Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Țigări

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Marius799

Marius799

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2019
Bună, recent m-am apucat de țigări injectate în defavoarea pachetelor clasice, satul de scumpirile acestora. Sunt la început dar chiar și după costul tutunului, a tuburilor, a aparatului de injectat și timpul petrecut ies tot mai ieftin decât țigările de la alimentara. Ba chiar îmi plac mai mult astea.

M-am gândit la cati oameni vând tutun, însă nu am văzut pe nimeni sa vândă tigari făcute acasă. Sunt curios cum ar fi sa injecteze sute de țigări ca mai apoi sa le vând celor din cartier, de exemplu un pachet 10 lei. As cumpăra tuburi diferite, as putea sa vând și tabachere. Practic as avea o clientela fidela și ar fi o afacere cu beneficii mutuale. Întrebarea mea este ar fi legal asa ceva? De ce as avea nevoie pentru o asemenea afacere? Buget mic la început, se poate deschide SRL sau exista reglementari pe sectorul asta? Aștept răspunsurile voastre mersi.

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Te-ai gandit mult Posted Image)? si SRL auzi...Doamne.

Edited by mannyx92, 31 August 2021 - 12:44.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarius799, on 31 august 2021 - 12:35, said:

Bună, recent m-am apucat de țigări injectate în defavoarea pachetelor clasice, satul de scumpirile acestora. Sunt la început dar chiar și după costul tutunului, a tuburilor, a aparatului de injectat și timpul petrecut ies tot mai ieftin decât țigările de la alimentara. Ba chiar îmi plac mai mult astea.

M-am gândit la cati oameni vând tutun, însă nu am văzut pe nimeni sa vândă tigari făcute acasă. Sunt curios cum ar fi sa injecteze sute de țigări ca mai apoi sa le vând celor din cartier, de exemplu un pachet 10 lei. As cumpăra tuburi diferite, as putea sa vând și tabachere. Practic as avea o clientela fidela și ar fi o afacere cu beneficii mutuale. Întrebarea mea este ar fi legal asa ceva? De ce as avea nevoie pentru o asemenea afacere? Buget mic la început, se poate deschide SRL sau exista reglementari pe sectorul asta? Aștept răspunsurile voastre mersi.

Poti si tu sa cauti personal pe internet ce inseamna sa fabrici tigari si produse din tutun.Cauta si legislatia romaneasca,cel putin te pui la punct din surse oficiale.
Vezi ce inseamna accize,impozite,taxe ca sa-ti faci o idee de ce contrabanda cu tigari este in floare si nu va pieri decat odata cu omenirea.

#4
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Genial !
Sa ai o asemenea idee si sa o postezi pe formum.....ufff, iti dai seama ca nu se gandise nimeni la asa ceva, din pacate acum sunt sute/mii care ti-au furat ideea.
Pacat

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu, nu este legal. Ca sa faci produse din tutun iti trebuie licenta. Mai bine fa scoala de asistent medical, extrage nicotina si injecteaza-le direct.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarius799, on 31 august 2021 - 12:35, said:

De ce as avea nevoie pentru o asemenea afacere?


Ai nevoie de "spate" puternic, pile la greu (si grele) in politie. Posted Image

Edited by Phobos, 31 August 2021 - 12:59.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Tu in loc sa le spui si vecinilor "hey, uite ce am gasit eu pe internet, poti sa cumperi si tu si sa-ti faci tigari" tu te gandesti cum sa profiti de pe urma lor :). Pachetele de contrabanda sunt undeva la 13 lei. Tu vrei sa vinzi pachetul cu 10 lei. Afacere...dar, plm, exista Provident, asa ca, da-i bice. Oamenii ar cumpara :)).

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Stiu si eu un caz dintr-un sat, un proprietar de bar mai vindea si tigari la fir, tigari cu timbru, ok, hai ca asta a mers cat a mers ani de zile, pana l-a mancat in cur si a inceput sa vanda tigari facute de el cu tutun din Ungaria...

In cateva zile l-au saltat baietii in uniforma... Posted Image

Edited by Phobos, 31 August 2021 - 13:21.


#9
Marius799

Marius799

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2019
M-am lămurit, stau pe curu meu și mai bine le zic și altora cum sa își faca singuri, ieftin și legal =)) acum  mai greu cu tutunul ca e plin de țepari pe publi

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Tigarile au acciza de asta sunt asa scumpe... un pachet de tigari costa 1-2 lei sa il produci si acciza e vreo 10 lei pe pachet... restul profit fabricant, transport, profit vanzator.

Tu daca vrei sa te apuci sa vinzi tigari trebuie sa platesti aprox 10 ron/pachet vandut catre stat. Te mai intereseaza?

533.97 RON / 1000 tigari e acciza.
Asta inseamna 10.78 RON/pachet merg direct la stat. Dar mai adugi si 16% impozit pe profit, TVA, etc...

Edited by mirel3003, 31 August 2021 - 13:24.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarius799, on 31 august 2021 - 13:15, said:

M-am lămurit, stau pe curu meu și mai bine le zic și altora cum sa își faca singuri, ieftin și legal =)) acum  mai greu cu tutunul ca e plin de țepari pe publi

In realitate, "legal" e doar daca cumperi tutunul din surse autorizate, cum ar fi de la magazin la punga sau chiar din afara tarii, dar doar pentru uz personal.

N-ai voie sa treci vama cu mai mult de 1 kg de tutun / persoana la o trecere, pe care sa poti demonstra cu documente de unde provine (bon de casa, etc) si chiar si acasa nu ai voie sa ai mai mult de 1 kg de tutun din cate stiu.

Din cate stiu legea spune ca poti trece vama si cu mai mult de 1kg la o trecere dar trebuie sa platesti acciza 100% din valoare.

Edited by Phobos, 31 August 2021 - 13:28.


#12
Marius799

Marius799

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2019
nu e prost statul, la cati oameni fumează ies bani frumoși din accize

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarius799, on 31 august 2021 - 13:18, said:

nu e prost statul, la cati oameni fumează ies bani frumoși din accize

Evident, de asta nu te lasa sa vinzi tu tigari facute din tutun varsat, caci atunci acciza dispare si statul ramane cu buzele umflate.

#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce-s alea țigări injectate?

#15
Marius799

Marius799

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2019
Adică tubul (foita și filtrul) e gata făcut și tu doar injectezi tutunul în el cu un injector

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrickysyv, on 31 august 2021 - 13:24, said:

Ce-s alea țigări injectate?

Astea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zuf_5pRaBTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ei, ce e aia tigara injectata?

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View PostMarius799, on 31 august 2021 - 12:35, said:

Bună, recent m-am apucat de țigări injectate în defavoarea pachetelor clasice, satul de scumpirile acestora. Sunt la început dar chiar și după costul tutunului, a tuburilor, a aparatului de injectat și timpul petrecut ies tot mai ieftin decât țigările de la alimentara. Ba chiar îmi plac mai mult astea.

M-am gândit la cati oameni vând tutun, însă nu am văzut pe nimeni sa vândă tigari făcute acasă. Sunt curios cum ar fi sa injecteze sute de țigări ca mai apoi sa le vând celor din cartier, de exemplu un pachet 10 lei. As cumpăra tuburi diferite, as putea sa vând și tabachere. Practic as avea o clientela fidela și ar fi o afacere cu beneficii mutuale. Întrebarea mea este ar fi legal asa ceva? De ce as avea nevoie pentru o asemenea afacere? Buget mic la început, se poate deschide SRL sau exista reglementari pe sectorul asta? Aștept răspunsurile voastre mersi.

iti dau el alta idee, fa-te ”pretin” cu paznicul de la un depozit de armament si cumpara de la el pistoale casate de armata si dupa aceea vinde-le ca sigur poti pune pret mai mic decat pe net. doritori sunt multi.
ce zici de ideea asta? astept raspunsul tau mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate