Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#271
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Evident.

#272
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 adrian_r5, on 21 decembrie 2021 - 08:04, said:

Dat fiind faptu' ca in spatele "popicilor" portocalii care blocheaza intrarea scrie "ENTRANCE"  ... e clar ca statia e undeva prin Romania  Posted Image
Da, pai Shell e foarte activ pe piata din Romania.

#273
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
vesti "bune" de la E.ON

Quote

Prețurile valabile începând cu 01.01.2022 sunt:
Clienți care dețin cont E.ON Drive:
✅ 1.49 lei / kWh AC
✅ 1.99 lei / kWh DC

Clienți fără cont E.ON Drive:
✅ 1.67 lei / kWh AC
✅ 2.22 lei / kWh DC


#274
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ieftin. As vrea eu preturile alea la DC aici la mine. În ajunul craciunului am încărcat cu 6.39 sek/KWh la DC de 300kw. Asta vine cam 3.2 lei/KWh. La supercharger e 4.4 sek/kWh, cam 2.2lei și ala îl consider cât de cât ok.

#275
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Si tot or sa mai creasca preturile din pacate!
Eu ma astept ca pe viitor, cei drept nu in viitorul foarte apropiat, costul per km al folosirii unui EV sa fie mai mare decat la o termica.

#276
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Depinde unde alimentezi. Daca o faci de la panourile de pe casa, te costa 0.3 ron/kwh. La un consum mediu de 15kwh/100km asta inseamna 4.5ron/100km?... scandalos, prin comparatie cu 40-50ron/100km cat costa la o termica. Perfect explicabil, avand in vedere ca o mare parte din costul combustibilului inseamna tva, accize, redevente refacturate, profit companii si taxa de drum.

#277
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Nu toata lumea dispune de fonduri pt a isi instala PV, la fel cum nu toata lumea sta la casa.
La fel, prevad pe viitor taxarea diferentiata a energiei electrice a consumatorilor casnici in functie de consum.

#278
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Thor12, on 27 decembrie 2021 - 15:41, said:

Eu ma astept ca pe viitor, cei drept nu in viitorul foarte apropiat, costul per km al folosirii unui EV sa fie mai mare decat la o termica.
Nu stiu pe ce iti bazezi teoria asta, insa uitandu-ne strict la aspectele fundamentale ale folosirii fiecarui tip de autovehicul (ICE vs. EV), EV-urile au o eficienta energetica de cateva ori mai mare decat a ICE-urilor. Prin urmare, pe termen lung, nu vad cum s-ar putea adeveri aceasta previziune.
Dincolo de aspectul acesta fundamental, energia electrica este mult mai usor de produs local, individual, decat combustibilul fosil. Sigur, nu toata lumea isi poate instala panouri solare sau microeoliene, insa o proportie semnificativa pot. Iar asta inseamna ca va exista mult mai putin control asupra productiei / transportului, comparativ cu fosilele.

 Thor12, on 27 decembrie 2021 - 18:58, said:

Nu toata lumea dispune de fonduri pt a isi instala PV (...)
La preturile actuale, chiar si fara banii de la stat, recuperezi investitia intr-un sistem on-grid in sub 10 ani (si-s marinimos, probabil iesi pe la 5 ani, depinde ce contract ai prins), daca ai un consum normal de familie de "clasa medie", sa zicem (cu diverse electrice / electronice prin casa). Deja e mai avantajos sa faci un credit de nevoi personale sa-ti montezi PV pe casa decat sa platesti factura la Enel cu 1.1RON/kWh.

#279
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

 Thor12, on 27 decembrie 2021 - 18:58, said:

Nu toata lumea dispune de fonduri pt a isi instala PV, la fel cum nu toata lumea sta la casa.
La fel, prevad pe viitor taxarea diferentiata a energiei electrice a consumatorilor casnici in functie de consum.

Așa m-am săturat de acest csf ncsf specific locului. Mai lipsește să băgăm un "ce-o vrea bunul..." și putem să dăm drumul liniștiți la rtv.

Edit: eu nu știu ce căutați pe acest sub-forum dacă nu soluții.

Edited by CRG, 28 December 2021 - 11:56.


#280
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Sincer, platesc ab tv doar ca sa ma uit la F1, si nici nu sunt asa de credincios ca marea majoritate a locului!!
Asa ca nu are nici-o legatura ceea ce ai declarat, era strict vorba de faptul ca, la actuala, Kona EV , pretul per 100 km parcursi in conditii de iarna  in Romania, daca as   reincarca la statiile publice este fix egal cu pretul unui berline diesel de 2l 180 cai, asta  ca ii raspund si lui @costini,care nu crede ca poti ajunge in viitor la un pret mai mare. Ba da, se poate, nu are nici-o treaba modul de producere a energiei electrice, pt ca vor taxa si mai mult , doar nu crezi ca vor scapa closca din mana?
Eu mi-am facut propriul meu sistem PV off grid , mai mult de hobby, pt a imi asigura iluminatul gradinii, cu siguranta m-as descurca sa imi dimensionez si sa instalez si sistemul PV necesar  casei, fara sa fiu nevoit sa platesc sumele aberant de mari care se cer in acest moment pe piata.
As mai scrie cateva lucruri dar nu are rost, ai putea sa crezi ca vreau sa intru in contradictii.

#281
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Thor12, on 28 decembrie 2021 - 13:07, said:

As mai scrie cateva lucruri dar nu are rost, ai putea sa crezi ca vreau sa intru in contradictii.
Discutiile in contradictoriu argumentate sunt bune, doar asa invatam. Daca am fi mereu de-acord unii cu ceilalti n-am mai schimba nimic in jurul nostru Posted Image.

 Thor12, on 28 decembrie 2021 - 13:07, said:

era strict vorba de faptul ca, la actuala, Kona EV , pretul per 100 km parcursi in conditii de iarna  in Romania, daca as   reincarca la statiile publice este fix egal cu pretul unui berline diesel de 2l 180 cai
In conditii de iarna si comparand un consum ideal de diesel cu cel mai dezavantajos de EV, preturile se apropie, asa e. Insa odata ce iesi din acele 2-3 luni cu temperaturi mici din an, odata ce faci media corect (in aceleasi conditii de incalzire a masinii / trafic / viteza medie, AdBlue, DPF si ce mai intra intr-un diesel modern) diferenta intre alimentarea EV-urilor si a unui diesel creste semnificativ. In special dupa ce se incalzeste un pic afara (odata ce se duc temperaturile peste 15C), diferentele in bani devin mari.


 Thor12, on 28 decembrie 2021 - 13:07, said:

, asta  ca ii raspund si lui @costini,care nu crede ca poti ajunge in viitor la un pret mai mare. Ba da, se poate, nu are nici-o treaba modul de producere a energiei electrice, pt ca vor taxa si mai mult , doar nu crezi ca vor scapa closca din mana?
Sigur ca are treaba cu productia. Una e sa ai control total asupra productiei si distributiei (extractie, rafinarii, benzinarii), alta e ca fiecare Gheorghe sa produca 2-20kWh/zi din acoperisul casei sau microeoliana din spatele curtii si sa-i bage direct in frigider, TV si bateria masinii. Va mai dura pana cand vom ajunge in punctul ala, dar mai degraba acela e viitorul.

#282
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020

Recunosc, unul dintre motivele pt care inca nu am PV , este costul de 0.65 lei/kwh, asigurat pt tot restul lui 2022,plus lipsa compensarii cantitative.
Diferenta evidenta este acolo unde poti incarca acasa la un cost decent, pt ca legat de consum, strict in cazul meu, nu conduc economic, dar nici nu o sa stau sa merg pe DN cu 80 km/h, Kona extraurban se afla acum la 20kwh/100km...cost sa zic 40 lei per 100km, pret de statie publica. XE-ul in aceleasi conditii consuma undeva intre 6.5-7%, cost ~ 45 de lei/100 km.
Urban, proportia se pastreaza , Kona urcand si la peste 25kwh/100km, iar XE-ul la 10%/100km. Iar vara Kona inca nu a reusit sa obtina consumurile acelea record pe care le tot vad pe forumuri..o fi a mea stricata 😅😅!!




#283
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Thor12, on 28 decembrie 2021 - 15:11, said:

Recunosc, unul dintre motivele pt care inca nu am PV , este costul de 0.65 lei/kwh, asigurat pt tot restul lui 2022,plus lipsa compensarii cantitative.
(...) 20kwh/100km...cost sa zic 40 lei per 100km, pret de statie publica.
E extrem de pesimist costul asta per 100km, pentru ca presupui 2RON/kWh la statiile publice, un pret maxim, nicidecum mediu. Am incarcat aproape 1000 kWh din Octombrie pana acum, exclusiv la statii publice, iar pretul mediu e pe la 1.30RON/kWh. Putea fi mai mic, daca m-as fi folosit de cupoanele Kaufland sau daca as fi fost mai atent in alegerea statiilor de reincarcare, dar chiar si-asa e mult sub 2RON/kWh. Inca se mai gasesc statii in range-ul 1-1.4RON/kWh, cu 2RON incarci doar daca-i musai :).

#284
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Refacem calculele? 😁
E-charge a urcat la 2.49 lei/kwh pe DC, Evconnect a urcat de curand la 1.69 lei/kwh pe DC,sunt curios unde va ajunge EnelX.

#285
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Am văzut și eu mailul de la renovatio. Ei insistă să rămână cei mai scumpi, mă întreb cât contează deal-ul cu Kaufland în prețul asta :-).

Tot trebuie sa te străduiești sa ajungi la 2RON/kWh. EnelX nu a dat nici un semn încă, insa ei oricum sunt ridicol de ieftini (la abonament).

#286
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Pai toti au cel putin 2lei/kwh, Mol, Eon, E-Charge, cine mai este sub 2lei in afara de Evconnect daca nu imi scapa careva?
Vom vedea si la EnekX,probabil cu abonament daca pastreaza reteta nu va fi 2lei/kwh.
Iar legat de Kaufland...daca scot cupoanele sau limiteaza incarcarile la un anumit prag..atunci sa te tii.

#287
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Thor12, on 30 decembrie 2021 - 17:09, said:

Pai toti au cel putin 2lei/kwh, Mol, Eon, E-Charge, cine mai este sub 2lei in afara de Evconnect daca nu imi scapa careva?
Fast charge sunt rar sub 2/kWh, cu exceptia EnelX - singurul unicorn ramas. Pe de alta parte, de fast charge e nevoie doar la drum lung, evit pe cat posibil cand nu merg departe si mai toti au (sau aveau, pana la scumpiri) preturi semnificativ sub 2RON pentru AC.

In Bucuresti mai sunt Polyfazer (1 - 1.25RON/kWh), EVMAG (1.15RON/kWh) precum si altele mai mici / obscure. Eu am dat de ele intamplator, pur si simplu sunt prezente acolo unde am treaba de obicei.

 Thor12, on 30 decembrie 2021 - 17:09, said:

Vom vedea si la EnekX,probabil cu abonament daca pastreaza reteta nu va fi 2lei/kwh.
Presupunand ca vor creste preturile in aceeasi nota, o sa ajunga pe la 1.3-1.4, ceea ce e perfect rezonabil pentru DC si pentru calitatea chargerelor / aplicatiei.

 Thor12, on 30 decembrie 2021 - 17:09, said:

Iar legat de Kaufland...daca scot cupoanele sau limiteaza incarcarile la un anumit prag..atunci sa te tii.
Eu chiar imi doresc, cu cat mai putine incarcari gratis cu atat mai bine. Statiile Kaufland sunt o minune, gasesti toti dubiosii acolo si auzi cele mai stupide discutii. Oamenii se cearta si isi atrag atentia unii altora cu privire la diverse "reguli" mai mult sau mai putin logice, in conditiile in care toti astia cu gura mare sunt uberisti sau alti magari care au cate 2-3-5 conturi (prieteni / familie care dau cu cardul la randul lor, probabil). Cei care efectiv merg la cumparaturi si vor sa incarce atunci au rar loc de "eternii" astia.

#288
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Realistic vorbind nu vor rezista astia mici prea mult cu preturile din acest moment, nu prea ai cum daca nu esti si producator de energie
EnelX ar putea avea o sansa sa tina pretul jos, pt ca grupul Enel este si producator de calibru de energie, dar si aici unul din bosii lor se plangea zilele trecute de profabilitatea parcurilor eoliene din Romania 😁


Singura veste buna din acest moment,compensarea cantitativa care s-a aprobat! Sa speram ca nu este doar praf in ochi si o vor implementa.

In rest, la preturile acestea bataia va si mai mare...liste de waiting de zeci de utilizatori la Kaufland 😁...plus Olx-ul plin de anunturi de vanzare 😅, oameni dezamagiti ca nu vor mai incarca gratis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate