Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @EmyBoss7!

La mulți ani @Gif2D!

Ce fel de conexiune la internet a...

Operatori telefonie mobila, ț...
 echivalente utilaje procesare suc...

mouse gesture software

Service Pompa centrala Vaillant -...

Comanda platita și nelivrata
 DJI Spark - Upgrade baterie

Nu mai creste numarul de kilometri

Focus Sat - baza de date piratata

Masina foarte ieftina 4x4
 Problema ciudata, BMW e46 316i

Dacia Logan 3 - Conectare la Waze

Pilonul II de pensii - mostenire ...

Lynk & Co 01

Montare stație încărcare EV la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

Courage

Courage

Founder

• Grup: Senior Members
Vandalizarile sunt inevitabile, mai ales pe domeniul public.
Statiile cu protectie anti-vandal costa MULT si desi sunt greu de vandalizat, asta nu inseamna ca nu pot fi facute nefunctionale.

Solutia partiala la problema asta este o statie custom, care are in locuri diferite partea de control vs priza type2.
O priza Type 2 costa la chinezi 50 EUR.

Hansolo

Hansolo

Senior Member

Anul asta imi fac calcule sa-mi schimb masina si avand in vedere ultimele reduceri de preturi la electrice si cresteri la clasice analizez oportunitatea unei electrice.
Stau la bloc iar locul de parcare nu este langa blocul in care stau ci la un bloc vecin.
De la locul de parcare (rezidential, deci domeniu public) pana la marginea blocului sunt cam 2m, apoi ar mai fi aproximativ 3-4m pana la panoul de distributie al operatorului de pe scara respectiva.
As vrea sa ma bransez la acel panou cu 2KW (suficient pentru incarcare pe timp de noapte), inteleg ca ar trebui certificat de urbanism, autorizatie de construire si bransament al furnizorului.
Intrebari:
1. Sunt sanse sa se aprobe asa ceva? La propriul apartament acum 10 ani cand am cerut spor de putere (peste ATR clasic de 3KW) au zis ca nu se poate. Aici in plus intervine partea de lucrare pe un domeniu privat al altor persoane (deci si aprobare asociatie locatari/etc).
2. Statia poate fi pusa pe peretele blocului si sa vin cu cablul de incarcare pana la ea? Nu ma refer doar la partea de vandalizare ci mai ales la partea de electrosecuritate pentru ceva nesupravegheat (sa lasi peste noapte cablul la incarcat sub cerul liber). Lucrarea o voi face cu un electrician autorizat (cum am procedat si la apartament), intreb aici din punct de vedere practic si legal (ca mentionau unii prin alte topicuri de solutii cu un cablu la vecin+priza smart, n-as face asta nici cu diferential de 10ma).
Multumesc

Edited by Hansolo, 30 January 2023 - 15:53.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

În primul rând, trebuie redimensionată rețeaua, bine ar fi să vină să vadă furnizorul, cum se prezintă treburile, la fața locului.

Vezi să fie de acord și vecinii cu ceva montat pe peretele blocului, ăla e cel mai important punct, dpmdv, acordul asociației de proprietari.

Oricum, stațiile de încărcare EV la blocurile comuniste, arată într-un mare fel...

Edited by Vlad_22, 30 January 2023 - 16:13.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Eu nu am vazut statii EV la blocuri comuniste... pune si tu o poza!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate