Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum spui elegant adio... si n-am cuvinte

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 MembruAnonim, on 27 august 2021 - 17:30, said:

Ignori, nu-i mai raspunzi la mesaje, spui ca ti-ai gasit pe altcineva etc. Sau in cel mai not-cool caz, block peste tot.

Este cea mai nocivă dintre metode pentru că va provoca traume și suferințe inutile.
Despărțirile trebuie făcute cu respect și empatie pentru cel lăsat în urmă.   Adevărul este cea mai bună metodă.

De exemplu,  îi poți spune frumos și politicos că nu vrei să continui relația pentru că simți existența unei diferențe de idei și a modului în care percepi viața.
Și pentru a nu fi încurcați reciproc,  este mai bine ca relația să fie întreruptă cu prietenie și înțelegere reciprocă.  

Nu este bine să motivezi cu ceva.   Și așa îl doare pe cel părăsit.   Orice i-ai spune,  tot o va afecta.  
Îi spui cinstit că nu crezi în acea relație și că este mai bine pentru amândoi să puneți punct înainte de a fi prea dureroasă separarea.  

Adevărul poate să doară pe moment,  dar este de departe modul CORECT de a relaționa cu sufletul unui om.   Alternativa ar fi un noian de minciuni,  de scuze,  de invenții.   Să fim serioși,  nu țin.
Și nu doar că o va durea despărțirea,  dar ar fi și jignită.

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 smoke, on 27 august 2021 - 15:32, said:

nu esti tu, eu sunt cel care nu te merita. sper sa iti gasesti altu mai bun ca mine....

Adica e replica de femeie care si-a gasit pe altul Posted Image

Edited by razor01, 27 August 2021 - 19:12.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tomaso, on 27 august 2021 - 18:14, said:

Este cea mai nocivă dintre metode pentru că va provoca traume și suferințe inutile.
Nu cunosc, n-am suferit niciodata din dragoste. Si e cel mai bine asa.
Eu cred ca e cea mai inteleapta decizie asta cu ghostingul. In felul asta, ca barbat, scapi de toate explicatiile pe care trebuie sa le dai si miorlaielile ei. La fel si ca femeie.
Daca e tipa desteapta se prinde ca nu o mai vrei si nici ea nu te mai cauta. C'est fini. Posted Image

#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

 Noua_pe_site, on 27 august 2021 - 18:09, said:

Mi-ai amintit de o faza de kkt prin care am trecut cu un tip care s-a suparat cand i-am zis ca nu-mi place de el Posted Image
De picat nu pica bine nimanui sa auda asa ceva, acuma depinde si daca a fost inainte de "prima intalnire", dupa ea sau dupa a zecea intalnire.

Acum multi ani discutam cu o domnita pe Y! messenger, ehei. O stiam din vedere, frumusica, ii mergea mintea, aveam ce vorbi. Intr-o zi ii bat un apropo sa ne vedem la o cafea, dar pe departe, cam stiam eu ca nu-i de nasul meu. Raspunsul a fost nu chiar ce voiam s-aud, "te gasesc urat, gras si betiv, n-am de ce".
(Nu ca n-ar fi avut dreptate). Dar sincer mi s-a parut un refuz mai cinstit decat luatul pe departe sau cu pretexte.
N-am mai vorbit, nu imi picase bine, dar intr-un fel am apreciat. M-a mai cautat de vreo 2 ori, i-am raspuns monosilabic si atat.
E dreptul fiecarui om sa refuze. Dar consider ca dupa "nu vreau nimic cu tine" nu prea mai e loc de prietenie, e ceva fortat.

Un refuz mai jegos l-am luat dupa ceva vreme. Iesisem de vreo 2 ori cu o tipa, eram in tatonari. Totul bine, comunicam mult desi tot spunea ca ea a avut relatii naspa si are nevoie de timp sa ... (vax).
Am fost si intr-un weekend impreuna undeva, nu s-a ajuns la treaba rusinoasa, dar eu consideram ca eram un cuplu. Mers de mana, sarutat etc.
Dupa acel weekend a plecat acasa la parinti in alta localitate (sau cel putin asa a zis) si a ramas ca ne vedem cand se intoarce. Vorbeam des, mai des ca inainte. Dupa cateva zile a inceput sa nu mai raspunda deloc.
Cand s-a intors in oras si am intrebat totusi ce e cu ea mi-a zis ca nu da socoteala nimanui ca ea e libera si Posted Image
Asta numesc un refuz de cacao. Probabil s-a gandit in timpul ala ca nu-s ce vrea, sau si mai probabil a gasit pe cineva mai interesant. Dreptul ei, dar omeneste era sa fie directa.

Desigur, mi-am scos palaria si i-am urat o viata linistita.

Dupa 2 saptamani ma cauta, ca a trecut pe langa locul unde lucram si si-a amintit ce bine a fost in weekend si ce frumos vorbeam si ii e dor si Posted Image

Din nou, mi-am scos palaria si i-am urat o viata linistita.

Edited by ambr0zie, 27 August 2021 - 19:37.


#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 MembruAnonim, on 27 august 2021 - 19:12, said:

Eu cred ca e cea mai inteleapta decizie asta cu ghostingul. In felul asta, ca barbat, scapi de toate explicatiile pe care trebuie sa le dai si miorlaielile ei. La fel si ca femeie.
Daca e tipa desteapta se prinde ca nu o mai vrei si nici ea nu te mai cauta. C'est fini. Posted Image

Este fugă de răspundere.
Din păcate,  destul de comună. Îți este rușine sau  nu îndrăznești să îi spui partenerului/partenereii că vrei să pui punct și speri că acesta își va da seama singur din semne.
Dar dacă acesta nu își dă seama?   Dacă se chinuie,  neînțelegând ce se petrece?   Dacă iubirea îl ține loial(ă) timp de ani? Îți dai seama la ce suferințe îl supui pe bietul om?   Bărbat,  femeie, ce-o fi.
Și pe urmă cât să fugi,  să te ascunzi?   Ani de zile?   Ce viață poate fi asta? Care-i rostul? Nu mai bine te duci și îi spui omenește? În felul acesta este bine și pentru partenerul părăsit,  pentru că îi lași libertatea de a căuta o altă relație, nu-l ții agățat prin speranțe de tine.   Îți dai seama câtă ură se acumulează în cineva care descoperă că a fost ținut așa,  doar doar se prinde și pleacă singură?
La ce bun tot acest shit?

Știi ce urmează după ce partenera/partenerul nu se prinde că este părăsit?
Mizeriile.

Continuarea logică a modului acesta de părăsire este să-i faci mizerii până când te lasă ea/el.  
Cel mai netrebnic mod de a rupe o relație.   Părerea mea.   Să îl faci pe celălalt să rupă relația purtându-te mizerabil cu el.

 MembruAnonim, on 27 august 2021 - 19:12, said:

Nu cunosc, n-am suferit niciodata din dragoste.

Vei suferi.  Nimeni nu scapă.

Edited by tomaso, 27 August 2021 - 19:25.


#24
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 24.02.2011

 tomaso, on 27 august 2021 - 18:14, said:

De exemplu,  îi poți spune frumos și politicos că nu vrei să continui relația pentru că simți existența unei diferențe de idei și a modului în care percepi viața.

Îi spui cinstit că nu crezi în acea relație și că este mai bine pentru amândoi să puneți punct înainte de a fi prea dureroasă separarea.  
1. Te pune să explici în amănunt și te prinde cu minciuna sau că ai pus ochii pe alta
2. Îți poartă pică pentru că ai hotărât tu, ce și cum.

Edited by sandel1, 27 August 2021 - 19:38.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 ambr0zie, on 27 august 2021 - 16:46, said:

uneori au insistat, sa fim amici, ca mai vedem.

Asta e ca si cum nu-ti permiti sa cumperi o anumita masina dar mergi, de cateva ori pe saptamana, in showroom sa vezi cum o cumpara altii.

Edited by razor01, 27 August 2021 - 19:41.


#26
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Era totuși vorba de cineva care nu-ți place după primele întâlniri, nu de parteneri din relații de ani de zile. Dar oricum, e mai bine să zici cât poți de clar ceva acolo, decât să block ignore și față în față să fi făcut pe tine cu ceva de genul "daaaa, abia aștept să ne mai vedem, cum să nu".

#27
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

 razor01, on 27 august 2021 - 19:37, said:

Asta e ca si cum nu-ti permiti sa cumperi o anumita masina dar mergi, de cateva ori pe saptamana, in showroom sa vezi cum o cumpara altii.

Exact. De asta eu raman la parerea ca amicitia dintre doi oameni, din care unul a vrut la un moment dat mai mult, e o gogoasa mare.

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 sandel1, on 27 august 2021 - 19:29, said:

1. Te pune să explici în amănunt și te prinde cu minciuna sau că ai pus ochii pe alta
2. Îți poartă pică pentru că ai hotărât tu, ce și cum.

1.  Spuneam ceva despre adevăr,  remember?

În cazul acesta se poate spune ceva de genul acesta:    ”Îmi pare rău,  știu că o să fie dureros ceea ce îți voi spune,  dar mai bine să știi adevărul de la mine. Am cunoscut o altă doamnă,  îmi place mult de ea și aș vrea să am o relație cu  aceasta.    Te rog să mă ierți,  nu știu cum să formulez astfel încât să te rănesc cât mai puțin cu putință”

2.  Este normal și firesc să poarte pică.   Cui îi place să audă că a fost preferată altă femeie în locul ei?   Dar măcar nu va pune ură și niciodată nu va reproșa  ”De ce nu mi-ai spus?  De ce ți-ai bătut joc de mine ținându-mă legată de tine?  Meritam adevărul,  m-ar fi durut,  dar nu aș fi fost atât de umilită ca acum.   Și poate că rămâneam amici.   Mori,  madăr facăr!”

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 24.02.2011

 tomaso, on 27 august 2021 - 20:05, said:

1.  Spuneam ceva despre adevăr,  remember?

În cazul acesta se poate spune ceva de genul acesta: ”Îmi pare rău,  știu că o să fie dureros ceea ce îți voi spune,  dar mai bine să știi adevărul de la mine. Am cunoscut o altă doamnă,  îmi place mult de ea și aș vrea să am o relație cu  aceasta. Te rog să mă ierți,  nu știu cum să formulez astfel încât să te rănesc cât mai puțin cu putință”

2.  Este normal și firesc să poarte pică.   Cui îi place să audă că a fost preferată altă femeie în locul ei?   Dar măcar nu va pune ură și niciodată nu va reproșa  ”De ce nu mi-ai spus?  De ce ți-ai bătut joc de mine ținându-mă legată de tine?  Meritam adevărul,  m-ar fi durut,  dar nu aș fi fost atât de umilită ca acum.   Și poate că rămâneam amici.   Mori,  madăr facăr!”
1. te bagă-n p1zda mă-tii de curvar și afemeiat
2. pică sau ură -tot un drac. amici -never ever

#30
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ii spui ca pleci la munca n Germania

#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 sandel1, on 27 august 2021 - 20:12, said:

1. te bagă-n p1zda mă-tii de curvar și afemeiat
2. pică sau ură -tot un drac. amici -never ever

1.  Tot ce se poate.    Iubirile nu-s drumuri asfaltate.   Asta este,  poate îți pune și masa în cap,  nu ai ce face,  bagi capul între umeri, o lași să zică ceea ce îi vine să spună.
2.  Dacă ești corect și ea simte că îți pare rău cu adevărat, chiar dacă inițial se supără și îți urăște ficații,  mai devreme sau mai târziu își schimbă atitudinea.   Mai ales dacă trece printr-o părăsenie nașpa,  în care ăla dă bir cu fugiții ori o tratează ca pe un gunoi. Chiar dacă te-a urât inițial,  după aceea va realiza că este mai bine să-i fie spus adevărul, acela care este,  decât să fie terfelită de un bărbat laș sau mincinos.    Chiar dacă și tu și celălalt ați lăsat-o,  ea va prefera să se salute cu acela care a respectat-o.   Adevărul înseamnă respect.   Întotdeauna.

 newusername123, on 27 august 2021 - 20:21, said:

Ii spui ca pleci la munca n Germania

Și dacă spune  ”das is schonn,   vin cu tine!!   În ce oraș mergem”?
No?

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 tomaso, on 27 august 2021 - 20:25, said:

1.  Tot ce se poate. Iubirile nu-s drumuri asfaltate.   Asta este,  poate îți pune și masa în cap,  nu ai ce face,  bagi capul între umeri, o lași să zică ceea ce îi vine să spună.
2.  Dacă ești corect și ea simte că îți pare rău cu adevărat, chiar dacă inițial se supără și îți urăște ficații,  mai devreme sau mai târziu își schimbă atitudinea.   Mai ales dacă trece printr-o părăsenie nașpa,  în care ăla dă bir cu fugiții ori o tratează ca pe un gunoi. Chiar dacă te-a urât inițial,  după aceea va realiza că este mai bine să-i fie spus adevărul, acela care este,  decât să fie terfelită de un bărbat laș sau mincinos. Chiar dacă și tu și celălalt ați lăsat-o,  ea va prefera să se salute cu acela care a respectat-o.   Adevărul înseamnă respect.   Întotdeauna.



Și dacă spune  ”das is schonn,   vin cu tine!!   În ce oraș mergem”?
No?

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Aceasta replica este de top! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 August 2021 - 20:42.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tomaso, on 27 august 2021 - 19:25, said:

Vei suferi.  Nimeni nu scapă.
Posted Image)) In calitate de ce anume mai exact dai astfel de definitivate? Tatal Omida al predictiilor in dragoste? Mai lasa-ne cu aburelile tale de dr. Love...

#34
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
aaaaa........ma scuzati ca intervin, da la chestia asta dau dreptate colegului tomaso..... trebuie sa ai doar un pic de rabdare Posted Image

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

LyannaA said:

1630090583[/url]' post='28164137']
Posted Image)) In calitate de ce anume mai exact dai astfel de definitivate? Tatal Omida al predictiilor in dragoste? Mai lasa-ne cu aburelile tale de dr. Love...

Please,  prefer Dr.Heart!  
Predicțiile mele,  dragă coleguță,  sunt bazate pe o cunoaștere a mendrelor concretului. Toate acțiunile noastre sunt supuse legilor firii și a sinergiei faptelor.   Tu,  acum,  tânără,  probabil frumușică,  doo țâțișoare- doo buzișoare (l-am citate pe Maestru’)  nu concepi că poate veni o vreme când trupul sau chipul nu-ți va mai fi la fel de minunat de perfect ca acum.   Însă sufletul nu se lasă la fel ca țâțișoarele și buzișoarele,  rămâne la fel de tânăr.   Și poate,  probabil,  va vrea să iubească și la 30 și la 40 și la 50 ori la 60 de ani.   În mod practic,  este foarte puțin probabil să nu se ivească măcar odată o situație în care un el să te părăsească.   Sau să îți dorești pe unul iar ăla să aibă ochi doar pentru alta.   Eu așa prezum,  că ai toate șansele de a suferi.   Mai ales cu atitudinea asta rebelă și țâfnoasă.   Câți bărbați crezi tu că suportă o femeie țâfnoasă? Mămălicki?

Edited by tomaso, 27 August 2021 - 21:10.


#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 tomaso, on 27 august 2021 - 21:09, said:

probabil frumușică

Crezi tu? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate