Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cum functioneaza cablul TV?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaculScoril0, on 02 septembrie 2021 - 23:50, said:

În altă ordine de idei, la modul ideal, dacă ai un spliter 1 la 3 și folosești numai două dintre ieșiri ar treibui să pui pe a treia ieșire un terminator (Posted Image rezistență adică) de 75 de ohmi. Dar ești în România așa că merge și a așa.

O sa schimb cu 1 in 2.
Ai putea sa explici sa inteleg. Ma rog cum zici tu... ca merge si-asa

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2021 - 23:52, said:

O sa schimb cu 1 in 2.
Ai putea sa explici sa inteleg. Ma rog cum zici tu... ca merge si-asa
cam complicat de explicat corect pe forum, trebuie desene, mi-e lene de așa ceva la ora asta Posted Image

Ideea generală este că în domeniul liniilor de transmisie impedanța receptorului trebuie să fie egală cu a generatorului, altfel apar unde staționare care generează pierderi de putere.

când pui mai multe receptoare în paralel impedanța echivalentă este 1/75+1/75/+1/75+.... câte receptoare ai.
Spliterul face ca generatorul (antena de intrare) să vadă 1/75+1/75+1/75+......+spliter=75 dacă din ecuație lipsește un 1/75 (TV lipsă) atunci ecuația nu se mai verifică și trebuie să înlocuiești TVul lipsă cu un terminator.

Am folosit valoarea de 75 pentru că 75 de ohmi este impedanța caracteristică a pentru toate circuitele de radio frecvență TV.

În practică și pe distanțe scurte amănunte din astea se pot trece cu vederea pentru că puterea semnalului care vine pe cablul di bloc e mare și acoperă pierderile.

Edited by DaculScoril0, 03 September 2021 - 00:21.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Acum câțiva eoni, când încă eram student și stăteam la mama, furam semnal de la firma de cablu cu o sârmă de fier galvanizat pe care o încolăceam pe cablul de intrare. Sârma o duceam până aproape de ușa de intrare, în afara apartamentului.
În apartament captam semnalul radiat cu o antenă dipol.
Nici un fel de conexiune fizică între TVul meu și rețeaua de cablu.
Se vedea cu ceva purici dar era gratis.

Am povestit asta ca să exemplific partea cu  ”merge și așa” dacă semnalul e suficient de puternic.

Și ca să exemplific că de fapt nu merge și așa au venit vecinii la ușă să se plângă că din cauza sârmei mele nu mai au ei semnal corespunzător și am fost nevoit să renunț la sârma mea.

#22
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018

View PostDaculScoril0, on 02 septembrie 2021 - 23:50, said:


În altă ordine de idei, la modul ideal, dacă ai un spliter 1 la 3 și folosești numai două dintre ieșiri ar treibui să pui pe a treia ieșire un terminator (Posted Image rezistență adică) de 75 de ohmi. Dar ești în România așa că merge și a așa.
Adica asa ceva ? https://www.dipolnet...ohm__R66205.htm

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaculScoril0, on 03 septembrie 2021 - 00:18, said:

cam complicat de explicat corect pe forum, trebuie desene, mi-e lene de așa ceva la ora asta Posted Image

Ideea generală este că în domeniul liniilor de transmisie impedanța receptorului trebuie să fie egală cu a generatorului, altfel apar unde staționare care generează pierderi de putere.

când pui mai multe receptoare în paralel impedanța echivalentă este 1/75+1/75/+1/75+.... câte receptoare ai.
Spliterul face ca generatorul (antena de intrare) să vadă 1/75+1/75+1/75+......+spliter=75 dacă din ecuație lipsește un 1/75 (TV lipsă) atunci ecuația nu se mai verifică și trebuie să înlocuiești TVul lipsă cu un terminator.

Am folosit valoarea de 75 pentru că 75 de ohmi este impedanța caracteristică a pentru toate circuitele de radio frecvență TV.

În practică și pe distanțe scurte amănunte din astea se pot trece cu vederea pentru că puterea semnalului care vine pe cablul di bloc e mare și acoperă pierderile.

I see
deci d-aia mi se inchidea mie circuitul cand conectam un tv chiar scos din priza.
Eu aveam alta parere. mersi

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRFL, on 03 septembrie 2021 - 08:48, said:

da

acum văd că am făcut niște greșeli aici:

View PostDaculScoril0, on 03 septembrie 2021 - 00:18, said:


când pui mai multe receptoare în paralel 1/(impedanța echivalentă) este 1/75+1/75/+1/75+.... câte receptoare ai.
Spliterul face ca generatorul (antena de intrare) să vadă 1/75+1/75+1/75+......+spliter=1/75 dacă din ecuație lipsește un 1/75 (TV lipsă) atunci ecuația nu se mai verifică și trebuie să înlocuiești TVul lipsă cu un terminator.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Asta este schema.
Attached File  IMG_3095.JPG   166.29K   32 downloads

Am gasit nodul de la care pleaca toate cele 3 fire prin perete.
Normal ar fi fost sa leg televizoarele la ele, dar,... estetic, am gaurit peretele intre dormitoare si vreau sa folosesc doar un cablu pe care sa-l impart la 2 teveuri.
Duce ce-am inteles aici, ar trebui sa nu am probleme de receptie, tv digital sau analog.
Distante relativ mici intre nod si televizoare.

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTsunnnami, on 03 septembrie 2021 - 11:27, said:

Duce ce-am inteles aici, ar trebui sa nu am probleme de receptie, tv digital sau analog.
Distante relativ mici intre nod si televizoare.
Posted Image

#27
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Mufarile la 90 grade sunt acceptate pentru o calitate ridicata a semnalului? Daca da, ce fel de mufe sunt indicate?
Ma gandesc sa mut un televizor pe un alt perete, ceea ce ar presupune o prelungire cu vreo 13m a cablului si care ar strabate vreo 8 colturi de 90 grade, ca in final sa fie mufat la 90 de grade. Este prea extrem pentru un semnal HD/4K?

#28
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Depinde ce ai, FTTH, FTTB sau EoC. Dacă ai fibra pana in casa, cu ONT-ul aferent, ai trebui sa ai semnal suficient.

Semnalul nu depinde de rezoluția posturilor, ci de frecventa: de exemplu, o frecventa cu un QAM de 256 are mai mult spațiu disponibil, implicit au loc mai multe posturi dar nu este la fel de robusta la semnal precum o frecventa cu un QAM de 64, unde ai spațiu disponibil mai puțin dar semnal mai robust.

Îți dau exemplu configurația mea de la casa: ONT in living, de acolo am plecat cu cablu bun de calitate pana sus in mansarda și am ieșit pe peretele casei in exterior, la etajul 1. Pana acolo sa tot fie vreo 20m cablu. Acolo am pus cutia principala de unde împart semnalul, splitter Nextra 5-1000mhz si plec cu 3 cabluri din el: unul in dormitorul cel mai apropiat, unul coboară pana la peretele livingului unde am alta doza si intra direct in priza din perete ce o am pe interior, al treilea cablu pleacă pana la alta camera de la etaj unde am un splitter 2x1 tot 5-1000mhz, acolo împart cablul in 2, una bucata merge la camera apropiată si cealaltă la ultima camera de la etaj. Am semnal foarte bun la toate televizoarele, chiar dacă distribuția este lunga si 2 splittere băgate. Am făcut in așa fel încât in caz de o sa am probleme cu cablurile vreodată, sa îmi fie ușor sa le schimb sau sa le verific, pentru ca totul este trecut prin copex, sub izolație casei.

PS: mufele sa nu fie panarame cu capac din plastic. Eu am niște chinezării metalice, ce își fac treaba foarte bine. Și atenție la ce cablu folosești, sa fie de calitate.

Edited by innesat, 28 September 2021 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate