timp se va cere spaga la nivel politic decizional pentru orice nici o companie cu capul pe umeri nu va investi la noi, vor veni doar cei obisnuiti cu coruptia si vor face treaba la nivel calitativ inferior.
prin PNRR nu se pot sifona bani, pentru asta exista PNDL... pentru asta USR si-a depus mandatele

Edited by GlCA_Contras, 07 September 2021 - 09:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate