Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

"Taxa de reconfigurare" pentru modificarea Fiberlink de la 300 la 1000

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

duracell993

duracell993

New Member

• Grup: Members
Salut, recent am facut modificarea de la optiunea Fiberlink 300 la Fiberlink 1000 pe site-ul digi din contul meu, tin sa mentionez ca pe site preciza ca voi plati doar 10 lei in plus pe luna fata de abonamentul actual(in total 40 lei pe luna). Am apasat pe confirmare, a spus ca s-a finalizat si ca voi primi factura pe email.

Totul ok, s-a si efectuat modificarea (presupun ca de la ei din sistem ca aveam deja instalata fibra), am testat pe speedtest, viteza de 900mb/s... all good, pana cand deschid factura primita prin mail si vad "Taxa reconfigurare: 100 lei" .. asta pentru ce ?.. doar pentru ca au modificat ei din sistem sa imi mareasca viteza?

Am citit contractul si mai jos spune asa:

"**** Taxa de reconfigurare se percepe la contractarea pachetelor Fiberlink 300, Fiberlink 500 si Fiberlink 1000 provenit din modificarea oricarui alt pachet Digi Net; pe aceasta taxa se aplica o reducere de 100% conform ofertei RCS & RDS in vigoare, pentru contractele pe perioada minima de cel putin 12(douasprezece) luni."

Din asta sa inteleg ca voi primi o reducere la acei 100 lei? Dar pe contract e bifat cum ca am achizitionat serviciul fiberlink de 1000, nu ca l-am modificat pe cel actual.
Poate nu am inteles eu cum trebuie.. la urmatoarea factura o sa am o supriza de 100 lei sau se anuleaza?

Multumesc.

Attached File  Capture.PNG   62.42K   88 downloads  Attached File  Capture2.PNG   34.9K   84 downloads

Edited by duracell993, 30 August 2021 - 12:10.

broris

broris

Active Member

• Grup: Members
Calmeaza-te, n-o sa ai nicio taxa de plătit.

waterman

waterman

Guru Member

• Grup: Senior Members
Deci, dacă ai abonamentul făcut pe perioada aia minimă de 12  luni, taxa de reconfigurare, de 100 de lei, nu se mai plătește.
Sună la  ei și întreabă  dacă nu ești lămurit.

miki07

miki07

Simplu și banal

View Postduracell993, on 30 august 2021 - 12:05, said:

Suna la call-center la Digi. Asa e cel mai bine. Incurcate sunt caile RCS-RDS.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

nu ai ales perioada de 12/24 luni. suni la ei si cer sa iti adauge perioada contractuala si ai rezolvat

Znevna

Znevna

Senior Member

Si factura in valoare de cat e?

sags

sags

Guru Member

Eu vad bifata perioada de 24 de luni, DAR nu unde trebuie. In prima poza vad ca este bifat ca si cum ar fi serviciu nou si nu modificare a unuia existent, iar bifa de 24 luni pare a se referi doar la modificare. (Ar trebui sa fie si ceva echivalent la serviciu nou, dar din poza nu se vede unde.) Lamureste-te la relatii clienti (sau PM aici lui @DIGI_Helper), ca aparent e o incurcatura acolo.

LE: De fapt acum ca m-am uitat mai atent zice ‘situatii in care…’, la plural, deci bifele s-ar referi si la serviciu nou - desi vorbeste de ‘prelungire’, iar la contract nou nu ai ce prelungi… Oricum pare o incurcatura, daca totul era ok nu ti-ar fi facturat acea taxa deloc.

Edited by sags, 30 August 2021 - 12:49.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Jesus de ce nu rezolvi treaba la un sediu digi, cum s-a zis prob n-ai facut ceva cum trebuie.

Nu chiar totul se rezolva din varful patului... domnia si prostia costa.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Pe langa perioadele standard 12/24 luni poti sa alegi si fara perioada minima (desi nu inteleg de ce ai face-o: daca nu ai primit nici un device de la operator nu ii esti dator cu taxa de reziliere anticipata). Probabil tu nu ai ales perioada minima si ti s-a facturat acest "serviciu". Suna la ei si iti explica clar; daca vrei pe perioada minima o sa storneze suma aia.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

Si totalul facturii care este? Nu cumva are discount 100%?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

pana cand deschid factura primita prin mail si vad "Taxa reconfigurare: 100 lei" ..

Pune factura aici, acopera datele personale (nume, prenume, adresa etc). Pt ca eu cred ca nu te-ai uitat bine

Edited by MembruAnonim, 30 August 2021 - 14:14.

DIGI_Helper

DIGI_Helper

Senior Member

• Grup: Helper

Salut, recent am facut modificarea de la optiunea Fiberlink 300 la Fiberlink 1000 pe site-ul digi din contul meu, tin sa mentionez ca pe site preciza ca voi plati doar 10 lei in plus pe luna fata de abonamentul actual(in total 40 lei pe luna). Am apasat pe confirmare, a spus ca s-a finalizat si ca voi primi factura pe email.

Totul ok, s-a si efectuat modificarea (presupun ca de la ei din sistem ca aveam deja instalata fibra), am testat pe speedtest, viteza de 900mb/s... all good, pana cand deschid factura primita prin mail si vad "Taxa reconfigurare: 100 lei" .. asta pentru ce ?.. doar pentru ca au modificat ei din sistem sa imi mareasca viteza?

Am citit contractul si mai jos spune asa:

"**** Taxa de reconfigurare se percepe la contractarea pachetelor Fiberlink 300, Fiberlink 500 si Fiberlink 1000 provenit din modificarea oricarui alt pachet Digi Net; pe aceasta taxa se aplica o reducere de 100% conform ofertei RCS & RDS in vigoare, pentru contractele pe perioada minima de cel putin 12(douasprezece) luni."

Din asta sa inteleg ca voi primi o reducere la acei 100 lei? Dar pe contract e bifat cum ca am achizitionat serviciul fiberlink de 1000, nu ca l-am modificat pe cel actual.
Poate nu am inteles eu cum trebuie.. la urmatoarea factura o sa am o supriza de 100 lei sau se anuleaza?

Multumesc.

Attachment Capture.PNG  Attachment Capture2.PNG

Salut, duracell993,
Trimite-mi te rog un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului si verificam exact cum s-a procesat contractul tau.

GingisHan2015

GingisHan2015

Guru Member

Astăzi am făcut și eu .Pe 24 de luni este gratuit .
Taxa e de 100 de lei dar daca bifezi este cu asterisc și devine gratuit .
Nici când am trecut de la 300 la 500 nu am platit nimic .

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

E și normal să nu mai bage taxa, fiindcă trecerea de la 300/500, la 1000, se face din sistem, nu trebuie să vină nimeni, la adresă. Vine o echipă, atunci când faci trecerea de la 100.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate