Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cum spui elegant adio... si n-am cuvinte

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Teoretic sunt multe variante .
Practic , daca te place mult  , poti sa-i spui orice...de la frumos pana la urat , nu scapi de ea rapid , sau deloc .
Singurul mod e sa te vada cu alta in ipostaze de love , te va uri dar scapi de ea .
Niciodata realitatea nu e placuta . Succes !

Edited by Alltrack, 27 August 2021 - 22:17.


#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Post__Dan__, on 27 august 2021 - 16:24, said:

Adică spui adevărul. Cel mai bine.
Sunt pro adevar, dar adevarul nu este pentru oricine. Spune-i tu unei femei numai adevarul si o sa te vad la matrimoniale. Dupa ceva ani petrecuti impreuna, o poti da in sinceritate. Crede-ma insa. Mai tare ca minciuna, numai adevarul doare.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomaso, on 27 august 2021 - 21:09, said:

ca țâțișoarele și buzișoarele,  
Posted Image
In ritmul asta o sa torn cat de curand ceva substanta coroziva pe ecranul laptopului.

View Posttomaso, on 27 august 2021 - 21:09, said:

Eu așa prezum,  că ai toate șansele de a suferi.  
Sigur. Ca tu ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu. In fine, topicul nu este despre mine. I'm out, spor la eseuri tomasociene! Posted Image

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Stiti ce am facut eu cand mi-a spus una sa fiu sincer cu ea?! De fapt, e o poveste lunga. Ea era genul care cauta sclavi. Eu nu o cautam pe ea. Imi dadea niste semnale ciudate. Era clar ca nu voia sentimente, dar voia ceva de la mine. In fine, mi-a fost un fel de prietena pe dos. Imi povestea de cum nu le raspunde la telefon, cum a stat cu unul in pat pana dimineata si au vorbit. I-am zis ca probabil ca era baiat bun. Eu n-as fi stat. Minteam. Daca gaseam o fata care sa merite, as fi asteptat mai mult chiar. Oricum, fata se facuse coach. Si o data, imi spune sa fiu sincer cu ea. Era, v-am zis,  cunostinta aia care te suna des si desi stai mult cu ea, uneori deranjeaza. In fine, fii sincer cu mine, imi spune. Ce parere am eu despre ce face ea. Am folosit cuvantul sarlatan. SI am zis mai multe, pentru ca stia sa intre in mintea  oamenilor. AIa era superputerea ei, ca toti avem cate una. Intra in mintea lor, fmeei, barbati si le crea dependenta de prezenta ei. Ma cheama la ziua ei si noapte, o suna una ca are nevoie de consiliere. Ca-n filemele alea cu prosti. In fine, dupa ce am zis ce gandeam, facusem asta tot timpul, a disparut. Oamenii tipa tare ca vor adevarul, dar daca il au, le pica greu.

#41
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

Quote

Din cate inteleg de la tine, esti mare fustangiu, toate e moarte dupe tine, toate te vrea! :)
Avand in vedere tonul tau colocvial, iti raspund pe aceeasi lungime de unda: coa...e, daca n-ai nimic de spus, mai bine taci. Nu sunt nici fustangiu, nici nu moare nimeni dupa mine, happy now!? De ce nu te speli matale, nu cred ca intereseaza pe nimeni.

Sa revenim la subiect. Un refuz e naspa ca atare si nimeni nu e pregatit pentru asa ceva. Baietii n-au cum sti ce simt fetele. A fi macho pe subiectul asta iar nu e o cale. Eu sunt suficient de sincer si dezinvolt ca sa ma comport politicos fara a da de inteles mai mult. Nu vreau sa creez o prietenie ulterioară dintr-o situatie aiurea dar nici nu vreau sa jignesc/ranesc inutil pe cineva nevinovat. Asta e rostul intrebarii.

O relatie, pentru mine e din ce in ce mai clar o chestie de compatibilitate, de chimie. Iar anumite expresii, gesturi, trasaturi, modele de comportament sunt sau nu un deal breaker.

Edited by lucianburjuiul, 27 August 2021 - 22:33.


#42
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View PostMembruAnonim, on 27 august 2021 - 22:23, said:

Posted Image
Eu am cunoscut trei Liane și toate trei erau niște jigodii prefăcute. De curiozitate, tu cum ești?
Întrebarea este și pentru ceilalți forumiști: cunoașteți vreo Liană care să nu fie veninoasă?

#43
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Ii spui ca ai inselat-o. Pleaca singura.

#44
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Bună asta! Și ca să fii sigur că ține faza, îi zici înainte: "hai să facem un exercițiu de sinceritate, de exemplu să spunem fiecare ceva ce nu ne place la propria persoanã". O lași pe ea să înceapă, că așa se cuvine Posted Image. Probabil o să zică ceva gen "îs cicălitoare/invidioasă/leneșă/etc". Tu faci pe afectatul, că fix asta te supără cel mai mult la o femeie. Când vine rândul tău, îi lansezi bomba: "mi-am tras-o zilele trecute cu una",  sau cu mai multe, de ce nu?
Urmează o mică ceartă și mai mult ca sigur "îți dă papucii"  Posted Image

#45
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010

View Postambr0zie, on 27 august 2021 - 19:24, said:


De picat nu pica bine nimanui sa auda asa ceva, acuma depinde si daca a fost inainte de "prima intalnire", dupa ea sau dupa a zecea intalnire.
A fost dupa prima intalnire si i-am zis ca nu se pupa realitatea cu virtualul. La telefon si pe net eram conectati, face to face nada ,nimic, nici sa raspunda la intrebarile mele parca nu avea chef. Nu avea rost sa ne mintim ca a fost o intalnire ok

#46
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Ii spui ca nu ai masina, asta cred ca functioneaza sigur, fara batai de cap.

#47
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

View Postwaterman, on 27 august 2021 - 15:29, said:

Chiar  ai problema asta, te asaltează femeile ?
Că nici nu trebuie să faci ceva anume, e suficient să nu mai inițiezi contact după această primă întâlnire ce te lămurește, o persoană inteligentă își va da seama.
Eviți persoana  o perioadă și gata.
Nu e vorba de asalt, e o dilema chiar interesanta. Cum sa invelesti in staniol o bomboana amara!?


View Postglassofwine, on 27 august 2021 - 15:37, said:

E foarte greu să fii exagerat de diplomat și-n același timp să transmiți exact mesajul dorit. Eventual poți să-i zici că, din păcate, îți dorești altceva și că nu simți că rezonați după cum te-ai fi așteptat.
Mai degraba. Abordarea cea mai simpla e probabil cea mai potrivita.

View PosttEo, on 27 august 2021 - 15:41, said:

de ce n-ai folosi drept scuza chiar adevaratul motiv? nu trebuie sa-l invelesti in cuvinte elegante. trebuie doar sa nu iti fie rusine sa-l rostesti...
Nu poti intotdeauna sa-i arunci defectele omului in fata. Poate el nu le stie, poate sunt defecte doar pentru tine.

View PostJayanti, on 27 august 2021 - 15:47, said:

Mi-a făcut plăcere bla-bla, dar nu este/simt nicio conexiune între noi.
Nu sunt interesat să continuăm să ne vedem, multă baftă!
Având în vedere X și Y, nu văd să existe compatibilitatea necesară pentru a continua să bla-bla.
Ca mai sus. Simplu si de sperat eficient.

View Postcrisstonne, on 27 august 2021 - 16:13, said:

Bum, trosc, poc... zgomot de farfurii sparte, în fundal, ăoleeeu, mă umoarăăă"... pași precipitați care duduie pe parchet, în capul vecinilor... polițiaaaa, să vinăăă polițiiaaa... fleoșc fleoșc, palme trase cu sete... etc...  ��
����
Mai degraba risti un pahar plin cu apa/suc/vin aruncat in fata. N-am iesit cu bombardiere pana acum.

View Post-ARA-, on 27 august 2021 - 16:15, said:

Cred ca femeile citesc si rad, femeile nu au nici un interes sa o taie total cu tine, femeile au prieteni la care tot apeleaza.
Nici chiar asa, n-am nici timpul necesar si nici nu pun botul la chestii d'astea. Daca pot ajuta pe cineva, why not. Daca devine repetitiva stiu sa spun nu sau sa echivez.

#48
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

View Postsandel1, on 27 august 2021 - 23:24, said:

Întrebarea este și pentru ceilalți forumiști: cunoașteți vreo Liană care să nu fie veninoasă?
Am fost insurat cu o Liana.

View Postvalirex, on 27 august 2021 - 23:27, said:

Ii spui ca ai inselat-o. Pleaca singura.
Nu poti sa-i spui asta unui om pe care abia l-ai cunoscut sau il cunosti de cateva zile. Nu se face. Nu explic mai departe.


View PostRangerBoy, on 28 august 2021 - 07:18, said:

Ii spui ca nu ai masina, asta cred ca functioneaza sigur, fara batai de cap.
Cum faci asta cand vii cu masina sa o iei de acasa/de la munca? Ce vezi tu nu e adevarat, n'asa?

Long story short, prefer sa raman solo decat cuplat cu cineva de care nu-mi place. Si nu sunt asaltat, dar am prieteni/e si amici binevoitori si din cand in cand ma suna sa-mi prezinte pe cineva... Si tot pe scurt - ultima era habotnica, tinea post si pur si simplu nu bea vin. Ei bine chestiile astea sunt dealbreaker pentru mine. Nu ma vad cu candele pe pereti, sa dau acatiste, n-o sa ma vezi prin biserici si manastiri exceptand ipostaza de turist. Sa nu-ti placa vinul cand eu investesc intr-o crama, e ilogic. Nu ascund ca sunt pasionat de domeniul vinului, nu sunt un betiv notoriu/nu ma culege lumea din santuri si nici nu fac o virtute din asta. Pe cat de deschis sunt, tot pe atat nu accept ca in vitorul apropiat/indepartat sa-mi spuna vezi ca ai baut un pahar in plus, trebuie sa te schimbi, sa devii sobru... atat timp cat beau cu masura si nu te/ma fac de ras. Mai ales ca pot sta fara sa beau si luni de zile.

Edited by lucianburjuiul, 28 August 2021 - 09:48.


#49
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
vad că ești tare isteț, ceri sfaturi când văd că te duce mintea să i-o spui și singur.

#50
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002

View Postlucianburjuiul, on 28 august 2021 - 09:23, said:

Nu poti intotdeauna sa-i arunci defectele omului in fata. Poate el nu le stie, poate sunt defecte doar pentru tine.

daca nu le stie, e mai bine sa i le spuna un prieten decit un dusman. daca le stie, cu atit mai bine, ar trebui sa le ascunda/repare.
tine cont ca adevarul, desi doare, doare mai putin decit o minciuna, atunci cind e descoperita. si chestiile astea se descopera, mai devreme sau mai tirziu.

#51
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

View Postzyppster, on 28 august 2021 - 10:00, said:

vad că ești tare isteț, ceri sfaturi când văd că te duce mintea să i-o spui și singur.
Daca stiam raspunsul nu mai deschideam topicul.

View PosttEo, on 28 august 2021 - 10:24, said:

daca nu le stie, e mai bine sa i le spuna un prieten decit un dusman. daca le stie, cu atit mai bine, ar trebui sa le ascunda/repare.
tine cont ca adevarul, desi doare, doare mai putin decit o minciuna, atunci cind e descoperita. si chestiile astea se descopera, mai devreme sau mai tirziu.
Nu functioneaza la exemplul meu. A fi habotnic sau cu ortodox practicant nu e tocmai un lucru rau sau un defect. E mai degraba o virtute. La fel si indiferenta fata de alcool, nu e un defect. Dar in cazul expus de mine au fost suficiente sa iau o hotarare. Sa nu doresc sa merg mai departe. Ei bine, spune-i tu cuiva ca are niste calitati pe care tu le consideri defecte si pe langa faptul ca o sa te considere mojic o sa fie ferm convins ca esti si uschit de pe fix.

Asa, ii spui la revedere si n-o mai suni si o sa-si zica ca a fost un porc si gata. Dar sa zdruncini niste chestii de baza, niste notiuni de echilibru nu se face, astea lasa urme si semne de intrebare.

Edited by lucianburjuiul, 28 August 2021 - 10:50.


#52
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ti-a spus cineva mai sus, ca barbat, este foarte simplu sa nu te mai intalnesti cu o femeie. Si dintre ele, prea putine cer explicatii. Deci efectiv, nu mai faci nimic din ce se presupune a fi rolul barbatului, iar femeile vor intelege.
Eu am observat ca cei mai in varsta au genul asta de problema, li se pare ca sunt "asaltati" de femei, ca le pun femeile "presiune", nu stiu exact ce se intampla, dar reactioneaza foarte urat si la bunavointa chiar (nefiind nicidecum vorba de avansuri).
Tu, daca iti pui problema sa nu jignesti femeile si o pui foarte bine, poate explici si ce este la mijloc in toata chestiunea asta, sa invete si cei care jignesc, direct sau indirect, facand pe mimozele "asaltate" si "ofensate".
De unde necesitatea asta de a manifesta un refuz, ca o femeie? Asteapta un raspuns cercul de prieteni, care v-a facut cunostinta, este un obicei format in relatia cu parintii, cand trebuia sa le dai socoteala ce nu-ti place la o femeie, care le placea lor, din relatia cu fosta sotie, etc?  
De unde a aparut, daca stii sau cum ati pierdut abilitatea de a sti cum procedeaza un barbat by default?

Edited by Cr1spy, 28 August 2021 - 11:12.


#53
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Postlucianburjuiul, on 28 august 2021 - 09:46, said:

Am fost insurat cu o Liana.

Și ești bine acum? Ai scăpat ìntreg?

#54
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002

View Postlucianburjuiul, on 28 august 2021 - 10:46, said:

Nu functioneaza la exemplul meu. A fi habotnic sau cu ortodox practicant nu e tocmai un lucru rau sau un defect. E mai degraba o virtute. La fel si indiferenta fata de alcool, nu e un defect. Dar in cazul expus de mine au fost suficiente sa iau o hotarare. Sa nu doresc sa merg mai departe. Ei bine, spune-i tu cuiva ca are niste calitati pe care tu le consideri defecte si pe langa faptul ca o sa te considere mojic o sa fie ferm convins ca esti si uschit de pe fix.

Asa, ii spui la revedere si n-o mai suni si o sa-si zica ca a fost un porc si gata. Dar sa zdruncini niste chestii de baza, niste notiuni de echilibru nu se face, astea lasa urme si semne de intrebare.


pai spune-i femeii ce astepti de la ea. cu cuvinte simple, sa inteleaga CORECT. explica-i de ce nu crezi ca ea e cea dorita de tine. spune-i clar ca nu agreezi modul ei de a fi. ti-e frica ca te considera mojic? pai esti! uschit? ei, si?

cred ca nu intelegi un lucru: intr-un cuplu functional, exista tot felul de compromisuri, de o parte si de alta, fara de care acest cuplu nu sr fii functional. daca nu esti dispus sa faci compromisuri pentru ea, mie mi-e clar ca ea nu e ceea ce iti trebuie.

iar daca o minti nu vei indulci despartirea...

Edited by tEo, 28 August 2021 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate