Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Montare stație încărcare EV la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#109
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e o idee buna sa incerci sa vezi ce au de zis  pompierii ro_explorer. Daca nu exista un proces clar prin care sa iti acorde acel aviz mai bine nu il ceri pentru ca nu ti-l vor da.
Si te vei trezi cu alte batai de cap, pe care nu le aveai inainte. Din ce stiu in normativ scrie doar "trebuie echipate cu instalaţii corespunzătoare de ventilare". Ce insemna acest corespunzatror? Corespunzator cu ce?
Oricum a cere ceva sistem de desfumare special in cazul montarii unei statii de inacarare e o prostie, nu-i ca si cum 1 din 2 ar lua foc. Orice masina poate sa ia foc in garaj.
Garajul trebuia prevazut cu ventialtie de la inceput. Mai ales ca din cate am inteles din alte postari, blocul e destul de nou.

Edited by andreyvsjoker, 13 January 2022 - 11:58.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E vorba de norme, nimic altceva. Montarea unei statii de incarcare (o priza normala in care se infige un adaptor pentru alimentat masini electrice intra la normativ de "statie de incarcare") se face doar cu aviz dedicat, aviz ce implica o serie de aprobari: asociatie, primarie, pompieri. Daca montezi asa ceva fara avizele necesare si cineva ciripeste la autoritati iese groasa rau dupa.

In cazul meu am stabilit cu asociatia sa facem 2 locuri de parcare pe lateralul blocului, locuri dedicate incarcarii, cu statie cu 2 porturi, timp limita de 3 ore, care urmeaza sa se activeze cu RFID (si fiecare plateste in consecinta, dupa cat a consumat). O sa vad cum decurge treaba, caci sunt direct interesat.

#111
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 mihaicl1981, on 12 ianuarie 2022 - 23:33, said:

Eu am un cablu de la altcineva chiar peste locul meu de parcare. Fără acordul meu dar nu ma deranjează. Priza o am chiar lângă locul de parcare dar este comuna. Asociația probabil ca nu o sa imi dea acord (vecinii se pare ca au căzut de acord sa nu se modifice instalația electrica-cu exceptia unora care au apucat sa își tragă ).
Vecinii nu au nimic de spus in cazul unui bransament nou ptr ca nu se modifica instalatia existenta, se trage cablu nou cf proiect autorizat.
Daca nu-ti dau legea te ajuta si poti obtine hot judecatoreasca daca nu le afectezi nimic important.
Utilitatile sunt de prima necesitate, au regim special, nu te pot refuza ptr ca asa vrea muschiul lor daca primesti ATR de la distribuitor cu o solutie tehnica posibila
Cablul ala aerian sigur e autorizat ? nu pare daca n-ai dat acceptul

 andreyvsjoker, on 13 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Nu e o idee buna sa incerci sa vezi ce au de zis  pompierii ro_explorer.
Pompierii vor zice nu ptr ca habar n-au.
Daca in ATR nu se cere aviz de la pompieri de ce i-ai intreba ceva.
In ATR-ul meu scrie ca se ocupa distributorul de AC si avize daca e cazul dar nu scrie de niciun aviz pompieri (la exterior) si e logic...daca e autorizat dpdvd electric, cablul nu arde si nici nu se incalzeste cat sa dea foc, sunt normativele pe electric

 mihaicl1981, on 13 ianuarie 2022 - 06:59, said:

Mda, chiar președintele e cel contra. Dar mersi de info.
Poti sa ceri in instanta acel acord, sa-i oblige daca le place sa plateasca si asa ceva.
Si vor pierde ptr ca nu poti refuza accesul la utilitati pe motiv de "muschii mei minte nu are"

 ro_explorer, on 13 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Vezi si pompierii ce au de zis - trebuie aviz. Eu am trecut prin toti pasii necesari (aprobare de la asociatie, schita cu proforma de la firma de instalare, contract semnat de montaj) ca sa vina mail dupa cateva luni ca in urma inspectiei efectuate de departamentul de pompieri nu putem monta statie de incarcare in subteran fara a schimba sistemul de ventilatie ... asa ca s-a dus totul la dracu'.
Aici dezvoltatorul este in off-side, sigur era avizata parcare subterana inchisa total sau cu ventilatie naturala si inchiderea e pe naspa ?
La cladirile de birouri cum se poate ?
La S-park de exemplu aveam 2 statii fast charge cu bransament de 75kw fiecare, fara ventilatie fortata, doar cu sprinklere

Edited by radu103, 13 January 2022 - 22:15.


#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La noi este ventilatie mecanica (cu guri de ventilatie active in/out), fara sprinklere. Se pare ca volumul de aer circulat este prea mic conform normelor prezente (blocul e din '90) si trebuie inlocuit cu un sistem cu debit marit (din ce am inteles eu). Eh ... o sa mai rezist vreo 3 ani, timp in care sper sa ma mut la casa pe pamant ... caz in care nu mai are nici o importanta :)

#113
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Pana una alta ma întreb dacă e nevoie sa fac mare scandal. Ma deranjează doar ca unii își incarca plugin-urile la 1m distanta dar la mine nu s-a mai putut (Leaf).
E doar o problema de timp pana când vor fi foarte mulți posesori de EV și moșii vor accepta asta.
Desi mulți au zis ca în secolul viitor (sa ne uitam doar la ultimii 10ani).

#114
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
De aceea viata la comun sux, mai ales cand orice kkt depinde de vointa majoritatii, care adesea e de o prostie si rautate fantastica.

Isi inchipuie ca masina ta e un fel de cuptor industrial ambulant si lipsa cunostintelor electrice naste monstri.

Da, fa candal, da asociatia in judecata, macar sa se sperie.

#115
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008

 Adm, on 14 ianuarie 2022 - 09:32, said:

De aceea viata la comun sux, mai ales cand orice kkt depinde de vointa majoritatii, care adesea e de o prostie si rautate fantastica.

Problema nu e neaparat majoritatea, cat faptul ca, in multe cazuri, conform legii asoc. prop. trebuie unanimitate. Si ai un Gigi Duru care se pune el contra, si se blocheaza tot.

#116
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu unanimitate, cu 50%+1

#117
Raven494

Raven494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2012
Salut. Si eu sunt proces de montare instalatie. Pana acum am facut traseul efectiv de la panou pana in spatele masinii. Urmeaza sa vine cei de la enel sa monteze panoul. Legat de traseu, este necesar acordul a 50% + 1 din proprietari. Acordul este solicitat de enel pt ATR. Daca nu obtii acordul si consideri ca aceasta este abuziv, te poti indrepta catre un avocat. Castigi fara probleme si ei vor avea de achitat si cheltuieli de judecata. E bine daca le aduci aminte de treaba asta. La prima solicitare primita de la avocat, presedintele s-ar putea sa-si schimbe parerea.

#118
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, continuă investițiile masive în energie verde!
Peste 700 de stații de încărcare electrică vor fi montate în Sectorul 1, până la sfârșitul anului, unde există cei mai mulți posesori de mașini electrice și hibrid din țară: 985 de proprietari de mașini electrice și 6.200 de proprietari care utilizează modele hibrid (inclusiv plug in hybrid).
Practic, vorbim de cele mai multe stații de încărcare electrică din România!
Totodată, Primăria Sectorului 1, condusă de Clotilde Armand, este prima din țară care va instala puncte de reîncărcare de destinație la parcările de reședință. Astfel, locatarii blocurilor își vor putea încărca peste noapte mașina.
În acest mod va fi redusă semnificativ poluarea și vom respira un aer mai curat.


#119
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Și sursa nu ne-o spui?
Ca pare asa a propaganda electorala...😁

#120
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Clotilda e in razboi si cu baetii din energie:
https://www.facebook...488299902661340

#121
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 ady.red, on 13 februarie 2022 - 20:47, said:

Și sursa nu ne-o spui?
Ca pare asa a propaganda electorala...��
Sursa e directa, Clotilde, FB.

Edited by andreic, 14 February 2022 - 13:19.


#122
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

 GlCA_Contras, on 14 februarie 2022 - 10:41, said:

Clotilda e in razboi si cu baetii din energie:
https://www.facebook...488299902661340
Daca cineva pune panouri fotovoltaice inseamna ca e in razboi cu baietii din energie? Adica eu si vecinii mei suntem in razboi? si nu ne-a anuntat nimeni?

#123
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tanti Clotilde e in razboi cu toata lumea, dar nu despre asta e vorba acolo.

E vorba de o alternativa reala la RADET, un experiment - momentan.
https://www.primaria...-90-din-costuri

Din ce stiu eu, ideea este sa puna panouri PV pe cele X blocuri inscrise in program si sa produca curent electric vara in special.
Folosind compensarea cantitativa (totala sau partiala, vedem ce iese din parlament), blocurile respective vor folosi pompe de caldura aer/apa pentru incalzire.

O independenta fata de RADET nu e vazuta deloc bine, pt ca pana la urma sistemul e super capusat.

#124
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Salut la toată lumea!

Ați auzit de acest program de la Administrația Fondului de Mediu?

Sună promițător...

Am înțeles că se vor instala foarte multe stații in București...

Am si eu o rugaminte la voi:
Lucuiesc la bloc, am loc de parcare închiriat de la primărie și am optat pentru instalarea unei stații de incărcare auto la locul de parcare. Norocul meu este că locul de parcare este chiar lângă un punct de transformare/distribuție enel la circa 2 metri. Am solicitat ATR la eDistribuție și aceștia mi-au cerut un aviz de la parcări deoarece în contractul de parcare este stipulat că nu am voie sa ridic o construcție fără acordul administratorului. Am solicitat acest aviz la Primărie, au spus că mi-l dau fără probleme numai că nu au un model, pentru că nu a mai solicitat nimeni pana acum.

Rugămintea mea este ca, daca are cineva un model obținut de la primărie, să mă contacteze in privat.
Nu mă interesează datele personale, numai forma lui juridică.

Mă puteți ajuta?

Am nevoie urgent.

Edited by ady.red, 18 March 2022 - 20:49.


#125
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
asa vei reusi sa gasesti mereu locul ocupat iar de la anu sa nu-l mai ai deloc Posted Image

#126
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare!
Nu stiu daca stiati, sau daca ati mai citit..., dar mi-a trimis cineva un link cu o comunitate care da informatii in detaliu despre cum iti poti instala o statie de incarcare la bloc.
Ideea este ca informatiile sunt recente si oamenii chiar si-au instalat statii la bloc.

Aici linkul: https://aero.org.ro/...rcarea-la-bloc/

Nu vreau sa le fac reclama dar oamenii chiar sunt tari!
Spor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate