Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Combinare placute ram 2133mhz cu placute ram 2400mhz

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Situatia sta in felul urmator. Am 2 placute ram (goodram 8gb 2133mhz ddr4), din bios, le-am pus pe 2400 mhz si functioneaza foarte bine etc, intrebarea este urmatoarea: Tinand cont ca nu mai gasesc nicaieri inca 2 placute la fel, adica goodram ddr4 la frecventa 2133mhz, e vreo problema daca mai pun 2 placute de ram, de la acelasi producator, doar ca de frecventa 2400mhz  (goodram 8gb 2400mhz ddr4)? Dupa mine, ar trebui sa fie ok de indata ce placutele de 2133 functioneaza foarte bine si pe 2400 mhz, dar nu as vrea sa fac vreo nefacuta si sa se strice vreo ceva..
Am atasat 2 capturi de ecran unde se vede ca odata ce am schimbat in bios de pe 2133mhz pe 2400 mhz, s-a schimbat si latenta pe cl17, exact cat au si cele de 2400mhz pe care vreau sa le cumpar.

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   33.01K   18 downloads
  • Attached File  2.PNG   30.29K   18 downloads


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ar trebui sa fie ok

#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
Nu e problema. Merg la frecventa cea mai mica.

Edited by trid_ovi, 31 August 2021 - 08:57.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca placutele vechi functioneaza ok overclockate (de la 2133mhz la 2400), nu vad de ce ar functiona la frecventa cea mai mica atunci cand adaugi placute mai bune (care suporta "nativ" 2400)

Edited by _Smiley_, 31 August 2021 - 10:45.


#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Te sfatuiesc sa le cumperi de la un magazin la care ai posibilitate de retur fara conditii (sunt destule magazine) ... apoi faci testul ... daca merg bine le pastrezi , daca nu ... le dai inapoi.
In teorie merg dar practic nu stii ...  n-are rost sa risti .
Cred ca mai degarba cumperi module la fel dar alt brand decat sa faci combinatii de voltaj si latenta (acelasi brand). Depinde foarte mult si de placa ta de baza .

#6
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postexcentryc, on 31 august 2021 - 11:56, said:

Te sfatuiesc sa le cumperi de la un magazin la care ai posibilitate de retur fara conditii (sunt destule magazine) ... apoi faci testul ... daca merg bine le pastrezi , daca nu ... le dai inapoi.
In teorie merg dar practic nu stii ...  n-are rost sa risti .
Cred ca mai degarba cumperi module la fel dar alt brand decat sa faci combinatii de voltaj si latenta (acelasi brand). Depinde foarte mult si de placa ta de baza .

Eu nu am modificat latentele, am intrat in bios, m-am uitat la frecvente si am vazut ca era disponibila si 2400mhz, am selectat 2400 si atat, latentele s-au modificat automat pe cl 17 iar la voltaj, pe pagina producatorului,  arata ca si pe 2133mhz si pe 2400mhz, au 1.2v, deci la voltaj n-ar trebui sa existe probleme.
Ce am uitat eu sa specific, e ca procsorul suporta maxim 2400mhz, deci e compatibil si din acest punct de vedere, iar placa de baza e un MSI B250M pro-vdh.
_Smiley_ @ La asta ma gandeam si eu, daca merg foarte bine pe 2400mhz, nu vad de ce le-as lasa pe 2133.

Edited by vasy86le, 31 August 2021 - 12:19.


#7
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
De acord cu ce zice excentryc. Aceleasi configuratii si setari, la producator diferit. Altfel... Risti inutil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate