Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La kickbox si la Tae Kwon Do se face intarire la tibie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna seara,

Am o intrebare la kickbox si la tae kwon do se face si intarire la tibie? Intreb pt ca nu imi place si dupa ce te lasi o vreme de treaba te doare tot la fel de tare ca atunci cand faceai intaririle. Am discutat cu mai multe persoane care stiu ce vorbesc si mi-o zis ca si lor li se pare o pierdere de nervi si timp.

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Asta e ca intrebarile la Radio Erevan. Se face, dar de obicei inmuiere, nu intarire.

#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Sau pe principiul compensatiei, daca se intareste intr-o parte, se inmoaie in alta...

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
"Intaririle" nu le faci ca sa nu mai doara.

#5
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Depinde de nivelul vizat, de ce îți dorești...
Am colegi la sala care stau prost cu tibiile si ma distreaza sa vad cum se stramba la orice blocaj.
In alta ordine de idei, ala care nu suporta blocajul pe propria lovitura nu are cum sa loveasca corect sau în forță deci sa aleaga sporturi fara contact.

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 bogdy23, on 24 august 2021 - 19:33, said:

Buna seara,

Am o intrebare la kickbox si la tae kwon do se face si intarire la tibie?

Ce ma amuza chestia asta cu "intarire la tibie". De fapt iti nenorocesti terminatiile nervoase din zona de contact si nu (mai) simti durerea, dar nu iti intaresti tibia. Mai e si situatia in care creezi microfisuri in tibie si se depune calus - poate fi considerata si asta o "intarire". In schimb, ce (cam) uita lumea sa spuna e faptul ca toti cei care si-au facut "intarirea tibiei", peste ani au probleme in zona respectiva, cel putin dureri, daca nu chestii mai grave....

#7
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Prin lovirea repetata a osului, atentie, fara a cauza leziuni sau dureri creste densitatea masei osoase in zona respectiva. Lovirea poate fi facuta la inceput cu un creion, apoi cu o coada de matura dar totul in limite suportabile. Daca ajungi sa dezvolti calus pe tibie inseamna că te-ai grabit, ca ai lovit prea tare.
Desensibilizarea terminatiilor nervoase se face prin rularea unui băț peste tibie. La acest procedeu se poate exagera fara consecinte.
În legătură cu problemele care ar putea apărea, nu apar. 😆 Dar daca incepi sa dai ca prostu' in copaci inca de la început...



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate