Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Psihoza Elon Musk

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#181
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Post_-livio-_, on 01 septembrie 2021 - 11:43, said:

dar cine e? ca tot vorbesti din carti despre ceva despre ce ai demonstrat ca nu cunosti.

Nu e problema mea asta, problema mea e ca te-am invitat sa-mi zici ce intelegi tu, m-ai trimis sa citesc salata de wikipedia. unde scrie de ex. "The Crown [..] is used to designate the monarch" si "The Crown's powers are exercised [..] by the monarch"
D'aia zic, nu stiu ce ai inteles tu din ce-ai citit acolo, e un pic misterios ca ma trimiti sa citesc fara sa-mi zici ce anume vrei sa citesc in salata aia, dar tu vrei sa discuti cu mine

Edited by criztu, 01 September 2021 - 11:52.


#182
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
si ti-am raspuns, frumos, scurt si la obiect si te-am invitat, la fel de frumos sa citesti si in alte parti daca mai ai nelamuriri.
daca ai probleme la tradusul din engleza te ajut, nu e problema, dar cum ziceam, wiki trateaza ok diferenta dintre monarh si coroana.

#183
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Mi-ai raspuns ca Coroana e Statul.
Stat e si Romania, iar Romania nu e Coroana.

#184
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
si ce anume nu ai inteles?
si legatura cu uk unde e? sau macar paralela

#185
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Ti-am zis: Coroana necesita Monarh. e cu alte cuvinte, Statul Monarh, sau Monarhia - o linie de sange, o familie, un statut transmis din tata in fiu, nu pe alta cale.
Statul Romania nu e pur si simplu "stat". e Stat National, adica reprezentantii natiunii sunt constituiti ca Statul National.
Statul UK nu e pur si simplu "stat". e Monarhie Parlamentara, adica o asociere intre un Stat National constituit din reprezentantii natiunii, si Coroana care e Monarhul.

Edited by criztu, 01 September 2021 - 12:37.


#186
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
corect, necesita monarh, ceea ce inseamna ca sunt 2 entitati separate chiar daca lucreaza ca una singura in anumite momente.
ce legatura are Romania aici si de ce o aduci in discutie?
da si nu, ai parlamentul si coroana, iar primul ministru are o parte din puterile coroanei si le poate folosi fara monarh, cum ar fi sa declare razboi, pace si altele.
dar asta e doar un mod complicat de a spune ce am spus eu de la bun inceput.

#187
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Daca nu intelegi ca ti-am dat exemplul statului Romania ca sa intelegi ca Coroana nu e pur si simplu "statul", nu stiu cum o sa putem noi dialoga, cum sa ma fac inteles de tine..

#188
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
simplu, prin a sta la obiect si nu a divaga spre toate exemplele inutile si care nu au treaba cu povestea.
ce rost are sa descrii un lucru printr-o "definitie" mult prea complexa cand poti rezuma la cateva cuvinte?

#189
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Bai dar trebuie sa recunoaștem ca obsesiile cu monarhia unui stat sint ceva nou fata de conspiratii,e obișnuite cu evrei!

#190
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
dupa atatea minciuni insirate trebuia sa fie ceva-ceva de care sa se lege, doar ca nici acolo nu stie toata povestea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate