Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitie butasi vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
La toamna as vrea sa plantez si eu citeva sute de butasi de vita de vie, am tot cumparat citiva butasi din diverse surse dar nici una nu ma convins de calitate.
Va rog sa imi recomandati si mie dupa experientele voastre de unde sa iau butasi de vita de vie de calitate si la un pret decent ca sa nu muncesc degeaba.
Va multumesc.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sa nu cumperi de la Sweet Garden (din Oradea, parca). Am luat anul trecut 3 butasi (muscat poloske, anita, palatina). Niciunul nu a intrat in vegetatie.
Citeste si topicul https://forum.softpe...7-vita-de-vie/.

#3
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Este foarte mult de lucru pentru "sute de butasi", si foarte costisitor.
Daca nu ai mai avut vie pana acum, mai bine incepi cu cel mult 50. Apoi mai iei daca consideri ca nu e suficient.
Eu am cumparat pana acum din magazine de bricolaj, din piete, si din magazine specializate.
Cei mai vigurosi au fost dintr-un magazin specializat. Adica au crescut epede si au inceput sa faca struguri chiar din primul an dupa plantare.
Daca vrei iti dau adresa web pe PM pentru ca nu doresc sa le fac reclama. Dar e un site cunoscut, il gasesti usor pe google.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
de pe ambalajele din magazinele de bricolaj iei datele de contact ale producătorilor
ceri ofertă pt „sute”  - că doar nu vei da prețul din dedeman...

io am luat țacă de la producători vrânceni, vânzători în piață cu microbuzul: am cerut anumite soiuri și am primit alte alea... (asta pt primii 40)
am înghițit în sec și apoi am cumpărat numai cu certificat de garanție...restul de 70...

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Și eu aș începe cu un număr mai mic pentru plantare.
Am cumpărat de la Ciumbrud, direct de la producător, și sunt mulțumit.
Caută pe net pepiniera Ciumbrud și ia legătura cu ei.

#6
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
https://www.facebook...asi.vitadevie.7       seriozitate si marfa de calitate

Edited by dan.smarandoi, 01 September 2021 - 12:11.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"Sute" de butasi? Vrei sa-ti faci podgorie? Struguri de vin, de masa?
Cantitatea asta de butasi inseamna o cantitate industriala de struguri la final, asa ca cele mai bune raspunsuri ti le poate da cineva cu studii de specialitate.

#8
ionutgd

ionutgd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2020

 pui, on 01 septembrie 2021 - 10:16, said:

Și eu aș începe cu un număr mai mic pentru plantare.
Am cumpărat de la Ciumbrud, direct de la producător, și sunt mulțumit.
Caută pe net pepiniera Ciumbrud și ia legătura cu ei.

Pot confirma si eu, cei de la pepiniera Ciumbrud sunt foarte OK la butasii de vita de vie !
Am cumparat butasi de vie dintr-o multime de locuri, iar cei achizitionati de la ei mi-au dat cele mai bune rezultate.
Cert este ca ar trebui sa cumperi dintr-un magazin de specializate, eu unul din propria experienta nu recomand magazine de bricolaj sau piete...

#9
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 pui, on 01 septembrie 2021 - 10:16, said:

Și eu aș începe cu un număr mai mic pentru plantare.
Am cumpărat de la Ciumbrud, direct de la producător, și sunt mulțumit.
Caută pe net pepiniera Ciumbrud și ia legătura cu ei.
Te referi la pepiniera care are siteul pepiniera Ciumbrud  sau la 4garden?
Sunt foarte multe pepiniere in zona te rog daca se poate sa fii mai specific.
Vreau sa plantez vre-o 5000 mp cu vita de vie nu vreau podgorie ....este un teren destul de uscat si secetos expunere sudica supus mai nou si alunecarii de teren pentru ca este in panta si mi se pare ca vita de vie este ideala pentru el.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ce vrei sa faci cu productia? Jumatate de hectar de vie inseamna foarte multa munca. Stii ceva despre ingrijirea vitei-de vie? Daca nu, crede-ma ca in trei ani iti blestemi zilele, o sa ai o incalceala generala.

#11
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 danvlas, on 02 septembrie 2021 - 10:04, said:

Ce vrei sa faci cu productia? Jumatate de hectar de vie inseamna foarte multa munca. Stii ceva despre ingrijirea vitei-de vie? Daca nu, crede-ma ca in trei ani iti blestemi zilele, o sa ai o incalceala generala.
Cu productia inca nu stiu ce o sa fac poate vin, otet sau tescovia inca nu m-am gandit, as vrea si ceva vita de vie de masa soiuri care sa aibe perioada de coacere diferita.
Cunosc destul despre vita de vie dar la nivel de amator inca pe vremuri am avut 2000 mp cu vita de vie capsunica, fraga alba, tamaioasa, feteasca neagra de care m-am ocupat cam 10 ani acum as vrea sa imi fac de lucru iarasi ca deh...

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eternal, niste colegi mai sus au scris lucruri interesante.
Sincer, sunt de pererea lor si nu m-as arunca direct la atatia butasi. Indiferent ce soiuri vrei tu natura are de regula alte planuri.
Eu as lua intai strugurii pe care i-ai avut, ca sigur merg. Apoi as verifica cu alte soiuri, dar sigur nu m-as arunca la atat de mult. Chestia este ca... te cam leaga de pamant, daca nu angajezi niste oameni sa aibe grija.

#13
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postadip1962, on 02 septembrie 2021 - 14:36, said:

Eternal, niste colegi mai sus au scris lucruri interesante.
Sincer, sunt de pererea lor si nu m-as arunca direct la atatia butasi. Indiferent ce soiuri vrei tu natura are de regula alte planuri.
Eu as lua intai strugurii pe care i-ai avut, ca sigur merg. Apoi as verifica cu alte soiuri, dar sigur nu m-as arunca la atat de mult. Chestia este ca... te cam leaga de pamant, daca nu angajezi niste oameni sa aibe grija.
In primul rand vreau la fel ca tine sa stabilizez solul plantand acei butasi de vita de vie.
Problema e ca am cumparat pina acum butasi de vita de vie de la multi producatori dar de la nimeni nu am avut prindere mai mare de 60 la suta. Vreau ceva mai mult un producator de butasi foarte bun ca la cantitatea de citeva sute nu iti mai permiti sa iti iei tepe...
Terenul pe care vreau sa plantez e argilos, galben , in zona de deal fara sursa de apa disponibila prin apropiere, pina freatica foarte jos nu se poate fora.

#14
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Un thread foarte reusit. La intrebarea de unde sa iau butasi? Au venit colegii specialiști
-de ce sa iei butasi?
-de ce asa multi
-e multa munca
-dar ce faci cu strugurii
-dar cu otetul ce faci?
- nu îți lua ca e bataie de cap.

Bai fraților.
Omul a intrebat ceva.
Daca puteti sa-i raspundeti, raspundet-i, daca nu.... Pareri de barfitoare si mama omida.... Tineti-le pentru voi.

#15
cfl1

cfl1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2014
Pepiniera Ciumbrud.Direct  de la poarta pepinierei ii iei la 55% din pretul de pe site.Vorbim  de preturile din februarie 2021.Am luat prin cineva care a plantat in 2020 si a fost foarte multumit,a mai luat si in 2021(cand m-am lipit si eu la comanda).Eu am fost foarte multumit de cum s-au comportat in primul an,in comparatie cu cei plantati de mine in 2019 si 2020,pe care i-am cumparat de la un producator de butasi din zona Mizil si care mi-a fost recomandat de niste cunostinte.Trecand peste altoirea propriu zisa,un rol foarte important il joaca portaltoiul.Ce am cumparat eu este altoit pe portaltoi kober.Bun ar fi si SO4.Cat despre soi,nu te pot sfatui decat sa te interesezi in zona,sa vezi care merge mai bine.Succes!

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
ofertă la bricostore: altoiți (yurta) la 6 lei bucata
-muscat ottonel, fetească neagră, moldova, riesling și mulți alții

io luai ottonel să-nlocuiesc niște riesling care nu mi-a mers bine (deja-s în pământ Posted Image )
sunt groși de un deget mare, cu rădăcini viguroase de fo' 12 cm lungime

Edited by gushpi, 23 November 2021 - 20:14.


#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La yurta este ca la loz in plic. Habar nu ai ce soi cumperi.

#18
da_arion

da_arion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.04.2018
Avand in vedere suprafata propusa eu unul as contacta statiunile de cercetari de la noi. În functie de ce soiul dorit poate gasesti ceva clone de calitate.
Cealalta alternativa e un furnizor extern, de ex. VCR, eu am fost multumit de marfa livrata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate