Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Imposibilitate autentificare pe Macbook dupa reinstalare sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut!
Am facut o reinstalare "pe curat" a sistemului  pe laptop (Big Sur pe un late 2015). Totul a mers bine pana cand a trebuit sa ma autentific si sa incep configurarea initiala. apare fereastra unde bag username-ul, apoi parola si imediat primesc pe telefon mesajul de acceptare a Apple ID Verification. Acesta apare pt o fractiune de secunda apoi dispare. L-am filmat si am bagat in laptop cifrele aparute. Dupa apasarea buton Continue, laptopul sta si sta... Am posibilitatea sa dau Set Up Later si atunci merge mai departe, dar daca incerc sa instalez o aplicatie pe el imi cere dinnou sa ma autentific si face la fel! Daca incerc sa ma conectez la iCloud de pe PC cu acelasi user si parola merge brici. La conectarea de pe PC, mesajul pe telefon cu ID Verification sta pina il inchid eu!
Aveti o idee ce-i de facut?
Multam fain!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Un restart la telefon?

Alternativ sa ceri un sms?

#3
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
am incercat restart la telefon...degeaba.
Am gasit pe net ca zicea cineva sa faci un alt cont si dupa ce se termina configurarea va merge si cu contul initial... Am facut asa si daca incerc sa instalez din magazin o aplicatie cu contul nou zice ca nu e valid, iar cu cel vechi imi accepta parola, imi trimite pe telefon condul care RAMANE pe ecran dar imediat pe laptop apare in loc de casutele unde bagi codul un mesaj An unknown error occured si se reia procesul de logare...

Am reusit sa fac alt cont de Apple cu care ma pot loga, dar nu e o solutie...nu mai am acces la contul de developer... In Setari la Users nu pot adauga un alt utilizator...este disabled butonul de adaugare

Edited by ThePuiu, 29 August 2021 - 13:14.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In loc sa cauti pe net, ai incercat direct la Apple, sa vezi ce zic?!

#5
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

View Postdexterash, on 29 august 2021 - 13:23, said:

In loc sa cauti pe net, ai incercat direct la Apple, sa vezi ce zic?!
unde la Apple?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
https://getsupport.apple.com/ , de exemplu?!

Ai facut vreo "smecherie" cu contul? Date invalide, de exemplu?

Edited by dexterash, 29 August 2021 - 13:45.


#7
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
nu am timp de "smecherii"... datele sint oficiale, e laptopul de la firma. Stau de juma de ora pe chat cu o tipa de la helpdesk...cred ca sint depasiti de problema si ei...

Thanks for waiting with me PUIU! Based on this information and behavior, I'd like to have this issue escalated up to a senior advisor to investigate a bit further. I'd be happy to help get you connected! May I please know your country, time zone and best number to call?

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Si totusi, eu am si posibilitatea sa cer codul prin SMS, daca ai adaugat in cont nr de telefon.


Quote

Verification codes
A verification code is a temporary code sent to your trusted device or phone number when you sign in to a new device or browser with your Apple ID. You can also get a verification code from Settings on your trusted device.
A verification code is different from the device passcode you enter to unlock your iPhone, iPad, or iPod touch.

https://support.appl.../en-us/HT204974


Vezi link de mai sus

Attached Files


Edited by Ahasverus, 29 August 2021 - 14:53.


#9
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
la mine vine codul de verificare pe telefon dar dispare imediat... degeaba filmez sa vad ce cod a fost si-l introduc in mac ca imi da o eroare de autentificare si se reia procesul cu codul de verificare. M-a pus tipa de la help sa ma conectez pe un site al lor unde a mers fara probleme! Au vazut ca ceva nu e in regula... din cite citesc pe net sint o gramada de probleme cu nou SO... mori pina instalezi Android Studio pe el (mie pt asta imi trebuie)

#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Nu va inteleg, odata ce va puteti conecta prin laptop si aveti probleme cu two factor authentification, de ce nu renuntati la ea si sa mergeti pe autentificare pe baza de parola, fara sms? Dar fiecare se poate scarpina si in dreapta cu mana stanga sau invers.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă-i laptop de firmă s-ar putea să nu fie în puterile lui să renunțe la 2FA.

#12
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

View PostThePuiu, on 29 august 2021 - 12:43, said:

Salut!
... La conectarea de pe PC, mesajul pe telefon cu ID Verification sta pina il inchid eu!

Încearcă codul de pe PC pe mac ...

#13
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View Postpaul_bh, on 29 august 2021 - 16:30, said:

Nu va inteleg, odata ce va puteti conecta prin laptop si aveti probleme cu two factor authentification, de ce nu renuntati la ea si sa mergeti pe autentificare pe baza de parola, fara sms?

Nu se poate renunta la 2FA. Oricum, implicit 2FA nu e pe baza de sms ci ca notificare din sistemul de operare al altui aparat unde este logat.
In plus, ThePuiu cred ca nu a inteles ce a zis Ahasverus.
@paul_bh citind ce am scris mai sus, acum ar trebui sa-i intelegi. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  www.png   10.14K   10 downloads

Edited by trandafirdoru, 01 September 2021 - 11:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate