Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Hrana pentru caini seniori de talie toy

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
io le dau de 2x/zi zamă de carne cu pâine, + cam 150---250 g de salam de căței/cobii de pui/ficat de porc (iarna) (tot ce-i sub 6 lei/kg) sau alte oase/coaste de prin măcelării
peste zi găleata cu boabe (la preț între 6 și 8 lei/kg) stă INUTIL (mănâncă ciorile și caragațele :) ) plină
O BOABĂ nu îngurgitează :)

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E normal să nu mănânce boabe, pentru că le oferi alternative. Dă-le doar boabe, să vezi ce le hăpăie. Mai degrabă pentru că, fiind uscate, sunt mai greu de mâncat și nu au un miros atât de puternic, nu e așa mult chestia de gust sau altceva.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
să vezi ce ceartă-mi iau când n-am timp să le pregătesc masa... :)
am mai scris: sunt în stare să nu mănânce nimic 3 zile...

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postgushpi, on 01 septembrie 2021 - 09:09, said:


peste zi găleata cu boabe (la preț între 6 și 8 lei/kg) stă INUTIL (mănâncă ciorile și caragațele :) ) plină
O BOABĂ nu îngurgitează :)
Ai incercat si alte marci de boabe? Ai mei( cei de talie mare) mananca cu mare pofta unele, iar altele doar le miros si pleaca. Dar nu numai asta: din aceeasi marca, unul prefera cu miel, altul cu pui, altul cu vita. Eu le dau alternativ Simpson si Lukullus.
Azi vine coletul cu cele trei tipuri de boabe si sunt foarte curios care va fi cu bobitele cele mai mici.
Aveau la Selgros acum doi ani niste pungute mici cu hrana Monge cu poza unui westie si care ii placeau piticei si nici nu o ingrasau dar le-au scos si au fost inlocuite cu altele cu poza unui foxterrier cu parul lins. Acestea din urma au bobitele mai mari si destul de dure incat nu prea le poate manca.

Edited by Freddy12, 01 September 2021 - 12:12.


#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asta e hrana de la Monge, se numeste Special Dog Excellence. Am cautat pe google si am gasit la niste firme dar costa livrarea 25 lei la una si 19 lei la alta. Au avut si la Auchan dar acum e lipsa stoc, sper ca se vor reaproviziona cat de curand. De la Royal Canin ii cade parul. Acum 12 ani cand am luat-o la mine i-am dat o perioada R.C. Mini Adult si tot ca si acum ii cadea parul foarte mult. Ce m-a mirat acum e ca dupa numai o saptamana se repeta fenomenul.

Attached Files


Edited by Freddy12, 01 September 2021 - 12:40.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgushpi, on 01 septembrie 2021 - 09:59, said:

să vezi ce ceartă-mi iau când n-am timp să le pregătesc masa... :)
am mai scris: sunt în stare să nu mănânce nimic 3 zile...

Nu sunt. Mai mult de 24 de ore, maxim-maxim 48 nu cred că stă vreun câine. Intervine instinctul de supraviețuire și îl face să mănânce.
A mea făcea așa, că o răsfățam. De când am trecut-o la program fix, le pot da și Pedigree, tot mănâncă. Nu mi s-a întâmplat vreodată să rămână vreo boabă în bol, indiferent de situație.

Problema e că tu nu reziști acele 24 sau chiar 48 de ore în care să nu mănânce "copilașii". Așa că dacă vezi că nu vor boabe, le dai altceva. Ei te-au dresat pe tine, nu invers. Îți garantez, nu e câine care să nu mănânce boabe, orice fel de boabe.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Au venit hrana. Cele mai mici sunt cele de la Advance, urmeaza Brit Care iar cele de la Royal seamana cu mancarea de pisici R.C.Fit 32 adica au o gaura in mijloc. Fiind plate, s-ar putea sa-i fie mai usor sa le sparga.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
rămâne mâncare umană..., nu vreau să intru-n rândul celor ce trimit hrană la groapa de gunoi :)
așa că companionii mei sunt pe post de ... porci :P

nu mănâncă boabe pt că știu că sosește ciorbița
pot io să le dau și mama boabelor, dar ciorba bate tot :)

în altă ordine de idei, NU dau mai mult de 8 lei/kg de boabe, deoarece cu 9 lei cumpăr coaste afumate de porc
și nu mă puteți convinge-n VECI, că boabele sunt mai bune pt niște carnivore decât oase și carne!

PS: ficatul de porc este 6 lei/kg. NU (se) există hrană mai bună...

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Până la urmă îl hrănești cu ce vrei tu, dar asta nu înseamnă că e ideal.

Cred că am explicat de cel puțin trei ori, doar pe Softpedia, de ce, pentru un carnivor, o dietă bazată doar pe carne nu poate fi considerată o dietă completă, așa că n-o să o mai fac și a patra oară.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
recunosc că, de multe ori, îi văd cum halesc iarbă... ca salată... :)

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
De aproape o saptamana mananca hrana Advance mini +8 ani cu grasime 10,5%  si s-a oprit din slabit. Imi pare asa de rau fiindca bobitele sunt foarte mici si le manca cu mare usurinta. Mai fac o incercare cu Advance mini light si daca nici cu asta nu merge, cu parere de rau o trec din nou pe Brit Dog Obesity.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar ce face omule, câinele? Deschide singur punga? Se duce și cumpără? Nu înțeleg, cum adică "s-a oprit din slăbit"? Îi dai mai puțin...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate