Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre viata în Atlanta, GA

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010

View Postedc2012, on 29 august 2021 - 23:55, said:

Mulțumesc dragi romani, sunteti cu adevărat romani de mare ajutor��. As fi aflat mai multe dacă întrebam diaspora rusa sau chineza...
Romanul tot roman rămâne oriunde ar fi��.
Am sperat ca pot fi oameni de calitate superioara care fac parte din comunitățile din SUA dar probabil ca respectivii romani nu am avut eu norocul sa vadă acest topic. Eu am făcut apel la cine poate da informații utile insa mulți scriu doua rânduri cu ironii probabil ca sa-si păstreze "spiritul pur romanesc".
În cazul în care chiar nu sunt persoane care sa poată oferi informații concrete voi închide acest topic.

Nush cum e in GA ca nu am fost niciodata acolo. Sunt in ND , daca vrei detalii , ti le pot oferi.
Am vazut ca te gandesti sa fii truck driver. Super bine platit jobul daca gasesti o companie de incredere care sa se tina de cuvant in privinta a ceea ce ofera cu adevarat.
Eu sunt dispecer la o firma de transport aici in ND , am 18 soferi si 50 de remorci , dry van 53'' plated. Am soferi angajati de 26 de ani care lucreaza pentru noi pentru ca suntem o firma mititica , cu contract la coca cola si cam aceleasi rute mai tot timpul.
Oferta noastra salariala pare sub piata daca te uiti la ce bonusuri de angajare si cat platesc alte companii pe mila, Sunt companii de transport care iti ia ochii cu bonus de angajare de 10 mii $ dar nu zice nimeni cum ajungi sa iei bonusul ala si daca l-a luat vreodata cineva.
Am avut soferi care au plecat de la mine si s-au intors dupa 2 luni pentru ca oferta generoasa primita de la alta companie s-a dovedit a fi scam.
Eu de exemplu platesc 0.42 centi pe mila iar intr-o saptamana soferii mei fac intre 3000 si 4600 mile , depinde de traseu si de cat de smooth merg lucrurile la incarcare / descarcare. Jobul meu e sa ma asigur ca totul merge smooth asa ca nu am mari probleme aici.

Un sofer a plecat la o alta companie unde i s-a oferit 60 centi pe mila. Logic , mult mai buna oferta decat a mea nu? Nope , intr-o saptamana a facut numa; 500 de mile asa ca in final s-a intors la mine si nu l-a mai mancat in cur sa caute altceva mai bun.

Experienta mea cu americanii a fost una buna mereu. Persoanele cu care am intrat in contact nu m-au tratat niciodata ca imigrant si-s prietenosi cu totii odata ce te cunosc.

GA e stat democrat, sfatul meu sa cauti un stat republican pentru ca majoritatea democratilor is saraci si cu duhul si din punct de vedere financiar. Plus se impuca lumea in GA mai ceva ca in vestul salbatic.

View Postedc2012, on 28 august 2021 - 14:30, said:

Vin cu loteria vizelor și nu lucrez în IT. Sper pentru început sa găsesc ca truck driver. Cum e ca angajat, poate cineva sa-mi dea informații?

Ai experienta ca sofer pe camion in RO ?

#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View PostNoua_pe_site, on 30 august 2021 - 18:09, said:

... pentru ca majoritatea democratilor is saraci si cu duhul ...


Perfect adevarat, dar si republicanii de opereta gen Kristi Noem pot sa scoata cuiva par alb. Diferenta mare intre ea si un DeSantis.

Georgia pare sa fie 50-50. Democratii au nevoie sa fure foarte putin ca sa cistige alegerile acolo.

Edited by rigmarole, 31 August 2021 - 00:29.


#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Truck driverii sunt la mare cautare si mereu aud ca sunt lipsuri. Nu ar trebui sa ai vreo problema in a iti gasi un loc de munca si suficiente ore cat sa ai un venit bun.
Apoi Atlanta e o zona ccu venituri mari si daca vei avea serviciu va fi probabil destul de lejer sa stai intr-o zona civilizata. Totusi, ca si sofer de camion nu vei avea prea mult timp in care sa te bucuri de asta pentru ca ai sansa sa fii mereu pe drum.
Alta chestie, daca esti fumator sau bautor, sa stii ca viciile astea sunt un pic mai scumpe acolo. Daca nu le ai, felicitari, vei avea foarte multi bani necheltuiti cu care sa faci altceva.

Pentru inceput, rent not buy, si cauta intai pe craigslist orice ai de cumparat.

#22
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrigmarole, on 31 august 2021 - 00:25, said:

Perfect adevarat, dar si republicanii de opereta gen Kristi Noem pot sa scoata cuiva par alb. Diferenta mare intre ea si un DeSantis.

Georgia pare sa fie 50-50. Democratii au nevoie sa fure foarte putin ca sa cistige alegerile acolo.
Momentan SD e una dintre cele mai infloritoare state asa ca nush ce ai cu Kristinica.

View Postsebulbus, on 31 august 2021 - 13:47, said:

Truck driverii sunt la mare cautare si mereu aud ca sunt lipsuri. Nu ar trebui sa ai vreo problema in a iti gasi un loc de munca si suficiente ore cat sa ai un venit bun.
Apoi Atlanta e o zona ccu venituri mari si daca vei avea serviciu va fi probabil destul de lejer sa stai intr-o zona civilizata. Totusi, ca si sofer de camion nu vei avea prea mult timp in care sa te bucuri de asta pentru ca ai sansa sa fii mereu pe drum.
Alta chestie, daca esti fumator sau bautor, sa stii ca viciile astea sunt un pic mai scumpe acolo. Daca nu le ai, felicitari, vei avea foarte multi bani necheltuiti cu care sa faci altceva.

Pentru inceput, rent not buy, si cauta intai pe craigslist orice ai de cumparat.
Problema cu CDL-ul nou aici in state e ca , companiile micute de transport nu or sa-l poata angaja datorita cerintelor asigurarii.
Schneider , Swift , Knight , sunt companiile care angajeaza soferi pe banda pentru ca-s ditamai magaioale care-si permit sa plateasca asigurarea. Problema cu genu asta de companii e ca ii cam doare in cur de soferi.
Sfatul meu ar fi sa nu inchirieze nimic , daca se poate angaja ca sofer aici , nu are nevoie sa inchirieze nimic pentru ca o sa fie pe drumuri constat. E mai rentabil sa inchirieze o camera de hotel pentru alea 34 de ore cat dureaza resetul decat sa plateasca facturi la un apartament in care nu ajunge cu saptamanile.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
N-are nevoie de o adresa de domiciuliu? Pentru chestii birocratice.

#24
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010

View Postdani.user, on 31 august 2021 - 15:52, said:

N-are nevoie de o adresa de domiciuliu? Pentru chestii birocratice.

Poate folosi adresa firmei la care lucreaza
Am un sofer in situatia asta. E plecat cam 2-3 saptamani iar cand vine in oras sta la hotel. Aici un apartament de inchiriat e cam 800 $ + lumina , internet , ajungi la mia de dolari pe luna. Nu e rentabil pentru o persoana singura fara familie/acareturi

#25
edc2012

edc2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2012

View PostNoua_pe_site, on 30 august 2021 - 18:09, said:



Nush cum e in GA ca nu am fost niciodata acolo. Sunt in ND , daca vrei detalii , ti le pot oferi.
Am vazut ca te gandesti sa fii truck driver. Super bine platit jobul daca gasesti o companie de incredere care sa se tina de cuvant in privinta a ceea ce ofera cu adevarat.
Eu sunt dispecer la o firma de transport aici in ND , am 18 soferi si 50 de remorci , dry van 53'' plated. Am soferi angajati de 26 de ani care lucreaza pentru noi pentru ca suntem o firma mititica , cu contract la coca cola si cam aceleasi rute mai tot timpul.
Oferta noastra salariala pare sub piata daca te uiti la ce bonusuri de angajare si cat platesc alte companii pe mila, Sunt companii de transport care iti ia ochii cu bonus de angajare de 10 mii $ dar nu zice nimeni cum ajungi sa iei bonusul ala si daca l-a luat vreodata cineva.
Am avut soferi care au plecat de la mine si s-au intors dupa 2 luni pentru ca oferta generoasa primita de la alta companie s-a dovedit a fi scam.
Eu de exemplu platesc 0.42 centi pe mila iar intr-o saptamana soferii mei fac intre 3000 si 4600 mile , depinde de traseu si de cat de smooth merg lucrurile la incarcare / descarcare. Jobul meu e sa ma asigur ca totul merge smooth asa ca nu am mari probleme aici.

Un sofer a plecat la o alta companie unde i s-a oferit 60 centi pe mila. Logic , mult mai buna oferta decat a mea nu? Nope , intr-o saptamana a facut numa; 500 de mile asa ca in final s-a intors la mine si nu l-a mai mancat in cur sa caute altceva mai bun.

Experienta mea cu americanii a fost una buna mereu. Persoanele cu care am intrat in contact nu m-au tratat niciodata ca imigrant si-s prietenosi cu totii odata ce te cunosc.

GA e stat democrat, sfatul meu sa cauti un stat republican pentru ca majoritatea democratilor is saraci si cu duhul si din punct de vedere financiar. Plus se impuca lumea in GA mai ceva ca in vestul salbatic.



Ai experienta ca sofer pe camion in RO ?

Mulțumesc frumos pentru informații. Am experienta pe TIR in România și UK. Stiu ca mai întâi va trebui sa refac permisul în GA. Ai cunostinta cam ce costuri sunt și cât timp ar dura sa finalizez cu permisul?

View Postsebulbus, on 31 august 2021 - 13:47, said:

Truck driverii sunt la mare cautare si mereu aud ca sunt lipsuri. Nu ar trebui sa ai vreo problema in a iti gasi un loc de munca si suficiente ore cat sa ai un venit bun.
Apoi Atlanta e o zona ccu venituri mari si daca vei avea serviciu va fi probabil destul de lejer sa stai intr-o zona civilizata. Totusi, ca si sofer de camion nu vei avea prea mult timp in care sa te bucuri de asta pentru ca ai sansa sa fii mereu pe drum.
Alta chestie, daca esti fumator sau bautor, sa stii ca viciile astea sunt un pic mai scumpe acolo. Daca nu le ai, felicitari, vei avea foarte multi bani necheltuiti cu care sa faci altceva.

Pentru inceput, rent not buy, si cauta intai pe craigslist orice ai de cumparat.
Sigur ca pt început rent, dar din ce informații am mai adunat am înțeles ca e destul de dificil pentru nou veniți fără un istoric financiar.

#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010
Initiator

15 $ te costa dar tre sa intrunesti conditiile necesare. Uite mai jos un link care te poate ajuta.
https://driving-test...-a-cdl-license/

legat de inchiriere ai dreptate, unii propietari vor background check si vor sa se asigure ai cu ce plati chiria. Daca vii cu loteria vizelor nu o sa ai probleme cu background checkul iar daca esti sofer , iar nu ar trebui sa ai probleme.
Sfatul meu e ca prietenii la care mergi sa te cazeze macar 2-3 luni pana te orientezi si gasesti un job.

#27
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View PostNoua_pe_site, on 31 august 2021 - 15:32, said:


Momentan SD e una dintre cele mai infloritoare state asa ca nush ce ai cu Kristinica.


Sint multe de spus dar scriu pe scurt; thread-ul asta poate fi mai important pentru initiator.

Economia SD merge foarte bine, dar asta nu e tot. Si economia Chinei merge bine, si acolo te poate baga in duba si dispari din peisaj.

Kristinica e o rhino republican (rinoceritza pe romaneste), cedeaza usor si conduce ca un democrat.  Anul asta nu a semnat anti-trans sports bill de frica SJW, asa ca e posibil in viitor studentele din SD sa joace bascket cu un Shaquille de 2m20 si 200kg sau sa se lupte la greco-romane cu Andre the Giant. Bill-ul asta trebuia semnat de orice om cu ceva bun simt.


#28
edc2012

edc2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2012

View PostNoua_pe_site, on 31 august 2021 - 21:23, said:

Initiator

15 $ te costa dar tre sa intrunesti conditiile necesare. Uite mai jos un link care te poate ajuta.
https://driving-test...-a-cdl-license/

legat de inchiriere ai dreptate, unii propietari vor background check si vor sa se asigure ai cu ce plati chiria. Daca vii cu loteria vizelor nu o sa ai probleme cu background checkul iar daca esti sofer , iar nu ar trebui sa ai probleme.
Sfatul meu e ca prietenii la care mergi sa te cazeze macar 2-3 luni pana te orientezi si gasesti un job.
Mulțumesc mult pentru sfaturi, sunt bine venite. Voi tine cont insa eu voi veni cu familia( soția și un adolescent de 19 ani). Deci cu siguranta chiar dacă ma voi ajuta amicii pt început, oricum voi cauta o casă sa închiriez.

#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010
I see , am avut impresia ca vii singur , se schimba datele problemei in cazul asta :)
La inchiriat or sa-ti ceara referinte de la alti proprietari. Ca sa nu ai probleme , poti plati chiria pe 3/6 luni in avans si sa le explici oamenilor ca nu ai de unde referinte ca de abia ai aterizat in SUA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate