Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Recomandari sistem Home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
degady64

degady64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 15.12.2006
Am in cap sa imi cumpar sau mai exact "fac" un sistem Home Cinema. Distanta intre TV si locurile de vizionat/ascultat sunt de cca. 2,5-3 m
Ma intereseaza atat pentru ascultat muzica cat si pentru vizionare filme. Vreau ceva intre entry-level si mid-range.

Am stat si am citit pareri, am analizat si vizionat recenzii, comparatii, etc, atat pe site-urile/forumurile din tara cat si pe cele din afara. Dupa cca 3 saptamani de citit/vizionat, ma gandesc sa imi iau urmatoarele:

TV LG A1 (cca 4.000)
Sistem boxe Jamo S803 cu Dolby Atmos,  partea din fata a sistemului (cca 3.000)
Surround Jamo S 810 (cca 1.000)
Subwoofer - (ma gandeam tot la Jamo, S810, dar nu sunt sigur) cca 1.500
Receiver - (ma gandesc la Onkyo TX-NR 696, Denon AVR-S960H sau Yamaha RX-V6A) cca 3.500

Bineinteles ca o sa le iau pe rand, ca poate mai scad preturile sau prind o oferta. M-am gandit ca mai intai sa cumpar sistemul si receiverul, apoi surround si sub si la final TV.

Aveti alte sfaturi sugestii pentru Sub si receiver AV?
Se incadreaza "partile" alese cu "intregul" sistemului care va rezulta? Se impaca intre ele "partile"?
Ce cabluri si conectori trebuie sa cumpar?
Mai imi trebuie si altceva?

Edited by degady64, 26 August 2021 - 08:59.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://forum.softpe...6#entry28155137
Vezi acolo si in posturile urmatoare care e tendinta la receivere.
TV-ul ,desi e OLED ,e cam slabut(doar pe 60 HZ) ,se gaseau chiar recent la modele din seriile B , C oferte de sub 5000 RON.
Pt ascultat muzica nu te astepta la cine stie ce , receiverele de acel gen nu presteaza nici intr-un caz in modul stereo la fel de bine ca un amplificator dedicat.

#3
degady64

degady64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 15.12.2006

 edigee, on 26 august 2021 - 09:05, said:

https://forum.softpe...6#entry28155137
Vezi acolo si in posturile urmatoare care e tendinta la receivere.
TV-ul ,desi e OLED ,e cam slabut(doar pe 60 HZ) ,se gaseau chiar recent la modele din seriile B , C oferte de sub 5000 RON.
Pt ascultat muzica nu te astepta la cine stie ce , receiverele de acel gen nu presteaza nici intr-un caz in modul stereo la fel de bine ca un amplificator dedicat.
Multumesc. Mut intrebarea acolo.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu trebuie neaprat sa muti intrebarea ,acolo se discuta pe sisteme home cinema in ansamblu , punand desigur accent pe parte de imagine : proiector ,TV.

Edited by edigee, 26 August 2021 - 09:31.


#5
degady64

degady64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 15.12.2006
Am citit pe-acolo, pe linkul dat, dar acolo se discuta de ultimele nouytati si tendinte, dar la "scoruri" substantial mai mari, de ex Denon X6700H care costa cat tot "ansamblul" meu.
Nu am cine stie ce pretentii de la sistem, nici pe partea audio nici pe cea video, stiu ca ceea ce vreau este ceva un pic mai bun decat entry level. Dar fata de 2 boxe de calculator in lateralul TV-ului, este un mare pas inainte.

ma intereseaza daca ceea ce vreau sa imi cumpar vor merge ca ansamblu sau e ceva in neregula au daca exista alte variante mai bune in aceeasi gama de pret.
De asemenea ma intereseaza daca in afara de aparatura mai am nevoie sa cumpar si altceva.

Edited by degady64, 26 August 2021 - 09:58.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca sa te lipesti de gama Q Acoustics daca poti.
Cat despre sub, e bine sa studiezi cat de complexa e problema si sa te pregatesti sa testezi daca iti face diferenta in sistem sau ii faci retur. Conteaza mult spatiul si pozitionarea, ca sa nu mai lungesc o experienta traumatizanta pentru mine, eu am luat o scula foarte OK dpdv tehnic dar sub nici o forma nu am reusit sa-l pun in valoare in spatiul meu.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
TV incerca macar un BX, daca nu reusesti un C1.
Pentru Dolby Atmos e indicat ca boxele sa fie in tavan sau eventual sus pe perete la limita tavanului.
Sub-uri SVS ... doar ca nu se incadreaza in bugetul tau. Nu e deloc o idee rea sub-ul sa fie din aceiasi gama cu restul boxelor dar trebuie testat. Si eu iti recomand sa arunci un ochi si o ureche catre Q Acustics.
Recevier Denon X2700H.

Edited by MD, 26 August 2021 - 10:38.


#8
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 18.08.2009

 degady64, on 26 august 2021 - 08:57, said:


Ma intereseaza atat pentru ascultat muzica cat si pentru vizionare filme. Vreau ceva intre entry-level si mid-range.


Te-ai gandit si la un soundbar ?
Nu stiu, zic si eu.
Eu urmaream la un moment dat preturile la un LG cu Atmos, cred ca s-ar incadra cu succes in gama entry-mid, si ar fi ok ca si buget (comparat cu ce scoruri ai pus tu mai sus).
LG SN10Y era ce urmaream eu, plus inca doua boxe spate ca sa-l faci din 5.1.2 in 7.1.2 (boxele spate LG SPK8-S).
Nu am ascultat.

#9
degady64

degady64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 15.12.2006

 MD, on 26 august 2021 - 10:33, said:

Recevier Denon X2700H.

Foarte buna sugestia. E intr-adevar superior celui la care ma uitasem eu. Multam.

#10
degady64

degady64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 15.12.2006

 overseas, on 26 august 2021 - 10:03, said:

Incearca sa te lipesti de gama Q Acoustics daca poti.

 MD, on 26 august 2021 - 10:33, said:

Pentru Dolby Atmos e indicat ca boxele sa fie in tavan sau eventual sus pe perete la limita tavanului.
Nu e deloc o idee rea sub-ul sa fie din aceiasi gama cu restul boxelor dar trebuie testat. Si eu iti recomand sa arunci un ochi si o ureche catre Q Acustics.
Recevier Denon X2700H.

Am studiat la recomandarea voastra Q Accoustic. Problema este ca va trebui sa pun in perete boxele pt Dolby Atmos, Q Accoustic neavand boxe dedicate.
Dar mi-a venit o alta idee legata de boxe:

In fata: Jamo S805 cu boxe lor Dolby deasupra si S 81 CEN
Sub: Q B12
in spate: Q accoustic 3010i

Ce parere aveti?

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 degady64, on 26 august 2021 - 13:26, said:

Ce parere aveti?

Nu amesteca boxe de la producatori diferiti.

#12
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009
Pentru intrebari/pareri legate de amplificator stereo,am nimerit bine,sau exista alta sectiune?

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Aici
https://forum.softpe...r/page__st__198

#14
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cand ai multe boxe se mai pune si problema pozitionarii, cablurile, mai ales daca sistemul nu ocupa toata camera ci doar o parte. De aia e o solutie buna in tavan o parte din ele.

Pentru Home Cinema trebuie si un minipc de noua generatie, valoare aprox 2000 lei.

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Boxele de Atmos se pun in tavan pentru ca de acolo pot reda cel mai corect efecte nu pentru a nu ocupa camera ...
Asa hai sa ne apucam sa-i spunem ca pentru Home Cinema ii trebuie proiector si o suprafata de proiectie de macar 100" ...
Ce sa faca cu PC in 2021 ? E suficient LG-ul si daca nu-i e multumit de WebOS mai adauga un Chromecast cu Google TV de 300 si ceva de lei.

Edited by MD, 27 August 2021 - 19:14.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Ger0nimo, on 27 august 2021 - 14:43, said:

De aia e o solutie buna in tavan o parte din ele.

In tavan pui doar boxele pentru atmos, altminteri iese o varza acolo. Decat sa pui prosteste boxele, mai bine nu le mai pui deloc si ramai la un sistem stereo bun.

 Ger0nimo, on 27 august 2021 - 14:43, said:

Pentru Home Cinema trebuie si un minipc de noua generatie

Nu trebuie PC deloc, aia este o optiune personala.

Edited by razor01, 27 August 2021 - 19:09.


#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Eu am sistemul asta in 7.1, nu vorbesc din auzite. Si toti "profesorii cu stereo" care l-au ascultat au promis ca isi fac si ei acasa. Nici unul nu a zis ca ramane la stereo.
Are 4 boxe in tavan fara sa se intample nimic.  Si are si minipc, singurul dispozitiv care citeste tot, audio sau video si acum si peste 5 ani. Singurul dispozitiv care iti procura orice film sau melodie daca stii unde sa cauti. Poate voi avea timp sa-l prezint cum merita, intr-un thread separat.

Ceea ce conteaza in calitatea auditiei, ca acolo e problema, e sursa(mp3, flac, sacd, bluray, etc) si reglajele pe care fiecare la face. Plec de la premisa ca obiectele, tv, boxe, receiver, minipc, etc, sunt de o calitate buna cel putin.
1. Sursa, pentru ca la un mp3 de 128 nu poti sa pretinzi nimic. La fel la un SACD inregistrat prost. E plina piata de concerte sau melodii trase prost! Daca sursa e ok ai rezolvat pe jumatate.
2. Reglajele depind de cunostintele, urechea, fiecaruia. Totul se poate regla. La final important e rezultatul, "urechile sa fie gadilite intr-un mod placut superb"!

Attached Files



#18
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 05.07.2007
important este ca tu esti multumit :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate