Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

The Green Knight (2021)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
The Green Knight (2021)

In anul in care am terminat liceul (1982), in librarii a aparut o carte cu un titlu mai ciudat: "Sir Gawain si Cavalerul Verde", un roman medieval cu autor necunoscut. Multi ani aceasta carte a stat in librarii, nevanduta. Intr-un final, dupa doi-trei ani am cumparat-o si eu iar de citit, tot asa, am citit-o peste cativa ani, deoarece era scrisa intr-un stil insuportabil, greoi (asa cum a tradus Romulus Vulpescu romanul Gargantua). In roman este vorba de aventurile lui Sir Gawain, un cavaler al Mesei Rotunde.

Filmul de fata este despre acest cavaler, insa povestea este total diferita de ceea ce am citit eu. M-am documentat oleaca si am aflat ca intre timp un scritor englez a rescris-o si romantat-o sub acelasi titlu "Sir Gawain si Cavalerul Verde" insa a facut-o mai accesibila cititorilor. Dupa aceasta din urma varianta este facut filmul.

S-ar putea sa nu va placa insa actorii joaca impecabil, decorurile sunt impecabile iar actiunea filmului nu te trimite la somn. Initial am crezut ca este un film mai ciudatel facut de M. Night Shyamalan (The Sixth Sense, Lady in the water, Signs, The Last Airbender etc). Gasiti si traducere.

Interpreti: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury si nesuferitul de Barry Keoghan.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sS6ksY8xWCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
A24 sunt jupani cand vine vorba de facut filme, mi-au placut majoritatea, au un stil unicat si mult profesionalism, cauta si Lamb.

#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Pare interesant filmul.Mutra aia ciudata,parca cere pumni a lui Barry Keoghan Posted Image Posted Image Posted Image

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cavalerii mesei indiene

Edited by razor01, 25 August 2021 - 09:53.


#5
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Indienii sunt noii englezi.
Londra pentru noi / Este Mumbai 2.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am crezut ca e vorba despre un ecologist.

#7
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postflorinbad, on 25 august 2021 - 06:47, said:

iar actiunea filmului nu te trimite la somn.

Ba fix la asta m-a trims, de vreo doua ori chiar.
Dupa film m-am uitat la niste recenzii, sa vad poate nu am priceput eu vreun hidden meaning. Nope, just boring af. Merge de-un 5/10 pentru decoruri si acting

Edited by alexneo, 25 September 2021 - 01:25.


#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Am stiut ca nu e mare lucru de filmul asta, si nu m-a dezamagit. Cred ca e cea mai timpita poveste spusa prin intermediul filmului, vrind totusi sa spuna ceva notabil. Pina la urma, citind povestea lui Gawain, nu prea stii de ce e asta un personaj demn sa fie mentionat in vreo legenda, si poate ca i-au facut un serviciu cu spin-off-ul asta, dar fuck-it, tot de cacat ar fi fost si daca s-ar fi sacrificat si povestea lui ar fi fost ca-n filmul asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate