Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai sunt pc-urile sisteme personale?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
imi pun intrebarea asta dupa ce tot citesc despre ce vrea microsoft sa faca si sa dreaga. mai ales cu win 11. ca trebuie sa ai chestii obligatorii precum tpm si secure boot si update-uri obligatorii (asta-i valabil si la win 10) iar la home edition parca trebuie sa ai cont microsoft ca sa-l folosesti. si multe altele. si mai trebuie sa ai si anumite generatii de procuri.

intrebarea e: ce drept are microsoft sa pretinda toate astea pe sisteme personale? daca cerintele astea ar fi pt sisteme industriale/de enterprise/productie etc atunci n-as zice nimic.

dar pe sisteme pt home use? pai atunci mai sunt ele personale daca o entitate externa dicteaza ce trebuie aiba si ce nu plus ce trebuie sa faci (aici ma refer la update-uri obligatorii)?

o sa ziceti ca se pot dezactiva sau ocoli si poate ca asa e dar simplul fapt ca trebuie sa recurgi la astea ca sa folosesti computerul asa cum vrei tu ma face sa ma intreb daca pc-ul mai este al tau ori e al altora.

practic ma face sa nu mai am incredere in propriul pc.

am mai citit ca microsoft vrea sa se introduca un fel de coprocesor in cpu-urile amd/intel cum e la xbox care sa nu poate fi ocolit sau dezactivat. asta cum vi se pare?

toate astea ma fac sa pun sub semnul intrebarii egalitatea pc = personal computer.

#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Microsoft dictează cerințele produsului său, Windows. Dacă vrei să folosești Windows trebuie sa respecți cerințele Windows, TPM, Secure Boot, cont Microsoft, etc.

Nu te obligă nimeni sa folosești Windows.

#3
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Calculatorul e proprietatea ta si poti face ce doresti cu dansul. Il poti tine si pe post de mobila, nimic nu te opreste.
Software-ul il cumperi/folosesti dandu-ti acordul ca respecti conditiile impuse de vanzator. Nu iti convine, nu il folosesti.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu te tine nimeni sa treci pe Linux sau alte sisteme de operare disponibile. PC != Windows.

Si mai citeste EULA-urile pe care le accepti ca primarul si contractele pe care le semnezi in orb, ca o sa descoperi ca foarte putine lucruri pe care le detii sunt ale tale in realitate Posted Image.

Bine ai venit in lumea moderna, in care companiile sunt mai puternice decat guvernele si omul de rand e, fara sa vrea sau sa isi dea seama, proprietatea lor Posted Image. William Gibson ar fi mandru...

Edited by StefanSC, 26 August 2021 - 14:44.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Si telefonul este ceva personal.

Cand am citit titlul am crezut ca vrea sa spuna daca mai sunt necesare PC-urile personale. Posted Image Telefoanele si Smart TV-urile le cam iau locul. Altii au laptop sau tableta.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNeaceasca85, on 26 august 2021 - 14:44, said:

Telefoanele si Smart TV-urile le cam iau locul.

Niciodata....

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cine te obliga sa folosesti aplicatiile de la Microsoft? Sau sa folosesti versiunea 11?
II poti scoate cablul de alimentare si devine foarte personal pc-ul :)

Edited by vestale, 26 August 2021 - 14:48.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tendinta e de a inchiria nu de a vinde.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmirel3003, on 26 august 2021 - 14:46, said:

Niciodata....

Nici eu nu renunt la desktopuri. Am si acasa si la birou. Laptop nu imi iau. Nici tableta. Dar smart phone si TV am.

#10
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Posttavitu, on 26 august 2021 - 14:39, said:

Microsoft dictează cerințele produsului său, Windows. Dacă vrei să folosești Windows trebuie sa respecți cerințele Windows, TPM, Secure Boot, cont Microsoft, etc.

Nu te obligă nimeni sa folosești Windows.

microsoft creaza software care ar trebui sa se muleze pe hardware-ul personal si nu invers. acum vad ca microsoft vrea ca hardware-ul sa se muleze pe windows.

si in plus microsoft pare ca vrea sa controleze si hardware-ul daca vor introduce acel coprocesor de care am pomenit. pai atunci degeaba schimb os-ul daca o parte din hardware va fi efectiv controlata de microsoft indiferent de ce os folosesti.

ti se par ok toate astea?

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Si totusi, MS detine cat din piata OS-urilor desktop? 9x%?

Pentru a face un OS modern, e nevoie de anumite cerinte minime tehnice, care probabil automat se vor gasi incluse pe placa de baza.

Cei cu sistemele mai vechi, vor avea inca X ani la dispozitie Windows 10.
Mai sunt unii care instalau zilele trecute Xp...

#12
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:57, said:

microsoft creaza software care ar trebui sa se muleze pe hardware-ul personal si nu invers. acum vad ca microsoft vrea ca hardware-ul sa se muleze pe windows.

si in plus microsoft pare ca vrea sa controleze si hardware-ul daca vor introduce acel coprocesor de care am pomenit. pai atunci degeaba schimb os-ul daca o parte din hardware va fi efectiv controlata de microsoft indiferent de ce os folosesti.

ti se par ok toate astea?
Dacă citești cărti despre dezvoltarea și istoria sistemelor de operare o să obsevi că software-ul si hardware-ul au evoluat împreună, un fel de simbioză, deci nu este ceva neobișnuit.

Nu îmi pot exprima o părere despre un coprocesor care zici că i-ar permite Microsoft să controloze hardware-ul fără să oferi mai multe detalii concrete.

Există cel puțin 4 platforme hardware pentru PC-uri, x86, ARM, RISC-V, Power-PC. Dacă nu îți convine x86 poți alege alta platformă cu avantajele si dezavantajele aferente.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNeaceasca85, on 26 august 2021 - 14:44, said:

Si telefonul este ceva personal.

Cand am citit titlul am crezut ca vrea sa spuna daca mai sunt necesare PC-urile personale. Posted Image Telefoanele si Smart TV-urile le cam iau locul. Altii au laptop sau tableta.

Nu se compara un PC cu un telefon. De ce ? Tu ai vazut cat de mic e ecranul la telefon ? Nici nu se pune problema.

#14
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@tavitu coprocesorul de care vorbesc e asta: https://www.anandtec...-intel-qualcomm

pt securitate bineinteles.

Edited by abulafius43, 26 August 2021 - 15:16.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,134
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Pioneered in both Xbox consoles and Microsoft’s Azure Sphere ecosystem, the Pluton Security Processor enables a full-stack chip-to-cloud security akin to a Trusted Platform Module (TPM). The TPM has been a backbone of server security over the last decade or more, providing a physical store for security keys and other metadata that verifies the integrity of a system. In the mobile space, a built-in TPM allows for other security verification, such as Windows Hello or Bitlocker.

Deci un mic cip de securitate, care e deranjul?
Securitatea si furtul de date creaza mari probleme.

#16
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@Adm pai exista deja un cip de securitate in procurile amd mi se pare ca se numeste psp iar intel parca are ceva similar.

deci de ce mai e nevoie de inca un cip? si daca se descopera ca si pluton asta are scapari s-ar putea introduce un alt cip care sa fie "mai bun" si tot asa. pana unde va continau asta?

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostAdm, on 26 august 2021 - 15:17, said:

Deci un mic cip de securitate, care e deranjul?
Securitatea si furtul de date creaza mari probleme.

Pacat ca 98% din atacurile cibernetice au la baza "social engineering", care nu poate fi oprit nici daca bagi un cip in oameni...

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

imi pun intrebarea asta dupa ce tot citesc despre ce vrea microsoft sa faca si sa dreaga. mai ales cu win 11. ca trebuie sa ai chestii obligatorii precum tpm si secure boot si update-uri obligatorii

Update-urile se pot opri sau face manual ... oricum, vezi ce au patit pc-urile cu windows fara update-urile de la securitate si au luat acel virus de au criptat fisierele Posted Image . Din cate se pare, cele care avea update-urile la zi, nu au fost afectate


View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

intrebarea e: ce drept are microsoft sa pretinda toate astea pe sisteme personale? daca cerintele astea ar fi pt sisteme industriale/de enterprise/productie etc atunci n-as zice nimic.
MS e o companie, nu ONG sau institutie. Isi poate face produsul asa cum vrea iar tu esti liber sa mergi la concurenta... PS : Poti folosi windows home chiar si la firma, nu e nevoie sa ai enterprise. Denumirile sunt mai mult pentru features-urile pe care le are varianta respectiva


View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

o sa ziceti ca se pot dezactiva sau ocoli si poate ca asa e dar simplul fapt ca trebuie sa recurgi la astea ca sa folosesti computerul asa cum vrei tu ma face sa ma intreb daca pc-ul mai este al tau ori e al altora.
E al tau si tu decizi ce faci cu el

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

ipractic ma face sa nu mai am incredere in propriul pc.
Sa stii ca si al meu se uita urat la mine dupa o zi de lucru

View Postabulafius43, on 26 august 2021 - 14:31, said:

am mai citit ca microsoft vrea sa se introduca un fel de coprocesor in cpu-urile amd/intel cum e la xbox care sa nu poate fi ocolit sau dezactivat. asta cum vi se pare?
toate astea ma fac sa pun sub semnul intrebarii egalitatea pc = personal computer.
Nu iti place, nu iti iei ... adica pana la urma, nu iti baga nimeni pe gat un PC

Edited by Andreysc7, 26 August 2021 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate