Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Are drept mejdajul sa marcheze brazii aflati pe proprietatea mea?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Simindrilo

Simindrilo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2018
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Sunt proprietarul unui teren de făneață. Bunicul meu a sădit mai demult puieți de brad la un metru de mejdă. Aceștia au crescut și s-au dezvoltat, tulpina acestora ajungând până la mejdă. Proprietarul dincolo de mejdă (mejdașul) s-a dus și a marcat brazii împreună cu inginerul silvic fără să mă anunțe. Asta se întămpla acum 5 zile. Eu ieri am fost la Ocolul Silvic și am făcut cerere pentru a marca brazii și azi ajungănd pe proprietatea mea împreună cu același inginer am constatat că brazii erau marcați deja de mejdaj. Inginerul mi-a confirmat că s-a marcat aici. Vreau să știu ce este de făcut? Eu aș vrea să tai legal brazii de pe proprietatea mea. Mejdașul de ce a marcat? Ce urmărește defapt? Are acest drept de a marca brazii doar că este în mejdă?

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Ce urmărește? Te las pe tine sa iti dai cu parerea. Eu deja banuiesc

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca tot vrei sa tai brazii aia te duci si ii tai ca sunt marcati.
altfel daca sa zicem ca vecinul e totusi corect si ii taie pe toti mai putin pe ai tai din pacate ai tai nu vor rezista prea mult ca la primul vant mai serios vor cadea toti - brazii au radacinile la suprafata. asa ca daca vecinul intentioneaza sa ii taie pe toti din curtea lui iti recomand sa ii tai si pe cei din curtea ta de pe hotar ca oricum nu vor rezista.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Te apuci si ii tai pe toti de pe proprietatea ta. Nu are de ce sa se atinga de ai tai. E ilegal ce face, mergi la politie Posted Image

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Faci si niste poze inainte cu marcajele copacilor in care sa se vada ca sunt pe teritoriul tau.

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 09.08.2006
Eu sunt tare curios ce-i aia "mejdaj". N-am mai auzit termenul.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
o fi ceva derivat din "mejdina" (regionalism pt hotar/granita)

#8
Simindrilo

Simindrilo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2018

View Postyo9hrb, on 02 septembrie 2021 - 18:25, said:

Eu sunt tare curios ce-i aia "mejdaj". N-am mai auzit termenul.
Am vrut să scriu mejdaș și nu mejdaj. Mejdaș = învecinat, limitrof, vecin

View PostTruculMagic, on 02 septembrie 2021 - 16:28, said:

Te apuci si ii tai pe toti de pe proprietatea ta. Nu are de ce sa se atinga de ai tai. E ilegal ce face, mergi la politie Posted Image
Până la urmă, azi am facut plăngere la Poliție. O sa văd ce o să ne spună la Poliție când o să vină si vecinul proprietății mele.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Prin Codul Civil scrie ca arborii care cresc mai inalti de doi metri se planteaza la minimum doi metri de granita. Proprietarul fondului vecin are dreptul sa ceara taierea celor care nu respecta aceasta cerinta.
Brazii tai au mai putin de 2 metri inaltime?

#10
Simindrilo

Simindrilo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2018

View Postdanvlas, on 03 septembrie 2021 - 12:24, said:

Prin Codul Civil scrie ca arborii care cresc mai inalti de doi metri se planteaza la minimum doi metri de granita. Proprietarul fondului vecin are dreptul sa ceara taierea celor care nu respecta aceasta cerinta.
Brazii tai au mai putin de 2 metri inaltime?
Brazii sunt înalți, de vreo 12 - 13 m.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate