Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Facultatea de Inginerie - Design Industrial

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tuwdor

tuwdor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2021
Salut, vreau niste sfaturi de la cineva care cunoaste domeniul sau pe cineva din el. Intru clasa a 11-a si incerc sa ma hotarasc ce direcetie vreau sa urmez dupa bac. Ma pasioneaza proiectarea si modelarea 3D, si intr-o mai mica masura, desenul si matematica. Cat de grea este facultatea si ce optiuni am in timpul si la finalul ei?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu nu vrei inginerie, tu vrei cel mult la facultatea de arte, nu sa proiectezi inginereste (cu matematica si fizica).

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2021 - 22:50.


#3
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Salut,
Subiectul este destul de larg.
Modelarea 3D are multe ramuri.
Poți face modelare 3D în design interior în imobiliare precum aici.
Sau poți face proiectare 3D industrială (de exemplu proiectare piese de metal, de plastic, etc.)

La orice tip de modelare 3D ai nevoie de matematică și desen tehnic, pentru că după ce vei crea modelul 3D va trebui să transpui modelul într-un desen tehnic 2D precum acesta. (sursa)
[ https://www.cnclathing.com/wp-content/uploads/difference-between-3d-and-2d-CAD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru a lucra în domeniu (inginer proiectant) ai nevoie de o diplomă de facultate pe domeniu tehnic.
Cele mai comune specializări la facultate optime pentru o asemenea carieră sunt TCM (Tehnologia Construcțiilor de Mașini), AR (Autovehicule Rutiere), Mecatronică, Inginerie Mecanică.
În funcție de facultate vei învăța bazele proiectării 3D în diferite programe (Catia, Siemens NX, Solidworks, Creo, SolidEdge).
Programele la bază au aceleași principii, dar diferă interfața și funcțiile.

Oportunitățile de carieră sunt destul de numeroase în orașele cu industrie dezvoltată (de exemplu Timișoara, Cluj).
Multe companii angajează chiar din timpul facultății cu jumătate de normă în programe de internship. În programele de genul poți învăța foarte multe și e chiar recomandat să ai în CV astfel de experiențe, pentru că un internship cântărește mai mult la un interviu decât faptul că ai note mari la facultate.
Dacă te interesează domeniul, pentru început documentează-te pe Google mai mult despre ce înseamnă un internship și caută pe site-urile de locuri de muncă să vezi în ce orașe și ce firme au anunțuri pentru inginer proiectant (Mechanical Design Engineer sau CAD Engineer) și ce doresc angajatorii de la un inginer proiectant.

Dacă mergi la o facultate tehnică (de exemplu Politehnica București/Timișoara, Universitatea Tehnică Cluj, etc) trebuie să îți placă matematica și fizica deoarece în primii doi ani vei avea materii dificile (Știința Materialelor, Rezistența Materialelor, Mecanisme, Analiză Matematică, Algebră și altele).

Ce îți pot recomanda pentru moment e să cauți detalii despre programele de studii ale facultăților și despre eventuala admitere (la unele se intră doar cu media de la bac).

Dacă îți surâde domeniul poți începe prin studierea desenului tehnic (din tutoriale de pe Youtube) și apoi poți trece la modelare 3D în diferite programe (Catia, Solidworks, etc.)

Ideea principală este că nu ajunge să știi doar să folosești un program de modelare 3D, trebuie să știi ce caracteristici trebuie să aibă produsul pe care îl creezi. De la materialul folosit la dimensiunile necesare și procedeul de prelucrare.
Aici intervin materiile principale studiate în facultate precum Știința Materialelor unde înveți caracteristicile oțelului sau Rezistența Materialelor unde înveți cât de mult rezistă un material la uzură/lovituri/etc.

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
În ultimii ani se perpetuează o confuzie între noţiuni din cauza neologismelor.
Englezii consideră că design înseamnă proiectare dar românii confundă designul cu desenarea.

Este plin de români care se consideră proiectanţi dar ei sunt doar desenatori sau modelatori.
Proiectarea presupune un proiect serios, calcule matematice, calcule pe discipline, simulări, calcule economice, respectarea unor norme, discuţii cu producţia, etc.

Cred că pe iniţiator l-ar tenta mai mult domeniul lui @Andreysc7.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei arta sau precizie?

#6
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Sansele ca dupa orice facultate ai face matale, inclusiv aia de mai sus nu te invata sa ajungi design engineer. Daca esti pasionat faci cursuri separate, zicea omu' mai sus Catia, Solidworks etc. Desigur poti face facultate si dupa aia sa lucrezi ca si CAD technician, faci exact ce zici tu acolo, modelare 2D/3D. Acum nu stiu ce ce proiectare iti place tie, ma indoiesc ca ai proiectat ceva la viata ta pentru ca nu ai cunostinte de asa ceva la terminarea unui liceu. Ca design engineer in orice domeniu sunt necesare cunostinte foarte solide de matematica, fizica, chimie, stiinte ale materialelor,
PS: Nu uita de AutoCad, poti sa incepi de acum, este o varsta buna, eu cu el am inceput si la el m-am oprit. Pe meseria mea se foloseste altceva gen Ansys, FluidFlow etc.

#7
tuwdor

tuwdor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2021

 dani.user, on 28 august 2021 - 14:15, said:

Vrei arta sau precizie?
Sincer cred ca as vrea o combinatie intre cele doua. Optiunea mea initiala a fost arhitectura, pt ca mereu a fost o pasiune de-a mea si nu ma deranjeaza matematica si fizica, dar vrand un job in domeniul 3D, am zis ca nu ma ajuta foarte mult. De aceea am luat in calcul design industrial, mi se pare interesant.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Ti-am scris si in privat dar iti las si aici :

Quote

Salut
Iti spun de la inceput cum a fost treaba.
In 2008 am descoperit prima data grafica si modelarea 3D . Am inceput prin a invata 3ds max si photoshop la vremea aceea. Dupa 2 ani de invatat, am primit primele proiecte pentru niste arhitecti din Franta (acolo am locuit din 2008 pana in 2016) .
Mai tarziu am devenit tot mai bun, postam pe forumuri si site-urile de atunci cam tot ce faceam + am facut si un site cu tutoriale unde scriam tot ce invatam nou. A meritat, pentru ca la vremea aceea nu erau asa multe informatii ca acum.
In 2013 am inceput sa lucrez pentru XXXXXX (privat)  si faceam modele pentru jocurile de pe platformele mobile si am lucrat cu el pana in 2019 insa intre timp am lucrat si pentru alte companii sau persoane fizice , in special din strainatate (Europa si US)
In 2016 m-am intors in Romania, unde mi-am deschis un SRL ca sa pot factura si aici. In momentul de fata, lucrez ca si freelancer pentru oricine are nevoie dar sunt si angajat la XXXX (privat) ca si 3D Automotive Artist iar in mare parte fac retopologie de pe CAD pe modele low poly pentru configuratoarele moto (pentru Harley Davidson, Honda, Yamaha, etc)
In legatura cu facultatea , tocmai ce am terminat anul 2. E o mizerie. Sunt la informatica industriala si e pierdere de vreme. NU ai nevoie de facultate pentru a lucra in domeniu. Esti evaluat in functie de portofolio nu de diplome. Eu practic in momentul de fata am doar un liceu in cu totul al domeniu. La facultate am fost depunctat la majoritatea examenelor ce tin de grafica si proiectare doar pentru ca am contrazis anumiti profesori (fosile de 50 de ani care nu stiu nimic nou) .. la fel si cu programarea, trebuia sa ii explic eu profei anumite chestii.
Decat sa pierzi ampulea 3-5 ani prin facultate , mai bine inveti doar ce ai nevoie ... insa na, asta daca esti sigur ca vrei sa ramai pe domeniu. Oricum pe IT poti invata cam orice de acasa si esti evaluat pe baza a ceea ce stii sa faci, nu a diplomelor.
Portofolio : www.artstation.com/ffs   am mai multe lucrari dar nu le pot face publice Posted Image

Pe proiectare > inginerie , post de inginer, proiectant
Pe modelare > Poti lucra in Gaming Industry, Movie industry, VFX, Animatii , etc ... iar modelare se insira pe mai multe ramuri : hard surface, organic, low poly, high poly ...

Quote

La orice tip de modelare 3D ai nevoie de matematică

Gresit . Ce spui tu e proiectare ... la modelare, singurele numere pe care le vad sunt gradele cand intorc un model sau dimensiunea. Daca vorbit si de sculpting (modelare organica), cu atat mai putin ... ma rog, doar anumiti parametrii , daca vrei sa iti refaca mesh-ul dupa anumite standarde

PS :
Software proiectare (modelare parametrica) : Catia, Solidworks, Inventor, etc
Software modelare 3D : 3DS max, Maya, Blender, Cinema 4D , etc

Edited by Andreysc7, 29 August 2021 - 22:32.


#9
tuwdor

tuwdor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2021

 denis97denis, on 27 august 2021 - 23:19, said:


Mersi de raspuns, m-ai lamurit cu niste lucruri Posted Image !

Edited by althea, 30 August 2021 - 19:09.


#10
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Proiectarea mecanica o recomand numai daca esti intr-adevar pasionat. Eu lucrez de 20 de ani in domeniu, am proiectat de la motoare cu ardere interna pina la benzi transportoare o gramada de lucruri. Este un job cu o raspundere foarte mare si comparativ cu cit cistiga un programator este prost platit.
In afara de asta tendinta este ca proiectarea sa fie impinsa cit mai spre est (India, China). Deja si tarile est-europene sunt prea scumpe. Actualmente firma unde lucrez are contracte cu 40-45 de euro/ora si se incearca coborirea sub 40. Daca se intimpla punem lacat, sub 40 nu mai ai cum sa platesti angajati, chirie si licente.
Industria auto e in coma, masinile electrice au ras multe joburi de proiectant. Un motor electric e compus din rotor/stator si doua seturi de roti dintate. Actualmente toti care pina acum faceau bloc motor, chiulasa, ambreiaj, cutii de viteze si alte componente se bat pe aceste piese.

#11
tuwdor

tuwdor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2021
Am inteles, multumesc pt raspuns.

Edited by Dany_Darke, 03 September 2021 - 21:30.
nu mai cita inutil


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate