Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum ar arata telefonul ideal pentru voi?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020

View PostGetodacul, on 23 august 2021 - 17:11, said:

Posted Image Am telefonul ala, varianta cu 12 GB ram si 256 GB stocare. La capitolul hardware sta bine, problema e ca la suport sunt aproape 0, pe comunitatea lor userii se ajuta uneori unul pe altul, la sugestii despre imbunatatirea RealmeUI nu raspunde nimeni, orice ai zice parca urlii la luna. Opusul suportului OnePlus.
Totusi nu e telefonul ideal, eu prin ideal inteleg perfect sau aproape de perfectiune, telefonul ala nu e asa ceva, e doar un telefon cu un raport calitate-pret bun. Noi vorbim doar teoretic, e clar ca idealul fiecaruia difera.

Doar o întrebare, cât te ține bateria la el? Știu că se încarcă în 30 de minute full și asta compensează..dar aș vrea să îmi iau și eu versiunea cu 8GB și mna, nu am prea găsit multe referitor la camere și autonomie..

#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Pentru mine ar fi asta pe care îl am însă cu dimensiuni mai compacte și autonomie mai mare.
Sa nu depășească știu eu 5" și iar despre baterie... Cat mai mare.

Edited by KiloW, 23 August 2021 - 23:18.


#39
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
6" ecran, full HD dar cu tehnologie cât mai nouă. 90Hz/120Hz refresh să fie posibil, dar default 60. Sticlă bună pe față, spatele poate să fie din orice, alu frame, IP68
Dual SIM, expansion card slot.
Chipsetul din generația precedentă (pentru costuri mai mici) chipset video ieftin.
Cameră principală de bună calitate, cu zoom optic și stabilizare, video 1080p dar iarăși, cu stabilizare, auto HDR. Bună, ce mai.
selfie camera: ceva acolo, să fie.
difuzor mono, jack de 3.5 și DAC de-ăla ca lumea (gen tuned by AKG)
GPS cel mai dibaci posibil
USB C
cei mai mișto senzori posibili (gen accelerometru, proximitate, etc.), da' sincer nu-mi pasă dacă are cititor de amprente sau ba. Ba chiar aș zice că nu-mi trebuie...
baterie generoasă care să asigure gen o zi jumate de utilizare intensă, cu fast charging și wireless charging. desigur, încărcător și cablul aferent în cutie nu fiți mizerabili ffs.

#40
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Sa fie mai gros, cu baterie detașabilă și cu posibilitatea de a rezista la șocuri, cu update-uri 3 ani cel puțin și opțiuni de intimitate gata disponibile.

#41
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View PostMrLion, on 23 august 2021 - 22:52, said:

Doar o întrebare, cât te ține bateria la el? Știu că se încarcă în 30 de minute full și asta compensează..dar aș vrea să îmi iau și eu versiunea cu 8GB și mna, nu am prea găsit multe referitor la camere și autonomie..
Fiind telefonul personal, nu vorbesc atat de mult la el. La o utilizare medie, de 3-4 ore pe zi, te tine cu siguranta 24 de ore. Dimineata la trezire cand il bag la incarcat am 30-50% si in 15-20 minute e 100% si gata de plecare. Cat despre camera, e o camera ok, nu e de nivelul Samsung S21 sau Huawei P40/P50 dar e de nivelul OnePlus 9/9 Pro.

#42
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Ala la care dupa 2 ani sa nu iti fie frica ca se strica ceva si ai belit-o.

#43
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Ala care nu iti aluneca din mana si pe care sa il folosesti fara husa !


#44
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postabulafius43, on 23 august 2021 - 14:17, said:

. sunt curios cum ar fi idealul altora.

edit: sa aiba si stocare microsd (nu concep fara asta) si proc octa-core ca sa fie resurse.
Telefonul(mobil) ideal a fost candva! Cel actual a depasit cu mult definitia initiala(scopul initial). El este orice(minitableta, minilaptop, miniPC) dar nu telefon. Pentru ca, din motive evidente, el este folosit in proportie covarsitoare la cu totul alte scopuri decat pentru a suna un ...prieten. Cel mult ii dai un mesaj!
Cel mai bun exemplu cred ca este urmatorul: desi am o camera video multumitoare as fi vrut o alta cu o autonomie mai mare dar am aflat cu mare surprindere ca trebuie sa fac comanda!!! Asadar, industria camerelor video pentru amatori a....sucombat! Si, in disperare de cauza, mi-am luat un telefon special exclusiv pentru inregistrari video.

Si ca sa raspund la intrebarea initiatorului voi spune ca sunt de acord cu postarea #12!!! Cam greut, am avut unul, dar asta-i telefon. Simplu, dar ii telefon.

Si fara sa exagerez prea mult as spune ca telefonul ideal este cel fix si cu taste! Sunt prea stresat de voci stridente, si cu multi dB, de pe strada care imi imbolnavesc timpanele!!! Iar pentrtu 112 ar trebui inventat un device special.

#45
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006
motorola g8+ da sa aiva 6 gb de ram

Edited by darkwings, 21 November 2021 - 08:26.


#46
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Telefonul ideal pentru mine (în acest moment) ar fi fost Poco X3 Pro dacă ar fi avut AMOLED.
Chiar nu înțeleg de ce nu au pus AMOLED pe el. Poate nu ar mai fi rămas în gama de preț pe care și-au propus-o cei de la Xiaomi...

#47
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Xiaomi Redmi Note 10 Pro cu un minus pe partea de camera!

Edited by Alexiaz, 27 November 2021 - 08:19.


#48
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Iphone 13 mini, touch-id si senzor de amprenta in butonul de power, ecran cu punch hole camera, restul senzorilor sub display, refresh rate 120hz, always on display, baterie care sa tine 2 zilePosted Image

#49
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Un Blackberry serios....

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Fold 3 cu iOS.

#51
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Huawei nova9 cu servicii google incluse :)

@ro_explorer: Ce vezi asa bun la iOS? Folosesc in paralel iPhone si Android iar iOs nu face decat sa adauge nervi, uite doar cateva: aplicatii care nu merg din cand in cand, butonul de back plasat anapoda in stanga-sus, uneori sub coltul rotunjit si care duce la navigatie greoaie printre meniuri si pagini, gestiune a bateriei dezastruoasa (sau poate bateriile sunt proaste), casti si alte device-uri bluetooth care sunt activate dupa cum bate vantul probabil; adica un sentiment general de neincredere, poate merge, poate nu..
Mai degraba un iphone 12/13 cu Android ar fi o chestie utila

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Fiecare cu experientele proprii. Eu am folosit mereu android, încă de la începuturile lui. Apoi am luat o pauza de aproape 4 ani când daily driver au fost iphonuri. Acum folosesc iar android. Concluzia mea (proprie și personală) este ca iOS este un sistem de operare mult mai bine gândit (ca platforma și implementare) iar integrarea în ecosistemul Apple este la ani în fata de ce oferă androidul.

Așadar, dacă fold 3 -ul asta de pe care scriu acum ar rula iOS ar fi minunat. E doar poziția și opinia mea.

#53
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Asta fiindca nu exista ecosistem Android cum nu exista nici ecosistem iOs. Exista ecosistem Apple si ecosisteme pe baza de Android.
E, astea functioneaza .
Pe Blackberry aveam telefonul OTA in 2014, a fost si funny ca l-am uitat acasa si jumatate de zi l-am folosit OTA de pe pc-desktop prin Blackberry Link, sms, apeluri, mail, fisiere .
Pacat ca s-au lasat de telefoane, bine ca sunt in tot ce inseamna soft automotive, medical, etc.
Personal , din anti Android si Samsung apreciez acele mici "gimmicks", cum ar fi dex-ul !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate