Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Must HAVE Wordpress plugins

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Bun oameni buni. Vreau sa imi fac un bloc. N-am bani de bloc asa ca imi fac un blog. In wordpress. As pune ceva plugins dar stiu ca nu e bine sa prea il incarci. Asa ca as spune ce e absolut necesar si util. Nu am experienta cu aces CMS in detaliu. Dar cu siguranta cei care au folosit stiu sa recomande. Asa din auzite am auzit ca sunt plugins de :

spam, seo, contact forms, backup, etc.

Sunt singur ca sunt foarte multe si foarte utile. Ce recomandati si de ce? Care credeti ca sunt cele mai must have plugins pe care sa le instalez sa ma ajute sa imi usureze munca, etc.

Tot odata offtopic, de unde cumpar cele mai profi theme pt blog ? Cum am bani nu vreau sa iau gratuitati asa ca as baga max in ceva pe bani dar sa fie calitate.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu zic sa-l faci si vezi tu dupa aceea ce iti trebuie.

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
'bloc' vs 'blog' cred că a vrut să fie o glumiță de introducere ?

Inițial am folosit Weaver premium, și a fost foarte bun. Pe  tema asta am învățat ABC-ul css-ului, dar nu am depăsit  stadiul ăsta.
Însa între timp mi-a recomandat cineva Avada, și nu regret deloc investiția.
Poate fi considerată "state of the art" în materie de teme WP.

Oricum ar fi, amândouă sunt teme foarte versatile, și teoretic poate fi obținut /copiat absolut orice design.
Trebuie doar studiat temeinic tutorialul pentru fiecare temă.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Cat despre pluginuri...
  • Trebuie ceva pentru securitate, cei mai mulți folosesc WordFence, dar mai sunt și altele cu siguranță.
Webcraftic Hide login page îl folosesc pentru a modifica /wp-login.php in /wp-accesXYZ. Iar vizitatorii nelogați, primesc pt wp-admin o pagina albă.
  • Apoi pentru caching, LiteSpeed Cache este unul dintre cele mai performante și optimizate, dar trebuie și hosting care să aibă instalat LS, iar crawler-ul pentru preload activat.
  • RankMath sau Yoast Seo, clienții mei le folosesc pe ambele. Evident că versiunile premium sunt de preferat, de ex mai multe cuvinte cheie pt un articol.
  • pentru backup folosesc Xcloner și BackWpUP, depinde unde au oamenii nevoie de backup. UpDraft e foarte voluminos, și cere opțiuni premium pentru anumite platforme.
  • Pentru social sharing foloseam Wp-Socializer făcut de Chakravarthy, dar de când a scos LikeButtonul, am trecut pe ShareThis Share Buttons
  • Pentru managementul redirecturilor, Redirections, de John Godley.​
  • Append Link on Copy
  • Advanced Editor Tools (previously TinyMCE Advanced)
Atenție că sunt optiuni care odată alese, e de preferat să rămână definitive.
Nume domeniu, un anumit format al link-urilor (titlu, cu sau fără an, lună), folder imagini organizat pe luni și ani, cu sau fără category name în URL samd.
Dacă este promovat saitul, deja apar linkuri pe forumuri și social media. Schimbarea acestor detalii rupe linkurile, trebuie redirecturi, plătite două domenii samd.
Daca nu, se pierde trafic și anii anteriori au fost mai mult degeaba.

Edited by NelsonMandela, 27 August 2021 - 01:55.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalexandersch, on 26 august 2021 - 22:35, said:

Sunt singur ca sunt foarte multe si foarte utile. Ce recomandati si de ce? Care credeti ca sunt cele mai must have plugins pe care sa le instalez sa ma ajute sa imi usureze munca, etc.
Eu recomand sa citesti mai atent sectiunea de mai jos.

Webmaster Corner
Totul despre SEO, site-uri, scripturi, cum sa faci bani cu site-ul tau,... discutii cu si despre webmasteri. Pentru pasionati: Webdesign si Macromedia Flash.

Totodata recomand sa incepi o discutie serioasa fara glume sa prezinti exact situatia in care esti si unde vrei sa ajungi.

Edited by MarianG, 27 August 2021 - 05:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate