Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#433
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Probabil ca specialiștii se așteaptă la peste 50 milioane stații de încărcare pentru acasă, pentru 1-2 mașini, pentru aplatizarea curbei de consum. O parte din ele vor fi alimentate de sisteme FV proprii, celelalte vor trage din rețea.
La un cost actual mediu intre 500 euro (ceva no name) și 1.000 euro (de ex Fronius Wattpilot), ar veni o piața potențiala intre 25 și 50 miliarde euro doar pentru aceste stații casnice.
Vom vedea câte vor fi, sunt multe variabile. Dar direcția e clară.

Edited by oxbridge, 14 February 2022 - 07:33.


#434
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postro_explorer, on 13 februarie 2022 - 23:28, said:

Nu imi iese la socoteala.
Mai baga o fisa ... poate de data asta e cu noroc  Posted Image

#435
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Tocmai am primit email de la Enel X ca au majorat prețurile (la variantele fără abonament pay per use), începând de azi:
Pay per use AC 1,69 lei / kWh
Pay per use DC 2,09 lei / kWh
Basic X 60 kWh / 75 lei / luna
Premium X 120 kWh / 140 lei / luna

Edited by oxbridge, 01 March 2022 - 13:57.


#436
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
Aceste cuvinte ne bucura. EnelX vinde de departe cel mai ieftin kWh "pe bani" la abonament, in continuare :).

#437
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

View Postoxbridge, on 01 martie 2022 - 13:55, said:

Tocmai am primit email de la Enel X ca au majorat prețurile (la variantele fără abonament pay per use), începând de azi:

Basic X 60 kWh / 75 lei / luna
Premium X 120 kWh / 140 lei / luna

astea nu erau la fel si inainte?

#438
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
Ba da, au crescut pretul doar la incarcarea fara abonament.

In alta ordine de idei, azi eram in tranzit si am incarcat la un renovatio non-Kaufland, dar mi-a aparut pop-up-ul in care alegi cuponul. Au schimbat astia ceva si poti folosi cupoanele oriunde? Sau era un bug? Sau era asa dintotdeauna si n-am bagat eu de seama?

(later edit - NU am folosit cupon, nu stiu daca ar fi mers sau nu, doar am avut ecranul in care il puteam selecta si am dat skip)

#439
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Statie peco pentru cele 2 masini electrice ale familiei:

Attached Files


Edited by inuendo0, 06 March 2022 - 11:15.


#440
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
hai si acum urmeaza...
eh, nu se poate domle, nu exista...n-ai soare, n-ai cablu, e curentul murdar/nefiltrat, nu e de ajuns...

#441
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007

View Postinuendo0, on 06 martie 2022 - 11:15, said:

Statie peco pentru cele 2 masini electrice ale familiei:
Esti neserios inuendo0!!! Cum poti sa pui astfel de poze?
Noi mai avem mult pana la concediu de vara, afara sunt 0 grade si ninge.

Puteai sa faci poza dintr-un unghi sa nu se vada palmierul, curmalul ce o fi.

#442
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
MOL e darnic

Attached Files



#443
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011


“Oficialii Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), în baza unui studiu realizat recent de McKinsey, susțin că, în timp ce industria auto pune pe piață sute de noi model de vehicule cu emisii reduse sau chiar zero, apar îngrijorări majore din cauza implementării prea lente a infrastructurii necesare pentru încărcarea acestor vehicule.
Conform datelor ACEA, vânzările de mașini încărcate electric au crescut de zece ori în ultimii cinci ani, ajungând anul trecut la 1,7 milioane de unități (sau 18% din piața totală). În același timp însă, numărul stațiilor publice de încărcare din UE a crescut de doar 2,5 ori.
Conform unei noi cercetări intersectoriale bazată pe datele McKinsey, până în 2030 ar fi necesare până la 6,8 milioane de puncte publice de încărcare în UE astfel încât să fie atinsă reducerea cu 55% a emisiilor de CO2 propusă de CE pentru autoturisme.
Această valoare este aproape de două ori mai mare decât cea prezentată de Comisia Europeană în propunerea sa din Regulamentul privind Infrastructura pentru Combustibili Alternativi (AFIR), care este acum în curs de negociere în Parlamentul European și în Consiliul Europei.
Aceasta înseamnă că până la 14.000 de puncte de încărcare publice, pentru toate segmentele de vehicule, ar trebui instalate în Uniunea Europeană în fiecare săptămână. Din nefericire, în prezent sunt instalate săptămânal sub 2.000.”

https://www.economic...ana_572898.html



#444
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Non-Tesla vehicles can now charge at all Superchargers in the Netherlands via the Tesla app.

https://www.tesla.co...a-supercharging

#445
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
“România are acum numai 1.161 de staţii de încărcare pentru maşinile electrice, de peste două ori mai puţine decât Ungaria şi imposibil de comparat cu cele aproape 91.000 de staţii care electrifică mobilitatea în Olanda, după cum arată Observatorul European pentru Combustibilii Alternativi (EAFO) ♦ Dar în numai cinci ani, România ar trebui să adauge la ce are acum alte 15.000 de staţii electrice, mai ales prin PNRR, pentru ca la finalul anului 2030 să ajungă la circa 30.000 de puncte de alimentare. Misiune imposibilă sau un plan fezabil?”

https://www.zf.ro/ec...ci-ani-20760251

#446
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Din ciclul “Știți bancul cu statuia?”

https://economie.hot...ambursabile.htm

#447
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Miniștrii de resort au anunțat astăzi intr-o conferința de presa ca autoritățile au un plan bine pus la punct(!😁) pentru construirea de stații de încărcare, in special in zonele rezidențiale, unde sa fie lăsate mașinile la încărcat peste noapte.
Amănunte pe Biziday (nu pot acum sa pun link, dar e acolo stirea)

Edited by Fujitsu, 05 May 2022 - 16:40.


#448
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Un concept Tesla de SC

https://electrek.co/...rger-look-like/

#449
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Cine știe unde și cum am putea reclama bizonii care parchează sau staționează pe locurile alocate stațiilor de incarcare, sau îngreunează sau blochează accesul la acele locuri?
Politia locală? Proprietarii stațiilor (EnelX, Renovatio etc)?
Care e amenda in aceste cazuri?
Am boala pe bizonii ăștia.

Edited by oxbridge, 06 July 2022 - 21:03.


#450
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
Cel mai probabil depinde de locul de parcare:

* daca-i la vreun mall / alt business de genul, intervine regulamentul parcarii lor => reclamatie la ei
* daca-i intr-un peco => obvious
* daca-i loc public, in cel mai bun caz la politia locala din acea localitate

Oricum, mi se pare complicat. De-asta apreciez parcarile in care au lasat locurile pentru EV-uri o idee mai departe de intrare, altfel s-ar fi intamplat la fel precum cu alea pentru persoanele cu dizabilitati :(.
Astia-s oamenii pana la urma, n-ai ce sa le faci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate