Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Parintele Cleopa in dialog cu ateii

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
257 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

 richi_e, on 01 septembrie 2021 - 19:04, said:

de la un punct, ideile sunt similare : ,,asa zic/cred eu!"
..
ateismul e de multe ori doar o alta forma de religie!
eu stiu ,,atei" declarati care pupa icoanele la greu! care sunt cununati de popa si au copii botezati cu japca!
dar eu sunt atei!Posted Image

Esti confuz.
Daca te duci sa vizitezi un trib din Amazonia nu participi si tu la o ceremonie d-aia cu invirteli, fierturi de ierburi, ameteli, viziuni, ciuperci? Ca daca nu, esti prost. Asta insemna ca esti credincios in ce au aia?

Ideea asta stupida ca religia devine adevarata prin "dezbateri", cuvinte mestesugite si cit de tare esti in gura merge numai pentru credinciosi. Daca esti ateu n-ai nevoie de nici o dezbatere.

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.09.2017

 andreic, on 01 septembrie 2021 - 19:54, said:

Confunzi, e pe dos adica e mai luminat cum spuneam.


Asta cred doar cei care ii asculta predicile... ratiunea nu poate fi invinsa.
Man, pana si Hitchens a recunoscut ca a pierdut cu John:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jB6BTb8Dinw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite si pe Dawkins: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Pz1Qv8YbFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

serios acum, recunosc ca-s crestin si ca sunt si cu dezbaterile, iar John Lennox e mentorul meu si m-a si ajutat cu destule chestii, dar daca Dawkins era mai bun, ziceam ca e mai bun. Se si vede ca Dawkins a venit nepregatit si etc. in fine, have it your way, macar uita-te la cele 2 dezbateri intre ei, integral.

Apropo Dawkins nu crede in ratiune, ca si ateu nu exista ratiune,  ca sa-l citez pe om:

The universe that we observe has precisely the properties we should expect if there is, at bottom, no design, no purpose, no evil, no good, nothing but pitiless indifference.” “DNA neither cares nor knows. DNA just is. And we dance to its music.”

Edited by bobitad, 01 September 2021 - 20:10.


#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Bai, nu poti juca tenis si rezultatul sa hotarasca daca sinteti religiosi.
Cind eram eu mic maica-mea imi spunea ca e robot (era o carte, Femeia cibernetica) si eu trebuia sa dovdesc ca nu e. N-am reusit niciodata. Ghici ce, maica-mea nu e robot si nici n-am crezut vreodata ca ar fi.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreic, on 01 septembrie 2021 - 19:54, said:

Confunzi, e pe dos adica e mai luminat cum spuneam.


Asta cred doar cei care ii asculta predicile... ratiunea nu poate fi invinsa.

Posted Image

Corect...acum, cine detine adevarul ? Posted Image

Clar oamenii woke Posted Image)

Sunt curios ce parere ai de Peterson...

Edited by jimi91, 01 September 2021 - 20:15.


#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

 bobitad, on 01 septembrie 2021 - 20:07, said:

Apropo Dawkins nu crede in ratiune, ca si ateu nu exista ratiune,  ca sa-l citez pe om:

The universe that we observe has precisely the properties we should expect if there is, at bottom, no design, no purpose, no evil, no good, nothing but pitiless indifference.” “DNA neither cares nor knows. DNA just is. And we dance to its music.”

Ha? Ia arata-mi tu unde scrie ca nu crede in ratiune!

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 bobitad, on 01 septembrie 2021 - 20:07, said:

Apropo Dawkins nu crede in ratiune, ca si ateu nu exista ratiune,  ca sa-l citez pe om:
The universe that we observe has precisely the properties we should expect if there is, at bottom, no design, no purpose, no evil, no good, nothing but pitiless indifference.” “DNA neither cares nor knows. DNA just is. And we dance to its music.”
N-ai inteles nimic din citat, nu spune ce pretinzi. In rest acereasi propaganda religioasa, pass Posted Image

Edited by andreic, 01 September 2021 - 20:16.


#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 bobitad, on 01 septembrie 2021 - 20:07, said:



Il stii pe Kenneth Copeland ? Zici ca e dracul :))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9LtF34MrsfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

minutul 3:10.

M-a speriat, parca zici ca e din filme omul :))

#26
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Dumnezeu să-l ierte pe... părintele Cleopa.

#27
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.09.2017

 vrajitoruldinoz, on 01 septembrie 2021 - 20:15, said:

Ha? Ia arata-mi tu unde scrie ca nu crede in ratiune!
era derivativ man, oricine stie ca daca esti ateu si crezi in evolutie ca Dawkins, crezi ca esti doar materie, iar creierul e doar procesul evolutiei, asa ca de ce sa crezi ce gandesti. Dawkins nu crede ca poti alege, crede ca se misca prin tine molecule si avand in vedere bagajul biologic o sa alegi x sau y.

bine ma, nu am inteles eu, dar si ateii sunt de acord cu mine. cum am mai zis chestiile pe care voi le ridicati nu-s relevante in cercuri unde oamenii stiu ce vorbesc, dar pe net toata lumea se crede desteapta si stiu ei cum sta treaba.

If we take the atheist view, then rationality dissolves, as distinguished philosopher Alvin Plantinga of Notre Dame neatly puts it:
“If Dawkins is right that we are the product of mindless unguided natural processes, then he has given us strong reason to doubt the reliability of human cognitive faculties and therefore inevitably to doubt the validity of any belief that they produce – including Dawkins’ own science and his atheism. His biology and his belief in naturalism would therefore appear to be at war with each other in a conflict that has nothing at all to do with God.”
Plantinga is a Christian, but atheist philosopher Thomas Nagel says essentially the same: “Evolutionary naturalism implies that we shouldn’t take any of our convictions seriously, including the scientific world picture on which evolutionary naturalism itself depends."

Edited by bobitad, 01 September 2021 - 20:26.


#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

 bobitad, on 01 septembrie 2021 - 20:26, said:

era derivativ man, oricine stie ca daca esti ateu si crezi in evolutie ca Dawkins, crezi ca esti doar materie, iar creierul e doar procesul evolutiei, asa ca de ce sa crezi ce gandesti.


Bati cimpii si tu si filozofii tai de 2 lei.
In primul rind hai sa folosim cuvintele corect. Ateii nu "cred".
Restul nu mai comentez ca e ridicol.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 vrajitoruldinoz, on 01 septembrie 2021 - 20:41, said:

Bati cimpii si tu si filozofii tai de 2 lei.
In primul rind hai sa folosim cuvintele corect. Ateii nu "cred".
Restul nu mai comentez ca e ridicol.

De fapt, ateii cred ca nu exista ceva. Cel mai corect e sa fii agnostic. Nu stii daca exista.

#30
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 15.10.2020
Culmea, sunt de acord cu cei care zic că din punct de vedere ateist, nu avem vreun merit sau vreo vină pentru credințele noastre, nu am avut vreodată cu adevărat de ales, suntem rezultatul unor cauze dincolo de controlul nostru, suntem ceea ce suntem datorită eredității și a mediului în care am crescut, cauzele au interacționat în așa fel încât să rezulte ceea ce este, ceea ce suntem. Nu știu dacă e trist sau e o alinare.

Ceea ce pot să zic cu privire la subiect e:
Cuvintele adevărate nu sunt frumoase,
Cuvintele frumoase nu sunt adevărate.

Lao Tzu

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Altul care nu stie cuvinte.
Ateii nu cred nimic ma, in sesnul credintei religioase.
Ca sa iti dau exemplul lui Bertrand Russel, religioasii CRED ca exista un ceainic pe orbita lui Saturn.
Ateii NU cred.
Simplu.
Ateii nu inventeaza aiureli. Tu crezi ca exista un monstru in mijlocul pamintului? Da o broasca testoasa de dimensiuni medii?
Televizorul inchis sau lipsa lui din casa nu doar un alt canal de televiziune.

 jimi91, on 01 septembrie 2021 - 20:45, said:

De fapt, ateii cred ca nu exista ceva. Cel mai corect e sa fii agnostic. Nu stii daca exista.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 September 2021 - 20:57.


#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 vrajitoruldinoz, on 01 septembrie 2021 - 20:52, said:

Altul care nu stie cuvinte.
Ateii nu cred nimic ma, in sesnul credintei religioase.
Ca sa iti dau exemplul lui Bertrand Russel, religioasii CRED ca exista un ceainic pe orbita lui Saturn.
Ateii NU cred.
Simplu.
Ateii nu inventeaza aiureli. Tu crezi ca exista un monstru in mijlocul pamintului?

Lasa semantica...ca nu e vorba de asta. Tu nu poti sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu...n-ai cum. De fapt, din punct de vedere filozofic, ar cam exista....sau, cel putin poti sa argumentezi ca exista.
O analogie ar fi, marea...tu n-ai vazut fundul marii, dar, poti sa argumentezi ca are un fund. Nu o sa presupui ca nu exista fund.

Care sunt dovezile tale pentru acel mosntru in mijlocul pamantului ?

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 jimi91, on 01 septembrie 2021 - 18:34, said:

Bine, tot imi place omul...era o voce importanta Posted Image.
e bine ca ai precizat, de fapt, din ce vad, stimabilii forumisti apreciaza cat este de bun de gura unul sau altul, ca are dreptate sau n-are, asta mai putin conteaza

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Bineinteles ca nu pot sa demonstrezi ca NU EXISTA Dumnezeu. Nu pot sa demonestrez o infinitate de povesti, prostioare sau aberatii. Nici nu mi-am propus si nu ma intereseaza. Nu pot sa demosntrez nici ca nu exista o broasca testoasa in mijlocul pamintului. Asta in inseamna ca sint idiot (agnostic?) sa sustin ca "nu se stie".

 jimi91, on 01 septembrie 2021 - 20:56, said:

Lasa semantica...ca nu e vorba de asta. Tu nu poti sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu...n-ai cum. De fapt, din punct de vedere filozofic, ar cam exista....sau, cel putin poti sa argumentezi ca exista.
O analogie ar fi, marea...tu n-ai vazut fundul marii, dar, poti sa argumentezi ca are un fund. Nu o sa presupui ca nu exista fund.

Care sunt dovezile tale pentru acel mosntru in mijlocul pamantului ?

Ca si cum tu ai avea vreo "dovada" ca exista dumnezeu haha.
Asta e smecheria la religiosi, ei sint foarte sceptici cu privire la orice altceva. Ca si aia cu pamintul plat, gata sa creada niste prostii dar foarte neincrezatori cu privire la stiinta (pe care nu o inteleg).
Ce bine ar fi daca ati aplica macar 10% din secepticismul asta si ochiul critic cu privire la religie.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 September 2021 - 21:03.


#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 vrajitoruldinoz, on 01 septembrie 2021 - 21:00, said:

Bineinteles ca nu pot sa demonstrezi ca NU EXISTA Dumnezeu. Nu pot sa demonestrez o infinitate de povesti, prostioare sau aberatii. Nici nu mi-am propus si nu ma intereseaza. Nu pot sa demosntrez nici ca nu exista o broasca testoasa in mijlocul pamintului. Asta in inseamna ca sint idiot (agnostic?) sa sustin ca "nu se stie".

Agnosticul sustine ca nu stie. Ateul declara ca stie ca nu exista.

Daca tu il compari pe Mos Craciun cu Dumnezeu, pai...e problema ta...

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,415
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt de acord, cel neutru este agnosticul. Acesta nu știe dacă există sau nu Dumnezeu pentru că nu are dovezi pentru niciuna dintre variante.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate