Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Costuri intretinere Audi A6 c5(2000-2004)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Recomand un Logan 1.6 mpi cu AC. Dacă din start ne punem problema costurilor de întreținere ale unei mașini de ~20 de ani, eu zic să nu. Am fost posesor, a fost singura mașină pe care am luat-o cu platforma de pe stradă și nu doar o dată.

#20
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

View PostEpdm, on 29 august 2021 - 14:14, said:

Asa o fi. Ce masini am vut eu, dupa cam 10 ani nu mai meritau pastrate, e drept ca nu imi place sa am probleme.
N-ai fost proprietar de Audi se observa de la o posta. Audi nu trateaza la piese proprietar de Audi nou, proprietar de Audi vechi.

Un brat, o distributie de Audi 2008 nu este mai ieftina decat un Audi din 2015.

Edited by iulian_1976, 29 August 2021 - 17:48.


#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostBombonelWayhaught, on 29 august 2021 - 17:06, said:

Da, imi trebuie. Naveta Oradea-Cluj, serviciu. Am permis de un an jumate, am condus un Hyundai Tucson pana acum, care e a tatalui.
Naveta aia o poti face si cu o masina mai noua, non-premium.
Boss, aia nu e masina de naveta si e clar ca nu o poti intretine.

#22
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Tocmai aceea este masina de iesit in exterior, a nimerit-o bine.

In privinta suspensiei nu o sa gasesti acelasi comportament la nici o non-premium, insa lucrul asta costa.
Am condus Passat, T-Roc masini mai noi oricat de bine ar fi setate sunt un compromis si nu trebuie sa fii exigent.

Conduc Audi de 14 ani stiu ce spun.

Edited by iulian_1976, 29 August 2021 - 18:07.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEpdm, on 29 august 2021 - 14:14, said:

Asa o fi. Ce masini am vut eu, dupa cam 10 ani nu mai meritau pastrate, e drept ca nu imi place sa am probleme.

Asta-i cu totul altceva.

#24
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Nu te speria, nu este o masina costisitoare cum spun unii pe aici. Nu au si nu au avut masina respectiva deci ei vorbesc la modul general.
Mergi cu un mecanic bun in momentul achizitiei si ai sa fi multumit de acest model.
Ai sa vezi ca intretinerea nu este scumpa si ai sa inlocuiesti mai putine piese decat pe o masina mult mai noua.
Pe vremea aceea inca se faceau masini fiabile si robuste.

Poti sa arunci un ochi si aici:
parkers.co.uk/audi/a6/saloon-1997/used-review/
nu pot posta link-ul intreg, asadar adaugi tu www.

Edited by autocargo, 29 August 2021 - 18:21.


#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBombonelWayhaught, on 29 august 2021 - 17:06, said:

Da, imi trebuie. Naveta Oradea-Cluj, serviciu.
Faci naveta 4-5h/zi sau cum ? Posted Image

#26
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Insa un brat principal ptr suspensie costa intre 70-90 de euro, o distributie 250 euro trebuie precizat ca acel comfort are un pret.

Gasiti Passaturi noi cu suspensii mai ieftine, Golfuri 7 cu suspensie rigida deci mai ieftine, scaune mai moi, faruri cu led etc Posted Image

Edited by iulian_1976, 29 August 2021 - 18:24.


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postiulian_1976, on 29 august 2021 - 18:00, said:

Tocmai aceea este masina de iesit in exterior, a nimerit-o bine.

In privinta suspensiei nu o sa gasesti acelasi comportament la nici o non-premium
Mofturi din astea iti permiti cand ai bani. El n-are.

#28
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Tu il indemni sa-si cumpere masina noua non-premium am inteles:)

Masina aceea nu cere mii de euro, se poate ajunge la o volanta 400-500 euro in caz extrem, nu isi permite ok, probabil cunosti mai bine initiatorul topicului.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu il indemn sa cumpere o masina mai noua (noua clar nu isi permite), in stare mai buna si mai ieftin de intretinut.
Un benzinar pe gaz.
Un diesel de varsta aia nu poate sa fie decat o gaura neagra in portofel.

Edited by Friskey, 29 August 2021 - 19:49.


#30
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Tu il indemni sa-si cumpere masina noua non-premium am inteles:)
o masina pe care si-o permite ca intretinere, asigurari, impozite, consumabile, etc... nu pa care si-o permite doar ca pret.
nu poti afirma ca Audi de 21 de ani (in curand 22) e o masina ieftin de intretinut. sau in care sa mai ai incredere la naveta... masina nu se uita la tine ca n-ai bani de teniși...
nici mecanicul nu se uita la tine ca esti un pârlit cu audi... a saltat capota? marci banu! asa merge treaba...

Edited by apocalipsul, 29 August 2021 - 20:35.


#31
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Filtru ulei man 26.70 ron
Filtru combustibil 35.26
Filtru aer bosch 35 ron
Far de la 480 ron
stop dela 207 ron
Brat suspensie principal (cel mai scump din set) FEBI 196.36 ron
Kit complect brate suspensie 1,657.74 RON

Attached Files



#32
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
V-am spus mai mult de pretul unei volante+kitul de ambreiaj  in jur de 400-500 de euro, in masina aia nu ai ce plati.
Acea masina nu o sa o vezi pe platforma decat daca nu ai schimbat distributia, nu ai bani sa schimbi un brat si el tot bocane de zeci de km.


Ce  ai? Scaunele pot fi uzate, iluminatul mai slab comparativ cu astea noi, vreun geam blocat, un compresor de clima defect, vreun injector de schimbat
insa ea nu te va lasa in drum pentru ca au alta tehnologie decat cea actuala.

Vrei sa pleci pe platforma?  Cumpara tot ce doresti common rail, orice marca Audi, Mercedes, VW, Renault, Dacia da o sa pleci pe platforma, poate fie si noua, de 2 ani sau 10 ani.
Ce ai in schimb? Faruri led, scaune noi, infotainment, comfort sporit noaptea, un consum mai mic de combustibil etc insa nu cere ce nu se poate astea pleaca pe platforma.

Edited by iulian_1976, 29 August 2021 - 21:40.


#33
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ai in schimb o masina care n-are 22 de ani si nu e uzata la maxim. o masina pe care mai poti conta cativa ani.
tu ti-ai lua un telefon (flagsgip) in perfecta stare si la care bateria tine ca nou dar e din 2014?!? sunt absolut sigur ca nu.

#34
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Am avut modelul asta,1.9 TDI si 1.8T. Ambele au fost la fel de placute la condus. Ambele le am vandut cu peste 300 de mii de km.
Cel mai probabil iei una cu bratele terminate,asta insemnand din start o investie minima de 500 de euro,daca iei brate Febi. Nu lua kit uri din alea cu 600 de lei ca te tin fix 600 de km. A patit un prieten prost.
In rest,e o masina din scoala veche,teapana,facuta din materiale de calitate si trainice.
Cele mai multe sunt niste epave. Ai nevoie de mult noroc sa gasesti una decenta.

#35
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Sunt masini care vor merge mult si bine, solide, facute sa reziste in timp, generatiile noi or sa fie mormane ruginite, pline de probleme mecanice si electronice pe cand aceea masina va merge bine merci.
Masinile noi sunt proiectate ca durata medie de viata 8 ani, cele vechi s-au facut cu simt de raspundere, dovada ca sunt total functionale si dupa 22 de ani.
A mea are 24 de ani si merge foarte bine, am mai multa incredere in ea decat in una de generatie noua si crede-ma, stiu ce vorbesc, lucrez toata ziua cu ele.

#36
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 05:49, said:

ai in schimb o masina care n-are 22 de ani si nu e uzata la maxim. o masina pe care mai poti conta cativa ani.
tu ti-ai lua un telefon (flagsgip) in perfecta stare si la care bateria tine ca nou dar e din 2014?!? sunt absolut sigur ca nu.
Cum poti sa compari piata telefoanelor mobile cu piata industriei auto?

Mai repede o sa dispara multe modele non-premium din lipsa de cerere, nimeni nu este dispus sa reconditioneze o masina ruginita, cu un motor defectos
a fost faina 4-5 ani apoi cine este dispus sa o cumpere?

Primele motorizari care dispar sunt toate care au avut tratament antirugina defectos, motoare greu de intretinut, electronica conceputa prost etc pot fi si 2003 si 2014 nu
conteaza, cat timp nu le cumpara nimeni sh nu decizi tu sau eu, piata decide care raman pe piata.

Pot sa recomand oricui si de 28 de ani Audi 80 1.9 tdi, Golf 3 etc o sa mai treaca multe generatii pana o sa dispara.

Edited by iulian_1976, 30 August 2021 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate