Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mai sunt pc-urile sisteme personale?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@vestale n-ai inteles ce am vrut sa spun sau rastalmacesti voit. procurile mai vechi (dar nu foarte vechi) pot duce windows-ul curent (10) f. bine deci ar trebui sa duca si win 11 destul de bine. dar asta nu se intampla pt ca asa a decis microsoft.

ca sa aplic analogia ta ar fi ca si cum pentium 1 ar duce win 95 dar n-ar duce win 98 pt ca asa vrea microsoft si nu pt ca n-ar putea rula win-ul 98. intelegi ce vreau sa spun?

#38
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007
problema e cu securizarea datelor, nu cu performanta, iar microsoft se chinuie sa stranga cureaua pt a nu mai avea cea mai nesigura platforma.
Oricum din moment ce e produsul lor cam au dreptul sa faca ce vor cu el si sa puna ce limite vor.

#39
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Windows 11 e incercarea Microsoft de a bloca ascensiunea Chromebook-urilor in mediul scolar care ii pune in pericol profiturile actuale si mai ales viitoare aka generatii intregi de oameni neindoctrinati cu Windows de la gradinita :>

Noua interfata e fix clona de ChromeOS, iar ca cireasa de pe coliva din septembrie 2021 aplicatile offline Office sunt end of life pe ChromeOS :>

P.S Sistemul din semnatura cu NX, TPM 2.0, Secure Boot nu e compatibil cu W11 ca asa zice Microsoft :>


#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca este calculatorul tau personal  de ce vrei sa utilizezi sistemul de operare al altora, utilizeaza propriul sistem de operare, conditiile si cerintele hardware le stabilesti singur.
Cand vrei sa utilizezi orice produs sau serviciu acesta vine la pachet cu termeni si conditii de utilizare.
Poate ai fi la fel de surprins sa aflii ca discurile sau muzica pe care o cumperi nu este a ta, ai platit doar dreptul de a o asculta, nimic altceva nu ai voie sa faci cu ea.Nu o poti revinde, imprumuta, distribui, reda in public.

#41
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 abulafius43, on 26 august 2021 - 18:02, said:

@vestale n-ai inteles ce am vrut sa spun sau rastalmacesti voit. procurile mai vechi (dar nu foarte vechi) pot duce windows-ul curent (10) f. bine deci ar trebui sa duca si win 11 destul de bine. dar asta nu se intampla pt ca asa a decis microsoft.

ca sa aplic analogia ta ar fi ca si cum pentium 1 ar duce win 95 dar n-ar duce win 98 pt ca asa vrea microsoft si nu pt ca n-ar putea rula win-ul 98. intelegi ce vreau sa spun?
Daca as avea doar 8MBytes de RAM pe acel P1, da as putea rula Win95, dar Win98, pentru ca asta e limitarea impusa de Microsoft.
Daca pe pc-urile actuale merge win 10 foarte bine sa mearga in continuare cu el sau cu Linux sau cu ce vrei tu, nu e musai sa treci pe WIN11.
Apropo pe telefonul Iphone poti instala Android sau Windows Mobile? Nici ala nu e personal, nu?

#42
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Eu zic sa va uitati la lista artificiala setata de Microsoft pentru W11 : Intel si AMD si poate deduceti voi cum sunt suportate procesoare 2C/2T, dar 8C/16T nu ;>

#43
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008

 dani.user, on 26 august 2021 - 17:16, said:

De ce se plange atat lumea ca nu poate rula win 11 care nici n-a fost inca lansat? Ce rezolva rulandu-l azi ce nu poate rezolva in alt mod?
Am vazut pe forum ca sunt persoane care l-au instalat.
Trebuie sa fi terminat toate treburile pe lumea asta ori doar varsta sa te faca sa instalezi w11.
Dar scolile se deschid dupa 13 sep.
Cine stie daca ai 10 ani si vrei sa te lauzi la vecinu vladut de 6 ani ca tu esti mai smecher poate fi un motiv.

Beleaua o sa apara cand jocurile vor rula doar pe w11.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
încă un topic care ne arată că lumea-nconjurătoare este formată din inși care au sterotipuri gravate în creier:
-acum PC = windows (+unul care dorea să root-eze samsungu' și plângea cu sughițiri că rămâne făr-de camere Posted Image )
-mai ieri copiator = numa' xerox
-de mici, mașina de teren era jeep

rău este că ajungem și să scriem despre fobiile noastre închipuite...

Edited by gushpi, 27 August 2021 - 09:14.


#45
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
chestia cu win 11 era doar un exemplu eu unul nu tin neaparat sa-l rulez pe sistemul meu pt de abia m-am obisnuit cu win 10. dar am vrut sa arat cu asta ca nu prea mai poti face ce vrei pe sistemul tau.

problema nu e doar cu cerintele microsoft ci si cu faptul ca vor si modificari hardware. chestia cu cipul de securitate si cine stie daca nu vor vrea si mai mult - e cumva pc-ul o consola xbox de vor sa-l controleze asa? nu este si totusi se pare ca spre asta se indreapta lucrurile.

si asta ma aduce la cei care spun ca pot schimba os-ul: da pot sa-l schimb dar e cam degeaba daca hardware-ul e controlat mai mult sau mai putin de microsoft si ca atare nu prea ai ce face chiar daca schimbi os-ul.

s-ar putea ajunge chiar la situatia in care nu vei putea instala alt os pe pc daca microsoft decide asta prin controlul asupra hardware-ului.

daca voua va convin toate astea atunci va priveste dar eu ma intreb daca directia asta e una buna pentru consumatori.

#46
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Poți să schimbi platforma hardware, nu îți mai convine x86 că e controlată de Microsoft, atunci treci pe ARM, sau RISC-V sau PowerPC sau ce v-a mai apărea. Sunt vânzători specializați care vând PC-uri cu unele chipuri de securitate dezactivate pentru oameni care doresc acest lucru. Opțiuni există.

 abulafius43, on 27 august 2021 - 13:48, said:

s-ar putea ajunge chiar la situatia in care nu vei putea instala alt os pe pc daca microsoft decide asta prin controlul asupra hardware-ului.
A fost scandal pe tema asta acum mulți ani când a fost introdus UEFI Secure Boot care implementat prost ar fi putut bloca instalarea altui OS decât Microsoft, dar în cele din urmă în mare parte s-au rezolvat problemele și poți în continuare să instalezi ce OS vrei. Plus că noi ăștia din UE suntem protejați cât de cât de Comisia Europeană care nu se sfiește să dea amenzi cu multe zerouri în coadă și să ordone companiilor să își modifice comportamentul atunci când încalcă legile concurenței.

Tu pui problema fix ca "drobul de sare", da există posibilitatea să se întâmple ce zici tu, ca Microsoft cel rău să obțină controlul complet asupra PC-ului tău personal, "să cadă drobul de sare peste copil", dar în același timp poți schimba sistemul de operare și platforma hardware și mai avem și niște mechanisme de control anti-monopol, "putem muta copilul de lângă drob". Ești prea alarmat și din această cauză nu ești luat în serios.

#47
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
nu e vorba ca sunt alarmat e vorba ca toate semnele astea imi dau senzatia ca se vrea un control total al pc-ului - hardware si software.

deocamdata sunt (doar) semne dar pot deveni regula si atunci noi ce vom face? topicul e si putin despre viitorul sistemelor de acasa care nu pare unul luminos decat daca iti convine ca intreg sistemul sa fie o cutie neagra pe care doar o folosesti dar n-o controlezi.

asta si plus insistenta spre cloud. asta-i un alt aspect: poate se vrea ca pc-ul sa devina un fel de terminal care e conectat la cloud si nu proceseaza nimic local. nu va face decat sa afiseze ce primeste de la nor.

sa speram ca nu se va ajunge la asta (cu exceptia cazului in care lumea va dori asta). iar daca se ajunge atunci sa speram ca vor exista si alternative - alte platforme hardware.

#48
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Presupun ca te referi la Pluton : https://www.microsof...of-windows-pcs/ visul umed al Microsoft de a controla toata piata PC

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 abulafius43, on 27 august 2021 - 15:09, said:

nu e vorba ca sunt alarmat e vorba ca toate semnele astea imi dau senzatia ca se vrea un control total al pc-ului - hardware si software.

Ce control ai acum? Hardware-ul il produc o mana de firme, nu-i ceva ce mesteresti in garaj. Software in schimb poate produce oricine si nu vad cum s-ar putea schimba asta.

 abulafius43, on 27 august 2021 - 15:09, said:

deocamdata sunt (doar) semne dar pot deveni regula si atunci noi ce vom face? topicul e si putin despre viitorul sistemelor de acasa care nu pare unul luminos decat daca iti convine ca intreg sistemul sa fie o cutie neagra pe care doar o folosesti dar n-o controlezi.

La telefoane a fost mereu asa. Se plange cineva?

#50
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 dani.user, on 27 august 2021 - 16:18, said:

Ce control ai acum? Hardware-ul il produc o mana de firme, nu-i ceva ce mesteresti in garaj. Software in schimb poate produce oricine si nu vad cum s-ar putea schimba asta.

posibilitatea de a rula ce vreau eu nu ce vor altii pt mine asta inseamna control. daca microsoft sau altcineva controleaza total pc-ul (hard+soft) atunci o sa poti rula doar ce vor ei. la asta ma refeream.



 dani.user, on 27 august 2021 - 16:18, said:

La telefoane a fost mereu asa. Se plange cineva?

se presupune ca pc-urile nu sunt telefoane. sa inteleg ca pe tine nu te deranjeaza daca pc-urile ajung ca telefoanele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate