Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#487
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Pe forumul softpedia:

"Vai de mine, dar n-avem destula energie sa incarcam masinile electrie".
"Masinile electrice nu sunt 100% ecologice pentru ca ele consuma curent si curentul este produs din carbune"

Intre timp In lumea reala:
Renewables met 100% of the rise in global electricity demand in the first half of 2022

https://electrek.co/...al-electricity/

#488
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
La alții se vrea și probabil se va face.

Guvernul german a aprobat miercuri un plan care prevede cheltuirea a 6,3 miliarde de euro pe parcursul a trei ani pentru a extinde rapid reţeaua naţională de puncte de încărcare pentru automobilele electrice, în cadrul strategiei privind ajungerea la emisii zero, transmite Reuters.

Berlinul are deja un obiectiv privind construirea unui milion de puncte de încărcare în Germania până în 2030, însă, până acum, au fost construite doar aproximativ 70.000 de puncte de încărcare, care sunt vitale pentru a ajuta proprietarii de automobile electrice să parcurgă distanţe mari cu vehiculele lor care deseori au o autonomie limitată. De asemenea, autorităţile şi-au propus să ajungă la 15 milioane de vehicule electrice pe drumurile din Germania în 2030, faţă de aproximativ 1,5 milioane de vehicule în prezent, potrivit Agerpres.

O sumă de aproximativ 6,3 miliarde de euro a fost alocată pentru a accelera extinderea infrastructurii de încărcare a automobilelor electrice. Construcţia de puncte de încărcare în zonele rezidenţiale sau la benzinării urmează să fie accelerată, conform unui plan convenit cu industria şi cu autorităţile locale şi federale. Alte măsuri din acest plan includ urgentarea aprobărilor oficiale necesare pentru construcţia de puncte de încărcare.


https://financialint...lele-electrice/


#489
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Pana si titlul topicului e bolnav de combustibilita fosila: statie PECO (adica PEtrol si COmbustibili) pentru masini pe baterii. Posted Image Posted Image Posted Image

#490
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Deputații europeni au convenit să stabilească obiective naționale minime obligatorii pentru implementarea infrastructurii pentru combustibili alternativi. Statele membre vor trebui să prezinte, până în 2024, câte un plan care să ducă la realizarea acestui deziderat.

Conform textului adoptat de deputații europeni, până în 2026 ar trebui să existe cel puțin o stație de încărcare pentru mașini electrice la fiecare 60 km de-a lungul principalelor șosele ale UE. Aceeași cerință s-ar aplica și pentru camioane și autobuze, dar cu stații mai puternice și numai pentru rețelele centrale TEN-T. Vor exista unele derogări de la această regulă pentru regiunile periferice, insule și drumuri cu foarte puțin trafic.

Stațiile de alimentare cu energie și hidrogen ar trebui să fie accesibile tuturor mărcilor de vehicule, iar plata ar trebui să fie ușor de realizat. Deputații europeni doresc, de asemenea, ca până în 2027 să fie funcțional un sistem unic care să ofere informații despre disponibilitatea, timpul de așteptare și prețurile existente la diferite stații de încărcare din Europa.



https://www.economic...rum_620421.html

#491
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
,

Edited by cata, 24 October 2022 - 11:20.


#492
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Am vazut ca pe A1 in partea de Vest se construiesc benzinarii MOL care au si statii de incarcare rapide.
De ex. la nod rutier Margina (jud Timis) sunt in constructie doua benzinarii MOL (cate una pe sens) cu urmatoarele dotari la fiecare:
  • 2 porturi CCS de 100 kW
  • 1 port CHADEMO de 50 kW
  • 1 port Type 2 de 22 kW

Edited by kolfleading, 26 October 2022 - 16:54.


#493
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
de la sibiu pana la TM s-au construit cred 4-5 (pe ambele sensuri). unele sunt date drumul (vintu), altele in curs de..

#494
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Am primit urmatorul mail de la Renovatio:

In ultima perioada am constatat un numar crescut de sesizari prin acre ne-ati semnalat abuzuri ale unor clienti la statiile din reteaua e-charge, prevalandu-se de aplicatia Plugshare. Dorim sa facem urmatoarele precizari:

Aplicatia Plugshare nu este in nici un fel asociata cu reteaua Renovatio e-charge, cu aplicatia noastra mobila, e-charge sau cu platforma de operare a retelei.

Accesul la statiile Renovatio e-charge nu este conditionat de utilizarea aplicatiei Plugshare. Folosirea aplicatiei Plugshare nu confera utilizatorului acesteia niciun drept in legatura cu reteaua e-charge, iar clientii nostri au aceleasi drepturi indiferent ca aleg sa foloseasca sau nu aplicatia Plugshare in temeiul raportului detinut cu Renovatio e-charge. Asa numitele “liste de asteptare” create in aplicatia Plugshare nu au nicio legatura cu reteaua noastra.

Aplicatia Plugshare nu poate fi folosita pentru rezervarea unui punct de incarcare din cadrul retelei Renovatio e-charge.

Informatiile despre o locatie Renovatio e-charge din aplicatia Plugshare nu sunt verificate sau actualizate de catre noi si nici nu garantam acuratetea acestora.

#495
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Bravo Renovatio ca ia masuri impotriva mizeriei cu

Quote

Asa numitele “liste de asteptare” create in aplicatia Plugshare
In sfarsit o pozitie oficiala.

Omenii trebuiesc educati cumva.

#496
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
E corect punctul de vedere, mai ales ca UBER/BOLT foloseste plugshare pe post de "coada la paine ca pe vremea comunismului".
Raman la parerea ca plugshare este bun pentru a te "informa" cati sunt la statie prezenti sub rezerva "cozii". Rezerva depinde de calitatea oamenilor.
Renovatio era bine daca spunea in aplicatie cat mai maxim cel care incarca... e prea complicat se pare, in zilele astea e complicat si sa faca functionala aplicatia se pare.

#497
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
De ce trebuie tu sa știi cât mai are ala din fata maxim? Sta cât își permite sa stea. Nici în rețeaua Tesla nu ai informații din astea pentru ca nu îl privește decât pe cel care încarcă. Presupui default 1h și gata.

#498
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Pentru ca majoritatea stau pana la 100% si asta inseamna mai mult de o ora si pentru ca nu suntem in tara care geme de statii de incarcare.
Ti-am mai zis cand ajungi prin Romania o sa vezi ca e o mica mare diferenta, sunt zone cu 2-3 puncte de incarcare de max 50KW pe o raza de 50 km.

Uite aici o statistica:

https://www.revoblog...e-romania-2022/
Compara Romania cu Suedia si poate asa intelegi, hai ca poti, esti o persoana inteligenta

#499
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Asta nu schimba nimic în afara de timpii de așteptare. Procedura de incarcare e aceeași peste tot și trebuie sa plănuiești ca atare. E prețul plătit pentru a fi "early adopter" într-o tara fără infrastructura.

Edited by ro_explorer, 27 October 2022 - 18:36.


#500
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Ba da schimba ca statiile nu sunt lipite, sunt la oarece distanta intre ele si daca la una utilizatorul spune ca sta inca 60 min iar altul spune ca in 5 minute termina e o diferenta de 55 de minute, si in loc sa fac 10 km sa constat ca termina in 60min mai bine ma uit pe o aplicatie si ma duc direct unde am de stat doar 5 minute.

Nu uita in RO statiile au in mod uzual 2 porturi, 1 CCS si 1 CHAdeMO, in realitate oricum nu se pot utiliza in acelasi timp ambele porturi.
In Romania exista o statie la 15-20 masini si nu este una de 350KW ci una de doar 50KW.

Ti se pare ca am primit masina gratis?? Am platit-o cu bani...
Ne intoarcem de unde am plecat, calitatea individului de la volan....

Eu as aprecia daca cei care folosesc statiile ar pune corect in plugshare si daca sunt acolo si asteapta sau daca incarca si pana cand stau la incarcat.

Edited by relu11051, 27 October 2022 - 18:48.


#501
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrelu11051, on 27 octombrie 2022 - 18:42, said:

Ti se pare ca am primit masina gratis?? Am platit-o cu bani...
Si tu ai impresia ca a primit cineva de pe forum masina gratis? Nu toti o platim cu bani sau cum?
Dupa cum spuneam, datele problemei nu se schimba, ci doar asteptarile pe care le ai de la masina si retea. Nu poti avea asteptari de la oameni. Vei fi mereu dezamagit.

View Postrelu11051, on 27 octombrie 2022 - 18:42, said:

Eu as aprecia daca cei care folosesc statiile ar pune corect in plugshare si daca sunt acolo si asteapta sau daca incarca si pana cand stau la incarcat.
Dupa cum am spus si cu alte ocazii, trebuie sa intelegi ca MAJORITATEA oamenilor nu folosesc plugshare decat pentru ceea ce este: o aplicatie care centralizeaza locatia statiilor si ceva informatii sumare despre ele. Atat. Fara check-in si alte maimutareli. Asteptarea ta, ca utilizator de electrica in Romania este ca toate statiile sunt ocupate si fiecare din cei care incarca sta cel putin 1 ora acolo. In felul asta vei putea sa profiti la maxim de timpul tau, masina ta si de infrastructura.

#502
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Cred ca nu ai inteles sau te faci ca nu intelegi, in Romania statia la care te duci nu este un grup de statii de 6-10 bucati este una bucata si daca mai se duc alti 15-20 ca atat revine pe cap de masina in Romania o sa te duci sa astepti nu o ora ci o ora inmultit cu 15-20 de masini, sau 1.5 ore X 15-20 masini.
D-aia eu as aprecia daca cine este acolo la incarcat pune timpul si cine este in asteptare ACOLO se pune pe asteptare ca sa evit acea statie si sa ma orientez catre alta.
Tu vorbesti din tara unde sunt 25.000 de statii de incarcare cu unul care este in tara care are 1500 de MUFE si nu stiu de ce dar am o banuiala ca aici intra si cele de la LIDL care sunt inchise.
Gresit in Romania se foloseste plugshare in proportie foarte mare.
Probabil ca daca am avea si la noi o retea dezvoltata nu s-ar mai folosi plugshare.

#503
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, da-mi voie sa fiu foarte direct si sa iti spun care e realitatea. Ia-ti adio de la speranta ca oamenii sa puna "in asteptare" sau alte aiureli intr-o aplicatie oarecare, fara legatura cu reteaua. Nu s-a intamplat nicaieri in lume si NU o sa se intample NICIODATA nici in Romania, in afara unui grup de "die-hard fans" ai aplicatiei.

Si cu asta am incheiat discutia pe tema plugshare - nu despre asta se vorbeste aici.

Edited by ro_explorer, 27 October 2022 - 23:09.


#504
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Niciodata nu am folosit plugshare cand incarcam sa zic ca este ocupata, lol, am pus masina la incarcat si ura si la gara. Aia cu lista de asteptare este o imbecilitate fara margini, si daca ma duc in RO si statia este libere fix mi se rupe de lista de asteptare .. sa vina careva sa zica ceva .,, lol

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate