Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Arma alba

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nyxonn123

nyxonn123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2021
Buna ziua. Am fost surprins de catre un politist de la locala cu un cutit tip butterfly. Politistul mi-a luat datele ,mi-a facut o poza si mi-a confiscat cutitul. Acesta nu mi-a cerut acordul pentru a imi face o poza si nici nu s-a prezentat. Acesta a zis ca o sa ma sune procurorul si ca o sa am dosar penal. Este adevarat ce a zis dansul? Daca da, care este procedura pentru infractiunea mea? Ce mi se poate intampla?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 nyxonn123, on 28 august 2021 - 06:38, said:

a zis ca o sa ma sune procurorul si ca o sa am dosar penal.
Doamne ajută!

Edited by December, 28 August 2021 - 07:55.


#3
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Nu cred povestea... Dar inteleg de ce vrei atentie...

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Depinde unde ai fost surprins. Daca s-a intamplat la adunari publice, manifestari cultural-sportive, în locuri special amenajate și autorizate pentru distracție ori agrement sau în mijloace de transport în comun, este fapta penala si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau amenda. Deci este foarte important locul si justificarea pe care o ai pentru asta.

#5
nyxonn123

nyxonn123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2021
Eram pe strada. Nu era adunare sau ceva. Era 5 dimineata si urma sa merg pana intr-un cartier rau famat in care au mai fost amenintati mai multi prieteni de-ai mei

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citat din codul penal:

Quote

Art. 372
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul......
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

procedura e simpla:  se intocmeste un dosar de cercetare penala, un procuror preia cazul (cand are timp), cel mai probabil o sa te alegi cu o amenda penala (sau condamnare cu suspendare), presupunand ca e primul tau conflict cu legea.

#7
nyxonn123

nyxonn123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2021

 SOIMMALTEZ, on 28 august 2021 - 07:55, said:

Nu cred povestea... Dar inteleg de ce vrei atentie...
Nu inteleg de ce as intra pe un forum doar pentru atentie. Eu chiar am nevoie de un raspuns deoarece sunt panicat. Am varsta de 17 ani si nu imi doresc un dosar penal de acum

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Preia o laie un procuror.
N ai nici o treabă, ai rămas fără cuțit și atât, polițiștii locali nu au competența de a constata infracțiuni, pt dosar penal trebuia să te ducă la o secție de poliție. De aia normală, nu de aia locală.
Nu ți ar fi stricat însă vreo 2 pulane peste cur, auzi la el tupeu, nu i a cerut voie să i facă poză...

#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 DarthBane, on 28 august 2021 - 08:29, said:

Preia o laie un procuror.
N ai nici o treabă, ai rămas fără cuțit și atât, polițiștii locali nu au competența de a constata infracțiuni, pt dosar penal trebuia să te ducă la o secție de poliție. De aia normală, nu de aia locală.
Nu ți ar fi stricat însă vreo 2 pulane peste cur, auzi la el tupeu, nu i a cerut voie să i facă poză...


Poate asta cu poza e scoasa din context, dar normal era sa se prezinte, sa prezinte legitimatia de serviciu, cam asa se procedeaza in lumea civilizata, si nu inteleg de ce va oripilati asa tare, eu mereu am in geanta un cutit pentru a taia diverse lucruri la serviciu, si va dau o veste proasta, ca arma alba un cutter este de 10000 de ori mai periculos, iti taie gatul mai repede decat ai spune oau, acum sa vedem cum se defineste o arma alba

"Pentru ca un obiect prevăzut cu lamă să poată fi considerat armă albă cu lamă, trebuie să îndeplinească următoarele criterii:
lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să faca corp comun cu mânerul său;
are tăiș dublu pe toată lungimea sa;
lungimea este mai mare de 15 cm;
lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
are un mâner prevăzut cu gardă."   din Legea privind regimul armelor și al munițiilor (nr. 295/2004, modificată prin legea 25/2007

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
1. E vb de politia locala.
2. Ce lege si articol a incalcat mai exact?

Ca prea multe manifestari publice la 5 dimineata nu sunt...

#11
nyxonn123

nyxonn123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2021
Multumesc frumos tuturor celor care au raspuns. M-am mai calmat si asta inseamna mult. <3

#12
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 nyxonn123, on 28 august 2021 - 07:57, said:

Eram pe strada. Nu era adunare sau ceva. Era 5 dimineata si urma sa merg pana intr-un cartier rau famat in care au mai fost amenintati mai multi prieteni de-ai mei
si ce faceai la 5 dimineata cu un cutit intr-un cartier rau famat?

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De ce ar conta tovarase?
Avea tot dreptul sa fie acolo si sa care si cutitul ala in buzunar.

Initiator, parerea mea - cauta-ti cutitul pe OLX.

Daca era ceva pe bune adica a fost amenintat cineva cu cutitul pe stada si alte chestii din astea, te ducea la o sectie de Politie.

Edited by underb, 28 August 2021 - 08:51.


#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 underb, on 28 august 2021 - 08:49, said:

Initiator, parerea mea - cauta-ti cutitul pe OLX.
Sau aici: https://www.emag.ro/...cutit butterfly

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Care e domnu acel asa de rau famat cartier?
Cred ca ai vazut prea multe filme americane, iar daca iti inchipui ca un briceag descurajeaza o ranga, ai vazut si filme cu ninja.

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu, omul spune că pe OLX s ar putea să l găsească la vânzare chiar pe al lui, ăla confiscat :)

#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002

 nyxonn123, on 28 august 2021 - 06:38, said:

Buna ziua. Am fost surprins de catre un politist de la locala cu un cutit tip butterfly.

io-s surprins sa imi dau seama ca il tineai la vedere, ca altfel nu te-ar fi surprins... localu'.
nu de alta, da' pe mine nu m-a intrebat nimeni ce am prin buzunare/genti.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Varonul, on 28 august 2021 - 08:43, said:

si ce faceai la 5 dimineata cu un cutit intr-un cartier rau famat?

Cum ce?
Dreptate:

 nyxonn123, on 28 august 2021 - 07:57, said:

urma sa merg pana intr-un cartier rau famat in care au mai fost amenintati mai multi prieteni de-ai mei

:lol:

Ai vreun prieten avocat?
Eu, cand eram rosior ca tine in tinerete imi alegeam prieteni numai din barou. Asa scapam.
Mai nixon, si-aveam un bricegutz mah...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate