Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Salut, cum as putea invata sa inot da` fara sedinte?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Stefanescu12

Stefanescu12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2021
Salut, am aproape 17 ani si inca nu stiu sa inot.
De mic nu prea am fost la "pisicina" "mare", si chiar daca mergeam nu ma duceam unde era apa mai mare ca nu stiam sa inot :).
Imi puteti da un site, sau niste raspunsuri cum as putea sa invat sa inot mai rapid?

#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007
Nu ai cum sa inveti sa inoti citind niste sfaturi de pe net.
Lucrul asta se poate face doar intrand in bazin.
Mergi cu cineva care stie sa inoate si sa-ti dea cateva sfaturi.
Nici nu e recomandat sa mergi la apa mare pana nu stapanesti bine inotul.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie sa inveti cu cineva care stie, apoi iti trebuie o pluta de aia de spuma si ochelari ca sa nu te sperii cand iti intra apa in ochi. Mai departe cu ambitie si filumete de youtube vei reusi, dar incearca la piscina nu la mare sau in alt loc unde sa te poti inneca. :)

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Sincer, îți recomand să iei lecții. Eu "am învățat" the hard way, respectiv am căzut în piscină la adâncime mare și am reușit să nu crăp. Dar mișcările sunt haotice și ineficiente, tehnica sub-zero. E mult mai ușor să înveți bine de la bun început, decât să uiți ce ai învățat/te-ai obișnuit prost și s-o iei de la capăt. Crede-mă, sunt mai bine de 30 de ani de la evenimentul cu pricina, și tot regret că nu am avut ocazia să învăț să înot corect.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am invatat sa inot singura. In piscine si la mare. Iti recomand sa incerci intr-o piscina pentru inceput si sa folosesti o mini saltea gonflabila de care sa te ajuti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pFN2n7CRqhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am invatat sa inot singur cand eram marisor, dupa care adult fiind am luat lectii cu instructor, cu o grupa de inot si am invatat sa inot corect. Mare diferenta.
Intr-un oras mare, la o grupa de initiere, un curs de vreo 10h nu poate fi prea scump, probabil in jur de 300-400 lei ? Dar merita.
Dupa aia am mers mult timp la bazin si am avut satisfactii, pana cand am cules o ciuperca rezistenta. Eu credeam ca ciupercile sunt doar in padure...

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Găsește o minge, un colac, o bucată de lemn, ceva ce plutește și poți ține în mână. Stai în apă, ții mâinile pe acel obiect și te propulsezi din picioare. Tot ce vrei să faci e să împingi acea plută dând din picioare, iar picioarele să le simți la suprafața apei, nu la fund. Nu te interesează partea din față a corpului, poți chiar să bagi capul sub apă, nu trebuie să stea la suprafață, tot ce vrei să faci e să dai din picioare.

Odată ce îți iese mișcarea asta, renunți la plută și poți înota ținând mâinile în față, doar din picioare. Mai târziu, restul stilurilor sunt ușor de învățat, odată ce te poți ține la suprafață din picioare.


Eu așa am învățat, pe la 9-10 ani. Prima parte am făcut-o cu instructor, dar pe urmă am renunțat, pentru că era un bădăran, ne bătea, așa că am învățat singur, la mare.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sa retinem, in primul rand, ca omul e, de regula, un pic mai usor ca apa. Daca nu te misti deloc, plutesti.
Ai 17 ani, deci legea lui Arhimede e proaspata in mintea ta, asa ca hai sa o folosim intr-un scop nobil.
Recapitulare: Corpul tau, scufundat in apa, este impins de jos in sus cu o forta egala cu greutatea volumului lichidului dezlocuit. Mai simplu, cu cat volumul corpului tau IMERSAT IN APA e mai mare, cu atat apa te va impinge mai tare spre suprafata.

Ca sa inveti sa inoti, e bine sa stii prima data cum sa nu te ineci.
Cum te ineci? Simti apa peste barbie, intri in panica si incerci sa scoti capul plus cat mai mult din corp deasupra apei. Astfel, volumul corpului tau IN APA se micsoreaza, forta de impingere a apei scade, asa ca trupul coboara inapoi si, din inertie, ajungi cu nasul sub apa. Iei o gura de apa (sau mai multe), deci greutatea ta proprie creste. Panica mare, dai din maini ca sa iesi din apa si procesul se repeta, iar tu devii din ce in ce mai greu (de la apa inghitita) si mai obosit (de la agitatia inutila), pana cand nu mai ai forta sa scoti capul din apa si te ineci.

Secretul e foarte simplu: lasi cat mai mult din corp (inclusiv din cap) sub apa, linistit. Important e sa ai gura si/sau nasul deasupra apei. Cand inspiri aer, plamanii se umfla, corpul tau isi mareste volumul si e impins mai tare in sus (am explicat deja de ce). Cat timp ai plamanii umflati, poti sa scoti capul afara din apa, dar nu mai mult de atat, ca sa nu consumi inutil energie si sa n-ai deasupra apei o greutate prea mare care sa actioneze in jos. Simti ca ai nevoie de aer proaspat? Bagi capul inapoi in apa (il lasi pe spate, nu bagi nasul), sufli repede bioxidul de carbon din plamani si tragi la fel de repede aer proaspat.

Astfel vei sta linistit la suprafata cat vrei tu, iar cand reusesti sa faci asta fara sa te gandesti se cheama ca ai trecut de etapa 1.
Dupa ce ai invatat sa plutesti fara sa te ineci, poti trece la etapa a 2-a, care e deplasarea in apa. Parerea mea e ca aia iti va veni natural si iti va fi suficienta asa, daca nu cumva vrei inot de performanta. dar pentru asta esti cam batran :P

#9
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012
Un curs de inot ar fi cea mai buna idee, nu doar pentru ca inveti corect miscarile ci si pentru ca inveti cum sa respiri.
Si cand o sa stii sa inoti bine, sa tii minte o chestie: niciodata, niciodata sa nu te crezi mai puternic decat forta naturii, sa bravezi ori sa incerci  sa mergi impotriva ei. Iti spune asta o inotatoare experimentata care a fost la un pas de inec, acum cativa ani, in mare, prinsa de  curentii de retur.
Succes!

#10
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

 MembruAnonim, on 24 august 2021 - 10:42, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pFN2n7CRqhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Inotul cu capul la suprafata apei  e obositor, te doare  coloana cervicala. Coloana vertebrala trebuie sa fie cat mai dreapta in apa.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Stefanescu12, on 23 august 2021 - 20:05, said:

Salut, am aproape 17 ani si inca nu stiu sa inot.
De mic nu prea am fost la "pisicina" "mare", si chiar daca mergeam nu ma duceam unde era apa mai mare ca nu stiam sa inot :).
Imi puteti da un site, sau niste raspunsuri cum as putea sa invat sa inot mai rapid?

Mergi la o piscina unde exista instructori care organizează cursuri de înot. În câteva ședințe (maxim 2 săptămâni) vei învața sa inoti corect. Asta include și dozarea respirației, mișcările bratelor și picioarelor, șamd.

#12
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
La baie in cada!

#13
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

 danvlas, on 24 august 2021 - 14:23, said:

Sa retinem, in primul rand, ca omul e, de regula, un pic mai usor ca apa. Daca nu te misti deloc, plutesti.
Ai 17 ani, deci legea lui Arhimede e proaspata in mintea ta, asa ca hai sa o folosim intr-un scop nobil.
Recapitulare: Corpul tau, scufundat in apa, este impins de jos in sus cu o forta egala cu greutatea volumului lichidului dezlocuit. Mai simplu, cu cat volumul corpului tau IMERSAT IN APA e mai mare, cu atat apa te va impinge mai tare spre suprafata.

Ca sa inveti sa inoti, e bine sa stii prima data cum sa nu te ineci.
Cum te ineci? Simti apa peste barbie, intri in panica si incerci sa scoti capul plus cat mai mult din corp deasupra apei. Astfel, volumul corpului tau IN APA se micsoreaza, forta de impingere a apei scade, asa ca trupul coboara inapoi si, din inertie, ajungi cu nasul sub apa. Iei o gura de apa (sau mai multe), deci greutatea ta proprie creste. Panica mare, dai din maini ca sa iesi din apa si procesul se repeta, iar tu devii din ce in ce mai greu (de la apa inghitita) si mai obosit (de la agitatia inutila), pana cand nu mai ai forta sa scoti capul din apa si te ineci.

Secretul e foarte simplu: lasi cat mai mult din corp (inclusiv din cap) sub apa, linistit. Important e sa ai gura si/sau nasul deasupra apei. Cand inspiri aer, plamanii se umfla, corpul tau isi mareste volumul si e impins mai tare in sus (am explicat deja de ce). Cat timp ai plamanii umflati, poti sa scoti capul afara din apa, dar nu mai mult de atat, ca sa nu consumi inutil energie si sa n-ai deasupra apei o greutate prea mare care sa actioneze in jos. Simti ca ai nevoie de aer proaspat? Bagi capul inapoi in apa (il lasi pe spate, nu bagi nasul), sufli repede bioxidul de carbon din plamani si tragi la fel de repede aer proaspat.

Astfel vei sta linistit la suprafata cat vrei tu, iar cand reusesti sa faci asta fara sa te gandesti se cheama ca ai trecut de etapa 1.
Dupa ce ai invatat sa plutesti fara sa te ineci, poti trece la etapa a 2-a, care e deplasarea in apa. Parerea mea e ca aia iti va veni natural si iti va fi suficienta asa, daca nu cumva vrei inot de performanta. dar pentru asta esti cam batran Posted Image

din pacate flotabilitatea unui corp nu e deternimata de legea lui arhimede ci de legea flotabilitatii care spune din cate imi amintesc ca un corp scufundat intr-un fluid va pluti daca densitatea corpului scufundat este mai mica decat densitatea fluidului in care e scufundat.

pt tine ca invatacel de inot, iti recomand sa mergi la o piscina si sa colaborezi cu un antrenor de inot care te va invata cum sa faci topti pasii necesari pt a reusi sa plutesti pe apa.

sa nu faci ca subsemnatul care a invatat singur in Dunare si am baut la apa cu nisip de inca ii simt gustul dupa 25 de ani ... nu te aventura, nu te da destept, nu te supraevalua ca e posibil sa sfarsesti mancat de melci ... eu nu as mai face niciodata ceea ce am facut pt a invata sa inot ... acum chiar exista posibilitati si nu merita riscul.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 represor, on 25 august 2021 - 00:19, said:

din pacate flotabilitatea unui corp nu e deternimata de legea lui arhimede ci de legea flotabilitatii care spune din cate imi amintesc ca un corp scufundat intr-un fluid va pluti daca densitatea corpului scufundat este mai mica decat densitatea fluidului in care e scufundat.
Really? Pai... e exact efectul legii lui Arhimede.
Densitate porc  mai mica decat a apei => greutate porc  (in jos) mai mica decat forta arhimedica (in sus), deci porcul pluteste.



#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
1.dacă ți-e frică de apă, nu vei învăța niciodat' (dacă erai puștan de 4...6 ani mai puteai să treci peste frici, dar la 17 ani ești marcat! :(
2.dacă nu ți-e frică de apă, atunci mai ai 20 de zile de vacanță, așa că fugi repejor la slănic prahova (sau altă localitate cu lacuri sărate potroacă)
2.1.în 3...5 zile de plutit și tras apă sărată pe nas vei avea parte de:
-sinusuri curate cum n-ai visat niciodat'
-creșterea imunității contra tuturor gripelor din sezonul/valul următor
-și de-o fi cu noroc, vei avea mișcările de înot înfipte-n scoarța cerebrală

succesuri!

PS: nu am scris la mișto!

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Noi invatam intai sa ne scufundam sa ne invatam cu apa in ochi si in nas.
Dupa aia sa "inotam" putin cu fata sau cu tot capul in apa si dupa aia invatam sa inotam.
Ne invatam unii pe altii. Aia mai mari pe aia mai mici.

Obisnuieste-te intai cu apa si dupa aia va fi mult mai usor.

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Te poți îneca și în cadă, la o adică, dacă te împiedici, dai cu capul etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate