Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#595
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
Conform raportului pe trimestrul 4 / 2022, OMV PETROM își propune “continuarea extinderii retelei de incarcare a autovehiculelor electrice, avand in plan dublarea numarului existent de puncte de incarcare (la sfarsitul anului 2022: 120 puncte de incarcare rapide si ultra rapide instalate)”. Nu stiu câte din cele 408 noi puncte de incarcare vor fi in România, sper doar sa fie cât mai multe.

pagina 13: https://www.omvpetro...ort-q4-2022.pdf

#596
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Ford4, on 15 martie 2023 - 22:15, said:

In OMV
Nu conteaza ca este Omv sau Mol, sunt proiecte deja aprobate si o sa se faca.
Eu astept ca statul roman sa faca ceva, de ex fiecare primarie/institutie de stat sa aiba o statie de 50 kW
Stiu ca licitatiile sunt facute de vreo 2 ani si anul asta ar trebui implementate. Bine, in alte tari au inceput de anul trecut
De ex next-e, uite harta

Edited by cata, 16 March 2023 - 09:13.


#597
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Daca o sa fie statii in fiecare benzinarie, nu trebuie sa faca statul nimic.
Chiar așa prefera sa nu faca: daca face statul, nu are niciun motiv sa le intretina odata ce au cheltuit banii cu firmele care trebuie.

#598
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 sparkyson, on 16 martie 2023 - 09:23, said:

Daca o sa fie statii in fiecare benzinarie, nu trebuie sa faca statul nimic.
Chiar așa prefera sa nu faca: daca face statul, nu are niciun motiv sa le intretina odata ce au cheltuit banii cu firmele care trebuie.
Statul poate sa faca parteneriate, ei pun totul la dispozitie si o anumita firma se ocupa de mentenanta.
Bine, eu am si multe asteptari de la statPosted Image . Au avut Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea infrastructurii pentru vehiculele de transport rutier nepoluant din punct de vedere energetic: stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în localități si ....

#599
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Nu cred ca e nevoie sa incarcam statul cu asteptarile noastre :).

#600
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 13.11.2017

 cata, on 16 martie 2023 - 09:08, said:

Nu conteaza ca este Omv sau Mol, sunt proiecte deja aprobate si o sa se faca.

Nu am zis ca nu or sa se faca ci ca or sa se faca mai putine decat in Ungaria si Slovacia. Din ce a spus oxbridge cu dublarea numarului de statii in Romania, rezulta ca din 408 statii de incarcare , doar 120 vor fi in Romania, restul de 288 vor fi in doua state care insumate nu fac cat Romania ca populatie si suprafata

#601
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Ford4, on 16 martie 2023 - 11:32, said:


Nu am zis ca nu or sa se faca ci ca or sa se faca mai putine decat in Ungaria si Slovacia. Din ce a spus oxbridge cu dublarea numarului de statii in Romania, rezulta ca din 408 statii de incarcare , doar 120 vor fi in Romania, restul de 288 vor fi in doua state care insumate nu fac cat Romania ca populatie si suprafata
Este pentru trafic in tranzit, cum noi suntem varza din punctul asta de vedere pare normala situatia

#602
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 23.04.2007
... lucru' dracu si incarcatu' asta Posted Image

PS - aici

.

Attached Files


Edited by adrian_r5, 20 March 2023 - 11:11.


#603
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Asta e tara, astia sunt soferii.

Attached Files


Edited by sparkyson, 20 March 2023 - 11:20.


#604
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 02.05.2008
sparkyson
Ce nu e si el om, ce daca masina e pe motorina, oricum nu era nimeni la incarcat... :))))
Sincer mai bine asa decat pe banda 1 cu avarii.

adrian_r5
Mentalitate romaneasca de a pune statia pe trotuar cu posibilitate de incarcare doar in bot, din pacate problema cu incarcarea nu este doar la Tesla, si la o mare parte din celelalte marci care au mufa pe lateral spate.

#605
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 17.06.2010
Ghertoiul cu Mertan nu are ce cauta acolo.
Am fost sa manc la mall nu in Ro, 2 locuri pt EV unul era ocupat si incarca, celalat era ocupat de un EQC cred dar nu avea cablul conectat la masina…eu voiam sa incarc si nu aveam unde, m-am dus la informatii cu poza facuta la masina si in mai putin de 5 minute ala a disparut de acolo.

#606
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

 sparkyson, on 20 martie 2023 - 11:18, said:

Asta e tara, astia sunt soferii.

Educatie 0 pe partea asta de incarcare.. Se arunca cu din ce in ce mai mult hate asupra noastra, fiindca si eu sunt posesor de EV..

#607
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Comisia Europeană a aprobat o finanțare de aproape 14 milioane de euro pentru trei proiecte prin care se montează 328 de puncte de încărcare pentru mașini electrice în 99 de locații de pe teritoriul României, a anunțat Ministerul Transporturilor. Finanțarea europeană pentru stații de încărcare cu o capacitate de peste 150 kW se acordă prin Programul CEF – Connecting Europe Facility. Dintre cele 328 de punte de încărcare, 24 sunt pe traseul Autostrăzii A 1 București-Nădlac 2 în 12 benzinării unde serviciile au fost concesionate
Proiectele acceptate la finanțare din partea României sunt:
„Next Wav-E: Develop an EU-wide network of electric vehicles’ high-power charging infrastructure for the electrification of mobility and decarbonisation of the road transport sector”;
„Development of Rompetrol’s alternative fuel infrastructure on A1 highway at the RO – HU border”;
„Accelerate the Central and East European Ultra-Fast Charging”.

Edited by cata, 21 March 2023 - 13:41.


#608
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 03.10.2010
Se pare ca avem o lege care prevede ca trebuie sa existe infrastructura in parcarile cladirilor noi pentru a putea monta incarcatoare si mai nou au dat una sa existe si statii de incarcare: https://newsweek.ro/...a-lege-de-3-ani
La cladirile de birouri am vazut dar in blocuri ce e drept nu am fost

#609
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

Quote

Prize pentru mașini electrice, obligatorii la blocurile noi. Există lege din 2020. Noutatea se referă doar la stații în parcările imobilelor rezidențiale.

Quote

Evident că dezvoltatorii imobiliari vor crește prețurile locuinețlor pentru a nu plăti din buzunar construirea stațiile de încărcare.

Evident. O sa creasca pretul "locuinețlor", nu al parcarilor.

#610
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 sparkyson, on 21 martie 2023 - 19:51, said:


Evident. O sa creasca pretul "locuinețlor", nu al parcarilor.
De ce? Investiția in stații de încărcare se va amortiza din tariful  plătit de posesorii de electrice pentru serviciul respectiv.

#611
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 23.04.2007

 relu11051, on 20 martie 2023 - 11:44, said:

adrian_r5
Mentalitate romaneasca de a pune statia pe trotuar cu posibilitate de incarcare doar in bot,
Adica degeaba e primaru' neamt ... ca treaba e tot romaneasca  Posted Image

#612
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

 Fujitsu, on 21 martie 2023 - 21:04, said:

De ce? Investiția in stații de încărcare se va amortiza din tariful  plătit de posesorii de electrice pentru serviciul respectiv.

Eram ironic. Nu stiu ce va fi, dar evident ca nimic nu e evident.

Edited by sparkyson, 21 March 2023 - 23:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate