Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Aventura in Programare---Sfaturi/opinii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021
Salut,

Apelez la opiniile dvs de experti, cu următoarea situație:

Sunt economist (la a doua tinerețe :)))) ) și caut sa învăț programare (am cunostinte de baza din liceu, plus on and off, căutând sa automatizez primar diverse taskuri din finance). Partea de logica  de programare și structuri îmi sunt familiare).

Nu imi caut job in IT, vreau sa fiu capabil sa folosesc programarea ca instrument pentru profesia mea principala, prin care sa pot extrage date din surse publice și sa le aplic câțiva algoritmi prin care sa pot face câteva judecați de valoare cu privire la datele respective.

Ca limbaj de programare, m-am oprit la Python, am făcut cursuri pe codecademy, lucrurile merg bine. Ideea e ca m-am blocat la conceptele de OOP, sunt cam confuzionat :))).

Ma simt cam ca la o bifurcatie, un pic demotivat și încerc sa găsesc surse de informații noi sau opinii ca sa fac un re-boost al motivării și sa accelerez înțelegerea pârtii de OOP. De exemplu, acum câteva zile, am încercat sa încărcate un algoritm pe google cloud și m-am simțit cam pierdut....nu prea am înțeles mare lucru.

Este Python o alegere buna comparativ cu Java? Nu caut sa programez rachete, ci doar sa am la îndemână un mediu relativ bun e optimizare.

Ar fi alte segmente pe care ar trebui sa le acopar? SQL? Am invatat exclusiv singur și simt ca sunt cam swaitzer, adică cu multe goluri și simt nevoia unei carti care să-mi dea un "helicopter view" cu privire la protocol de transfer de date, cum se "înțelege"acest protocol cu limbajul de programare etc (cunosc de unde isi are originile sistemul binar al funcționarii calculatoarelor :))).

Ceva sfaturi, opinii? Orice gând, chiar la mișto sau diverse răutăți e posibil sa mă ajute, așa ca nu va rețineți...


Mersi frumos.

#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ca sa intelegi ai nevoie de proiecte practice, nu didactice.

La OOP ce nu intelegi? Un obiect este o variabila, are adresa de memorie, marime ca un array, diferenta este ca intr-un array poti stoca variabile de acelasi tip pe cand intr-un obiect variabile de tipuri diferite si functii. Chiar daca pare absurd si functiile ocupa loc in memorie, nu doar variabilele. Nu pare logic - pentru ca daca un integer ocupa 4 octeti o functie sa ocupe cat?

Anyway... Trebuie proiecte care sa aiba o finalitate sa intelegi ce si cum, altfel cursurile sunt abstracte si academice, nu poti lega teoria de practica, decat foarte vag.
De exemplu incearca sa automatizezi un  task de la lucru pe care il faci manual. Poti sa incarci un Excel si sa faci o verificare automata (pe care acum o faci manual) sau sa copiezi date din tabele in functie de niste reguli, nu stiu ce faci mai exact si mai concret ca econimist, dar poti sa faci un proiect prin care sa iti automatizezi ce se poate, si acolo te vei lovi de intelegerea teoriei.

Edited by PlatonX, 26 August 2021 - 09:43.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmbn294, on 25 august 2021 - 19:18, said:

Nu imi caut job in IT, vreau sa fiu capabil sa folosesc programarea ca instrument pentru profesia mea principala, prin care sa pot extrage date din surse publice și sa le aplic câțiva algoritmi prin care sa pot face câteva judecați de valoare cu privire la datele respective.

Foarte bun Python, s-a dezvoltat un intreg ecosistem in jurul sau pentru asa ceva.

Si SQL e bun de stiut si usor de invatat.

Edited by dani.user, 26 August 2021 - 10:58.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmbn294, on 25 august 2021 - 19:18, said:

Nu imi caut job in IT, vreau sa fiu capabil sa folosesc programarea ca instrument pentru profesia mea principala
Sa stii ca nu exista "programare hobby" si "programare pro"! Exista programare cu tot ce implica. Asa ca ori te tii de ea si vei constata ca iti va consuma timp si nu mai ai rezerva pentru alta meserie ori iti vezi de meseria actuala si te folosesti de un programator sa-ti rezolve ce necesitati ai.

Edited by neagu_laurentiu, 26 August 2021 - 10:51.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Am mai intalnit economisti care foloseau "programare hobby" pentru a analiza date. Nu scriau cod de productie, dar isi usurau mult munca.

#6
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Eu provin din economist la prima tinerete insa nu mai este hobby Posted Image

Primul lucru care mi-a venit in minte este Sql asta se aproprie de profesia ta, sa inveti sa faci requesturi de tot felul  "Select...From....etc"
n-as spune ca este si cea mai logica parte din programare.

Apoi in cazul ca pleci spre programare oriunde ai ajunge, tu nu ai tangenta in profesie, orice modificare a codului sursa are consecinte, in profesia ta esti doar un utilizator,
acolo intri in alta barca.

Partea cea mai usoar de atins cel putin asa am impresia cat am avut acces eu, este cea de Business Intelligence s-ar traduce informatica decizionala,
am utilizat la timpul respectiv Qlik si pentru un economist ar veni usor de asimilat, ce este drept am folosit asta dupa ce am terminat facultatea de informatica
si poate este doar impresia mea subiectiva.

Edited by iulian_1976, 26 August 2021 - 11:26.


#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Si eu cam tot acelasi lucru fac, sau am facut. Poti sa mergi in continuare pe python, eu pentru a-mi automatiza diverse chestii am folosit VBA. Foloseam mult excel. Apoi am trecut la tool-uri de ETL (Knime e free si se impaca bine cu python si cu fisierele excel, poti face foarte multe operatii de procesare si manipulare de date, mai sunt si Alteryx, ODI etc). Daca ajungi sa le folosesti pe astea nu cred ca ai nevoie de mai mult.

#8
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021

View PostPlatonX, on 26 august 2021 - 09:42, said:

Ca sa intelegi ai nevoie de proiecte practice, nu didactice.

La OOP ce nu intelegi? Un obiect este o variabila, are adresa de memorie, marime ca un array, diferenta este ca intr-un array poti stoca variabile de acelasi tip pe cand intr-un obiect variabile de tipuri diferite si functii. Chiar daca pare absurd si functiile ocupa loc in memorie, nu doar variabilele. Nu pare logic - pentru ca daca un integer ocupa 4 octeti o functie sa ocupe cat?

Anyway... Trebuie proiecte care sa aiba o finalitate sa intelegi ce si cum, altfel cursurile sunt abstracte si academice, nu poti lega teoria de practica, decat foarte vag.
De exemplu incearca sa automatizezi un  task de la lucru pe care il faci manual. Poti sa incarci un Excel si sa faci o verificare automata (pe care acum o faci manual) sau sa copiezi date din tabele in functie de niste reguli, nu stiu ce faci mai exact si mai concret ca econimist, dar poti sa faci un proiect prin care sa iti automatizezi ce se poate, si acolo te vei lovi de intelegerea teoriei.
Fara sa fiu lingau, apreciez raspunsul pentru ca e foarte la obiect.

Intr-adevar, sunt lucruri care nu par (pentru mine) a avea o logica inca in mintea mea, dar ma fortez sa le invat papagaliceste. De exemplu, sintaxa de instantiere a unui obiect dintr-o clasa, sau metoda/metodele de folosire a unui obiect.

Referitor la proiecte, nu am alte proiecte decat ceea ce incerc sa-mi generez singur din nevoia existenta de a trage niste concluzii pe baza unor serii de date.

Si mai e ceva: daca la modul teoretic sunt lucruri care imi sunt clare, cand ma apropii de tastatura, parca ma musca si nu stiu cum sa organizez programul, module etc. Cred ca e un gap in mintea mea intre ceea ce stiu teoretic si abilitatea de a scrie cod.

#9
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021

View Postneagu_laurentiu, on 26 august 2021 - 10:50, said:

Sa stii ca nu exista "programare hobby" si "programare pro"! Exista programare cu tot ce implica. Asa ca ori te tii de ea si vei constata ca iti va consuma timp si nu mai ai rezerva pentru alta meserie ori iti vezi de meseria actuala si te folosesti de un programator sa-ti rezolve ce necesitati ai.

Cu riscul de a parea arogant, in segmentul meu de competenta pe partea economica, nu prea mai am de invatat, asa ca nu prea mai aloc deloc timp pentru imbunatatire in zona asta. Progresul, pentru mine, e de acum abilitatea de a jongla cu mai multe date si a le "toca" mai repede, asa ca am resurse de timp pentru asta.

#10
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021

View Postdani.user, on 26 august 2021 - 10:59, said:

Am mai intalnit economisti care foloseau "programare hobby" pentru a analiza date. Nu scriau cod de productie, dar isi usurau mult munca.
Da, cam acolo sunt si eu, asta caut.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdani.user, on 26 august 2021 - 10:59, said:

Nu scriau cod de productie, dar isi usurau mult munca.
Faptul ca au ajuns la un nivel sau altul, inteleg, dar a invata programare e la comun pentru toti.

#12
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
De obicei din CRUD cam toti fac R si atat, cand incepi cu modificari etc trebuie sa stii programare dincolo de hobby.

El doreste OOP aici este altceva, eu am facut Java in facultate deci probabil sunt subiectiv si aici.
Apoi este corect sa inveti OOP fara sa stii procedural?  Iarasi n-am testat asta pentu ca eu am inceput cu C in facultate.

El le-a inceput oarecum invers precum se invata programarea si este si logic sa fie din ce in ce mai greu.

Edited by iulian_1976, 26 August 2021 - 12:00.


#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@mbn294: ai un like pentru ca vezi programarea ca o unealta care sa te ajute in domeniul tau.

Python e foarte OK, pentru ce descrii; facil pentru incepatori si bine suportat cu tot soiul de librarii.
Mai tarziu, daca vei ajunge sa faci lucruri mult mai complexe... mai tarziu nu e acum. Mergi mai departe cu Python, si vei vedea la momentul respectiv daca apare acest "mai tarziu".

SQL e bine de stiut.

Nu inteleg care e treaba cu optimizarea.

OOP... nu m-as stresa foarte tare - oricum varianta din Python e cam varza.

Un sfat: incearca sa-ti impui teluri realiste, pe care sa le duci la indeplinire. E normal sa nu poti rezolva probleme complexe de la inceput. E normal sa nu intelegi.
Incearca sa folosesti mereu lucrurile pe care le intelegi - mici programele care chiar fac ceva; pe langa asta poti invata cate-un concept nou.

Nu cred ca e o idee buna sa urmezi un curs pentru ca apoi sa incerci sa aplici tot ce s-a prezentat acolo.

#14
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postmbn294, on 26 august 2021 - 11:39, said:

, e de acum abilitatea de a jongla cu mai multe date si a le "toca" mai repede, asa ca am resurse de timp pentru asta.
Treci pe SQL, invata-l sa fie expert in el (inclusiv recursivitate SQL) , asta insemnand sa faci queriuri optimizate care sa foloseasca cele mai putine resurse si sa agrege cat mai multe date si fa-te Data Analyst cu specializare in Business Intelligence.(QlikView  si Tableau) si astfel devii si Tableau Developer.
In Romania, in 2 ani castigi cu 30% mai mult azi pe un job ca asta decat ca Python developer sau C++ developer.Posted Image
Alaturi de experienta in Economie devi lejer Business Analyst cu specializare pe Date.

Si in doi ani iti poti trece Data Analyst/Business Analyst with data governance/Tableau developer pe CV.

Edited by YalFa, 26 August 2021 - 22:04.


#15
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021

View PostYalFa, on 26 august 2021 - 21:59, said:


Treci pe SQL, invata-l sa fie expert in el (inclusiv recursivitate SQL) , asta insemnand sa faci queriuri optimizate care sa foloseasca cele mai putine resurse si sa agrege cat mai multe date si fa-te Data Analyst cu specializare in Business Intelligence.(QlikView  si Tableau) si astfel devii si Tableau Developer.
In Romania, in 2 ani castigi cu 30% mai mult azi pe un job ca asta decat ca Python developer sau C++ developer.Posted Image
Alaturi de experienta in Economie devi lejer Business Analyst cu specializare pe Date.

Si in doi ani iti poti trece Data Analyst/Business Analyst with data governance/Tableau developer pe CV.

Hmmm….mersi frumos pt sugestii dar, asa cum am mentionat de la inceput, nu imi caut job in IT.

Mersi oricum pentru timpul alocat de a scrie cateva ganduri.

#16
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

Quote

reau sa fiu capabil sa folosesc programarea ca instrument pentru profesia mea principala, prin care sa pot extrage date din surse publice și sa le aplic câțiva algoritmi prin care sa pot face câteva judecați de valoare cu privire la datele respective.
Asta este definitia de manual a unui Business Analyst.

PS:vezi ca acum se cauta ca painea calda, Business Analyst sau Data Analyst cu experienta in Cloud (GCP, Azure, AWS) .Ideea e ca iti  un cont la un cloud provider si acolo iti scrii tu softwareul tau pe un hardware virtualizat si on-demand si customizat dupa cum vrei tu.

De asemeni in perioada Octombrie si Februarie la noi in Romania se da "drumul" la joburile libere, pt ca atunci s-au facut bugetele pt anul viitor, in sensul ca atunci este fluxul mare de cerere si oferta.

Edited by YalFa, 27 August 2021 - 17:06.


#17
mbn294

mbn294

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2021

View PostYalFa, on 27 august 2021 - 17:00, said:

Asta este definitia de manual a unui Business Analyst.

PS:vezi ca acum se cauta ca painea calda, Business Analyst sau Data Analyst cu experienta in Cloud (GCP, Azure, AWS) .Ideea e ca iti  un cont la un cloud provider si acolo iti scrii tu softwareul tau pe un hardware virtualizat si on-demand si customizat dupa cum vrei tu.

De asemeni in perioada Octombrie si Februarie la noi in Romania se da "drumul" la joburile libere, pt ca atunci s-au facut bugetele pt anul viitor, in sensul ca atunci este fluxul mare de cerere si oferta.
NU imi caut job.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Felicitari YalFa
https://forum.softpe.../1175189-yalfa/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate