Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Frana slaba pe fata

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca este de datoria mea sa nu las topicul in aer :) . Am testat la mai multe biciclete chiar si cu alta echipare si da, au franele pe fata, la fel de ferme ca cele de pe spate.
Inclin sa cred ca este un defect de fabricatie, sau poate o alta problema, sa zicem ca nu este aerisita bine. Am simtit lipsa franarii ferme pe fata, la ultima tura, intr-o coborare abrupta, roata spate infranata complet, fata mai de loc, si bicicleta se tot ducea la vale. Am cam strans din buci.
Abia la iarna cand voi avea timp de mesterit sa vad care este problema exacta. Pana atunci, pedale intinse sa avem !

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nici nu aveai cum sa blochezi roata fata pe coborare, poate cu frane scumpe si disc de 200mm...

Raman la ideea de a schimba frana frontala si discul cu un 180, asta e marimea maxima de disc ce merge pe furcile entry/ mid-price.
Atentie ca frana (mai exact placutele) si disc trebuie sa fie compatibile !
Iei frana entry trebuie disc entry...

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
phoenix76, ai aerisit frâna între timp să vezi diferența? Am și eu aproximativ aceași situație cu frână față Tektro și sper să ajung azi să o aerisesc că nu știu cum se face, nu m-am mai lovit de această situație. Văd că sunt tot felul de kituri pe olx de aerisit frâna hidraulică singur acasă. Și clipuri cu grămada. Dar am meseriași buni și nici nu mă gândesc să fac experimente prima dată. Aștept un semn. Îți zic și eu dacă rezolv ceva.

#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
A rămas moale după o ploaie și cred că e vorba de aerisire că plăcuțele sunt bune. Înainte de asta se bloca pe loc dacă o apăsam, dar în mers doar în ultima treime a culisării manetei frâna brusc blocând roata chiar și cu bagaje; mai bine așa în situații în care ai greutate în rucsac/coburi. La mine chiar când o ciupeam frâna deja bine, dar cred că e mai bine așa să nu te salte din șa la orice atingere.
Că am pățit să am pericol brusc în față cu greute în rucsac/ coburi și în ceva viteză și m-am ridicat fără să vreau pe roata de față. Adică îți poate face treaba foarte bine în situații dificile și dacă nu e chiar tight. Important e să își facă treabă până la capătul culisării.
Astea pe care le am eu nu au și un reglaj de apropiat plăcuțele când se mai uzeacă cum am la mecanice Shimano.

Edited by onisifor12, 12 June 2023 - 10:11.


#23
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Am patit si eu asta in urma cu 2 ani la franele Shimano. Dintr-o data frana fata nu mai prindea aproape deloc. Ajung la intersectie, masini, bicicleta nu se opreste! Panic! Posted Image

De obicei, daca placutele sunt bune, este vorba de presiunea din conducta. Eu nu le-am aerisit. Datorita pandemiei, nu gasesam nicaieri in stoc un kit sau macar palnia aia specifica pentru ulei.

Asa ca am ales sa cumpar un bidon de ulei, am desfacut capacelul rezervorului si am turnat picatura cu picatura cu o siringa, pana se umplea pana la filet. Cand ajungea sus, apasam repetat pe maneta de frana pana uleiul disparea in interior, am facut asta de cateva ori pana nivelul uleiului nu a mai coborat. Apoi am dat cateva bobarnace usoare in conducta, ca sa iasa la suprafata orice bula de aer ramasa. Apasat din nou repetat pe maneta. Cand uleiul nu a mai scazut si nu au mai iesit bule am inchis capacul, si asta a fost. Merge impecabil de atunci. Posted Image

Nu as aerisi complet decat in cazuri extreme.

#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Aha, deci nu e mare filosofie. Până la urmă la concluzia asta am ajuns și eu, doar că după ce am fost să le aeriseasă pe amândouă până la urmă pentru că cea de pe spate părea slabă față de cea de pe față după ce a aerisit-o. Și am și văzut cum se face; un kit „pentru orice frână” conține probabil toate standardele de filet, chestie care se infiletează în frână.
O să încerc și eu altă dată așa fără kit să văd ce reușesc. Mie mi-a pus azi ulei verde deschis la culoare. E bun?
Frânele sunt bune acum.
Întreb pentru că am văzut de la Shimano de culoarea roz pe olx.

Edited by onisifor12, 12 June 2023 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate