Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Actiune in Instanta contra majorarii prețurilor fixe din contractele cu furnizori de energie

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#343
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
La mine nu au sosit nici macar raspunsurile de la ANPC ... Se pare ca pe tine te indragesc astia Posted Image

#344
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 13 octombrie 2021 - 10:36, said:


Ai gasit vreo speta pe impreviziune , respinsa ? In afara de Amromco - Restart ?
Impreviziune respinsa pe clauza abuziva (contract de credit), deci trebuie amandoua la pachet...

Motivarea instantei este superba si se potriveste ca o manusa la modificarea pretului fix de catre Restart...cautare dupa termenul impreviziune (un singur rezultat) paragraful cu impreviziune si urmatoarele...

http://www.rolii.ro/...49009182c000a46

#345
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostADAMCLISI-2020, on 13 octombrie 2021 - 13:16, said:

La mine nu au sosit nici macar raspunsurile de la ANPC ... Se pare ca pe tine te indragesc astia Posted Image

Pentru ca tu n-ai mai apucat sa trimiti la DNA, DNA-ul si Politia au fost ft promti, au inregistrat, au citit, au redirectionat etc

Pe penal in prezent este:

_raspunsul "ocult" ANRE (DNA) si

_dosarul pe care il aveau deja deschis in Timisoara cand am sesizat noi si care s-a tot plimbat - pana la urma a ajuns la Pol. Economica.

Pol. Economica este in drept sa investigheze si pe civil - Legea nr. 365/2002 privind comertul electronic ART.23-Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor (3) Constatarea contravenţiilor se poate face, în toate cazurile, şi de către ofiţerii sau subofiţerii de poliţie.

In partea a 2-a cred ca totul se va rezuma la stabilirea , sau nu , a inselaciunii , daca este sau nu inselaciune in a afirma, la semnarea contractelor  : "Având în vedere fluctuația prețurilor pe piața de energie (de exemplu în perioada rece a anului și mai ales a sărbătorilor, tendința de creștere a prețurilor la alimente, combustibili, curs valutar etc. atrage după sine creșterea prețului la energie), printr-un astfel de abonament prețul va fi asigurat pe o perioadă de 12 luni, nefiind influențat de creșterile de preț din piață" , iar dupa semnarea contractelor in a afirma ca pretul este influentat de cresterile de pret din piata.

Cam asta este tot.

#346
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
La DNA am trimis ! Ce-i drept nu am primit nici o info despre inregistrare petitie... La Politie nu am trimis nimic ... De la ANPC nu am primit nimic si am 2 sesizari deja...Doar la ANRE am primit la exact o luna raspunsul de bataie de joc a lui soreata...

Edited by ADAMCLISI-2020, 13 October 2021 - 13:32.


#347
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 13 octombrie 2021 - 13:23, said:

Impreviziune respinsa pe clauza abuziva (contract de credit), deci trebuie amandoua la pachet...

Motivarea instantei este superba si se potriveste ca o manusa la modificarea pretului fix de catre Restart...cautare dupa termenul impreviziune (un singur rezultat) paragraful cu impreviziune si urmatoarele...

http://www.rolii.ro/...49009182c000a46

Tu o sa fii curand un avocat foarte bun ! Eu credeam ca termin azi cererea de chemare in judecata dar daca zici ca se potriveste la noi, mai am de munca ... Am citit deja toate spetele pe protectia consumatorului ale CJUE pe ultimii 3 ani, deja nu mai vad bine ...

----------------

Poate ai timp si dorinta sa-l ajuti putin pe @Nickey si astfel ne ajuti pe toti, s-a apucat deja de legi dar merge ceva mai greu ... Ar fi frumos de trecut lege/art./aliniat la toate ... Pana una-alta le-am enumerat doar ...

Sau DIRECTIVA 2011/83/UE din 25 octombrie 2011 privind drepturile consumatorilor, de modificare a Directivei 93/13/CEE a Consiliului şi a Directivei 1999/44/CE a Parlamentului European şi a Consiliului şi de abrogare a Directivei 85/577/CEE a Consiliului şi a Directivei 97/7/CE a Parlamentului European şi a Consiliului, pe care n-am avut timp s-o lucrez ...

----------------

Eu "sunt calare" pe cererea de chemare in judecata ... La ultimul capitol ... 3. Analiza juridica a raporturilor profesionist-consumator astfel create in raport cu contractele de adeziune

----------------

Am ras mereu si-am zis ca avocatii ne iau banii degeaba dar cred ca eram mai tanar si era ziua "mai lunga" ... E de munca "de crapi" la  actiunea asta ...

View PostADAMCLISI-2020, on 13 octombrie 2021 - 13:29, said:

La DNA am trimis ! Ce-i drept nu am primit nici o info despre inregistrare petitie... La Politie nu am trimis nimic ... De la ANPC nu am primit nimic si am 2 sesizari deja...Doar la ANRE am primit la exact o luna raspunsul de bataie de joc a lui soreata...

Nici eu nu am primit de la ANPC si aveam cea mai lunga sesizare Posted Image Le-a trecut cheful, citind-o !...

#348
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Era de la Politia Timisoara - pe sesizarea de inselaciune - prima , cea la care aveau deja deschis DP, se vor face comisii rogatorii in orasele partilor vatamate.

#349
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Cea mai tare fraza din speta gasita de colegul @av_myjob:

"Asa cum a subliniat literatura juridică franceză relativ recentă, "cei presati de nevoi sunt obligati să vrea, ceea ce cei care sunt mai puternici sunt liberi să ie-o impună. Secolul al XlX-lea - pentru a nu urca mai sus în istorie - a arătat la ce stadiu de mizerie si de exploatare poate conduce libertatea".

#350
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 13 octombrie 2021 - 13:23, said:

Impreviziune respinsa pe clauza abuziva (contract de credit), deci trebuie amandoua la pachet...

Motivarea instantei este superba si se potriveste ca o manusa la modificarea pretului fix de catre Restart...cautare dupa termenul impreviziune (un singur rezultat) paragraful cu impreviziune si urmatoarele...

http://www.rolii.ro/...49009182c000a46

E super speta ... De 2 ore tot pe ea sunt .. 75% se potriveste cazului nostru ... Ai timp sa verifici daca L nr. 296 din 28 iunie 2004 (**republicată**) privind Codul consumului se aplica si furnizarii energiei ? Ms

#351
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 13 octombrie 2021 - 16:12, said:

E super speta ... De 2 ore tot pe ea sunt .. 75% se potriveste cazului nostru ... Ai timp sa verifici daca L nr. 296 din 28 iunie 2004 (**republicată**) privind Codul consumului se aplica si furnizarii energiei ? Ms
Codul consumului (Legea nr. 296/2004) se aplica contractelor de furnizare GN & EE (produs - bun material a carui destinatie finala este consumul sau utilizarea individuala ori colectiva; sunt considerate produse energia electrica, energia termica, apa si gazele livrate pentru consumul individual), dar NU se aplica regulilor privind publicitatea produselor si serviciilor furnizare GN & EE..

Art.2 este neclar...se defineste in cod produs-ul (bun material a carui destinatie finala este consumul sau utilizarea individuala ori colectiva; sunt considerate produse energia electrica, energia termica, apa si gazele livrate pentru consumul individual))...par exceptate doar "regulilor privind publicitatea produselor si serviciilor"...

Prevederile prezentului Cod se aplica comercializarii produselor noi, folosite sau reconditionate, si a serviciilor, inclusiv a serviciilor financiare, destinate consumatorilor, contractelor incheiate cu consumatorii, regulilor privind publicitatea produselor si serviciilor, cu exceptia produselor si serviciilor care sunt reglementate prin legi speciale, a produselor care se comercializeaza ca antichitati si a produselor necesar a fi reparate sau reconditionate pentru a fi utilizate, cu conditia ca agentul economic sa informeze consumatorul despre aceasta.

Edited by av_myjob, 13 October 2021 - 17:12.


#352
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Se aplica si pt GN si EE - Definitii : 29. produs - bun material a cărui destinație finală este consumul sau utilizarea individuală ori colectivă; sunt considerate produse energia electrică, energia termică, apa și gazele livrate pentru consumul individual;
Mai importante sunt art.  70
Se interzice publicitatea care:
a) este înșelătoare;

SI urmatoarele :
Capitolul IX Drepturile consumatorilor la încheierea contractelor
Drepturile consumatorilor la încheierea contractelor
Articolul 75
Orice contract încheiat între comercianți și consumatori, pentru vânzarea de bunuri sau prestarea de servicii, va cuprinde clauze contractuale clare, fără echivoc, pentru înțelegerea cărora nu sunt necesare cunoștințe de specialitate.
Articolul 76
Orice informații privind pachetele de servicii turistice, prețurile acestora, contractele de credit pentru consum și toate celelalte condiții aplicabile contractului, comunicate de organizator sau de detailist consumatorului, trebuie să conțină indicații corecte și clare, care să nu permită interpretări echivoce ale acestora.
Articolul 77
În caz de dubiu asupra interpretării unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate în favoarea consumatorului.
Articolul 78
Se interzice comercianților stipularea de clauze abuzive în contractele încheiate cu consumatorii.
Articolul 79
O clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăși sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului și contrar cerințelor bunei-credințe, un dezechilibru semnificativ între drepturile și obligațiile părților.
Articolul 80
O clauză contractuală va fi considerată ca nefiind negociată direct cu consumatorul, dacă aceasta a fost stabilită fără a da posibilitatea consumatorului să influențeze natura ei, cum ar fi contractele preformulate sau condițiile generale de vânzare practicate de comercianți pe piața produsului sau serviciului respectiv.
Articolul 81
Faptul că anumite aspecte ale clauzelor contractuale sau numai una dintre clauze a fost negociată direct cu consumatorul nu exclude aplicarea prevederilor legale pentru restul contractului, în cazul în care o evaluare globală a contractului evidențiază că acesta a fost prestabilit unilateral de comerciant. Dacă un comerciant pretinde că o clauză preformulată a fost negociată direct cu consumatorul este de datoria lui să prezinte probe în acest sens.

#353
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 13 octombrie 2021 - 16:58, said:

Codul consumului (Legea nr. 296/2004) se aplica contractelor de furnizare GN & EE (produs - bun material a carui destinatie finala este consumul sau utilizarea individuala ori colectiva; sunt considerate produse energia electrica, energia termica, apa si gazele livrate pentru consumul individual), dar NU se aplica regulilor privind publicitatea produselor si serviciilor furnizare GN & EE..

Art.2 este neclar...

Prevederile prezentului Cod se aplica comercializarii produselor noi, folosite sau reconditionate, si a serviciilor, inclusiv a serviciilor financiare, destinate consumatorilor, contractelor incheiate cu consumatorii, regulilor privind publicitatea produselor si serviciilor, cu exceptia produselor si serviciilor care sunt reglementate prin legi speciale, a produselor care se comercializeaza ca antichitati si a produselor necesar a fi reparate sau reconditionate pentru a fi utilizate, cu conditia ca agentul economic sa informeze consumatorul despre aceasta.

Super ! Deci il trecem la temei, face trimitere ultima speta la el.

Am modificat petitul, daca mai aveti idei cu alte clauze abuzive sau mai gasiti ceva prin contracte, trebuie sa le trecem ...

"1. Să constatati caracterul abuziv al clauzei prevăzute in CONDITII GENERALE PENTRU FURNIZAREA ENERGIEI ELECTRICE
la consumatori casnici , fila 4, par 2 , art. 13 :  (1) (...) ""sau modificarea conditiilor tehnico-economice valabile la data semnarii contractului."""

"2. Să constatati caracterul abuziv al clauzei prevăzute in CONDIȚII GENERALE PENTRU FURNIZAREA GAZELOR NATURALE
la consumatori casnici și asociațiile de proprietari , fila 5, par. 3, art.9 (1) (...) ""sau modificarea conditiilor tehnico-economice valabile la data semnarii contractului."""

3. Să constatati caracterul abuziv al clauzei prevăzute in CONTRACT DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE - Seria REO-xxx - fila 2, par.4, Art. 10 Penalități de întârziere - (...)  "Valoarea procentuală a penalității este de 0,1%/zi."

4. Să constatati caracterul abuziv al clauzei prevăzute in CONTRACT DE FURNIZARE A GAZELOR NATURALE - Seria REO-yyy- fila 2, par 2, Art. 10 Penalități de întârziere - (...)  "Valoarea procentuală a penalității este de 0,1%/zi. "

5. Să constatati caracterul abuziv al clauzei prevăzute in CONTRACT DE FURNIZARE A GAZELOR NATURALE - Seria REO-zzz - fila 2, par 2, Art. 10 Penalități de întârziere - (...)  "Valoarea procentuală a penalității este de 0,1%/zi. "

6. Obligarea pârâtei la restituirea către reclamant a oricaror sume plătite nedatorat în baza clauzelor abuzive, clauze ce vor fi fost declarate nule absolut.

7. Parata să-și execute obligația pe care și-a asumat-o contractual de a furniza energie electrica si gaze naturale la pretul fix garantat 12 luni

8. Parata să-și execute obligația pe care și-a asumat-o de a emite facturile aferente corect, in raport cu obligatiile contractuale asumate precum si cu respectarea cerintelor impuse de actele normative in vigoare

9. In subsidiar, in cazul refuzului executarii obligatiei, sa dispuneti, pe cheltuiala paratei, sa fac sa fie executata obligatia printr-un alt furnizor acreditat

#354
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostADAMCLISI-2020, on 13 octombrie 2021 - 17:11, said:

Dacă un comerciant pretinde că o clauză preformulată a fost negociată direct cu consumatorul este de datoria lui să prezinte probe în acest sens.
Exact, trebuie facuta dovada consimtamantului (semnatura expresa)...

#355
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostADAMCLISI-2020, on 13 octombrie 2021 - 17:11, said:

Se aplica si pt GN si EE - Definitii : 29. produs - bun material a cărui destinație finală este consumul sau utilizarea individuală ori colectivă; sunt considerate produse energia electrică, energia termică, apa și gazele livrate pentru consumul individual;
Mai importante sunt art.  70
Se interzice publicitatea care:
a) este înșelătoare;

SI urmatoarele :
Capitolul IX Drepturile consumatorilor la încheierea contractelor
Drepturile consumatorilor la încheierea contractelor
Articolul 75
Orice contract încheiat între comercianți și consumatori, pentru vânzarea de bunuri sau prestarea de servicii, va cuprinde clauze contractuale clare, fără echivoc, pentru înțelegerea cărora nu sunt necesare cunoștințe de specialitate.
Articolul 76
Orice informații privind pachetele de servicii turistice, prețurile acestora, contractele de credit pentru consum și toate celelalte condiții aplicabile contractului, comunicate de organizator sau de detailist consumatorului, trebuie să conțină indicații corecte și clare, care să nu permită interpretări echivoce ale acestora.
Articolul 77
În caz de dubiu asupra interpretării unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate în favoarea consumatorului.
Articolul 78
Se interzice comercianților stipularea de clauze abuzive în contractele încheiate cu consumatorii.
Articolul 79
O clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăși sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului și contrar cerințelor bunei-credințe, un dezechilibru semnificativ între drepturile și obligațiile părților.
Articolul 80
O clauză contractuală va fi considerată ca nefiind negociată direct cu consumatorul, dacă aceasta a fost stabilită fără a da posibilitatea consumatorului să influențeze natura ei, cum ar fi contractele preformulate sau condițiile generale de vânzare practicate de comercianți pe piața produsului sau serviciului respectiv.
Articolul 81
Faptul că anumite aspecte ale clauzelor contractuale sau numai una dintre clauze a fost negociată direct cu consumatorul nu exclude aplicarea prevederilor legale pentru restul contractului, în cazul în care o evaluare globală a contractului evidențiază că acesta a fost prestabilit unilateral de comerciant. Dacă un comerciant pretinde că o clauză preformulată a fost negociată direct cu consumatorul este de datoria lui să prezinte probe în acest sens.


Opa ! Cineva a lucrat pe lege si tacea din gura ... Posted Image

#356
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 13 octombrie 2021 - 17:15, said:

6. Obligarea pârâtei la restituirea către reclamant a oricaror sume plătite nedatorat în baza clauzelor abuzive, clauze ce vor fi fost declarate nule absolut.
Nu pot fi declarate nule absolut, e suficient ca vor fi declarate inoperante...

#357
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 13 octombrie 2021 - 17:16, said:

Exact, trebuie facuta dovada consimtamantului (semnatura expresa)...

Eu am deja cerere depusa de o luna sa faca proba negocierii individuale si Restart tace malc cu privire la acest aspect ...

Oricum , viitorul e Instanta, am pierdut ft mult timp cu petitii aiurea ... Cand am citit spetele pe tema asta castigate am realizat ca era mult mai inteligent sa fi mers in Instanta de la inceput ... E plina jurisprudenta europeana cu spete de genul asta - si-s sintetizate lunar de ai nostri ...

View Postav_myjob, on 13 octombrie 2021 - 17:22, said:

Nu pot fi declarate nule absolut, e suficient ca vor fi declarate inoperante...

aia am luat-o din speta ta - ultima , o sa mai citesc inca o data solutia ...

Constată nulitatea absolută a următoarelor clauze din Conventia de Credit nr. xxxxxxx/06.06.2008:
- art. 5 lit. a din Conditiile speciale si art. 3.5 din Conditiile generale referitoare la comisionul de risc;
- art. 3 lit.d din Conditiile Speciale privind dreptul băncii de a revizui rata dobânzii;
- art. 7 lit. b din Conditiile Speciale si art. 7.1 lit. d, e ultima teză Conditii Generale;
- art. 8 lit. a liniutele 2 si 3; art. 8 lit.b si c, lit.d si art. 8.3 din Conditiile Generale;
- sectiunea 10 " Costuri Suplimentare" din Conditiile Generale.

Nu poti cere in petit s-o declare inoperanta, stiu ce vrei sa zici - am citit directiva, devine inoperanta si inopozabila insa nu am cum sa formulez altfel

#358
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 13 octombrie 2021 - 17:30, said:

aia am luat-o din speta ta - ultima , o sa mai citesc inca o data solutia ...

Constată nulitatea absolută a următoarelor clauze din Conventia de Credit nr. xxxxxxx/06.06.2008:
- art. 5 lit. a din Conditiile speciale si art. 3.5 din Conditiile generale referitoare la comisionul de risc;
- art. 3 lit.d din Conditiile Speciale privind dreptul băncii de a revizui rata dobânzii;
- art. 7 lit. b din Conditiile Speciale si art. 7.1 lit. d, e ultima teză Conditii Generale;
- art. 8 lit. a liniutele 2 si 3; art. 8 lit.b si c, lit.d si art. 8.3 din Conditiile Generale;
- sectiunea 10 " Costuri Suplimentare" din Conditiile Generale.

Nu poti cere in petit s-o declare inoperanta, stiu ce vrei sa zici - am citit directiva, devine inoperanta si inopozabila insa nu am cum sa formulez altfel
Nulitatea absoluta a fost ceruta, dar nu e prevazuta in lege saanctiunea nulitatii absolute...instanta a retinut "nulitatea", deci dispare absolut...e o nulitate relativa, care poate fi acoperita ulterior (prin consimtamant), cea absoluta nu poate fi acoperita...

6. Obligarea pârâtei la restituirea către reclamant a oricaror sume plătite nedatorat în baza clauzelor abuzive, clauze ce vor fi fost declarate nule.

Edited by av_myjob, 13 October 2021 - 17:58.


#359
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Uita te la dispozitivul hotararii

#360
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 13 octombrie 2021 - 18:03, said:

Uita te la dispozitivul hotararii
Da, a lamurit-o ICCJ..."consecinţa constatării caracterului abuziv al unor clauze este echivalentă cu constatarea nulităţii absolute a acestora, nefiind aplicabilă sancţiunea existentă în cazul nulităţii relative, şi anume anularea clauzei respective"

https://www.juridice...e-relativa.html
.
Deci poti pastra forma initiala...

6. Obligarea pârâtei la restituirea către reclamant a oricaror sume plătite nedatorat în baza clauzelor abuzive, clauze ce vor fi fost declarate nule absolut.

Protectia consumatorilor. Ghid legislativ. Actualizat 15 oct 2015...

https://www.infocons...538383-anpc.pdf

Edited by av_myjob, 13 October 2021 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate