Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai sunt pc-urile sisteme personale?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ce inseamna dupa tine sistem personal? Ce te supara defapt? In cuvintele tale.

#20
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Posttavitu, on 26 august 2021 - 14:39, said:

Microsoft dictează cerințele produsului său, Windows. Dacă vrei să folosești Windows trebuie sa respecți cerințele Windows, TPM, Secure Boot, cont Microsoft, etc.

Nu te obligă nimeni sa folosești Windows.

Asta e din seria "nu ma deranjeaza ca Secu' imi asculta telefoanele, nu am nimic de ascuns"...

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand ar fi bine sa stii ca ai alternative la Windows (ca sistem de operare). MacOS si Linux (distributiile Linux, mai bine zis) sunt concurenta.

Un sistem de operare are anumite cerinte. In urma cu vreo 6 ani aveam doua PC-uri (unul cu procesor AMD SSE si unul cu procesor Intel SSE2). Pe ambele aveam aceeasi versiune de Linux (Ubuntu 10.04), dar pe calculatorul cu SSE (procesorul mai vechi) nu mergea Flash-ul nici cu slujbe. Trebuia sa instalez un program special pentru emulare, dar nu era 100% compatibil.

Dreptul Microsoft este dat de licenta de utilizare cu care tu, utilizatorul, esti de acord pentru a putea utiliza produsul (sau serviciul, ca acolo se cam tinde: softul sa devina serviciu, nu produs).

Legat de user (cont Microsoft): ai android si aplicatii instalate? Atunci cu ce difera un cont Microsoft (Skype, hotmail, msn, etc) in plus? Ai deja datele tale online.


Totusi, ar fi bine sa intelegi ca partea fizica (hardware) a calculatorului este a ta, ca proprietate. Sistemul de operare si programele (software) nu si va trebui sa te decizi in ce mod vrei sa mergi.

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostNinja, on 26 august 2021 - 15:49, said:

Asta e din seria "nu ma deranjeaza ca Secu' imi asculta telefoanele, nu am nimic de ascuns"...

Poti oricand sa renunti la telefon , la fel si la PC si la orice altceva

#23
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Cenzura in numele securitatii. Supraveghere in numele sigurantei publice. Toate astea nu suna bine. Nu suntem fortati, dar suntem aproape obligati sa folosim un anumit sistem de operare pentru a avea acces la un soft. Multe laptopuri vin cu Windows preinstalat, daca vrei sa-l folosesti iti dai automat acordul, optiunea personala nu prea exista decat ca alegere: vrei calculator sau nu?
Situatia e similara, sau chiar mai dura, in telefonie. Vrei telefon? Trebuie sa accepti conditiile. Si sa utilizezi produsul cum vrea producatorul. Multi producatori pun piedici ca sa poti interveni tu, chiar si pe raspunderea ta, in produsul cumparat de la ei. Si la nivel software si hardware. In numele securitatii tale. De parca ai inchiriat produsul.
Nu exista optiunea: nu-ti convine, nu cumperi. Traim intr-o societate in care ne adaptam, multi dintre noi nu folosim calculatorul numai de placere, ci si de nevoie. Deci conditionarea se pune asa: mai vrei sa-ti faci treaba? Taci din gura, accepta si foloseste computerul asa cum e.
Nicio companie nu face nimic pentru binele cumparatorului, de fapt noi suntem niste numere in niste grafice si niste chestii aducatoare de profit. Fac asta pentru bani si pentru a ne convinge ca suntem in siguranta cu ei si astfel sa le cumparam marfa. Din an in an daca se poate. Uzura programata.

#24
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Postdani.user, on 26 august 2021 - 15:49, said:

Ce inseamna dupa tine sistem personal? Ce te supara defapt? In cuvintele tale.

un sistem personal e un sistem pe care fac ce vreau eu nu ce vor altii. asta ma supara. restrictiile si cerintele obligatorii nu se pupa cu ceva personal.

apropo nu-i interesant ca au bagat cerinta pt cont microsoft la win home edition - adica pentru uz personal? logic ar fi fost s-o bage la editiile pro enterprise si care mai sunt pt ca denumirile lor sugereaza ca pot avea utilizari mai putin personale si mai mult pt lucru.

Edited by abulafius43, 26 August 2021 - 16:04.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 16:02, said:

restrictiile si cerintele obligatorii nu se pupa cu ceva personal.

Nu te obliga nimeni sa folosesti sistemul X

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Intreb si eu, nu am win11.
Nu se poate face local accounf?

#27
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
orice sistem (mai mult sau mai putin smart) este personal - tv, telefon, PC, tableta, frigider, masina de spalat... etc
problema este cand il conectezi la internet - atunci dispare cuvantu' "personal"

ps. initiator, te vaiți de windows si microsoft!?
omule, asta e mic copil pe langa facebook, google si alte platforme sociale

Edited by STARTREK1, 26 August 2021 - 16:21.


#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAdm, on 26 august 2021 - 16:13, said:

Intreb si eu, nu am win11.
Nu se poate face local accounf?
Ar trebui, adica e un must. Ma gandesc ca sunt si ei constienti ca daca ai un laptop cu win 10 sau 11 , poti merge cu el in zone unde nu ai acces la net , deci ...

#29
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostNinja, on 26 august 2021 - 15:49, said:

Asta e din seria "nu ma deranjeaza ca Secu' imi asculta telefoanele, nu am nimic de ascuns"...
Este din seria "nu mai folosesc Windows pe mașini/calculatoare fizice de ani de zile". Microsoft vinde un produs, Windows, cu anumite cerințe, nu te obligă nimeni să cumperi sau să folosești Windows dacă nu ești de acord cu cerințele Microsoft.

Utilizatorul casnic în mare parte poate folosi Linux fără probleme dacă nu îi convine Windows. Vine laptopul preinstalat cu Windows, nici o problemă, la primul boot instalezi Linux, nici nu este nevoie să intri în Windows, cel mult în UEFI ca să selectezi să booteze Linux de pe CD/USB. La utilizatorii de business care au cerințe specifice este altă discuție.

Eu pe mașinile/calculatoare fizice rulez Linux, acum câteva luni de zile s-a pus problema ca distribuția de Linux pe care o folosesc să optimizeze software-ul pentru generațiile mai noi de calculatoare, dar soluția tehnică propusă inițial ar fi însemnat că unul din calculatoarele mele mai vechi (~10 ani, nu e foarte puternic, dar pentru cel îl folosesc este suficient) nu ar mai fi funcționat, în cele din urmă s-a decis folosirea unei soluții tehnice alternative și calculatorul meu cel vechi va mai putea funcționa câțiva ani, dar nu la nesfârșit.

Nu este ceva specific Microsoft, atâta timp cât depinzi de alte persoane/companii/organzații ca să îți furnizeze soft-ul si acele entități impun niște cerințe minime, trebuie să le respecți ori să cauți în altă parte.

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 16:02, said:

un sistem personal e un sistem pe care fac ce vreau eu nu ce vor altii. asta ma supara. restrictiile si cerintele obligatorii nu se pupa cu ceva personal.

@abulafius43 Am si eu eu Pentium 1 si tot incerc sa intalez Win7, al naibii astia de la Microsoft nu ma lasa sa folosesc pe hardware-ul meu ce soft vreau eu. Ce oameni rai, nu s-au gandit ca am 32MBytes de RAM si 4Gbytes de spatiu HDD.

#31
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
1.Nu sunt obligat sa folosesc windows 11.
2.Nici macar nu este lansata versiune oficiala finala.Chiar nu ma doare capul.
Normal ca sunt sisteme personale,ofera cea mai mare performanta.Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by PiticVerde, 26 August 2021 - 16:50.


#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

toate astea ma fac sa pun sub semnul intrebarii egalitatea pc = personal computer.
pai  nu sunt PC-uri, sunt unitati DESKTOP cu un sistem de operare.

#33
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Postvestale, on 26 august 2021 - 16:42, said:

@abulafius43 Am si eu eu Pentium 1 si tot incerc sa intalez Win7, al naibii astia de la Microsoft nu ma lasa sa folosesc pe hardware-ul meu ce soft vreau eu. Ce oameni rai, nu s-au gandit ca am 32MBytes de RAM si 4Gbytes de spatiu HDD.

diferenta e ca astazi procurile mai vechi sunt inca destul de puternice ca sa duca si win 11. dar win 11 n-o sa ruleze pe ele numai si numai pt ca asa vrea microsoft si nu din cauza limitelor tehnice.

un core i7 cu 16 gb ram/ssd incepand de la haswell sau chiar mai jos n-ar trebui sa aiba probleme in a rula win 11 dar microsoft nu vrea. cunosc persoane ce au win 10 pe asa ceva si zboara deci si win 11 ar trebui sa fie ok.

cu alte cuvinte limitarea e artificiala. cand asta e evident nu prea inteleg de ce aparati atata ce face microsoft. cum se impaca asta cu ideea de sistem personal? daca sistemul poate duce dar nu se intampla pt ca asa vrea altcineva atunci despre ce vorbim?

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
De ce se plange atat lumea ca nu poate rula win 11 care nici n-a fost inca lansat? Ce rezolva rulandu-l azi ce nu poate rezolva in alt mod?

#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:57, said:

microsoft creaza software care ar trebui sa se muleze pe hardware-ul personal si nu invers. acum vad ca microsoft vrea ca hardware-ul sa se muleze pe windows.

si in plus microsoft pare ca vrea sa controleze si hardware-ul daca vor introduce acel coprocesor de care am pomenit. pai atunci degeaba schimb os-ul daca o parte din hardware va fi efectiv controlata de microsoft indiferent de ce os folosesti.

ti se par ok toate astea?
Daca ai in PC-ul tau un Intel 486, Windows 11 ar trebui sa se muleze pe ce ai tu, nu?

Edited by red46, 26 August 2021 - 17:42.


#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 16:59, said:

diferenta e ca astazi procurile mai vechi sunt inca destul de puternice ca sa duca si win 11. dar win 11 n-o sa ruleze pe ele numai si numai pt ca asa vrea microsoft si nu din cauza limitelor tehnice.

un core i7 cu 16 gb ram/ssd incepand de la haswell sau chiar mai jos n-ar trebui sa aiba probleme in a rula win 11 dar microsoft nu vrea. cunosc persoane ce au win 10 pe asa ceva si zboara deci si win 11 ar trebui sa fie ok.

cu alte cuvinte limitarea e artificiala. cand asta e evident nu prea inteleg de ce aparati atata ce face microsoft. cum se impaca asta cu ideea de sistem personal? daca sistemul poate duce dar nu se intampla pt ca asa vrea altcineva atunci despre ce vorbim?
Bun si pe Pentium meu 1 de ce nu merge, ca e si el puternic.
Cele noi sunt prea puternice/rapide pentru ce folosesc eu acel pc, adica sa programez statii radio.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate