Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Costuri intretinere Audi A6 c5(2000-2004)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.11.2017
Buna!
Ma gandesc sa achizitionez un Audi A6 c5, 1.9tdi, 131cp  (2000-2004), deoarece imi place aceasta masina extrem de tare, am si condus una.
Nu imi permit ceva mai nou asa ca ma limitez la masini mai vechi.
Si as vrea sa stiu mai multe despre costurile de intretinere, daca are sau a avut cineva. Am inteles ca este scump tot ce tine de directie, in rest?
Si totusi merita aceasta masina? Ca peste tot am auzit lucruri bune despre ea, dar un mecanic a zis ca i scumpa la directie si ca nu mai sunt ce au fost.
Sfaturi? Pareri?
Multumesc!

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sunt masini ieftine de cumparat si scumpe de plimbat.
1000 de euro e doar bucsaraia. Daca esti pasionat, nu baga in seama ce o sa ti se spuna pe aici Posted Image
Cel putin, motorul ala e nemuritor. In rest..gasesti prin dezmembrari piese la preturi mici pentru modelul ala.

Edited by mariovrs, 29 August 2021 - 12:43.


#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
orice marca care se incadreaza in gama premium e pentru utilizatori premium... respectiv utilizatori care si le permit...
nu conteaza ca tu o iei cu 2k€... piesele si intretinerea costa exact la valoarea initiala... doar ca mai mult... pentru ca o masina noua se presupune ca o perioada nu bagi bani in ea...
2000-2004 e deja o masina foarte veche si foarte obosita...

Edited by apocalipsul, 29 August 2021 - 12:40.


#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 15.01.2017

View PostBombonelWayhaught, on 29 august 2021 - 12:33, said:


Sfaturi?
Pareri?
!
daca nu ai bani sa cumperi ceva care nu este epava nu arunca banii la gunoi.
o masina de 20 de ani e gunoi.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Epdm, nu face dintr-o parere personala o lege universala!
De exemplu, eu am Passat din `94 si din februarie am facut 8 mii km cu motorina si 1 litru de ulei.

Initiator, depinde de noroc la masini. Sunt care-s nereusite din fabrica si umbli tot pe la mecanici.
Daca ti-e draga ia-o, ca e frumos ce-ti place nu ce e frumos!

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
O iei la pret mic dar verifici motorul si tabla. Daca astea-s ok , sa mai ai disponibil inca o data suma costului de achizitie ca sa o pui pe linia de plutire si dupa aia o vreme nu vei mai avea probleme daca o intreti corect fara compromisuri. Piese din dezmembrari iei ce tine de caroserie in rest te uiti la piese noi care n-au asa pret de speriat cum spuni unii bagatori de seama , invidiosi .

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEpdm, on 29 august 2021 - 13:19, said:

o masina de 20 de ani e gunoi.

Povesti nemuritoare,volumul 24.

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 15.01.2017

View Postsloimi, on 29 august 2021 - 13:37, said:

Epdm, nu face dintr-o parere personala o lege universala!
De exemplu, eu am Passat din `94 si din februarie am facut 8 mii km cu motorina si 1 litru de ulei.

Initiator, depinde de noroc la masini. Sunt care-s nereusite din fabrica si umbli tot pe la mecanici.
Daca ti-e draga ia-o, ca e frumos ce-ti place nu ce e frumos!
Si o lunga dara de fum puturos. Posted Image  
e drept ca nu este o lege universal valabile, conteaza si cat a parcurs acea masina, logic. Dor oricum ai calcula, macat 15000 km/an tot face, asta inseamna 300.000 in 20 de ani. Eu am facut distanta asta cam in 8 ani. Este drept totusi ca toate pasaturile si a6le su fost conduse in Germania doar de o batranica, din garaj si pana la coltul strazii sa cumpere wurst. Posted Image

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBombonelWayhaught, on 29 august 2021 - 12:33, said:


Nu imi permit ceva mai nou asa ca ma limitez la masini mai vechi.


De ce nu iti cumperi un Golf5 sau o Skoda?

View Postmariovrs, on 29 august 2021 - 12:39, said:


Daca esti pasionat, nu baga in seama ce o sa ti se spuna pe aici Posted Image


Pasionat de A6....
Inteleg sa fii pasionat de un Golf gti, de o Skoda VRS, de un RS, de un BMW mai vechi, dar de un Audi A6? Sau hai si de Audi A6, dar tu chiar crezi ca o sa bage in masina aia de 3x valoarea ei? Ca eu asta inteleg prin pasiune, iei o masina, o reconditionezi, o faci sa arate bine deci bagi bani in ea.

#10
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 15.01.2017

View Postadisz, on 29 august 2021 - 14:06, said:

Povesti nemuritoare,volumul 24.

Asa o fi. Ce masini am vut eu, dupa cam 10 ani nu mai meritau pastrate, e drept ca nu imi place sa am probleme.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostBaXXXon, on 29 august 2021 - 13:45, said:

O iei la pret mic dar verifici motorul si tabla.

Tablaria e importanta. Motoare sunt pe toate gardurile. Daca masina e tipla la caroserie, nu te impiedici de motor. Pe ala il schimbi in juma' de zi.
Daca a luat-o rugina pe dedesubt..Adio!

View Postsandu222, on 29 august 2021 - 14:12, said:

Pasionat de A6....
Inteleg sa fii pasionat de un Golf gti, de o Skoda VRS, de un RS, de un BMW mai vechi, dar de un Audi A6? Sau hai si de Audi A6, dar tu chiar crezi ca o sa bage in masina aia de 3x valoarea ei? Ca eu asta inteleg prin pasiune, iei o masina, o reconditionezi, o faci sa arate bine deci bagi bani in ea.

Oamenii sunt diferiti. La fel si pasiunile. Mai ales in domeniul auto. Ce sa mai zici de aia pasionati de o Lada?
Mie, de exemplu, mi-a ramas pe creier BMW E61.. Cand am gasit una tipla, am luat-o. Sta in curte parcata sub geamul dormitorului si ma uit la ea ca prostul. Folosesc alte masini.
O scot o data la 2 saptamani sa-i incarc bateria. Imi place de mor cum arata modelul. Altora li se pare hidoasa.
E benzinar 2.0 ( N43 ,1995 cm3 ) automat. Are scaunele alea dementiale de ''seria 7''. Nu e racheta, insa pentru mine 170 de cai ajung.
Oricum..deja sunt raritati exemplarele de E60/61 intretinute. Majoritatea is jalnice.

Attached Files


Edited by mariovrs, 29 August 2021 - 14:42.


#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
asa... si cam cat costa un motor bun, functional si cam care ar fi manopera schimbarii lui + transport?? in conditiile in care toata masina a costat 1.5k€?

Quote

din garaj si pana la coltul strazii sa cumpere wurst. Posted Image
doar duminica pana la biserica.

Quote

De exemplu, eu am Passat din `94 si din februarie am facut 8 mii km cu motorina si 1 litru de ulei.
ce dotari are passatul tau din 94? si cat mai functioneaza din el? ca procentaj...
passatul nu e Audi cum nici lupo nu-i Passat.

Quote

rest te uiti la piese noi care n-au asa pret de speriat cum spuni unii bagatori de seama , invidiosi .
1700 un far... 1500 o oglinda exterioara... si tot asa...

Edited by apocalipsul, 29 August 2021 - 14:40.


#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsandu222, on 29 august 2021 - 14:12, said:

Pasionat de A6....
Cee maaa?
Ni, ia de te uita.
Inceput:  2008
https://www.clubaudi...estaurari.5467/

Inca nu sfarsit : 2018
https://www.clubaudi...ri.5467/page-19

Marca asta poate trezi pasiuni... Eu am ramas cu gandul de cand castigau raliuri in 1984... si de cand am vazut la un unchi, in 1988, masina asta. Luata de noua din Germania. Avea coae grele, si era un biet inginer horticol, facea mere.

https://www.google.c...Q_AUoAXoECAEQAw

De Michele Mouton ai auzit? Moa ce bunaciune, si ea si masina....
https://en.wikipedia...Michèle_Mouton
https://www.google.c...Q_AUoAXoECAEQAw

Edited by viotl, 29 August 2021 - 15:11.


#14
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Foarte bun Audi a6 c5 1.9, motor foarte bun și rugină zero.
Tatămiu are una și mie sincer îmi place de ea. Probleme a avut mereu la direcție, acolo pușcă cel mai des.
Trebuie să ai un buget separat în fiecare an pentru ea dacă vrei să-ți cumperi. Dacă ești pasionat și nu ții așa tare de bani, ia-o.
Nu recomand skoda cum zic alții, eu am una din 2013 și nu-s mulțumit deloc de ea.

#15
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View PostBombonelWayhaught, on 29 august 2021 - 12:33, said:

Buna!
Ma gandesc sa achizitionez un Audi A6 c5, 1.9tdi, 131cp  (2000-2004), deoarece imi place aceasta masina extrem de tare, am si condus una.
Nu imi permit ceva mai nou asa ca ma limitez la masini mai vechi.
Si as vrea sa stiu mai multe despre costurile de intretinere, daca are sau a avut cineva. Am inteles ca este scump tot ce tine de directie, in rest?
Si totusi merita aceasta masina? Ca peste tot am auzit lucruri bune despre ea, dar un mecanic a zis ca i scumpa la directie si ca nu mai sunt ce au fost.
Sfaturi? Pareri?
Multumesc!

E o masina OK, daca iti place cauta-ti un model cat mai ingrijit. Nu este scump de intretinut. Este o masina foarte solida si bine proiectata. Eu am un A6 C5 din 98, atunci au iesit pe piata, 1.9 tdi motor 110cp care este un motor f. reusit, poate cel mai bun pe modelul asta. Am multi, foarte multi km rulati cu ea si mi-e draga de mor. Caroseria e zincata si nu are rugina, se cojeste lacul de pe vopsea si din cauza asta ar trebui revopsita, farurile s-au matuit, urmeaza sa le polishez. Merge impecabil, totul este functional pe ea, climatronic, geamuri oglinzi electrice, etc, spre deosebire de masini mai noi care le-am avut asta nu m-a lasat in drum niciodata, foarte fiabila. O am de 18 ani si nu renunt la ea. Alte masini au venit si au plecat din viata mea, dar la asta nu pot sa renunt, pur si simplu merge si nu am probleme cu ea.. Mai am o masina mai mica, deci este a doua masina, dar cand ies la un drum lung o prefer pe asta, in oras ma descurc cu una mica.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ba iti permiti ceva mai nou da nu vrei.
Defineste scump de intretinut.
Intrebarea e: iti trebuie? Nu de alta dar e mare si nici prea tanara, majoritatea epave. Nu te poti baza pe ea ca prima masina.

#17
BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.11.2017

View PostFriskey, on 29 august 2021 - 16:05, said:

Ba iti permiti ceva mai nou da nu vrei.
Defineste scump de intretinut.
Intrebarea e: iti trebuie? Nu de alta dar e mare si nici prea tanara, majoritatea epave. Nu te poti baza pe ea ca prima masina.
Da, imi trebuie. Naveta Oradea-Cluj, serviciu. Am permis de un an jumate, am condus un Hyundai Tucson pana acum, care e a tatalui.

#18
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu am auzit sa aiba probleme de directie, nu am avut asa ceva.
Intradevar are o suspensie mai scumpa (multi link) dar nu se strica mai repede ca si la o alta masina. Pe partea de directie am schimbat doar bielete de directie si ulei servo (care se mai schimba si el) in rest nimic altceva.
Eu folosesc masina la drumuri lungi, nu am nici o retinere, am deplina incredere in ea, circul si in stainatate, tractez o rulota.
Majoritatea lucrarilor de intretinere le fac personal si imi face placere sa lucrez la ea.

Edited by autocargo, 29 August 2021 - 17:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate