Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Este esential sa ai internship ca sa te angajezi in IT? Din ce an al facultatii devine mai usor sa fii acceptat?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihaic20

mihaic20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2020
Salut! Trec in anul 2 la o facultate din strainatate dar planuiesc sa ma intorc in Romania odata ce termin studiile.
   Am aplicat anul asta la vreo 20 de internshipuri pe timpul verii si am fost respins de la putinii care au raspuns (vreo 4 companii), si m-am cam speriat pentru ca mi s-a parut ca am facut destul de bine la interviurile tehnice, in special la o companie la care chiar m-am mirat ca am fost respins (a fost vorba de un interviu in grup si colegii mei de-abia raspundeau la intrebari).
   Asadar, este chiar atat de important sa ai internship ca sa fii dupa angajat, si de asemenea, din ce an al facultatii devine mai "usor" sa iei un internship? Merci anticipat

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta e cauza:

View Postmihaic20, on 31 august 2021 - 09:04, said:

(a fost vorba de un interviu in grup si colegii mei de-abia raspundeau la intrebari)
Nu te mai duce in grup. NICIODATA!

Nu e obligatoriu sa ai internship. Se poate foarte bine si fara, dar angajatul ca incepator e mai greu. Am avut colegi care cand au terminat facultatea au depus cel putin 50 de CV-uri pana i-a angajat cineva.
Apoi, la urmatoarele angajari treaba merge mult mai repede.
Dpmdv treaba cu internshipul e de cacao, un fel de sclavie pentru ca nu te plateste.

Du-te iar la firmele alea dar du-te singur.
Mai usor te angajezi la firme mai mici.

Edited by Friskey, 31 August 2021 - 09:35.


#3
mihaic20

mihaic20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2020

View PostFriskey, on 31 august 2021 - 09:29, said:

Asta e cauza:

Nu te mai duce in grup. NICIODATA!

Ma refeream ca asa a organizat firma, cei din acel grup erau la concurenta cu mine si nu ii cunosteam, nu eram in echipa daca la asta te referi.

>Dpmdv treaba cu internshipul e de cacao, un fel de sclavie pentru ca nu te plateste.

Dar nu se considera ca o experienta de angajare pentru angajari ulterioare? Intr-adevar, salariul daca exista nu e grozav dar as fi mers macar sa zic la primul angajator pe bune ca am experienta.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFriskey, on 31 august 2021 - 09:29, said:

Dpmdv treaba cu internshipul e de cacao, un fel de sclavie pentru ca nu te plateste.
Nu e doar parerea ta, e un mare bullshit asta, mai ales prin SUA. Basca, la unele specializari (arhitectura sau altele) fara internship de 2 sau 3 ani nu iti obtii dreptul de semnatura/parafa.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmihaic20, on 31 august 2021 - 09:04, said:

....este chiar atat de important sa ai internship ca sa fii dupa angajat...
nu, dar ajuta destul de mult pt ca:
- ai ceva in CV, si toti vor aprecia experienta de munca "pe bune"
- e mult mai usor sa intri ca intern intr-o firma si ulterior sa ramai acolo ca angajat, decat sa intri din prima ca angajat

View Postmihaic20, on 31 august 2021 - 09:04, said:

din ce an al facultatii devine mai "usor" sa iei un internship?
nu stiu cum e in alte tari, dar in principiu ultimul an e cel mai potrivit pt asa ceva

#6
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Problema e ca esti anul 2. Firmele au nevoie de oameni sa le produca nu sa-i tina 3 luni ca apoi sa se lase pe motiv ca nu fac fata si cu scoala.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
nu ala e motivul dupa 3 luni, stai linistit. ci ca se duc in alta parte pe mai multi bani.

internship in IT = bullshit.

Edited by laffin, 31 August 2021 - 10:05.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Merita un internship la Google, Facebook, Amazon si altii de talia lor. Te mai si platesc.

In rest, depinde de obiceiurile din tara respectiva.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Un amic de-al meu a fost la un interviu din asta de grup acum vreo doi ani. A fost singurul din grup care mai si raspundea la intrebari. 3 luni de intern, apoi part time, acum e full time.

Dar nu cred ca este esential, cred ca mai important e sa stii ce vor aia sa faci. Sau sa fii dispus sa inveti, daca ai o baza.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
"Smecheria" cu interviurile in IT e ca interviul tehnic iti decide 90% soarta. Si, de obicei, la un interviu tehnic, intrebarile au un raspuns corect destul de clar, deci e evident daca stii sau nu; nu prea poti "vraji" un interviu tehnic.

Noi cand tinem interviuri tehnice, nu prea ne pasa de unde stii raspunsurile, atata timp cat le stii. Nu imi pasa daca le stii de la facultate, din internship-uri sau de la cursuri externe facultatii. Daca tu imi raspunzi la toate intrebarile de la interviu si nu ai internship, o sa te angajez peste cineva care a raspuns la 80% din intrebari dar a facut internship.

eu in 2011 am facut internship de 3 luni (pe timpul verii) la Romtelecom. Apoi in 2012 dupa ce am terminat facultatea m-am angajat la alta firma, fara nici o legatura cu ce am facut la romtelecom. Deci experienta de la internship nu m-a ajutat deloc la interviul tehnic la noua firma.

#11
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Depinde de cat esti de bun ca sa te angajezi.
Daca esti doar in anul 2, normal ca firmele nu vor avea destula incredere in tine sa te cheme la interrviuri, dar asta se poate compensa cu ajutorul unui CV pus la punct, contul tau de git care sa contina proiectele la care ai lucrat si un cont de linkedin asociat. Este foarte important sa ai aceste lucruri inainte sa aplici la o firma.
Pentru colegul care a zis ca internship inseamna sclavie, iti aduc la cunostinta ca firmele sunt obligate sa plateasca internii (acum depinde de fiecare firma cat plateste, din cate stiu minimul este undeva la 500-600 de lei). Eu zic ca partea financiara este cea mai putin importanta, atata timp cat ai ocazia sa lucrezi intr-o echipa sau chiar pe un proiect real si sa inveti mult mai multe lucruri decat la facultate.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSoulstream, on 31 august 2021 - 17:03, said:

....in IT ...interviul tehnic iti decide 90% soarta.....
Daca tu imi raspunzi la toate intrebarile de la interviu si nu ai internship, o sa te angajez peste cineva care a raspuns la 80% din intrebari dar a facut internship...
....experienta de la internship nu m-a ajutat deloc la interviul tehnic la noua firma.
internship-ul n-are legatura cu ce spui tu.
e posibil sa te ajute si la interviul tehnic (daca ai lucrat in acelasi domeniu), dar marele avantaj il ai asupra celor care n-au absolut nici un soi de experienta. diferenta dintre tine si ei e ca tu ajungi la interviul tehnic(unde treci sau nu), iar ei nu.
practic un internship spune ca angajatul a trecut prin etapa de "potty training", poate lucra intr-o colectivitate, e cat de cat responsabil si integrabil.

#13
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Is mai multe motive pentru care esti respins la internship, desi "ai facut bine" la teste/intrebari. In primul rand sunt multi aplicanti (la firma mea au fost 164 de CV-uri anul trecut pt 5 locuri de internship), apoi din acei aplicanti ii filtrezi pe cei care au cele mai mari sanse ca dupa internship sa vrea sa ramana in firma (vorba aia, nu investesti 3 luni de explicatii si traininguri, ca apoi tanarul sa zica: aaaa, incepe anul scolar/studentesc, tre sa ma intorc la scoala) si sa vrea sa ramana full time, pentru ca part-time e greu de gestionat cu meetinguri cu clientii/meeting-uri cu restul echipei etc.

Deci daca din restul candidatilor, cel putin 5-6 erau in an terminal de facultate, si au raspuns de nota (sa zicem) 7, iar tu ai raspuns de nota 8, dar esti anul 2, cel mai probabil au fost alesi cei din an terminal, in ideea ca sunt investitii mai sigure, iar ce nu au stiut la intrebari, vor invata oricum in primele saptamani, ca doar sunt banalitati.

Eu am dat doar exemplu cum se pune problema in anumite corporatii, probabil la alte corporatii se iau alte variabile in discutie.
Dar...capul sus, si mai incearca, ca nu e capat de lume.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate