Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Electric & Gas Power Trade SRL - pareri, opinii, experiente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#271
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postcain2k, on 22 ianuarie 2022 - 07:38, said:

Well, câtă vreme faci contestație asupra facturii și nu plătești, banii sunt la tine.

@LauraPV/ N-Dblog:

Dacă la schimbarea furnizorului ați făcut poză contorului și ați trimis indexul către toți 3 - vechiul/ noul furnizor și distribuitorul, atunci nu pot merge pe estimare.

Repet - plângere ANPC & ANRE cu toate dovezile ( în primă fază încercați înțelegerea amiabilă).
Mi-a venit factură de la Engie. 1. Eu am contract cu electric net 2. Tot aiurea emisă și asta, estimare 60 mc pe o lună și jumătate după ce v-am arătat ce index e. 3. Tarif gaze de 10 ori mai mare: 1000 și ceva de lei fără TVA și taxe MWH.


Unde e cel care zicea să stau relaxat să îmi plătească el factura?


Plângeri am făcut. Degeaba!

Edited by D-Nblog, 22 January 2022 - 14:06.


#272
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@D-Nblog:


LEGE nr. 259 din 29 octombrie 2021
"Articolul 6:
(1) În perioada aplicării dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență, prețurile la energie electrică și gaze naturale se plafonează, pentru clienții finali prevăzuți la art. 1 alin. (1) lit. a), d), e) și f), după cum urmează:
a) prețul final facturat al energiei electrice se plafonează la cel mult 1 leu/kWh, din care componenta de preț al energiei electrice va fi în valoare de maximum 0,525 lei/kWh;
b) prețul final facturat al gazelor naturale se plafonează la cel mult 0,37 lei/kWh, din care componenta de preț al gazelor naturale va fi în valoare de maximum 0,250 lei/kWh.
(2) Plafoanele prevăzute la alin. (1) reprezintă prețul final facturat pentru clientul final, având incluse:
a) pentru energie electrică - componenta de preț al energiei electrice, acciza, tarifele reglementate de transport și distribuție, serviciile de sistem, certificatele verzi, contribuția de cogenerare de înaltă eficiență energetică, costurile de furnizare și TVA;
b) pentru gaze naturale - prețul de vânzare al gazelor naturale, costul de transport, tariful de înmagazinare, acciza, tariful de distribuție, costurile de furnizare și TVA."

Dacă FUI ți-a facturat un preț mai mare de 0,37 lei/ kWh, o să refacă factura.

Da - urât că v-au trecut în FUI fără să respecte clauzele contractuale, dar legea le permite. Du-te și intentează proces - vei pierde, deoarece EGP a acționat legal.

De curiozitate, cât ți-a venit factura de la Engie și pentru ce consum? Prețul este plafonat sau nu ?

Conform contractului, oricare ar fi acela, ai dreptul să faci contestație privind factura, dacă aceasta nu respectă prețul din contract.

Nu poți face plângere privind estimarea, decât în cazul în care te facturează suplimentar, pentru un consum nerealizat, nu pentru o estimare în minus - se va regulariza la următoarea citire realizată de distribuitor.

PS:

Estimarea nu o face furnizorul din burtă - nu îți ia autocitirea în calcul, se bazează pe istoricul de consum. Poți trimite indexul, dar ei decid dacă iau în considerare sau nu.

Art. 6 Facturarea și plata
6.1 Facturile se emit în baza citirilor periodice a consumului înregistrat de grupul de masură (contor) sau a estimărilor ce se
efectuează de către distribuitor.
6.2 În perioadele dintre citiri, consumatorul este în drept să procedeze la autocitirea consumului lunar realizat. Modalitatea de transmitere a indexului autocitit, și perioada în care se poate efectua autocitirea vor fi specificate în cuprinsul facturilor.
6.3 În lipsa comunicării indexului autocitit, facturile se vor emite in baza consumului estimat de către distribuitor, pe baza
istoricului de consum al punctului de consum sau în baza cantităților de gaze naturale contractate.
6.4 Autocitirea nu poate înlocui citirile periodice ce trebuie efectuate de către distribuitor și în baza cărora se emit facturile de regularizare.

Edited by cain2k, 22 January 2022 - 14:52.


#273
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
@cain2k
Inca tot caut decizia de la ANRE unde scire ca cei de la EGP sunt preluati de ENGIE
ENGIE nu mil trimite asa ca presupun ca nu exista? Sau ii o mica intelegere intre EGP si ENGIE? ca in data de 15.12.2021 EGP si-a prelungit licenta de furnizare. asa ca aicea pute ceva tare!

FUn fact.
Mi-a raspuns EGP legat de indexul autocitit, si mi-au zis ca pana in 1.02.2022 o sa imi emite o factura cu indexul citit in data de 10.12.2021, Le-am explicat politicos ca dupa facuta din 01.01.2022 nu mai accept nici o factura gresita. si da EGP inca nu a indraznit sa imi zica ca nu mai sunt clientul lor!

Stiu poate ca sunt batut in cap dar si Engie vine cu dume gen conform Hatarari ANRE am fost preluati.
Ok unde e hotararea? vreau sa vad un document official! unde EGP renunta la clienti, asa ca nimic

Da este legal sa treci clienti pe FUI dar ma astept sa fie si transparent nu ca vine cineva pe mail si zice Eu is furnizorul tau de astazi fara nici un document justificativ (Hotarare ANRE ;) )
Suntem in 2022 escroceriile sunt la moda gen pretinzi ca esti furnizor etc ;)

#274
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Acuma mi-am verificat contul se pare ca in data de 20.01.2022 s-a emis inca o factura dar logic ca nu o poti descarca Posted Image adica intentionat blocam clienti sa aiba acces la factura ca sa aiba mai putin termen de plata. Pura rautate

Edited by Heavyd, 22 January 2022 - 22:26.


#275
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View PostHeavyd, on 22 ianuarie 2022 - 22:26, said:

Acuma mi-am verificat contul se pare ca in data de 20.01.2022 s-a emis inca o factura dar logic ca nu o poti descarca Posted Image adica intentionat blocam clienti sa aiba acces la factura ca sa aiba mai putin termen de plata. Pura rautate

Și mie azi mi-a venit. 1299 lei factura la gaz de la egp. Pare după sumă că au rectificat factura din decembrie până în 11 decembrie, dar mai trebuia. Până azi totalul trebuia să fie cam 2500 lei. Momentan nu pot descărca factura. Să vedem ce e în ea.

#276
Demetrius22

Demetrius22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.09.2008
Pe asta nu o mai înțeleg, momentan nu pot deschide factura cu minus

Attached Files


Edited by Demetrius22, 23 January 2022 - 17:39.


#277
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007

View PostDemetrius22, on 23 ianuarie 2022 - 17:38, said:

Pe asta nu o mai înțeleg, momentan nu pot deschide factura cu minus

Verifica acuma,

Mie se deschide deja factura

Lipseste compensarea de pe factura ^^

Edited by Heavyd, 23 January 2022 - 19:25.


#278
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
am calculat... am consum mendiu zilnic de 80,74kwh...

#279
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Ce preț ai la gaz? Daca 0.123lei/kwh nu te încadrezi la compensare.

#280
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Acuma fac analiza deep,  au smecherit ei facturile sa nu beneficiezi de compensare, vin mai tarziu cu explicati calcul etc.
Ca sa primesti compensare trebuie sa respecti o limita minima si limita maxima de consum

Edited by Heavyd, 23 January 2022 - 20:07.


#281
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Ai o limita de consum, dar exista și o limita de preț al gazelor furnizate. Compensarea se acorda doar celor care au un preț mai mare de 0.125lei/kwh.

#282
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
gata cu analiza

1. Ma incadrez la compensare ca am Pret de 133 Ron/MwH (0,133 Ron/Kwh)
Se pare ca EGP foloseste perioada de referinta de facturare incorect, chiar nici nu am bagat in seama pana astazi
Am inceput sa analized in detaliu factura ca au fost hateri au aruncat toti in FUI, then let's play the game!
Nu am mult de platit dar am facut reclamatie din principiu! ai fost hater, si eu is hater cu tine!
Factura de reguralizare a fost emis pentru perioada 1-10.12.2021 si am un cosnum de 807,406 kwh (consum pe zile ar iesi 80,74 kwh) deci clar nu ma incadrez la compensare ca limita pe decembrie este 77,6 kwh
Dar mi-am adus aminte ca eu am facut autocitirea in noiembrie in data de 23.11.2021 si acest lucru ar insemna ca perioada de facturare in loc de 1.12 ar trebui sa inceapa din data de 24.11
Daca cineva are dubii conform facturii autocitirea pe noiembrie se face in 18, 19, 22, 23 si 24 noiembrie 2021 ;) (era imposibil sa fac autocitirea in 30)
Daca luam acuma cei 807,406 kwh si impartim la 17 zile (24.11-10.12.2021) atunci imi iese un consum mediu de 47,49 kwh ce inseamna ca ma incadrez lejer pentru compensare si pe noiembrie si pe decembrie.

Am facut inca o reclamarie, sa vedem raspunsul lor

#283
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View PostHeavyd, on 23 ianuarie 2022 - 20:48, said:

gata cu analiza

1. Ma incadrez la compensare ca am Pret de 133 Ron/MwH (0,133 Ron/Kwh)
Se pare ca EGP foloseste perioada de referinta de facturare incorect, chiar nici nu am bagat in seama pana astazi
Am inceput sa analized in detaliu factura ca au fost hateri au aruncat toti in FUI, then let's play the game!
Nu am mult de platit dar am facut reclamatie din principiu! ai fost hater, si eu is hater cu tine!
Factura de reguralizare a fost emis pentru perioada 1-10.12.2021 si am un cosnum de 807,406 kwh (consum pe zile ar iesi 80,74 kwh) deci clar nu ma incadrez la compensare ca limita pe decembrie este 77,6 kwh
Dar mi-am adus aminte ca eu am facut autocitirea in noiembrie in data de 23.11.2021 si acest lucru ar insemna ca perioada de facturare in loc de 1.12 ar trebui sa inceapa din data de 24.11
Daca cineva are dubii conform facturii autocitirea pe noiembrie se face in 18, 19, 22, 23 si 24 noiembrie 2021 Posted Image (era imposibil sa fac autocitirea in 30)
Daca luam acuma cei 807,406 kwh si impartim la 17 zile (24.11-10.12.2021) atunci imi iese un consum mediu de 47,49 kwh ce inseamna ca ma incadrez lejer pentru compensare si pe noiembrie si pe decembrie.

Am facut inca o reclamarie, sa vedem raspunsul lor
Nu știu ce ai, eu am la gaz tariful fără alte taxe: 123 lei/MWH și abonamentul. Au zăpăcit factura la mine și tot estimare au făcut. Reducere n-am de niciun fel!

Am așa:
31.10.2021 - 02.12.2021 CITIRE
03.12.2021 - 10.12.2021 ESTIMARE care iar e în bătaie de joc, dar o estimare de 110 mc care e aproape de media zilnică față de autocitire! Le era greu să bage autocitirea din 21 decembrie 2021?

Pe 21 decembrie au primit autocitire, au și în ianuarie 3 autocitiri. Pe telefon, reclamații și acum în e-mail, aplicație etc.


Trebuia să îmi facă reducere prin plafonare? Altfel, în mare, e parțial bine. Dacă puneau indexul trimis pe 21 decembrie 2021, era altceva. Mă declaram 95% mulțumit. Supărat că mi-au reziliat contractul. PCS-ul l-au corectat.

Edited by D-Nblog, 23 January 2022 - 21:30.


#284
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
@D-Nblog, eu am ales optiunea fara abonament ca folosesc gazul numa la incalzire si apa calda.
din pacate nu te incadrez la compensare ca ai pret sub 0,125 kwh fara taxe

#285
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View PostHeavyd, on 23 ianuarie 2022 - 21:50, said:

@D-Nblog, eu am ales optiunea fara abonament ca folosesc gazul numa la incalzire si apa calda.
din pacate nu te incadrez la compensare ca ai pret sub 0,125 kwh fara taxe
Și eu la ce? Posted Image) La fel și la mine, da'-i consumul ăla din cauza incompetenței lor. Citiri am dat în zadar. Sper că la PCS acum e bine. au pus un 10,6. La Engie e 10,5. Față de 10,8 inițial: mai bine. Per total bine, doar că trebuia luată autocitirea  din 21 decembrie 2021 și să mă fi menținut până pe 31 ianuarie 2022 client că e desfacere abuzivă a contractului. Acum am de luptat cu ENGIE. Mie trebuie să-mi factureze la 123 lei MWH și 0,3 sau cât e abonamentul până în 31 ianuarie 2022. Nu mă interesează cum se numește firma, eu așa am semnat!

a și să nu uit: am plătit!

Edited by D-Nblog, 23 January 2022 - 21:56.


#286
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Mie mi-au facturat corect.Au folosit citirea trimisa de distribuitor din 10.12.(din 11.12 fiind trecut la Engie) si nu cea trimisa de mine(am văzut asta în aplicația lor). Și PCS-ul l-au scăzut de la 10.8 la 10.4.

#287
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Fain, cred ca unde este abonament in pret au fost calculate corect facturile dar unde ii fara abonament ii problema...
Da PCS-ul l-au corectat

#288
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postisav, on 23 ianuarie 2022 - 22:07, said:

Mie mi-au facturat corect.Au folosit citirea trimisa de distribuitor din 10.12.(din 11.12 fiind trecut la Engie) si nu cea trimisa de mine(am văzut asta în aplicația lor). Și PCS-ul l-au scăzut de la 10.8 la 10.4.
și la mine de ce e 10,6 PCS? Adică a mai scăzut, dar o fi greșit? La mine au pus citirea din 2 decembrie 2021 de la distribuitor... Nu din 10-11 respectiv 21 decembrie 2021 când am trimis eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate