Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Decizie desfacere contract expediata dupa 6 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Stoica-Paul

Stoica-Paul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2021
Buna ziua! In data de: 01.06.2020 m-am angajat la firma unui prieten foarte bun de familie! luna de luna ma tot amanat cu plata salariu si a refuzat sa imi plateasca indemnizatile pe durata somajului tehnic pana in data de 03.05.2021, cand am avut nevoie de asistenta medicala - doctorul de familie spunandu-mi ca nu sunt angajat sau nu mi se plateste contributia pentru CAS, din: 01.02.2021 munca mea a fost nedeclarată pana la data de: 01.05.2021! In data de: 03.05.2021 am discutat cu prietenul care detine firma, acesta confirmandu-mi acest lucru! Lucru care s-a intamplat fara stirea mea, notificare sau intelegere intre mine si acesta!

Pana in 05.08.2021 cand i-am spus unui prieten de problema mea si acesta mi-a spus sa fac plangere la ITM., am facut plangerea si ieri primesc o scrisoare din partea firmei cu decizia in duplicat (semnata, stampilata si, datata cu 01.02.2021 de firma) pentru care mi se solicita o copie in termen de 5 zile!

Este normal acest lucru?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
între prieteni o rezolvi.
n-am înțeles nimic

decizie de ce ai primit?

#3
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 17.12.2019

View PostEMPP, on 30 august 2021 - 15:03, said:

între prieteni o rezolvi.
n-am înțeles nimic

decizie de ce ai primit?
decizia de desfacere contract expediata daca ar fi sa ghicesc ( scrie in titlu )
dar daca nici n-ai fost angajat, nu vad ce ti0au desfacut O.O ...sau se poate in RO anul 2021 sa fii angajat cu acte si sa nu-ti plateasca contributiile ( sanatate ) ?

ciudat...ciudat tare...

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View PostEMPP, on 30 august 2021 - 15:03, said:

decizie de ce ai primit?
De incetare a relatilor de munca.
Antedatata si semnata NUMAI de angajator.
El nu a avut cunostiinta de faptul ca lucreaza la negru, mergea zilnic la munca, primea salariu in plic, angajatorul neplatint taxele legale.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

View PostStoica-Paul, on 30 august 2021 - 12:19, said:

... m-am angajat la firma unui prieten foarte bun de familie! luna de luna ma tot amanat cu plata salariu s...
Este normal acest lucru?
Cred ca noi ar trebui sa te intrebam daca e normal acest lucru? Iar sintagma "foarte bun prieten de familie" nu-si are locul in postare. Un prieten nu face asa ceva, darmite unul foarte bun. Cred ca trebuie sa uiti ca ti-e foarte bun prieten, sa lasi rusinea la o parte si sa faci o plangere la Inspectia muncii: https://www.inspecti...spectiei-muncii

#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, ai dovezi că ai prestat muncă, la locul de muncă agreat, între 01.02 și 01.05? Dacă nu, o să fie foarte greu de dovedit că ai muncit acolo fără forme legale.

Dacă, în schimb, ai dovezi, urgent la ITM cu ele și arde-l!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate