Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Conectare DVR Hikvision la ONT Huawei HG8143A5

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

seniordady

seniordady

Active Member

• Grup: Members
Salutare. Am nevoie de ajutor pentru a face DVR-ul sa scoata semnalul video pe internet. Pana ieri, la firma, am avut internet de la Telekom cu o conexiune cu IP static (router-ul TP Link TL-WR845N  se conecta cu ip static la GPON-ul lor). Router-ul avea toate porturile ocupate, iar unul dintre porturi era folosit pentru DVR sa scoata video pe internet, pentru iesire se folosea Port Forward prin uPnP. In DVR setarile de retea sunt trecute pe manual, astfel ca aceasta conexiune se realiza automat intre router si DVR. Am dorit sa schimb furnizorul de internet si am trecut la RDS Digi (era singura varianta).
   Ieri au venit baietii si au facut montajul, conexiunea si au pus un ONT de-al lor Huawei HG8143A5, dar cand au venit, eu nu am fost la fata locului sa intreb ce si cum, iar acum conexiunea la internet este facuta de ONT prin user si parola, iar router-ul vechi TP LINK, este cuplat la ONT prin Dynamic IP. In acest moment DVR-ul nu emite online deoarece este conectat la router-ul vechi si vede ip-ul router-ului (192.168.100.2) , nu il vede pe cel fix 86.xxx.xx.
   Am accesat interfata ONT-ului, dar totul este diferit fata de ce am vazut pana acum, este foarte spartan in setari si informatii, lipseste optiunea de port forward uPnP. Totusi, rog pe cei care au habar de modelele astea de routere de la Digi, sa ma ajute cu ceva informatii despre cum as putea sa configurez DVR-ul sa emita din nou online?
  Va multumesc.

Attached Files

raduadrianb

raduadrianb

Member

Verifica in dvr sa ai tot ip de forma 192.168.100....

Edited by raduadrianb, 02 September 2021 - 08:27.

seniordady

seniordady

Active Member

In momentul asta DVR-ul comunica cu router-ul TP Link cu setarile vechi, trebuie facut ceva setari la ONT ca sa aiba iesire online, dar nu prea exista optiuni.

Edited by seniordady, 02 September 2021 - 09:01.

paznicmare

paznicmare

Active Member

ONT in mod bridge. ASemanator am patit si eu. Initial am avut net prin Coax de la digi dar am trecut pe fibra
La fel nu iesea semnalul de la XVR. am sunat la digi si m-au trecut in mod bridge. Nu a mai fost nevoie de nici o setare. TP-linku fiind setat PPoE

cmgeorge

cmgeorge

Active Member

seniordady, on 02 septembrie 2021 - 08:15, said:

Cere schimbarea ONT-ului in mod bridge.
Dupa care ca si inainte conectezi routerul tau vechi la ONT pe port 1
In routerul tau faci setarile de conectare PPOE si gata.
Dezavantaj: Ocupi 2 prize de curent
Avantaj: Folosesti propriul tau router pentru wan.

seniordady

seniordady

Active Member

Am sunat la ei si am cerut sa treaca ONT-ul in mod bridge, vad ca dupa 1,5 ore nu au reusit sa modifice.

paznicmare

paznicmare

Active Member

trebuie sa resetezi ONT-ul

drive-x

drive-x

Member

Ioi...fix aceeasi problema am avut-o si eu acum o saptamana, NVR+Camere functiona normal cu providerul anterior (IP fix, scoase in internet cu port forward, etc).
Le-am spus baietilor de la montaj RCS-RDS sa imi treaca din prima ONT-ul lor in modul bridge. Zis si facut, functiona totul perfect, pana sa conectez la routerul meu principal cablul care imi conecta toata reteaua locala de camere, NVR, etc. Am dat toata reteaua peste cap, are niste conflicte pe care nu le inteleg, nu se mai poate autentifica PppOE daca conectez toata reteaua locala (local am configurat binecunoscuta retea 192.168.0.xxx).

Ciudat a fost cand am verificat adresa publica IP pe care a primit-o routerul meu dupa autentificarea pppoe, care era diferita de adresa publica afisata in browser de un computer conectat la reteaua locala.  Trebuia sa configurez un DDNS si am observat asta.

paznicmare

paznicmare

Active Member

La DIGI DDNS iti configurezi in cont.............go.ro

seniordady

seniordady

Active Member

Pare ca asta a fost solutia, GPON-ul a fost bagat in mod bridge, acum merge. Cu DVR-ul a fost mai complicat, niste modificari de retea, ip-uri,porturi, dar e bine ca functioneaza. Multumesc celor care m-au ajutat, o comunitate adevarata. Multa sanatate va doresc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate