Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Simptome dupa a doua doza de vaccin anticovid

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe mine cel mai mult ma amuza atunci cand pandemia ia pauza vara dupa care revine toamna...si asta in conditiile in care indivizi fara pregatire medicala prezic cu cateva luni inainte cate valuri vor fi, ce mutatii vor suferi, etc. La vara viitoare banuiesc ca iar va fi in pauza....

#38
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Ati transformat si topicul asta in ceva nefolositor. nu era mai bine si mai folositor in schimbul unor pareri sa fi scris fiecare ce a experimentat si atât in urma vaccinurilor?

Edited by mellbo, 26 August 2021 - 09:32.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View PostValmont43, on 26 august 2021 - 08:57, said:

Asta urmeaza sa vedem peste 1-2 ani....inca nu stim.

In acelasi timp, pentru covid nu trebuie sa astepti 1-2 ani, deja stii care sunt consecintele posibile si probabilitatea de a se intampla.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjpadrecito, on 25 august 2021 - 11:51, said:

Suntem in UK, cu [...] medici de Ev Mediu,


Posted Image Posibil sa nu ai habar ce inseamna Evul Mediu, altfel nu ai fi vorbit asa. In plus habar nu ai ce insemna un "medic" din anii  600-1500 (cu aproximatie). Uneori tratau ranile cu rahat de om/animal, iti dadeau sa bei mercur, iti bagau rahat in ranile care supurau etc.. Ai patit asta in UK?

Edited by MembruAnonim, 26 August 2021 - 10:16.


#41
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Posibil sa am habar :

- exemple de prieteni ai caror parinti bolnavi de cancer, au primit tratament cu Paracetamol (si atat)
- eu la urgente:  n-ai covid, ai pericardita, mergi acasa, ca trece de la sine (de pericardita netratata poti muri, eu am fost in aceasta situatie).
- sotia cu tiroida hashimoto, analize constant incomplete , i-au dat antidepresive
- eu cu long covid, palpitatii la inima, mi-a dat antidepresive.

Desigur, medici de Ev Mediu era doar o figura de stil…

Later Update:

Am facut o programare la Regina Maria prin Teams cu un neurochirurg roman.
Sotia a capatat o polineuropatie, cel mai probabil de la vaccin (pt ca a simtit la fel si la prima doza) si are si simptomele unei nevralgii occipitale, posibil cauzata de Hashimoto, sau/si de probleme ale coloanei cervicale.

Daca sunam la medicul de familie aici, or sa vrea sa o treaca pe paracetamol si nurofen, refuzand orice investigatii.
Neurochirurgul a recomandat RMN si raze la coloana cervicala stand in picioare.

Le pot face la privat, desi costa foarte mult.
Cea mai mare problema: pe banii tai, nu poti sa faci programare la privat decat daca iti da med de familie scrisoare medicala, platesti, rezultatul nu il primesti tu, doar medicul de familie, suni pt rezultat, raspunde acru receptionera, care iti spune ca n-ai nimic (cazul meu, unde dupa CT la rinichi, care imi dau dureri si acum, eu nu am nimic si nu am un motiv bun sa primesc rezultatul, iar ca ma dor rinichii, nu intelege motivul si ar trebui sa iau Fluoxetine sa ma linistesc).
Ca sa ajungi la rezultat trebuie sa il soliciti in scris, sa platesti catre medicul de familie o taxa, intre 12 si 50 de lire si sa ai un motiv bun pt a solicita acel rezultat, iar ei se vor gandi daca ti-l dau sau nu, caci nu sunt obligati sa o faca.
Asta dupa ce ai dar cateva sute bune, nici rezultat nu ai, nici interpretare nu primesti, ci ramai cu boala si cu banii dati.

Acum poate veti intelege…

Multumim

Edited by djpadrecito, 26 August 2021 - 10:53.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjpadrecito, on 26 august 2021 - 10:48, said:

- eu la urgente:  n-ai covid, ai pericardita, mergi acasa, ca trece de la sine

Da-mi voie, te rog, sa ma indoiesc profund de cele scrise de tine. As putea chiar sa imi rezerv dreptul sa cred ca minti. UK a fost intr-o situatie extrema din cauza pandemie, astfel ca imi este imposibil sa cred  ca medicii nu ar fi facut o testare sa vada daca intr-adevar ai sars-cov-2. Sa vii tu si sa spui ca medicii au mers la nimereala ghicind in globul de cristal ca nu ai covid....

Edited by MembruAnonim, 26 August 2021 - 10:58.


#43
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Da, am omis sa scriu ca mi s-a facut test covid, deci nu am avut covid, aveam altceva, pt care trebuia sa primesc tratament de specialitate, nu sa fiu trimis acasa sa ma zbat cu 39,8 C temperatura…

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjpadrecito, on 26 august 2021 - 10:48, said:

- eu cu long covid

View Postdjpadrecito, on 26 august 2021 - 11:01, said:

mi s-a facut test covid, deci nu am avut covid,

Eu nu mai continui discutia. Se vede ca n-am cu cine discuta. Dpmdv adevarul din vorbele tale este precum vantul, acum bate intr-o poarte, peste 5 minute in alta parte. Adica mai pe scurt, imi rezerv dreptul sa cred ca minti/infloresti big time.

Bafta ! Posted Image


edit: totusi, ai putea avea mai mult respect pentru medici in general. Sa faci o comparatie cu ei si cei din Evul mediu... este cale lunga... chiar si o comparatiue fortata nu isi are locul, este total deplasat ce ai spus..

Edited by MembruAnonim, 26 August 2021 - 11:11.


#45
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Stimate domn!
In iulie 2020 am avut pericardita , am fost testat, nu am avut covid
In decembrie 2020 am avut covid , am fost testat, dupa care a urmat Long Covidul, care inca isi mai arata coltii.

Deci sa emiti astfel de comentarii la adresa mea, astfel de false judecati, ai putea sa intrebi.

Nu scriu de dragul de a scrie si nu am interes sa mint, nu m-ar ajuta cu nimic

O zi frumoasa !

Edited by djpadrecito, 26 August 2021 - 11:10.


#46
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Buna ziua la toata lumea. Grecia se afla in zona rosie, daca am vaccinul facut si am certificatul, mai este nevoie sa stau in carantina? Multumesc.

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Nu.

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View PostNewRom, on 27 august 2021 - 11:42, said:

Buna ziua la toata lumea. Grecia se afla in zona rosie, daca am vaccinul facut si am certificatul, mai este nevoie sa stau in carantina? Multumesc.
da

#49
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021

View PostGlCA_Contras, on 08 septembrie 2021 - 18:48, said:

da
Nu inteleg nimic, atunci care mai este treaba cu libera circulatie daca tot trebuie sa stai in carantina avand vaccin.

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
scuze ma gandeam la testul covid nu la vaccin :)

Quote

Dacă o persoană vine din zona roşie, fie este vaccinată sau trecută prin boală, fie intră în carantină. Testul nu mai scuteşte de carantină.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNewRom, on 08 septembrie 2021 - 18:50, said:

Nu inteleg nimic, atunci care mai este treaba cu libera circulatie daca tot trebuie sa stai in carantina avand vaccin.

Pai vezi ca te-ai bagat cu intrebarea ta in alt topic, cu un cu totul alt subiect... Ai simptome dupa vaccin ?
Daca se raspunde la subiect...

Ai topic de Grecia aici - https://forum.softpe...ntelor-noastre/

Si ... Nu... Nu e nevoie. Am venit eu acum cateva zile de-acolo.

#52
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
La obiect:
Mai ai simptome. de care?

#53
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
va salut, marti 14.09 m-am vaccinat cu prima doza de vaccin Moderna. Am 36 de ani si pana marti eram in cea mai buna forma a vietii mele, cu nici o raceala in ultimii 3 ani si la 2 kg sub greutatea ideala.

Am fost sceptic cu privire la vaccin dar nu am fost impotriva lui. M-am decis sa ma vaccinez fiindca anticipam tot felul de restrictii pentru nevaccinati care intre timp s-au si materializat. Un alt factor care a contat in decizia de vaccinare a fost ca cei care sunt impotriva vaccinului din cercul meu de cunostinte au cel putin o doza de ciudatenie si nu sunt foarte bine informati.

Miercuri seara 15.09 am simtit amorteli minore la mana stanga si dureri in piept. Apoi joi a inceput sa amorteasca si mana dreapta, am facut putina febra (37.2) si am luat parasinus 2 zile, iar durerile in piept persistau. Vineri amorteala in main deja era deranjanta si a inceput sa amorteasca si piciorul stang in schimb durerile in piept s-au atenuat. Sambata 18.09 m-am trezit cu ambele maini amortite si mai tare ca in zilele precedente astfel ca m-am prezentat la urgente.

Acolo mi s-au facut diverse investigatii printre care si analize de sange, electrocardiograma, mi s-a administrat calciu prin perfuzie, si teste pentru reflexe. Electrocardiograma si analizele de sange au iesit bune, apoi m-au trimis acasa prescriindu-mi suplimente alimentare pentru sistemul nervos si magneziu. Mi s-a zis si sa-mi fac programare la neurolog pentru o electromiografie.

Spre seara cand mancam desertul am avut probleme la inghitire cu greu am reusit sa termin.

Astazi 19.09 cand m-am trezit aproape ca nu mai aveam amorteli, dar vad ca acuma revin. Am reusit sa mananc de dimineata cu mici probleme la inghitire.


Va invit sa spuneti daca ati avut si voi ceva asemanator si cum v-ati tratat, dar si daca ati avut alte efecte adverse care apar sau nu in prospectele vaccinurilor.

#54
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
nu stiu direct pe nimeni sa fi avut asa ca tine..succes si mai posteaza evolutia

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate