Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Impozitul pe dobanda e 3% sau 10 %?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
E posibil sa se mai fi discutat, dar eu nu am gasit!
Daca depui banii la o banca, cat este impozitul pe dobanzile bancare pt. persoane fizice rezidente?
Am gasit pe net aceasta informatie referitor la impozitul pe dobanzile bancare:
"În conformitate cu Legea cu privire la modificarea unor acte normative nr. 257 din 16.12.2020, în vigoare din 01.01.2021, a fost modificat art.90 (1) din Codul fiscal nr.1163/1997. În acest context, băncile, asociațiile de economii și împrumut, precum și emitenții de valori mobiliare corporative vor reține un impozit în mărime de 3% (25% din cota standard) din dobânzile achitate în folosul persoanelor fizice rezidente." - de exemplu aici
Si totusi la CEC, la BT etc; pe site lor scrie impozit 10%.
Probabil imi scapa mie ceva.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
eximbank.MD Iti spune ceva? Ca la noi Codul fiscal este legea 227/2015 nu 1163/1997 iar 3% iar cota de impozitare standard este de 10% nu 12% cat ar trebui sa fie ca 25% din ea sa dea 3%. Si mai apar si niste MDL prin exemplul din acea pagina.

Edited by sags, 30 August 2021 - 17:45.


#3
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Cumva se refera la Moldova?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
bingo

#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
pai locuiesti in MD? acolo se vorbea de stabilirea impozitului pe dobanzi bancare la 3%
in RO e tot 10%

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ok, am inteles, multumesc, era prea mare minunea.

Edited by altnume, 30 August 2021 - 18:00.


#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
vei avea tot 0.85% pe an daca prelungesti depozitul de 1 luna de 11 ori(plus luna initiala, 12).

Edited by lex2010, 30 August 2021 - 17:58.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002

 altnume, on 30 august 2021 - 17:53, said:

Ok, am inteles, multumesc, era prea mare minunea.
Deschizi cont acolo in .MD si depui banii acolo si spera sa ii poti si retrage.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,526
  • Înscris: 13.03.2005
Nu cred că e posibil online , din Romania. Dar văd că sunt bănci care permit deschiderea conturilor on-line și în Moldova. De exemplu Agoindbank
https://www.maib.md/...-telefonul-tau/

Edited by wertyck, 30 August 2021 - 19:43.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

View Postvestale, on 30 august 2021 - 18:17, said:

Deschizi cont acolo in .MD si depui banii acolo si spera sa ii poti si retrage.
In plus: Deschizi cont acolo, eventual iti bati capul cu platit impozitul de 3% acolo (probabil insa nu e nevoie sa faci nimic [da]ca se opreste la sursa), dupa care aici e nevoie sa depui declaratie pentru venituri din strainatate si sa platesti SI aici impozit pe venit? Sau macar diferenta intre 3% si 10%, daca exista conventie de eliminare a dublei impuneri si iti bati capul sa obtii documentele de plata a impozitului in Republica Moldova.

Edited by sags, 31 August 2021 - 08:39.


#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Si iata rezultatul dezbaterii pe Softpedia Posted Image :

"9. Veniturile din dividende încasate de persoane fizice se impozitează prin stopaj la sursă cu procentul de 5%. Impozitul trebuie achitat până pe data de 25 a lunii următoare. Se reiterează faptul că dacă dividendele au fost distribuite, dar nu au fost plătite până la sfârșitul anului, impozitul pe dividend trebuie achitat până pe data de 25 ianuarie din anul următor;"

#12
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011

View Postaltnume, on 02 septembrie 2021 - 09:51, said:

Si iata rezultatul dezbaterii pe Softpedia Posted Image :

"9. Veniturile din dividende încasate de persoane fizice se impozitează prin stopaj la sursă cu procentul de 5%. Impozitul trebuie achitat până pe data de 25 a lunii următoare. Se reiterează faptul că dacă dividendele au fost distribuite, dar nu au fost plătite până la sfârșitul anului, impozitul pe dividend trebuie achitat până pe data de 25 ianuarie din anul următor;"


Tu intrebi initial de impozitul pe dobanda, apoi ne dai citat din lege ref la imp pe dividende!

#13
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Stie cineva cum se calculeaza obligatiile fiscale (plata CASS) pentru venituri nesalariale - dobânzi la depozitele bancare (conturi curente, depozitele la vedere, colaterale și la termen, inclusiv la certificatele de depozit etc) - anume depășirea plafonului de 12 salarii minime brute (30600 lei) se raporteaza la venitul obtinut din dobanzi NET sau BRUT ?

Intreb deoarece uneori cei 10% impozitati oricum la sursa pot face diferenta. Din ce am citit nu este formulat clar, nu se intelege daca "veniturile obtinute din dobanzi" folosite in palier sunt nete sau brute.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa mine, se ia dobanda zisa ‘bruta’, cea de dinainte de impozitare. Oricum in Codul Fiscal termenul ‘net’ nu este folosit cu sensul de ‘dupa impozitare’ si cu sensul ‘dupa scaderea pierderilor si a cheltuielilor deductibile’ (la dobanzi nu exista, dar la alte venituri inclusiv la unele venituri din investitii exista).

Ar mai fi ceva:

Codul Fiscal said:

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)

e) venitul și/sau câștigul net din investiții, stabilit conform art. 94 - 97. În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate, …
Aici sunt doua aspecte:
  • Venitul ‘net’ se refera la diferenta intre castiguri si pierderi, ca la unele venituri din investitii pot exista si pierderi (si am impresia si unele cheltuieli deductibile, dar nu stiu sigur; a se citi art. 94-97).
  • Zice de venituri ‘incasate’, prin urmare dobanda aferenta unei perioade dar inca neplatita nu se ia in considerare dar se ia in considerare toata dobanda primita chiar daca ea este aferenta unei perioade mai mari decat cea impozitata. La TBI de exemplu exista in acest moment depozite pe 5 ani cu rata dobanzii 10%. Nu sunt sigur, dar cred ca toata dobanda se plateste la termen, nu anual. In acest caz, primii 4 ani ai venit zero, dar in al 5-lea vei avea venit 50% din capitalul investit - si aceasta valoare se aduna intreaga pentru incadrarea in cele 12 (planuit 6-12-24) salarii minime de la CASS.
Mai este o problema cu ‘incasate’.
Din bancile cu care am/ am avut de-a face, la plata unei dobanzi majoritatea fac doua operatii pe cont: creditare dobanda zisa ‘bruta’ (= cea de dinainte de impozitare, calculata conform % stabilit) si debitare impozit datorat. BCR crediteaza direct suma ramasa dupa impozitare si nu evidentiaza in nici un fel dobanda ‘bruta’ sau valoarea impozitului. Dupa mine chiar si asa trebuie considerata ca ‘incasata’ toata dobanda, pentru ca impozitul este datorat de cel ce primeste dobanda nu de banca; daca nu ar ‘incasa’ (chiar si virtual, fara evidentiere explicita in cont) si suma ce reprezinta impozitul, de unde ar mai plati acel impozit ramanand totusi cu intreaga suma creditata efectiv in cont?

#15
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 10 iunie 2022 - 06:33, said:

Dupa mine, se ia dobanda zisa ‘bruta’, cea de dinainte de impozitare. Oricum in Codul Fiscal termenul ‘net’ nu este folosit cu sensul de ‘dupa impozitare’ si cu sensul ‘dupa scaderea pierderilor si a cheltuielilor deductibile’ (la dobanzi nu exista, dar la alte venituri inclusiv la unele venituri din investitii exista).

Ar mai fi ceva:
Aici sunt doua aspecte:
  • Venitul ‘net’ se refera la diferenta intre castiguri si pierderi, ca la unele venituri din investitii pot exista si pierderi (si am impresia si unele cheltuieli deductibile, dar nu stiu sigur; a se citi art. 94-97).
  • Zice de venituri ‘incasate’, prin urmare dobanda aferenta unei perioade dar inca neplatita nu se ia in considerare dar se ia in considerare toata dobanda primita chiar daca ea este aferenta unei perioade mai mari decat cea impozitata. La TBI de exemplu exista in acest moment depozite pe 5 ani cu rata dobanzii 10%. Nu sunt sigur, dar cred ca toata dobanda se plateste la termen, nu anual. In acest caz, primii 4 ani ai venit zero, dar in al 5-lea vei avea venit 50% din capitalul investit - si aceasta valoare se aduna intreaga pentru incadrarea in cele 12 (planuit 6-12-24) salarii minime de la CASS.
Mai este o problema cu ‘incasate’.
Din bancile cu care am/ am avut de-a face, la plata unei dobanzi majoritatea fac doua operatii pe cont: creditare dobanda zisa ‘bruta’ (= cea de dinainte de impozitare, calculata conform % stabilit) si debitare impozit datorat. BCR crediteaza direct suma ramasa dupa impozitare si nu evidentiaza in nici un fel dobanda ‘bruta’ sau valoarea impozitului. Dupa mine chiar si asa trebuie considerata ca ‘incasata’ toata dobanda, pentru ca impozitul este datorat de cel ce primeste dobanda nu de banca; daca nu ar ‘incasa’ (chiar si virtual, fara evidentiere explicita in cont) si suma ce reprezinta impozitul, de unde ar mai plati acel impozit ramanand totusi cu intreaga suma creditata efectiv in cont?

Si eu mi-am pus aceeasi problema cu modificarile astea noi fiscale ...

1. Se pare ca este cum zici - m-am uitat peste art.170 - "e) venitul şi/sau câştigul/câştigul net din investiţii, stabilit conform art. 94 - 97. În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate" - deci suna a "brut" / neimpozitat, deci sumele mai mari cu 10% decat se vad ca dobanzi

2. Pe notele informative trimise de banci in dec si ian catre ANAF au si coloana de net si coloana de brut

3. Acum cativa ani m-am judecat cu ANAF deoarece m-am trezit cu popriri in toate bancile, nu primisem nici o somatie de plata CASS in baza dobanzilor, ANAF a anexat notele informative de la banci in care nu stiu ce curs valutar au folosit cand au completat coloanele de net si brut RON la veniturile din dobanzi valutare, cert este ca nu cursul de ref BNR - sumele fiind mai mari decat calculasem.

Am contestat notele informative insa numai o banca a efectuat corectii, desi cam toate notele informative erau la un curs de schimb ciudat. La fel, am contestat tardiv (nu o primisem) si somatia de plata deoarece era mai mare decat se cuvenea.

(De atunci am cerut fiecarei banci, pe cale separata, in fiecare ianuarie, sa-mi trimita exact raportarile catre ANAF, si mie.)

Am pierdut in anul respectiv in Instanta insa am mai trimis 10 sesizari in toate partile, inclusiv catre banci si Posta Romana care nu-mi furnizase somatia ANAF.

Desi am pierdut in instanta contestarea executarii silite si a trebuit sa platesc tot ce au dorit ei ca sa-mi dezghet conturile (plus taxe bancare instituire popriri / destituire popriri) , anul urmator m-am trezit cu notificare sa iau de la trezorerie bani, jumatate din suma platita ptr CASS !

Deci, intr-un fel, cei de la ANAF au fost corecti dar numai DUMNEZEU stie cum au calculat.

Concluzie : era deja ft greu de anticipat impozitul CASS, daca il schimba iarasi, va fi si mai greu.

4. Nu inteleg de ce (in alte tari se practica), veniturile astea nu-s diminuate cu minusurile contribuabilului, de exemplu daca are de platit pensii alimentare, prin alte parti nu se considera venit ceva ce oricum nu se aduna, fiind dat catre terti.

5. Ca sa inchid concluziile , referitor si la titluri emise de stat - am avut discutii similare pe alte topicuri, de data asta cu ttlurile emise de stat, (...) pana in prezent n are legatura impozitarea la sursa (a dobanzilor si neimpozitarea titlurilor) cu venitul realizat (din dobanzi + titluri) - ca referinta la plata CASS.

Zic eu, dar poate gresesc, ANAF va avea in vedere venitul realizat, indiferent ca este impozabil sau nu.

Adica, daca faci 13000 lei neimpozabili din titluri si 11000 din dobanzi impozabile, platesti CASS de indata ce ajungi peste plafonul celor 12 salarii minime brute.

Ca or sa le faca plafon din 6 salarii din 2023 ... trebuie gandita dinainte strategia, s-ar putea daca strici un depozit - de exemplu - sa iesi mai ieftin decat sa incasesezi toate dobanzile , insa, asa cum am zis , trebuie ceva predictie care lipsea si pana acum, bancile raporteaza in dec - ianuarie diverse sume care nu prea au legatura cu realitatea, fiecare banca stie in ce lege calculeaza...


LE - Cred ca este esential de lamurit daca dividendele obtinute din titluri de stat intra sau nu la plata CASS.

Edited by Malineanu, 10 June 2022 - 11:31.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMalineanu, on 10 iunie 2022 - 11:25, said:

… Adica, daca faci 13000 lei neimpozabili din titluri si 11000 din dobanzi impozabile, platesti CASS de indata ce ajungi peste plafonul celor 12 salarii minime brute.

LE - Cred ca este esential de lamurit daca dividendele obtinute din titluri de stat intra sau nu la plata CASS.
Din cele 2 enumerate doar dobanzile bancare se aduna cand e sa compari cu plafonul. Vezi ca am pus pe topicul cu titlurile de stat articolul din Codul Fiscal care scoate din socoteala pentru CASS (sanatate) veniturile de pe urma titlurilor de stat.

Edited by sags, 10 June 2022 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate