Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#631
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Bine ca " pa" Bulgaria Eldriveul a redus preturile, undeva la 2 lei/kwh, iar la noi o vor face la Sf. Asteapta!

Update...chiar si cei de la Fines au facut 2 lei/kwh.

#632
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Chiar se misca bulgarii! Si Fines a activat optiunea autocharge..superb! Ai nostri dorm in papuci!

#633
blahlex

blahlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.08.2022
Foarte aiurea situatia cu distributia. Toate statiile noi e-charge + Rompetrol de pe A1 au fost downgraded la 55/50 KW, in afara de una proaspat deschisa la Sagu. Ma intreb cat rezista la 150 KW...
Ma bucuram ca peste 1 saptamana fac unul din cele 2 drumuri lungi cu masina si puteam incarca la Pecica inainte de iesirea din tara, pana sa ajung la lumea moderna dotata cu Ionity... No more.

#634
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,688
  • Înscris: 23.04.2007

 blahlex, on 17 aprilie 2023 - 15:33, said:

... No more.
...  tears  \m/

Edited by adrian_r5, 18 April 2023 - 11:34.


#635
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Regulamentul de amplasare a staţiilor de încarcare a autovehiculelor electrice pe ordinea de zi a şedinţei CGMB
Amplasarea staţiilor de încărcare a autovehiculelor electrice este permisă numai în baza unui aviz de amplasare sau a autorizaţiei de construire, emise în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare şi cu respectarea prevederilor din regulament
Amplasamentele aflate pe domeniul public sau privat al municipiului Bucureşti destinate staţiilor de încărcare a autovehiculelor electrice vor fi închiriate sau concesionate, potrivit reglementărilor legale în vigoare.
Începând cu data aprobării regulamentului, în cadrul proiectelor noi care se supun autorizaţiilor de construire, va putea fi inclusă şi autorizarea staţiilor de încărcare a autovehiculelor electrice ca parte componentă a autorizaţiei, fără a fi necesară emiterea unei noi autorizaţii distincte (de exemplu, locuinţe colective, individuale, clădiri cu funcţiuni publice, clădiri de birouri, stadioane sau săli polivalente, clădiri administrative etc).
Amplasarea staţiilor de încărcare a autovehiculelor electrice este interzisă în mai multe locaţii, printre care se numără următoarele: în ariile naturale protejate de interes naţional şi internaţional; în incinta locurilor de joacă şi a spaţiilor verzi; în incinta şi pe elementele de împrejmuire a cimitirelor, lăcaşurilor de cult, troiţelor, scuarurilor, parcurilor şi grădinilor publice; pe obiectele de artă monumentală şi monumentele de for public; în incinta clădirilor în stare avansată de degradare, respectiv expertizate tehnic şi încadrate în clasa I de risc seismic, imobile ce prezintă desprinderi de tencuială, clădiri ieşite din uz ori care nu au o funcţiune permanentă sau temporară autorizată; în zona carosabilă a străzilor şi drumurilor, indiferent de categoria acestora.

Attached Files


Edited by cata, 27 April 2023 - 09:54.


#636
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 17.06.2010
Lucru de cocos în RO..stațiile de încărcare de pa autostrada după Orăștie spre Deva și invers de la Rompetrol..cică scrie pe ele 150 kW dar sunt limitate la 50.. explicație..nu duce rețeaua 150kW... nici măcar 50 nu duce..maxim am prins 43kW, la Kaufland îmi trage cu 50-52 kW

Edited by RaySefo, 27 April 2023 - 21:30.


#637
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 RaySefo, on 27 aprilie 2023 - 21:28, said:

Lucru de cocos în RO..stațiile de încărcare de pa autostrada după Orăștie spre Deva și invers de la Rompetrol..cică scrie pe ele 150 kW dar sunt limitate la 50.. explicație..nu duce rețeaua 150kW... nici măcar 50 nu duce..maxim am prins 43kW, la Kaufland îmi trage cu 50-52 kW

am spus-o de un miliard de ori deja, distributia e MUCI.
sa ne lase cu vrajelile lor ca nu au de unde investi din cauza pretului plafonat (inainte si dupa liberalizare)

#638
blahlex

blahlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.08.2022
Am mers recent pe ruta mentionata de @RaySefo si pe langa punctele planuite de incarcare, am si "testat" cateva alte statii din curiozitate. Se pare ca si vreo 2 MOL au probleme (limitate la 20KW!). I-am sunat si mi-au zis ca se fac lucrari de imbunatatire a retelei de catre distribuitor. Here's to hoping!

#639
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Posted Image

Attached Files



#640
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă 173/2022 referitoare la măsurile pentru îndeplinirea jaloanelor şi ţintelor din PNRR privind componentele managementului deşeurilor, fondului local, turism şi cultură, sănătate, bună guvernanţă şi educaţie, stabilind, între altele, că se vor putea executa fără autorizaţie de construire lucrările pentru amplasarea punctelor sau staţiilor de reîncărcare pentru vehicule electrice şi a echipamentelor automate de preluare a ambalajelor nereutilizabile. Camera Deputaţilor este for decizional.

Edited by cata, 04 May 2023 - 09:51.


#641
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
voua va mai apare statusul statiilor Renovatio in vreo aplicatie 3rd party, gen wecharge, pump, etc?
de vreo 8-9 zile cred ca-s probleme cu/la ceva agregator (hubject?) si nu se mai updateaza.

Edited by zeroice, 14 May 2023 - 11:43.


#642
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.02.2022

 papagalul_ganditor_2027, on 30 august 2021 - 11:57, said:

E o statie de incarcare la un supermarket la care ma duc eu de obicei si de cate ori trec pe acolo cineva incarca masina si asteapta in ea.
Si abia daca exista cateva masini electrice in tot orașul.
În orașele mari există transport public. Transportul individual e pentru țărani.

Edited by echoshoworacle, 14 May 2023 - 11:55.


#643
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 zeroice, on 14 mai 2023 - 11:42, said:

voua va mai apare statusul statiilor Renovatio in vreo aplicatie 3rd party, gen wecharge, pump, etc?
de vreo 8-9 zile cred ca-s probleme cu/la ceva agregator (hubject?) si nu se mai updateaza.
Si in Elli si in E.On Drive apar ok.

#644
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postblahlex, on 30 aprilie 2023 - 20:48, said:

Am mers recent pe ruta mentionata de @RaySefo si pe langa punctele planuite de incarcare, am si "testat" cateva alte statii din curiozitate. Se pare ca si vreo 2 MOL au probleme (limitate la 20KW!). I-am sunat si mi-au zis ca se fac lucrari de imbunatatire a retelei de catre distribuitor. Here's to hoping!
Am incercat eu sâmbătă sa incarc, nu funcționează deloc.
Intram în aplicația lor și nu vedea încărcătoarele, ba eram pe contra sens, ba îmi spunea că sunt limitat la 20 de kw și mă scotea din aplicație.
O mizerie.
Nu mai spun că nenorociți de la benzinărie îmi spuneau că am eu probleme cu mașina, că funcționează încărcătoarele, ba că poate nu am net și de asta nu merge aplicația, că la.ei vin mereu mașini să încarce.
Stațiile renovatio din Rompetrol Pecica sunt de 150 de kW, limitate la 50 de kW😡.
Am crezut că aia de la benzinărie aveau dreptate , tigaia mea are probleme.
Misterul a fost rezolvat langa Budapesta, când am încărcat la Ionity cu maxim 72 de kW, mașina poate mașina să primească 77 de kW
Masina nu avea nimic, tara avea ceva.
Acum sunt in zona Fussen, Germania, și până acum am folosit doar Ionity. Este super mișto, as dori sa avem și noi așa ceva dar ...

Edited by cata, 17 May 2023 - 08:12.


#645
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 17.06.2010
Alea de la Ionity daca nu ma insel sunt de 300kW normal ca merge bine, cand fac drum lung masina ma opreste in general la Ionity sa incarc.


#646
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
dupa update-ul de azi, Waze a activat pt. Romania setarile EV pentru sugestii/cautare statii incarcare.
inca n-am testat.

#647
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Hm, tare, nu bagasem de seama si-s tare curios. Urmeaza o tura de niste mii de km si ar veni la fix (rutarea din ABRP nu-i cea mai buna :) ).

#648
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 17.06.2010
Nu folosesti navigatia masinii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate