Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#505
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 ro_explorer, on 27 octombrie 2022 - 18:19, said:

De ce trebuie tu sa știi cât mai are ala din fata maxim? Sta cât își permite sa stea. Nici în rețeaua Tesla nu ai informații din astea pentru ca nu îl privește decât pe cel care încarcă. Presupui default 1h și gata.
nu, dar ar ajuta. pt ca sunt locatii unde desi au 10 stalls, tot se ajunge la asteptat si nu..stii cat.
daca ai stii aprox cat sta ala, ar ajuta sa iti planifici oprirea.
plugshare face fix asta, apeleaza la bun simt pt a-i ajuta pe altii.

#506
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Nu va permiteti sa rupeti din pretiosul dumneavoastra timp 30 de secunde sa va treceti la incarcare intr-o aplicatie, sa nu cumva sa pierdeti vreo ocazie de mai posta inca o aberatie pe forum, propovaduind prostia, nesimtirea, tupeul, ingrediente esentiale in fabricarea haosului. Daca ati auzit vreodata expresia "democratie prost inteleasa", ei bine, asta e, ne mai miram de ce se duce de rapa totul.. Si atunci sa vedeti ce vi se va mai rupe!

#507
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
pur si simplu mi se rupe pe zi ce trece de plugshare, alimentata la greu de atitudinea utilizatorilor "loiali"
ia zi cu ce va ajuta sa stiti "cat mai dureaza boss?" daca ajungi primul intr-o locatie cu 3 statii, toate ocupate si ai nevoie reala sa incarci? (adica pe intelesul tuturor sa stai frumos la coada pt. ca nu mai ajungi la alta statie). De la bunavointa pana la abuzuri verbale sau de orice fel e drum lung, iar asa ceva NU poate fi tolerat.

La coada la inmatriculari sau la medic nu faceti mah un Plugshare sa va dati check-in/waiting ca sa stii cat dureaza pana-ti vine randul la ghiseu/cabinet?
Ce faceti daca ati sti ca dureaza 50min sau 10min? Stai sau pleci? Va zic io: stai cat e necesar pt. ca esti acolo cu un scop precis.

Toata lumea, dar ABSOLUT toata stie ca "bataia" este la statiile unde se folosesc cupoane, cunosc personal statii la 100-200m mai incolo de cele "pe cupoane" unde bate vantul. Hai sa fim seriosi.

Ma gandesc serios sa raportez catre Renovatio orice cont de Plugshare care posteaza imagini ale masinilor altora insotite de abuzuri verbale si injurii. Ar fi si asta o metoda de folosire a Plugshare nu?

Edited by zeroice, 28 October 2022 - 10:36.


#508
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

 zeroice, on 28 octombrie 2022 - 10:33, said:

La coada la inmatriculari sau la medic nu faceti mah un Plugshare sa va dati check-in/waiting
La inmatriculari e simplu   -   platesc o "firma de inmatriculari"  ... si-mi rezolva treaba fara sa stau la cozi.

Despre sistemu' medical din Romania si statu' la coada ... ma abtin de la comentarii.  
Da' in urma cu 10 ani cind am avut tangenta cu cel din Germania asa a fost  -  cu "check-in" la orele stabilite si fara coada.

Edited by adrian_r5, 28 October 2022 - 11:18.


#509
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 adrian_r5, on 28 octombrie 2022 - 11:18, said:

La inmatriculari e simplu   -   platesc o "firma de inmatriculari"  ... si-mi rezolva treaba fara sa stau la cozi.
Pai platesti pe cineva sa iti incarce tigaia ... fara sa stai TU la coada.

Domnia se plateste, printre altele.

#510
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 17.06.2010
Mi se pare ca este situatia perfecta pentru cei care si-au luat EV ca sa incarce doar moca, sa iti faci sanchi rezervare si sa tii statia ocupata ca vezi doame tu ti-ai facut rezervare si eu sa ajung acolo si sa ma certi ca de ce am pus masina la incarcat iti zic doar atat JET, plimba ursul. Nu e statia lui tactu sau sau a lui ma-ta sa-ti faci rezervare. Este libera..perfect am pus rabla la incarcat, vrei sa incarci? perfectr, astepti sau tii cauti alta pompa :)

#511
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

 ro_explorer, on 28 octombrie 2022 - 11:31, said:

Pai platesti pe cineva sa iti incarce tigaia ... fara sa stai TU la coada.
Multumesc pt. sfat  Posted Image

 ro_explorer, on 28 octombrie 2022 - 11:31, said:

Domnia se plateste
Tu consideri ca e domnie sa apelezi la serviciile unei "firme de inmatriculari" ?

 RaySefo, on 28 octombrie 2022 - 11:36, said:

zic doar atat JET, plimba ursul. Nu e statia lui tactu sau sau a lui ma-ta
Deci asta inseamna sa fii utiliator de "masina electrica"  in AD 2022 ?

Edited by adrian_r5, 28 October 2022 - 12:08.


#512
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 adrian_r5, on 28 octombrie 2022 - 12:06, said:

Tu consideri ca e domnie sa apelezi la serviciile unei "firme de inmatriculari" ?
Orice seerviciu pe care il platesti ca sa ti-l faca altcineva, desi ai putea sa il faci singur(a), fie manichiura, inmatriculare sau adusul de mancare la usa se cheama domnie (la diferite nivele).

#513
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 adrian_r5, on 28 octombrie 2022 - 11:18, said:

La inmatriculari e simplu   -   platesc o "firma de inmatriculari"  ... si-mi rezolva treaba fara sa stau la cozi.
Ia uitati aici cine este de fapt "firma de inmatriculari" de care spune colegul:

Nouă polițiști de la Înmatriculări Auto din Timișoara au fost arestați preventiv pentru luare de mită
...
in mod repetat au primit sume de bani cu titlu de mită, pentru a prelua și elibera în mod preferențial, „peste rând”, documentele pentru înmatricularea de vehicule.

https://www.mediafax...e-mita-20140591

#514
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 02.05.2008
Pot sa va povestesc din viata reala...
Am fost la Iasi si mi-am planificat sa opresc la Focsani sa mai pun 20 min la o statie, am cautat rapid ce statii sunt in Focsani, am gasit 3 statii cu PLATA, m-am uitat rapid ce tarife au, am ales-o pe cea mai in drumul meu si cea mai ieftina evident dar stai ca pe aplicatia dedicata apare indisponibila pentru cat timp nu se stie ca aplicatia nu arata, ok merg in plugshare si vad ca omul a pus ca sta 30 min, perfect ca eu ajungeam peste vreo 25 asa ca am mers direct acolo si era fix goala cazul fericit case closed.
Situatia ar fi fost un pic diferita daca omul trecea ca sta o ora ma reorienteam catre urmatoarea statie din zona pt ca ghici eu vroiam sa incarc doar 20 min maximum fix cat sa merg relaxat in continuare pana la Iasi unde NU doream sa ajung cu 5% baterie la 2 dimineata.
Cam asta este scenariul pentru care EU folosesc plugshare, o aplicatie de INFORMARE, NU pentru rezervare, NU pentru a injura pe altii, NU pentru a posta poze ...etc
Daca sunt la o statie si inca NU incarc pentru ca nu a terminat cel care a ajuns inainte si totusi ma decid sa stau ca poate nu ma grabesc sau nu mai am baterie, MA PUN pe plugshare in asteptare ca sa II AJUT pe altii sa se reorienteze catre alta statie in loc sa vina pana acolo sa ma gaseasca pe mine in asteptare.
Abia astept Ionity, o sa rezolve problema asta iar atunci probabil nu o sa mai fie nevoie de plugshare. Pana atunci eu o sa folosesc plugshare pentru informare si pentru a informa, cei care nu o fac asta e, cei care o fac si o fac corect le MULTUMESC.

#515
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 relu11051, on 28 octombrie 2022 - 12:48, said:

Abia astept Ionity...

Cam asta e ideea...in Ro unde sunt foarte putine statii CCS in aceeasi locatie (in general sunt 1/locatie), e utila aplicatia plugshare pentru utilizatorul in tranzit. Pentru tarile cu apa calda (mai ales cele nordice) unde gasesti multe zone cu 20+ statii fast charge/locatie  aplicatia plugshare nu mai are nicio relevanta, nu ajuti pe nimeni daca informezi pe ceilalti ca tu incarci.

#516
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 zeroice, on 28 octombrie 2022 - 10:33, said:

La coada la inmatriculari sau la medic
tu nu preferi sa-ti faci rezervare acolo cand te duci? exceptand urgentele, logic.
de aia ghici ce... te poti planifica la ghiseul de inmatriculari..stiu..e nou pt tine?
https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/

timpul meu e prea pretios sa stau la coada la orice, prefer sa-l planific corect.

PS: cred ca faci confuzie. nimeni nu sustine rezervarea pe plugshare, nici eu, nici colegul, nici renovatio. eu sustin doar checkinul acolo cand ESTI la statie pentru a sti urmatorul ce face.. fie ca e gratis statia sau nu (eu aveam card la ionity/ renovation si nu depindeam de kaulfand, ma duceam la alea de 2.49) si culmea..nu erau goale cand aveam nevoie.
si daca esti acolo si te pui in asteptare, macar sa stie al 3lea sa nu mai vina fix atunci, ci cand termini tu.
si am patit si la Ionity in Austria si Germania sa pot re-planifica traseul in functie de ocuparea statiilor.
asa cum si la Tesla daca vad ca un SUC e full, si altul la 20min langa e gol..ma duc dincolo.

Edited by wrc2007, 28 October 2022 - 16:05.


#517
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu folosesc PlugShare ca sa gasesc statiile si ca sa am cat de cat o idee daca este functionala (daca exista incarcari recente).
Si, pentru ca nu ma costa nimic, in 99% din cazuri dau si check-in, tot in ideea ca sa se stie ca statia functioneaza sau e defecta.

La statia de incarcare eu imi las numarul de telefon afisat in geam. Cand am incarcat intr-o localitate de tranzit chiar m-a sunat cineva sa ma intrebe cat mai stau la incarcat. Si pentru ca a fost amabil si politicos, am oprit incarcarea la 70% pentru ca am fost sigur ca-mi ajunge pana acasa, desi planul initial era sa stau pana la 80%.

#518
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

 kolfleading, on 28 octombrie 2022 - 12:28, said:

Ia uitati aici cine este de fapt "firma de inmatriculari" de care spune colegul:
Numa' usurel ... sa nu cazi pe scari   Posted Image

 ro_explorer, on 28 octombrie 2022 - 12:27, said:

Orice seerviciu pe care il platesti ca sa ti-l faca altcineva, desi ai putea sa il faci singur(a)
se cheama domnie (la diferite nivele).
Tu ... daca in loc sa faci pîinea acasa o cumperi de la pravalie ... se cheama ca dai dovada de domnie ?

#519
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 adrian_r5, on 31 octombrie 2022 - 09:05, said:

Tu ... daca in loc sa faci pîinea acasa o cumperi de la pravalie ... se cheama ca dai dovada de domnie ?
La standardele de azi asta e normalitatea. Dar daca platesc pe cineva sa mearga sa imi cumpere paine de la pravalie, aia da, e domnie.

#520
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

 ro_explorer, on 31 octombrie 2022 - 13:32, said:

La standardele de azi asta e normalitatea.
Si eu ... care fac pîinea acasa ... unde ma situez in raport cu aceste standarde ?

 ro_explorer, on 28 octombrie 2022 - 12:27, said:

Orice seerviciu pe care il platesti ca sa ti-l faca altcineva, desi ai putea sa il faci singur(a).
inmatriculare
Ti-a trecut vreo clipa printre urechi gindu' ca exista posibilitatea ca facind singur acel serviciu (in cazu' de fata inmatricularea unei masini) s-ar putea ajunge in situatia in care daraua sa fie mai mare decit ocaua ?

Edited by adrian_r5, 01 November 2022 - 15:26.


#521
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 adrian_r5, on 01 noiembrie 2022 - 15:25, said:

Si eu ... care fac pîinea acasa ... unde ma situez in raport cu aceste standarde ?

crezi ca ne intereseaza?

#522
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 adrian_r5, on 01 noiembrie 2022 - 15:25, said:

....
O dai dupa copac si nu e frumos. Las-o asa cum a cazut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate